Rejstřík BL
ARCHIV ►

10.3.1997

Chcete-li se podívat na předchozí vydání Britských listů, klikněte na ikonu Britských listů zde napravo, dostanete se do archívu.


Sunday Times: Lékaři omylem vytvořili klonováním dvojčata

Už byl vytvořen první člověk prostřednictvím svého druhu umělým klonováním. Je jím čtyřletý chlapec, žijící v Belgii. Vznikl "omylem", při experimentální léčbě neplodnosti.

Neidentifikované dítě, které žije s rodiči a se bratrem, jeho dvojčetem, v jižní Belgii vzniklo poté, co vědci vzali zmrzlé oplodněné lidské vajíčko a třeli jeho povrch skleněnou tyčinkou.

Tato nová technika vznikla proto, aby se ulehčilo implantování oplodněného vajíčka do matky.O tři neděle později však vědci s překvapením zjistili, že tření zmrzlého vajíčka způsobilo, že se vajíčko rozdělilo. Vyvinula se tak po implantaci do těla matky dvě embrya.

I když se oplodněné vajíčko může někdy samo rozdělit a narodí se pak dvojčata, lékaři konstatovali, že třením povrchu vajíčka ztenčili jeho vnější stěnu, a tak se rozdělilo.

O devět měsíců později porodila zdravá dvojčata žena kolem třiceti let, která předtím usilovala o otěhotnění po dobu sedmi let.

Martin Nijs, biolog ve Van Helmontově nemocnici, který techniku tření vajíčka vymyslel, o průběhu a důsledku celého experimentu informoval odborníky ve vědeckém časopise, ale širší veřejnost o něm nevěděla.

"Bylo to klonování, k němuž došlo náhodou," konstatoval Nijs minulý týden.

V sobotu informoval list Independent, že podle vědců z edinburského Roslin Institute, kteří nedávno klonováním vytvořili jehně Dolly z buňky její dospělé matky, by bylo v zásadě možno klonováním vytvářet lidské jedince přibližně do dvou let.

Avšak podle průzkumu veřejného mínění, který si nechal v Británii udělat Independent, je 72 procent Britů přesvědčeno, že takovýto vědecký výzkum "by neměl být povolen a měl by být okamžitě zastaven". Dalších 19 procent Britů míní, že by výzkum tohoto druhu měl být povolen za přísně řízených podmínek a rozhodnutí o jeho budoucnosti by mělo být přijato později. Jen 4 procenta Britů se domnívá, že by mělo být dovoleno klonovat lidské bytosti.


K problematice klonování připravil shrnutí nejrůznějších článků na toto téma Jaromír Vicari student na katedře žurnalistiky fakulty sociálních věk KU v Praze:

Budoucnost klonování

Revoluční úspěch skotského Roslin Institute a PPL Therapeutics Plc v klonování dospělé ovce vyvolal v uplynulých dvou týdnech bouřlivou celosvětovou diskusi. Především však vyšlo najevo, že je genetika a biotechnologie dál, než jsme čekali, a že na to nejsme připraveni.

Hned v neděli 2. března vyšla v The Washington Post zpráva o tom, že v srpnu loňského roku se v Oregonu ve Spojených státech narodily dvě klonované opice. Buněčná jádra s jejich genetickou informací sice nepocházela z dospělého zvířete, jako u skotské Dolly, zato se jednalo o primáty, tedy druh člověku velmi blízký...

Americký prezident Bill Clinton v úterý 4, března zakázal financování klonování lidí z federálních prostředků a požádal soukromé vědce, aby k věci zaujali podobný postoj. Podobně i Jacques Santer, prezident Evropské komise, prohlásil, že Evropská unie musí tuto věc omezit.

Britské zákony klonování lidí zakazují, ale, jak říká dr. Lee Silver, biolog na Princetonské univerzitě, americké zákony jsou zatím nerozhodné. "Ve Státech nejsou ohledně reprodukčních technologií žádné federální zákony, pouze zákony jednotlivých států. Pokud jeden stát staví klonování lidí mimo zákon, ale jiný ne, pak kdo má peníze, může klonovat i sám sebe. A i kdyby všechny státy zakázaly klonovat lidi, ti by to jednoduše šli udělat na moře."

Ve středu 5. března skotští vědci prohlásili, že do konce roku budou mít geneticky manipulované klony. Také jsou přesvědčeni, že se jim ve stejném časovém období podaří vytvořit genetickou kopii dospělé krávy. V odpovědi na vlny obav mezi veřejností uvedli, že ke klonování přirozeně došli při výzkumu křížení zvířat a při tvorbě léčiv ze zvířecí krve a mléka.

Tentýž den oznámili vědci v Dánsku, že kvůli všeobecné debatě zastavují pokusy klonovat dobytek. PPL Therapeutics Plc již údajně mají neklonované ovce s některými částečně lidskými geny. Tyto ovce produkují lidskou bílkovinu AAT, jež se testuje pro léčbu cystické fibrózy. Vědci by rádi tuto bílkovinu produkovali ještě účinněji, ale zatím se to nedaří.

Zvířecí buňka přijme lidskou DNA jen asi v pěti procentech případů. Také pracují na ovci, která by produkovala lidský faktor IX srážející krev, ten se využívá při léčbě hemofilie. Klonováním krav chtějí získat kvalitnější mléko bez enzymů.

V této souvislosti člověka mrazí zjištění, že americký zákon umožňuje patentovat lidské orgány. Americký Úřad pro patenty a ochranné známky už nejen schválil patenty na lidské buňky, řady buněk, viry, geny, zvířata a řadu rostlin a mikroorganismů, ale také Národnímu institutu zdraví patentoval řadu buněk Papuánce z Nové Guiney. Třináctý dotatek americké ústavy zakazuje otroctví, takže není možné patentovat člověka. Ale jak mnoho z člověka se dá patentovat, aby nebyl tento dodatek porušen? Když se dají patentovat řady buněk, pak jistě není problém patentovat celé orgány.

Joseph Mendelson, ředitel Mezinárodního centra pro hodnocení technologie, dodává: "A když orgány, proč ne ruka? Mohl byste patentovat řadu embryí disponovaných rakovinou nebo HIV pro výzkumné účely?" Podle amerického patentového úřadu lze patentovat "vše pod sluncem, co bylo vytvořeno člověkem". Klonování a biotechnologie s ním související se brzy stanou součástí naší civilizace tak, jako počítače. Ale představa, že by naše modrá planeta za pár let vypadala jako ostrov dr. Moreaua, je strašná. Genetika se nesmí nikomu vymknout z rukou - na to je příliš mocná. Jaromír Vicari, vicari@czn.cz


SPT Telekom a přístup na Internet

Zveřejňuji k předchozí diskusi materiál pana Krzysztofa Gawlika z firmy FirstNet.

Též došel zajímavý materiál od anonymního odesílatele. Nemohu ho zveřejnit, zaprvé, protože je anonymní (musím alespoň znát funkční e-mailovou adresu) a zadruhé, protože nedokážu rozkódovat jeho češtinu.
Dávám slovo panu Gawlikovi:

gawlik@firstnet.cz (Krzysztof Gawlik)

V priloze naleznete casti dokumentace ktere jsme predali uradu pro hospodarskou soutez. ty vysvetluji historii vzniku. Dale nasi odpoved na clanek pana Antose je na teto adrese.

Rad bych shrnul body, ktere povazuji za podstatne i pro ostatni.
1.Odpoved nalehave otazky vnasene p. Stroehleinem v clanku Internet novy samizdat zni: Zpristupneni internetu pro vsechny obyvatele CR (kteri vlastni pocitac, modem a telefon) v soucasne dobe je mozna bez jakychkoli nakladu, pouze to neni v zajmu SPT.
2. Pokud nyni SPT nenarazi na vaznejsi odpor pri 10ti nasobnem zdrazeni tarifu, coz je zalezitost kterou pochopi kazdy uzivatel telefonu, kdo bude protestovat az desetinasobne zdrazi okruhy? Tato zalezitost se take bude tykat jenom nekolika desitek firem, z nichz nejvetsi jsou porad male firmy.
3. Je mi to lito, a nasi kolegove/konkurenti (myslim ostatni nezavisle ISP) to asi nebudou chtit slyset ale je to pravda - telecom zrizeni infrastruktury pro tisic uzivatelu stoji zanedbatelnou castku protoze vse je jiz vybudovano, normalniho providera statisice. V podstate kazda investice do lokalniho uzlu je vyhazovanim penez. Normalni provider neni schopen SPT nakladove konkurovat, nemluve o tom ze je na nem ve vsem zavisly.
Podle meho soukromeho nazoru chtel SPT zavest svoji sluzbu a zdrazit okruhy ostatnim. Jedine tahanice s nami mu to prekazily; zatim.

Změna operátora

Společnost První s.r.o, Firstnet nemá současné době možnost zabezpečit poskytování služby FirstNet ve spolupráci s jiným partnerem než SPT Telecom. SPT Telecom je monopolním poskytovatelem služeb v oblasti telekomunikací v celé České republice (100% vlastnictví telefonních přístrojů a ústředen, infrastruktury - meziměstské a mezinárodní vedení, místní vedení,...) a tedy neexistuje možnost jak nabídnout komunikační služby (telefony, datové přenosy, Internet, GSM telefony, ..) bez možnosti použití technických prostředků vlastněnými SPT Telecom. Situace je analogická se situací, kdy by soukromí autodopravci (resp. dopravci dat na Internetu - Internet poskytovatelé) mohly používat pozemní komunikace (resp. telekomunikační infrastrukturu) za 10-násobně vyšší ceny než autodopravce (resp. Internet Online - Videotex), který je 100% vlastněn majitelem pozemních komunikací (resp. SPT Telecom).

Jedinečnost řešení


Idea služby FirstNet vznikla již v únoru roku 1996 a byla realizována v měsíci květnu a červnu 1996. Myšlenka této služby vznikla dříve než na ní přišla konkurence v ČR, zaměstnanci Nextel resp. SPT Telecom a de facto byla možná i první na světě. Obdobná známá služba vznikla až v září roku 1996 ve Švýcarsku (ne náhodou je spoluvlastníkem PTT Švýcarsko a SPT Telecom stejná firma - UniSource). V jiných zemích neexistují buď technické podmínky (možnost využití jednotného tel. čísla), konkurenční podmínky (více operátorů v rámci jednoho státu USA, VB,...) nebo jiné podmínky znemožňující zavedení této služby.

Hlavní výhody služby:


- plně využít stávající již vybudovanou telekomunikační infrastrukturu a tím dokázat, že Internet v ČR je možno nabídnout všem obyvatelům vlastnící tel. přípojku - nebudovat nákladné regionální přístupové uzly k síti Internet ve všech městech ČR a udržovat v nich personál po celou dobu činnosti (na rozdíl od všech ostatních poskytovatelů Internetu - jediněčně nízké náklady na provoz, zaměstnance, nízké nároky na investice)
- připojit uživatele téměř ihned (v průměru do 3 pracovních dní)
- dokázat, že již v současné době je možno nabídnout služby Internetu bez nutnosti rozsáhlých investic do telekomunikací nebo do hardware a software na straně provozovatele
- zpřístupnit Internet ihned!! a všem obyvatelům ČR za stejných technických a finančních podmínek nediskriminujícím způsobem - obyvatelé velkého města nebo i nejmenší vesnice platí za přístup stejné poplatky včetně telefonních poplatků při stejné kvalitě spojení !!!!!!
- dokázat, že i malá společnost může nabídnou služby s vysokou přidanou hodnotou ke službám standardně nabízenými (monopolně vlastněnými, podléhajícím licenčním řízením, ...) velkými společnostmi
- fixní poplatky za službu Internet (na rozdíl od většiny ostatních poskytovatelů služeb Internetu v ČR), uživatelé platí 890,-Kč měsíčně bez ohledu na počet hodin/minut strávených na Internetu (v USA teprve v roce 1996 část provozovatelů přešla na fixní poplatky za služby)
- z jakéhokoliv místa v ČR získat přístup do Internetu pomocí jediného tel. čísla 06072 bez nutnosti přeinstalování software, změny parametrů software (zaměstnání, služební cesty, dovolená, mobilní telefony, přenosné počítače, nezávislost na místních tel. sítích, přečíslování tel. čísel, ...)

Závěr


Společnost První s.r.o., FirstNet je v úzkém kontaktu nejen s celou internetovskou komunitou, ale i s budoucími konkurenty SPT Telecom. Zejména společnost Global One (sdružení Deutsche Telekom, France Telecom a Sprint) a společnost Aliatel (zakladatelem jsou České energorozvodné závody) mají eminentní zájem na zachování rovnoprávných podmínek na Českém trhu a jsou připraveni poskytnout odborný posudek na situaci kolem internetovských služeb FirstNet - SPT Telecom. Celá tato odborná veřejnost bedlivě sleduje vývoj na trhu a to nejen se službami sítě Internet na všechny skutečnosti, které by mohly mít negativní vliv na jejich budoucí podnikání v oblasti datových služeb v ČR. Zejména ze strany jejich největšího konkurenta SPT Telecom cítí největší ohrožení svých podnikatelských záměrů.

Společnost První s.r.o., FirstNet plně věří, že příslušné odbory ÚOHS nedopustí zneužití dominantního (monopolního) postavení SPT Telecom. Stejně jako v případě automobilky Škoda (plechové náhradní díly), České pojišťovny (zelené karty) orgány ÚOHS ochrání zájmy spotřebitelů a investice českých firem do nově vznikajícího odvětví služeb - trhu se službami sítě Internet.

Společnost První s.r.o., FirstNet věří, že i v oblasti telekomunikací bude v ČR dodržen princip tržní ekonomiky, zachování demokratických principů a dodržování lidských práv, jak bylo deklarováno na zasedání výboru pro soutěžní právo Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži předními představiteli ÚOHS v únoru letošního roku.


Shrnutí případu firstNET vs SPT Telecom


Celý případ lze rozdělit na dva problémy, které je možno posuzovat i samostatně.

1. 1000% zdražení služeb poskytovaných SPT koncovým uživatelům.


SPT Telecom učtoval telefonním účastníkům za využívání čísla 06072 pro přístup k veřejné datové sítí poplatky 2Kč/150 sec v době od 7 do 16 hodin, v ostatní době účtoval 2Kč/300sec. Od 1.11.1996 zvýšil tyto poplatky bez jakéhokoliv odůvodnění na 4Kč/60sec tedy 10x.
A. Navrhujeme aby SPT Telecom zdůvodnil růst nákladu vedoucí k tomuto zvýšení ceny.
B. Pokud SPT Telecom nebude schopen takovéto zvýšení prokázat , domnívame se, že z důvodu monopolního postavení SPT Telecom na relevantním trhu se SPT Telecom dopustil zneužiti monopolního postavení v neprospěch telefonních účastníků. Účastníkům vznikly škody příme tj. několikanásobné zvýšení nákladů na provozovanou službu, jednak nepřímé - pro mnohe se cenově stalo využívání služeb přístupných prostřednictvím čísla 06072, které potřebují pro své podnikání finančně nedostupné.
C. V tomto případě navrhujeme, aby SPT Telecom, vzhledem ke svému monopolnímu postavení, vrátil učasníkům neopravněně získaný prospěch tj. rozdíl mezi poplatky 2Kč/150sec resp. 2kč/300sec a 4Kč/60sec po celou dobu, kdy takto neuměrně zvýšené poplatky vybíral. Navrhujeme také, aby SPT Telecom okamžitě po vynesení rozhodnutí mohl telefonním účastníkům účtovat pouze ekonomicky zdůvodnitelné poplatky s kterými mu vznikne zisk neodporující dobrým mravům soutěže. Vzhledem k okolnostem stanovování ceny za přístup na číslo 06072, se domníváme, že právě poplatky 2Kč/150sec a 2Kč/300sec SPT tento zisk vytvářely.
D. Opětovně zdůrazňujeme, že SPT Telecom je monopolním poskytovatelem služeb.

2. Zneužití monopolního postavení pro poškození ostatních účastníků soutěže.


V květnu a červnu zřídila společnost První s.r.o. závod firstNET svojí službu firstNET. Tato služba využívala veřejně dostupných služeb monopolních poskytovatelů SPT Telecom a jeho o.z. Nextel . Myšlenka této služby vznikla dříve než na ní přišla konkurence v ČR, zaměstnanci Nextel nebo SPT Telecom a de facto byla možná i první na světě. V říjnu 1996 začal SPT nabízet identickou službu na čísle 06071 za ještě výhodnějších podmínek tj 2Kč/300sec bez omezení. Od 1.11.1996 zvýšil SPT Telecom poplatky na čísle 06072 na 4Kč/60sec přitom i nadále tarifoval číslo 06071 (na kterém provozoval vlastní službu Internet ON-line) 2Kč/300sec. firstNET pochopitelně požadoval od SPT Telecom stejné podmínky, tyto výzvy však byly vedením SPT ignorovány.
A. Domníváme se, že SPT Telecom porušil zákon o hospodářské soutěži a to tím, že poskytoval tutéž službu za dvě různé ceny; na svůj účet za cenu nízkou, zatímco třetím osobám za cenu několikanásobně vyšší.
B. Navrhujeme proto, aby bylo proti SPT zahájeno správní řízení v této věci.
C. Jednání SPT považujeme za obzvlášť odporující dobrým mravům hospodářské soutěže. Jednak byly pod příslíbem spolupráce vylákany od firstNETu podrobnosti jeho podnikatelského záměru, jednak byla likvidováná veřejně prospěšná služba, přínosná pro obyvatelé ČR.

Politika státních regulačních Instituci USA vzhledem k trhu Internetních služeb a monopolním nebo semi-monopolním provozovatelům telefonních služeb.

A. Chování vůči monopolistům a ochrana ostatních účastníků hospodařské soutěže.

A1. Situace v současné době


Současný trh ve spojených státech je deregulován. Každý podnikatelský subjekt může provozovat libovolné komunikační služby, v některých případech musí žádat o licenci nebo v případě omezených zdrojů učinit nejvyšší nabídku v aukci (přidělování radiového spektra). Nicméně je každý nový trh chráněn před firmami z dominujicím postavením na trhu tím, že jim není udělena licence,( Např. Ameritechu byla v současné době zamítnuta žádost o licenci pro poskytování dálkových služeb s odůvodněním, že v oblasti ve které poskytuje místní telefonní přípojky neumožnil doposud rovnocenné konkurenční prostředí.(viz přiloha 1)) nebo nejsou připuštěni k aukcím (viz příloha 2).
FCC (Telekomuniční úřad) i nadále poskytuje poskytovatelům připojení k internetu (ISP) vyjímku na zakladě které nejsou zpoplatňování na dalkových linkách podle času ani podle objemu přenesených dat (viz příloha 3). Pro koncového zákazníka v důsledku to znamená paušální měsiční poplatky za Internet (flat rate) v cenách od 20 do 30 USD.

A2. Situace před deregulaci.


Stav před deregulaci je pro současnou situaci v ČR velmi poučný díky tomu, že ani náš trh není v současné době deregulován. Jak je všeobecně známo byly telefonní společnosti rozděleny do dvou skupin - lokalní telefonní společnosti a dálkové telefonní společnosti. Tyto společnosti měly rozdělené předměty podnikání a pokud poskytovaly jeden typ monopolních služeb nebylo jim umožněno poskytovat jiný typ služeb (např. poskytovatel lokálních přípojek neposkytoval současně dálkové telefonní služby). Po částečné deregulaci v oblasti dálkových telefonních služeb bylo těmto společnostem umožněno poskytovat služby v oblasti datových sítí, což bylo pravděpodobně způsobeno jasnou ekonomickou výhodnosti propojení těchto druhu sítí. Žádná telefonní společnost do doby deregulace neposkytovala ISP služby ani např. kabelovou televizi. Lze tedy říci že pokud by SPT Telecom jako monopolista v oblasti telefonních přípojek podnikal v USA nemohl by vůbec poskytovat služby připojení na Internet. Mohl by pouze poskytovat služby jednotlivým ISP. Podnikatel za privilegium monopolní služby platil podstatným omezením svobody v provozování ostatních aktivit. Zejména v oblastech ve kterých by monopolista mohl byť jenom omezit či ohrozit volnou soutěž ostatnich nebylo mu podnikání v této oblasti umožněno.
Pro doplnění uvádíme i přiklad z Itálie, kde před časem protimonopolní úřad zamítnul koupi jednoho z největších ISP Video On-Line místním PTT (italský SPT Telecom), s odůvodněním, že by se tak doposud volný trh poskytování připojení k Internetu stal trhem monopolním, což není žádoucí z celospolečenského hlediska.

B. Vztah amerických vládních institucí k přístupu občanů k Internetu.

>
Americká vláda a jednotlivé jeji instituce považují přístup občanů k Internetu za strategické pro budoucí zachování konkurenceschopnosti Spojených Států. Nejenom vizionářský viceprezident Gore, ale i uředník jako předseda FCC Reed Hundt prohlašují, že američtí občané by měli mít určitou formu přistupu k Internetu zcela zdarma. V praxi by se pravděpodobně jednalo o přístup ve veřejných knihovnách a zdarma pro školství. Američtí představitelé i tisk považují za velmi důležité aby všichni občané měli stejnou formu přístupu k Internetu a za zcela nepřijatelné pokladají vytváření barier v přístupu na libovolném základě (pouze pro bohaté/obyvatele hustě osídlených oblasti/dle rasy apod.). Zcela v duchu amerických tradic považují za velmi důležité, aby všichni občané měli rovný přístup k informacím. V zájmu udržení vedoucího postavení USA ve světě chtějí aby co nejvíce občanů internet využivalo co nejčastěji.

Krzysztof Gawlik


firstNET Internet services in Czech Republic tel +42 2 24226144 fax +42 2 24225948 http://www.firstnet.cz

Aleš Mueller: Ještě jednou stručně: Zaveďme daň z přidané hodnoty a zrušme normální daně

Aleš Mueller navrhoval nedávno v Britských listech, aby se co nejvíce snížily daně z příjmu a naopak zvýšily daně ze spotřeby. Ke své argumentaci dodává ještě několik slov:

Pri rapidnim zvyseni ceny energii, surovin atd. by pri stejnem objemu danovych prijmu (neni duvodu, aby stat vybiral vice nez dneska) musely nejake dane byt snizeny.

A tady se dostava ke slovu chudy clovek.

Nejlepsi moznosti , podle meho schematu, je snizeni primych dani, tj. fyzickych osob - pracujicich. (Jiste by se dalo slevit i firmam.)

To by melo vest k zvyseni prijmu chudaka - pracujiciho a take ke zvyseni poptavky po pracovni sile, nebot bude levnejsi. Resp. pri stejnem vydaji ze strany zamesntavatele dostane tento pracujici vic (coz by mohlo vest i ke snizeni nezamestnanosti).

Konkretni srovnani:

Dan z pridane hodnoty:

Pri spotrebe jedne koruny libovolneho statku zaplatim cca 18 haleru statu na danich a 82 haleru jde k prodejci.

Dan z prijmu:

Kdyz si chci vydelat jednu korunu cisteho, tak musim vytvorit hruby zisk temer 2 koruny (!!!), nebot jednu korunu si nechavam ja, a druhou si ode mne stat vezme ruznymi formami.

Chudi lide nejsou chudi protoze by bylo drahe zbozi, ale protoze maji male prijmy. Male prijmy maji, nebot jsou velmi drazi - nebot se plati za lidskou silu prilis mnoho dani.

Pokud se nam podari lidskou praci zlevnit, tak by chudi mohli dostat o neco vetsi prijem, ale hlavne, vice lidi by mohlo dostat praci. A jedine praci lidska spolecnost bohatne, bohatstvi se musi vytvorit, pak smenit a spotrebovat. Je sice pravda, ze vsichni sice dostaneme vice penez, ale take zaroven vice utratime za nektere zbozi, nebot zbozi je drazsi diky vyssim danim. Ale lepe se uskrovnuje alespon z neceho, mam-li praci a tim i prijem. Pokud praci nemam, pak nemam prijem, neni se z ceho uskrovnovat. A posledni efekt se dostavi diky relativnimu zdrazeni zbozi. Mozna ze by se zbozim spotrebitele lepe zachazeli, vice o nej pecovali, cim by se s nim mohlo relativne o neco vice setrit a opet by lidska spolecnost mohla byt o neco bohatsi - ma totiz vice produktu. Ale touto myslenkou se dostavame ke snu zastancu trvale udrzitelneho rozvoje, zelenych snilku i ekologickych realistu. Bohuzel vse je to zatim sen, ale cas pracuje pro nas.

PS. Nejsem ekolog, jsem systemovy analytik.

Ales Mueller amis@icom.cz