O malých tupých jistotách
O jednom z minulych listopadu jsem absolvoval politicky korektni skoleni ohledne tymove prace. Jeho nejzajimavejsi casti bylo cviceni, pri nemz jsme pekne v teple, u kavy nebo caje, fantazirovali o tom, co delat u vraku letadla kdesi za polarnim kruhem. Venku byla zima a tak bylo zabavne pozorovat kuraky, vydedence to mistni spolecnosti, jak se prokrehli, s tipnutymi pulciky v ruce, vrhali zpet do diskuse, hned jak se jim vratila schopnost reci. A bylo to absurdni.
Vzpomnel jsem si na vervu s jakou oni kolegove vykladali, co a jak by se muselo udelat pro dobro vsech, kdyz jsem narazil na onu pasaz v projevu Vaclava Havla (z 9.12.) v niz sdelil posluchacum, ze "Skoncil "cas jistot", sice malych, tupych a veskrze pro spolecnost sebevrazednych, ale presto jistot, a byl nahle vystridan casem svobody, ktera se mnohym musela zdat po predchozich zkusenostech bezbreha, a tudiz ke vsemu svadejici". O jake jistoty slo sice nerozvedl, ale nejspis, v kontextu jeho projevu, o ty socialni. Do jiste miry tim projevil svetovost, protoze tyhle veci jsou pravicove modni v Kanade i v USA.
Nekteri osviceni panovnici se, alespon jak pravi legendy, cas od casu odtrhli od zezla a trunu, manzelek a milenek a vydali se inkognito mezi lid, aby meli informace z prvni ruky. Pral bych panu presidentovi, aby mu zdravi a dalsi okolnosti dovolily, aby si na par mesicu sbalil bagl a neprilis devizove vybaven se vydal se do sveta.
Nejspis by dost rychle zjistil, ze ty male tupe jistoty, jako mit kam jit zitra rano do prace, mit na doktora a zubare, na skoly pro potomky a treba i na pivo v onech hospudkach, ktere Havel velmi sympaticky popisuje coby uhelny kamen nove spolecnosti (viz kniha "Letni premitani") jsou v realnem kapitalismu ve velke oblibe a poptavce.
Movitejsi vrstvy spolecnosti pak jeste touzi po dalsi jistote. Ve staroreci se nazyvala "bezpracny zisk". Zde jiz, pravda, narazime na prvek spolecnostni sebevrazednosti. Jde totiz o to, ze jedinec, ktery si mysli, ze si to muze dovolit, sveruje svoje penize instituci v nadeji, ze taz rozmnozi jeho statky, aniz by on sam musel hnout prstem jinak, nez vyplnit danove priznani a poukazat prislusny poplatek one instituci.
Sebevrazednost tohoto kroku souvisi v nemoznosti trvaleho uplatnovani zasady, ze kdyz se "dolu" posle min zustane nahore "vic". Uvadeni teto zasady v zivot prostrednictvim zmrazovani mezd a restrukturalizaci (coz je synonymum pro snizovani poctu zamestnancu - taky se tomu rika "downsizing", coz nevim jak prelozit do novoreci) se dosahlo, pod ochranym naterem globalizace, znacne dokonalosti. Jenze "dolu" se musi poslat alespon tolik, aby lidi meli jistotu, ze na co si pujci, budou moci v budoucnosti splacet. Kdyz se prekroci mira, ztrati spotrebitel duveru a prestane si pujcovat penize na veci, ktere vetsinou stejne nepotrebuje. Tim dojde ke znamemu dominovemu efektu a posleze k ekonomickemu utlumu, ktery cas od casu prevahne v ekonomickou krizi. Behem ni se dost casto rozplynou i ty "bezpracne zisky" a dochazi k zachmurenosti a blby nalade.
Mel bych zduraznit, ze nejsa puristou ani nadmernym filantropem, pujcuji si i ja penize za ucelem snadneho zbohatnuti. To se mi uz asi nepodari, takze se upinam na tupou jistotu pensijniho fondu, ktery je, aby to bylo jeste komplikovanejsi, taky zavisly na tom cyklu o nemz pisu.
Predstava, prospesnosti odstraneni "malych tupych jistot" vyplyva z naivisticke iluze, ze clovek bez jistot tak nejak vic bojuje o preziti a tim padem vic vyprodukuje. Treba vedec, abych se pohyboval na sobe zname pude, prechazejici z kontraktu na kontrakt, bude ve vlastnim zajmu pracovat co nejefektivneji, aby se co nejrychleji dostal k novemu , cimz je na tom skvele jak on tak spolecnost. Hacek je v tom, ze vedec obvykle nema tu malou tupou jistotu, ze za jeho dvermi neustale preslapuji zajemci trimajici nabidku v jedne a napechovanou penezenku v druhe ruce. V praxi pak dochazi k tomu, ze vedec mari podstatnou cast sveho casu nahanenim majitelu kont pripadne shanenim mista, ktere by mu ony jistoty poskytlo.
Teorie o zhoubnosti jistot (zejmena socialnich podpor) vetsinou produkuji lide, kterym ani v nejvzdalenejsi mire nehrozi, ze by snad mohli spadnout mezi spodinu. Jsou lacine a navic se dobre politicky prodavaji.
Pan Z.P. z Prahy reagoval na muj clanek z 18.12. vcelku jemnym upozornenim ze "to vidim trochu moc zdaleka" a ze "ty citace Havlova projevu a dialog s nimi jsou nesmyslne, protoze ten Havluv projev je obycejny blabol....". Rekl bych spis, ze vidim veci z jineho uhlu a tenhle pohled tem, kteri jsou ochotni takovou vec cist, nabizim. Citaty z Havla, Klause a pripadne dalsich jsou jen prostredkem, jak upozornit na to, co se mi zda byt dulezite. Totiz na to, ze budovani (staro)noveho ekonomickeho a politickeho systemu je zalezitost velmi subtilni, a ze ignorance a ideova zaslepenost muze vest k neblahym koncum.
P.S. Jista dama z Prahy se me otazala co jsem vlastne zac. Odpovedel jsem ji, jak nejlepe to slo. Pokud to zajima dalsi ctenare, tak nemam zadnou vlastni politickou agendu a ambice. Navic jsem natolik sebekriticky, abych vedel, ze toliko prispivam k "medialnimu hluku" jak publikaci nepohodlnych nazoru oznacuje Vaclav Klaus.
Kdo je Jiří Jírovec
Narodil jsem se v Praze na Silvestra 1941. V roce 1964 jsem absolvoval Prirodovedeckou fakultu UK. V letech 1967-86 jsem pracoval v Ustavu geologickych ved, soucast to tehdejsi geologicke sekce Prir. fakulty. V roce 1968 se mi podarilo vyjednat pobyt na Queen's University, Kingston, Ontario. Odjel jsem tam na konci srpna 1969, udelal MSc pres analytickou chemii a vratil se kvuli prvni zene (sve) a dvema detem do Prahy v zari 1970.
Protoze jsem tehdy nevedel, ze bych mel trpet nejakym marasmem z nabyte svobody, necinil mi prechod do noveho prostredi zadne potize. Tedy krome anglictiny, jezto jsem zjistil, ze vedomosti typu "Klement Gottwald was born in a little town Dedice.." ktere jsem si osvojil na jedenactiletce, nejsou prilis uzitecne. Stejne tomu bylo i s tabu vyrazy, ktere jsem si vypsal, v ramci pripravy na pobyt ve studentskem prostredi, ze slovniku Osicka-Poldauf.
Nejsilnejsim zazitkem meho pobytu za morem byla cetba dopisu, ktery poslalo predstavitelstvo ceskoslovenske emigrace kanadske vlade. Byla to suplika ohledne toho, ze uz je soukmenovcu v Kanade az dost, tak at uz dalsi neberou. Domu jsem se vratil s diplomem a s prekvapenim, ze se ani tak liny clovek jako jsem ja, na te universite neztratil a presvedcenim, ze mi chytrejsi spoluzaci by tam museli primo zarit. Slovy me maminky, nebyli tam zadni lumeni.
Dalsich sestnact let jsem se pohyboval v nobl spolecnosti sestavajici se z nestraniku geologicke sekce. Na pocatku osmdesatych let jsem se dostal nekolikrat do Svedska, protoze se tam nejak provdala moje prvni svagrova.
Tam jsem mimo jine prisel na to, ze ceskemu prani byt alespon na chvili nezamestnany (kvuli odpocinku) by se tam kazdy divil.
Taky jsem prisel na to, ze radu i velmi inteligentnich lidi zajimaji zazitky z cest, jen pokud jim prilis nekazi jejich vlastni obrazek o te ktere zemi.
V na podzim 1986 jsem se svou druhou zenou a osmnactimesicni dcerou odjel do Jugoslavie s cilem dostat se do Kanady, coz se podarilo v dubnu 1987.
Po prechodnem pobytu v Hamiltonu, kde jsem se naucil sestrihavat borovicky a jine vanocni stromky do spolecensky korektnich kuzelu, jsem dostal misto jako chemik v Atomic Energy of Canada ve vesnici Chalk River, coz je asi 200 km na zapad od Ottawy.
Nas podnik, puvodne zrizeny v roce 1944 jako britska varianta "Manhattan Project", vyrabi jaderne reaktory a zabyva se do jiste miry i problemy zivotniho prostredi a likvidace odpadu. Navic zasobujeme podstatnou cas svetoveho trhu radioisotopy pro lekarske pouziti.
V Chalk River je asi 2000 zamestnancu, druha polovina spolecnosti je v Torontu. Vypada to tady podobne jako Rez u Prahy.
Ziju v mestecku Deep River, coz je residencni oblast pro nas podnik, stale se svou druhou zenou. Krome dcery, s niz jsme prijeli, mam jeste syna, ktery se narodil primo tady.
Jsem nez kanadskym obcanem. O ceske jsem rafinovane nepozadal, abych neupadl v pokuseni handrkovat se se svymi dvema prazskymi sourozenci o majetek. Takze mam klid.
Politicky jsem mirny opozicnik v mezich zakona (tuto pozici jsem si zavedl uz v Praze, aby byla pri diskusich nejaka rozmanitost). Nemaje ani filosofickeho ani ekonomickeho vzdelani, tapu ve vetsine spolecenskych otazek.
Na nektere otazky si nedovedu odpovedet, napriklad jaky je rozdil mezi policii, ktera mlati obusky nespokojene lidi na Prikopech a policii, ktera dela totez v okoli provincniho parlamentu v Torontu.
Taky nevim do jake kategorie zaradit vladou narizeny zakrok policie proti demonstrantum, kteri protestuji proti hosteni predstavitelu nekolika asijskych statu touz vladou, ktera soucasne s rozkazy vydava i prohlaseni o hruzach potlacovani lidskych prav jinde.
Nerozumim ani kupeckym poctum, podle nichz si ma jeden milion lenochu, kteri se vali v Ontariu na welfaru, najit praci, kdyz je dalsi milion lidi na nezamestnanecke podpore. Takze se mi jako jedine reseni jevi pracovni tabory, nejspis uranovy doly, to by bylo sikovny pro nas podnik. Jako clovek s platem vedce se pak dosti casto zabyvam otazkou, jak zijou lidi, kteri vydelavaji polovinu. Po tech deseti letech mi to nejak zacina splyvat - neco na zpusob zaverecne sceny ze Zvireci farmy.
Vzhledem k datu narozeni jsem byl jeste odchovan ve znameni rozbitelnych desek s V+W, odkudz jsem pokracoval pres H+W a S+S a ty ostatni male sceny a divadla az k Cimrmanovi. To posledni jste zjistil sam. Jinak hraju tenis, jezdim na lyzich a ctu co se da.
Nejsem zid, takze nejde o zidobolsevismus. Neni to vlastne hrozne, ze prvni starost, kterou clovek musi mit je, ze ho nekdo obvini z toho ze je husnej levicak nebo pravicak?
Chtel bych jeste dodat neco k BL. Vydrzte u glosovani jednotlivych clanku. To je prave dela zajimave.