Žadatelé o asyl: Británie má jen sprosté přijetí pro ty, kteří se bojí
Independent, 29. listopadu 1997
Británie zachází s mnoha žadateli o asyl jako se zločinci, kteří si zasluhují trest i ponížení. Hovořili jsme s těmi, kteří jsou tomuto postoji vystaveni, a kteří ještě doufají, že se snad situace změní
V recepci budovy Campsfield House - za vysokým plotem, na jehož vrcholu jsou dvojité role speciálně ostrého ostnatého drátu - je vyvěšen plakát soukromé hlídačské firmy Group Four, která informuje, jak slušně se její zaměstnanci chovají k zadržovaným přistěhovalcům. Na plakátě je i závazek, že jsou dozorci "zdvořilí, nestranní a netrpí rasovými předsudky".
Je tedy poněkud zvláštní, že tito dozorci soukromé bezpečnostní firmy odpovídají na dotazy zadržovaných přistěhovalců často výrazem "Fuck you," "Jdi do prdele."
Je také podivné, že když se afričtí žadatelé o asyl dotazují, proč jsou vězněni, dostávají se jim odpovědi: "Tohle není země pro černochy."
Campsfield se dostal krátce do palcových titulků tisku, když tam nedávno zadržovaní přistěhovalci uspořádali vzpouru. Podle oficiální verze dokázala tyto "předem připravené nepokoje", že mají zadržovaní přistěhovalci násilné tendence. Ale podle svědectví zadržovaných, nepokoje byly vyvrcholením celé řady provokací od dozorců.
Ať je tomu jakkoliv, účelově postavené vazební středisko - dvoupatrová cihlová budova umístěná nenápadně na konci tiché silnice v hrabství Oxfordshire - nebudí dojem, že by Británie přátelsky vítala cizince. 200 zadržovaných přistěhovalců nespáchalo žádný trestný čin. A přesto jsou jejich návštěvníci podrobováni opakovaným tělesným prohlídkám. Musejí respektovat dlouhý seznam zakázaných předmětů, které se nesmějí do vazebního střediska přinášet. Je to jen malé upozornění, že by se se zadržovanými nezacházelo o moc jinak, i kdyby to byli pašeráci drog anebo zloději.
Oficiálně jsou přistěhovalci zadržování v Campsfieldu (středisko bylo postaveno v roce 1993) proto, že jsou považováni za rizikové přistěhovalce, kteří by mohli v Británii zmizet. Ve skutečnosti je důležitým důvodem existence tohoto vězení, aby odradilo jiné přistěhovalce. Týdně do stojí stovky liber na osobu. Z hlediska britského ministerstva vnitra je to tak: čím více přistěhovalců je možno přesvědčit, že Británie není příjemnou zemí, tím lépe.
Pro některé přistěhovalce by byl návrat do jejich rodné země velmi nebezpeční. Sylvia pochází z kraje Ogoniland v Nigérii. Je to rodný kraj spisovatele Kena Saro-Wiwy, který byl uprostřed mezinárodních protestů v roce 1995 popraven. Oba Sylviini rodiče byli v Nigérii z politických důvodů zavražděni. Její sestra byla znásilněna a ona sama se stala terčem útoku. Politický kontext je zjevný. Několik členů její rodiny bylo politicky aktivní v místním hnutí, které se nelíbilo úřadům. Sylvia, která studuje informační technologii, popisuje, co se dělo, záměrně pevným hlasem, který se jen občas zachvěje. Potřebuje nyní trvalou lékařskou péči. Má to souvislost se stresem. Je přesvědčena, že by se jí něco stalo, kdyby se vrátila.
Ti, kdo si v imigrační věznici na něco stěžují, jsou potrestáni. Nově propuštění imigranti i ti, kteří jsou dosud zadržování v Campsfieldu konstatují, že pokud požadujete odpovědi na nějaké otázky, okamžitě to znamená, že vás úřady přesunou z relativního komfortu Campsfieldu do konvenčního vězení. Nepokoje letos v srpnu začaly triviálním problémem: do konvenčního vězení byl přesunut zadržovaný muž, který si stěžoval, že se zadržovaní přistěhovalci nesmějí dívat na televizi. "Každý den vám nadávají a jsou na vás sprostí," řekl jeden přistěhovalec, který byl nedávno z Campsfieldu propuštěn.
Mnozí zadržovaní v Campsfieldu budí dojem, že byla z nich vytlučena veškerá nezávislost. Sylviin strýc jí nedávno řekl: "Vrať se zpátky - i kdybys tu měla zemřít. Lepší je doma zemřít, než tam být ve vězení." Kritikové se domnívají, že takový výsledem by vládní politikové považovali za úspěch. Dalo by to totiž široce najevo, že Británie není zemí, která ráda přijímá přistěhovalce.
Hakim, bývalý alžírský policista, hovoří o politickém násilí v jeho domovské zemi, které nyní podporuje i vláda: Toto násilí ho přimělo, aby z Alžíru odjel. "Když vy sám nezabíjíte, zabijí oni vás." Argumentuje, že kdyby byl jeho případ posuzován a on mohl být na svobodě, měl být více pocit, že je člověk. "Jak bych mohl utéci? Nemám kam jít."
Paul, Angolan, který byl z Campsfieldu nedávno propuštěn, argumentuje, že je toto vězení pro přistěhovalce schválně depresivní. "Je to horší než doma. Snaží se vás postupně usmrtit." Hovoří o tom, že je systém v Campsfieldu založen na každodenním rasismu. "Kdykoliv jsem se snažil něco říct, dívali se na mne, jako bych byl z džungle. Říkali: Toto zacházení si zasloužíte."
Imigrační politika je plná otázek, pro něž nejsou řešení. Země, které jsou politicky svobodnější, jsou obyčejně také hospodářsky bohatší. Je proto velmi obtížné oddělit otázky ekonomického a politického asylu. Protiasylová lobby argumentuje, že příchozí se jen snaží získat víc peněz. Proasylová lobby zdůrazňuje, že žadatelé o asyl chtějí politickou svobodu. Ve skutečnosti je to vždycky do určité míry obojí. Na světě je dnes málo Václavů Havlů - osob, které by nezištně usilovali, aby se jejich země stala méně totalitářskou, ať to stojí, co to stojí. Většina uprchlíků přichází ze složitějších důvodů. Často se bojí politického násilí a občanské války.
Mají-li štěstí, tyto důvody jsou dostatečně přesvědčivé, aby jim bylo dovoleno zůstat v Británii. Pokud nemají štěstí, to, že přijdou-li po návratu domů o zaměstnání nebo o život, se považuje za bezvýznamné.
Kritikové poukazují ale na to, že není důvodu, aby byli ti, kteří se chytají posledního zbytku naděje, že jim bude povoleno zůstat v Británii, podrobováni rituálnímu ponižování v Campsfieldu. V normálním vězení aspoň víte, na jak dlouho jste byl odsouzen a kdy budete propuštěn. V Campsfieldu nevíte nic.
Jak se má muž chovat k ženě a žena k muži, aby se jim nerozpadlo manželství
V Británii právě vyšla nová kniha "Why Marriages Succees or Fail - And How You Can Make Yours Last" (Proč jsou manželství úspěšná nebo neúspěšná - a jak můžete způsobit, aby vaše manželství vydrželo) - od Johna Gottmana, profesora psychologie na univerzitě státu Washington v Seattle.
Profesor Gottman je v Americe považován za čelného odborníka na manželské svazky. Už dvě desetiletí studuje ve své laboratoři interakce manželských dvojic a zkoumá, co způsobuje, že manželství jsou schopna přežít. V jedné studii předpověděl profesor Gottman přesně u 94 procent dvojic, že se do tří let rozvedou.
Profesora Gottmana velmi zajímá současná hra In Defence of the Cave Men - Na obranu jeskynních mužů, která se teď hraje na Broadwayi.
Hra obsahuje tento dialog. Manželka říká: "Jak se můžeš přátelit s Harrym. Vždyť je to takový lakomec. Nechápu podstatu vašeho přátelství." - "Proč?" odpovídá manžel. "Jsme přáteli už léta. Ano, je lakomec, ale je to MŮJ lakomec."
"Jinými slovy," vysvětluje profesor Gottman,."manžel říká, že přijímá všechny špatné vlastnosti svého přítele. Je jako rozšlápnutá bota, na kterou jste zvyklí. Přijímá přítele se všemi špatnými vlastnosti a prostě oceňuje pozitivní rysy vztahu. Muži tohle umějí daleko lépe než ženy. Ženy jsou mnohem idealističtější, a tak se snaží problémy řešit, hovoří o svých emocích a snaží se vztahy zlepšovat.
Muži se naproti tomu většinou vyhýbají problémům a konfliktům. "Všimli jste si někdy," píše Gottman ve své nové knize, "že kluci se sice při fotbalu hádají, ale nedopustí, aby jim to narušilo hru. Kluci se hádají pořád, ale jaksi nepovažují své argumenty za tak smrtelně důležité jako holky. Při nejintenzívnějších debatách se svářející se strany chlapců vždycky shodnou na tom, že se hra musí dohrát. Cílem je "udržet míč ve hře" a nikoliv "dopustit emocím, aby nabyly vrchu".
Avšak tendence mužů ustupovat při manželských hádkách má fyziologickou příčinu. Pro muže je velmi obtížné se znovu uklidnit, kdyý jim stoupne tep nad určitou míru a když jim tělo zaplaví adrenalin. "Kdyby v této místnosti sedělo dvacet mužů a dvacet žen," konstatuje Gottman, "a já praštil náhle do stolu, ukázalo by se, že mužů se zrychlí tep víc a zůstane po delší dobu na vyšší úrovni, než jak je to u žen.
Takže muži daleko pravděpodobněji řeknou při manželské hádce: Já se musím uklidnit. Potřebuju pauzu. Kdežto ženy budou chtít v hádce dál a dál pokračovat, budou usilovat o vyřešení problému. To, že to muž bude odmítat dělat, vyvolá od nich obrovskou scénu. Ale pro muže je zdravější v hádce přestat, protože si tak ochraňují své tělo. Ženy nejsou dost dobře schopny poznat, kdy musejí přestat."
"Muži mají lepší způsoby chování v oblasti mezilidských vztahů," konstatuje Gottman. Muži si jsou vědomi absurdity života, jsou schopni se sami sobě smát. Ženy jsou daleko vážnější. Bude to právě muž, který hodí na manželku sněhovou koulí, když bude žena vycházet z kostela. Ženy mají rády humor a u mužů ho oceňují. A velmi to pomáhá dětem. Schopnost otce hrát si s dětmi je velmi důležitá, protože to dětem pomáhá naučit se, jak zvládat emoce. Otcové, kteří si hrají s dětmi, mají děti, které dokážou být velmi rozjívené, ale vědí, kdy přestat a uklidnit se. Takové děti dokáží daleko lépe komunikovat s jinými dětmi."
Muži a ženy mají úplně jiné evoluční dědictví. To příliš neprospívá modernímu manželství, konstatuje Gottman. "Pro muže," uvádí profesor, " je problémem naše role strážce. Muži jsou historií naučeni, aby byli bdělí a ostražití, musejí zajistit, že jsou všichni členové rodiny v bezpečí. To je ale v současné době spíše zápor. Vysvětluje to, proč muži v manželských hádkách si promýšlejí, co budou dělat, a méně zvládají své rozhořčení. Jsou bdělí a ostražití a čekají na příležitost na pomstu. A právě taková pomstychtivost ničí vztahy mezi mužem a ženou."
Ženy jsou velmi frustrovány, když na jejich stížnosti reaguje manžel tím, že tyto stížnosti ignoruje, nebo když se před nimi brání.
Ženám dala evoluce zase jiné záporné dědictví. Je to její tendence zamotávat lidi kolem sebe do přátelských sítí. To bývalo způsobem, jak zajistit bezpečí pro krmení a vychovávání dětí. "Takže ženy uvažují o všech problémech z hlediska kolektivu. Základní stížností na ženy, kterou slyšíme neustále od mužů, je, že mají pocit, že je manželka ustavičně kritizuje. Manželka má nekonečný seznam nepřijatelných požadavků. Muži by museli naprosto změnit svou osobnost, kdyby měli své manželky uspokojit.
Je možno najít společnou řeč?
Ano, odpovídá profesor Gottman. "V manželstvích, která fungují, zahajují manželky debaty jemně. Neútočí na své muže jak nepřátelská armáda. Neříkají: "Ty jsi tak chladný a nemáš vůbec žádný cit. Vůbec si mě nevšímáš." - "Místo toho říkají: Poslední dobou se mi po tobě opravdu stýská. Ty umíš tak pěkně líbat. Když jsme se v neděli líbali v kuchyni, bylo to senzační. Mohli bychom to dělat častěji?"
A muži, jimž manželství fungují, přijímají vliv žen na to, co dělají. Pozměňují své chovaní, namísto aby se před kritikou pasívně uzavřeli do sebe. Jinými slovy, manželství fungují, když jsou dvojice schopny kompromisu, jsou schopny se sejít kdesi uprostřed.
Jak diskutovat s manželským partnerem a nezničit si manželství
1. Důležitý je poměr 5 ku 1: Vždycky musí být ve vztahu mezi vámi a partnerem pětkrát více pozitivních než negativních emocí.
2. Nikdy svého partnera z ničeho neobviňujte.
3. Mluvte o tom, co cítíte.
4. Naslouchejte svému partnerovi.
5. Nekritizujte osobnost svého partnera a neanalyzujte ji.
6. Neurážejte, nevysmívejte se a neužívejte sarkasmu.
7. Buďte přímí a mluvte jen o jedné situaci. Nevytahujte na světlo incidenty z minulosti.
8. Naučte se, jak se uklidnit, když komunikaci zablokují emoce. Dohodněte se o tom, jak si můžete od debaty oddechnout.
9. Myslete na dobré vlastnosti svého partnera či partnerky - chvalte a obdivujte je.
10. Snažte se osvojit tyto zásady znovu a znovu. Trvá dlouho naučit se novým zvyklostem.
Albánie vyváží do Evropy prostituci a drogy
Menší impérium Amarilda Vrioniho, obchodující s marihuanou a s prostitutkami fungovalo velmi uspokojivě - až do nedávné nehody. Přibližně před týdnem se převrátil nedaleko italského města Brindisi gumový motorový člun, pravidelně jezdící mezi Albánií a Itálií. Pět mrtvol bylo vyloveno z bouřlivého moře, včetně pětiletého dítěte. Jedenáct osob zůstává nezvěstných.
Policii se podařilo odposlouchat z mobilního telefonu Amarilda Vrioniho tento děsivý rozhovor:
"Zatraceně, utopila se malá holčička, " říkal Vironi své manželce a příteli. "Ale čtyři dívky, co přežily, jsou prostitutky, tak to je dobré." Vrioni poskytl nevědomky informace o složité organizaci, které dodává už měsíce mladé ženy a drogy do Itálie a do ostatní Evropy.
Prostitutky byly přivezeny z Albánie, každá v přepočtu asi za 45 000 Kč, byly "vyzkoušeny" členy Vrioniho gangu, jakou mají finanční hodnotu a pak prodány italským pasákům každá přibližně za 85 000 Kč.
Albánské prostituční gangy jsou velmi kruté. Ty ženy, které se odvážily o tom hovořit, mluví o zohavování a o mučení od svých "ochránců".
Na základě odposlouchaných telefonních hovorů zatkla policie Vrioniho a dalších deset lidí. Jiné policejní operace zjišťují, že existuje intenzívní spolupráce mezi Albánci a italskou mafií. Nikoliv v prostituci, ale při prodeji zbraní a narkotik. V kopcích jižní Albánie se pěstuje vysoce kvalitní marihuana, která se pak vyváží do celé Evropy.