Bývalí tvůrci americké politiky jsou znepokojeni rozšiřováním NATO
Ve čtvrtek byl ve Washingtonu zveřejněn dopis, který podepsalo více než 40 bývalých amerických senátorů, vládních tajemníků, velvyslanců a analytiků zahraniční politiky a zbrojení. Požadují odložení rozšiřování NATO a zkoumání jiných možností, jak zajistit evropskou bezpečnost. Skupina doporučuje, aby se stalo prioritou otevření Evropské unie pro země střední a východní Evropy, aby se posílil proces Partnerství pro mír a aby se energicky pokračovalo s omezováním zbrojení.
Nynější návrhy na rozšíření aliance NATO riskují, že bude Severoatlantické společenství ochromeno a že to bude vyžadovat "neurčité, ale v každém případě vysoké náklady", konstatuje dopis. Neschopnost přesněji definovat budoucí formu NATO by mohla vážně ohrozit schopnost aliance "vykonávat primární roli".
Signatáři také vyjádřili znepokojení nad tím, že vzniká "nová dělící čára v Evropě, mezi zeměmi, které mají být do NATO včleněny, a těmi zeměmi, které připuštěny do NATO být nemají. To by mohlo "vyvolávat nestabilitu a nakonec oslabit bezpečnost těch zemí, které nebudoui do NATO včleněny".
"Doufáme, že náš dopis povzbudí veřejnost i naše volené zástupce, aby si položili určité tvrdé otázky a našli na ně odpovědi, které jsou zapotřebí," řekla Susan Eisenhowerová, která hrála hlavní roli při organizaci tohoto dopisu. "Rozsáhlejší debata o tom, co rozšíření NATO znamená, je životně důležitá v době, kdy se chystáme přislíbit větší výdaje zatímco se snižují finance na obranu a národní bezpečnost."
Dopis, který zorganizovala skupina osob, činných v oblasti analyzování zahraniční politiky, odráží názory jen zlomku lidí, kteří jsou proti postojům nynější americké vlády. "Seznam není v žádném případě zamýšlen jako všezahrnující pokus zjišťovat názory všech washingtonských odborníků na zahraniční politiku, řekl Jack Mendelsohn, který také pomáhal s organizováním seznamu. "Seznam je spíše reprezentativní z toho hlediska, že představuje názory skupiny nejrůznějších osobností, které samostatně uvažují a mají v této oblasti podstatné znalosti. Jsou hluboce znepokojeni, že tato nynější politická linie americké vlády má otevřený konec."
Členy skupiny je mnoho známých a vysoce respektovaných osobností, včetně bývalých demokratických senátorů Sama Nunna (jednoho z hlavních vojenských odborníků v Senátu), Garyho Harta a Bennetta Jonhstona, stejně jako bývalých senátních republikánů Marka Hatfielda a Gordona Humphreyho. Dva bývalí velvyslanci v Sovětském svazu, Jack F. Matlock a Arthur Hartman také dopis podepsali.
Mezi dalšími signatáři jsou: velvyslanec Paul Nitze, hlavní vyjednavač prezidenta Reagana pro snižování zbrojení, Robert McNamara, bývalý ministr obrany ve vládách prezidenta Kennedyho a Johnsona, admirál James Watkins, ministr energetiky za prezidenta Bushe a šéf CIA prezidenta Cartera, admirál Stansfield Turner.. Dopis podepsal také bývalý náměstek generálního tajemníka NATO generál Philip Merrill. Mezi signatáři je také celá řada proslulých vyjednavačů v otázkách kontroly zbrojení a univerzitních profesorů, mnozí z nichž - jako profesor Richard Pipes za Reagana a profesor Marshall Shulman za Cartera - také působili ve vládě.
Text dopisu:
Otevřený dopis prezidentu Clintonovi
My, nížepodepsaní, jsme přesvědčeni, že nynější úsilí, v jehož čele stojí USA, rozšířit NATO, agenda nedávných vrcholných schůzek v Helsinkách a v Paříži, je politický omyl historických proporcí. Jsme přesvědčeni, že rozšíření NATO oslabí bezpečnost Spojenců a z následujících důvodů ohrozí evropskou stabilitu:
V Rusku, kde se proti rozšiřování NATO staví celé politické spektrum, dojde k posílení nedemokratické opozice, budou oslabeni ti, kteří jsou pro reformu a spolupráci se Západem a přivede to Rusy k tomu, aby zpochybnili celé narovnání k němuž došlo po ukončení studené války. Posílí to v Dumě odpor proto smlouvám START II a III,
v Evropě vytvoří rozšíření NATO novou dělící čáru mezi přijatými členy a odmítnutými zeměmi, podpoří to nestabilitu a nakonec to oslabí pocit bezpečnosti v zemích, které nebudou přijaty,
uvnitř NATO nutně oslabí rozšiřování Aliance - o němž se praví, že je to proces s otevřeným koncem - schopnost Severoatlantického společensví vykonávat svou primární funkci . Spojené státy budou muset poskytnout bezpečnostní záruky zemím s vážnými hraničními problémy a problémy národnostních menšin a s nevyrovnaně vyvinutými systémy demokratické vlády,
ve Spojených státech vyvolá rozšiřování NATO rozsáhlou debatu ohledně svých blíže neurčených, ale v každém případě vysokých nákladů. Zpochybní to americkou angažovanost v Alianci, která byla tradičně a právě považována za jádro americké zahraniční politiky.
Vzhledem k těmto vážným námitkám a vzhledem k neexistenci důvodů, proč by se mělo NATO rozšiřovat rychle, silně naléháme, aby byl proces rozšiřování NATO zastaven a aby se uvedly do praxe alternativní postupy. Ty zahrnují:
otevření hospodářských a politických dveří Evropské unie pro střední a východní Evropu
rozvinutí posíleného programu Partnerství pro mír
podpora kooperativního vztahu NATO - Rusko a
pokračování s omezováním zbrojení a posilování procesu otevřenosti, zejména v souvislosti s jadernými zbraněmi a s jaderným materiálem, což je hlavní hrozba americké bezpečnosti, a s ohledem na konvenční vojenské síly v Evropě.
Rusko nyní není pro své západní sousedy hrozbou a země střední a východní Evropy nejsou v nebezpečí. Z těchto důvodů a z dalších, výše uvedených důvodů jsme přesvědčeni, že rozšiřování NATO není ani nutné, ani žádoucí a že je záhodno a zapotřebí tuto špatně promyšlenou politiku zastavit.
http://www.arts.gla.ac.uk/Slavonic/staff/JanCulikHome.html