Soros: nová organizace by měla garantovat mezinárodní půjčky
George Soros, miliardářský finančník a filantrop, argumentoval na Silvestra v rozsáhlejším článku v britském hospodářském listě Financial Times, že by měl svět vytvořit novou instituci, která by mezinárodně garantovala půjčky poskytnuté státům a podnikům.
Soros přichází s tímto doporučením v době finanční krize, s níž zápolí východoasijské ekonomiky. Argumentuje, že východoasijská finanční krize hrozí vážně postihnout celý mezinárodní obchod. "Jsme na pokraji celosvětové deflace," varuje Soros. Zdůrazňuje, že tváří v tvář této hrozbě musí být světový finanční systém zreformován.
Soros doporučuje, aby byla vytvořena Mezinárodní korporace pro pojišťování půjček. Měla by to být sesterská organizace Mezinárodního měnového fondu. Tato organizace by za malý poplatek garantovala mezinárodní půčjky. Země, které si půjčují peníze, by byly povinovány poskytnout podrobné informace ohledně všech půjček, státních i soukromých. To by umožnilo novému úřadu, aby určil, do jaké výše je navrhované půjčky ochoten pojistit.
"Soukromý sektor nedokáže efektivně alokovat mezinárodní kredit," argumentuje Soros. "Poskytuje buď příliš málo půjček anebo příliš mnoho. Nemá dostatečné množství informací pro to, aby byl schopen dospět k vyváženému závěru. Kromě toho, soukromý sektor nemá zájem o udržování makroekonomické rovnováhy v jednotlivých zemích. Jde mu pouze o maximální zisk a o minimální riziko. To znamená, že se pohybuje stádovitě oběma těmito směry."
Návrh na zřízení mezinárodní organizace pro pojišťování půjček bude asi kritizován, předvídá Soros. "Jak dokáží byrokrati rozhodovat lépe než samotní půjčovatelé, kteří na sebe berou poskytováním půjčky riziko? Odpovědí je, že technokraté, kteří by hodnotili realističnost navrhovaných půjček, by byli odpovědni za udržování makroekonomické rovnováhy daných zemí, kdežto technokraty, kteří vedou banky, poskytující půjčky, zajímá jen, zda poskytnutím půjčky vydělají zisk."
Při diskusi o tomto návrhu v britském rozhlase se vyjádřil renomovaný odborník z firmy Goldman Sachs, že jde o rozumnou myšlenku. V praxi by to mohlo fungovat tak, uvedl tento odborník, jak například v Americe funguje pojišťování bank. Každá banka pravidelně platí určitou míru pojistného, takže když dojde k jejímu kolapsu, vkladatelé nepřijdou o peníze, ale ztracené úspory jsou jim nahrazeny pojišťovnou. Pojistné pro mezinárodní půjčky by tedy nehradil žádný státní sektor, ale platilo by se poplatkem, vybíraným z každé uzavřené půjčky.