Celkově působilo zpravodajství České televize nováckým dojmem povrchní vzrušivosti a vytváření neklidu a chaosu, bez pokusu hloubkověji analyzovat příčiny jevů. Často se vyskytovaly zprávy o různých podvodech či kriminálních činech. Jistě, v porovnání s Británii je asi v ČR velkých podvodů víc, takže je do jisté míry oprávněné, že to zaplňuje hlavní televizní zprávy. Bez systematičtější rámcové analýzy, proč k těmto podvodům pořád dochází, takovéto zpravodajství však jen destabilizuje českou společnost, vytváří u lidí pocit nekonstruktivního odcizení od demokratického režimu spolu s destruktivním přesvědčením, že se proti zlořádům nedá nic dělat.
Programové prohlášení Tošovského vlády zní, jako by ho napsal Lubomír Štrougal
Do jakých rukou se vrátila vláda (věcí tvých)?
Za dob vlady krasavce Novotneho jsem videl hru "Kral Vavra". Napsal ji Milan Uhde a ackoli si po tech letech nepamatuji detaily, vim, ze ve hre vystupoval reditel zemske osy, ktery mel stroj na pocasi - cili poroucel vetru a desti. Vzbuzovalo to veseli v publiku, protoze budovatelske pisne o tom "kdy ma prset a kdy vat" byly pro smich samy o sobe a tohle byla na svou dobu odvazna parodie na zrizeni, zejmena kdyz reditel musel pripustit, ze vlastne ridi jen zemskou poloosu, a ze tu druhou ridi nepritel opacnym smerem.
Je pozoruhodne, jak se, o nejakych tricet let pozdeji, ceska politicka scena zalidnila polorediteli, kteri predstiraji, ze by pohnuli celym svetem, kdyby jim to nekdo jiny nekazil.
A obcan tomu mozna bude jeste chvili verit, protoze sam zije v ilusi, ze to je vsechno prave kvuli nemu, ponevadz byl na tom Vaclavaku, a skandoval "uz je to tady". Bude tomu verit do te doby, nez zjisti, ze jeho osud neni v rukou demokraticky obmenitelnych politiku, ale v rukou nedemokraticky diktujiciho Mezinarodniho menoveho fondu a nadnarodnich spolecnosti. Casem zjisti, ze skutecna moc je jinde a ze Klaus nebo jeho nastupci, Zeman, ci kdo se muze na scene vynorit, maji uz tak chroma kridla jeste vice podvazana zabomysi valkou v domacich luzich a hajich.
Ceska republika ma od konce ledna 1998 novou vladu. Je velkou otazkou do jake miry muze a bude delat to co je v jeji pracovni naplni - to je vladnout.
Cetl jsem dosti pozorne vladni prohlaseni (vytazene z prilohy NP 29.1.1998 - vsechny citovane pasaze pochazeji z tohoto zdroje). Dalo mi to dost prace, prestoze text pouziva osvedcene vyrazove prostredky prohlaseni vlad minulych a predminulych. S malymi upravami by se za nize citovanou pasaz prece nemusel stydet ani takovy Strougal:
"Na druhe strane nelze nepriznat, ze predchozi vlada tolerovala i urcite ziti na dluh a ze nyni prichazi doba, kdy je tyto dluhy nutno zacit splacet. Jde predevsim o to, ze v hospodarske oblasti v poslednich letech prevladala tendence spotrebovavat podstatne vice, nez kolik jsme dokazali vytvorit. Domaci poptavka dlouhodobe rostla rychleji nez nabidka, coz postupne vedlo k vysokemu narustu vnejsi nerovnovahy. Rust realnych mezd po radu let vyrazne prevysoval rust produktivity prace. Podcenovani nutne regulace financnich trhu prispelo ke krizi duvery vuci bankovnimu sektoru a institucim kapitaloveho trhu. V sirsim slova smyslu pak lze za dluh oznacit i zpomalovani privatizace a celkove snizovani tempa hospodarskych reforem. Dluhem sveho druhu je i nedostatecna ucta k pravu a jednostranne precenovani ekonomickeho rozmeru zivota na ukor tradicnich spolecenskych hodnot, jakymi jsou vzdelani a kultura."
Samozrejme nikdo za nic nemuze, doslo pouze k drobne neprijemnosti, ze se tolerovalo "urcite" ziti na dluh. Vyrok o ziti na dluh a o tom, ze dluhy bude nutno zacit splacet, mi zapada do kategorie podvodu na obcanovi.
Onen dluh totiz vznikl nekompetentnosti predchazejici vlady na jejiz cinnost nemel radovy obcan nijaky vliv. Tedy krome obecne viny volice, ktery podlehne slibum nebo vyhruzkam.
Takze, kdo zil na dluh a na jak veliky? A co to splaceni bude obnaset. Zmrazi vlada podezrele ucty az do doby, kdy bude jasne, ze jde o "ciste" penize? Zacne vlada trestne stihat tunelare? Kdyz jde o splaceni dluhu, tak jsou najednou vsichni na jedne lodi. To je vskutku "parada", jak by rekl muj pritel, geolog Cepek. Je mi jasne, ze programove prohlaseni vlady je pouhym obrysem jeji budouci cinnosti a jeho zverejneni nikterak neznamena, ze se, byt jen castecne, uskutecni. V tomto smyslu je vzdy daleko zajimavejsi, s cim vlada odstupuje, nez co slibuje.
Bohuzel nikde v prohlaseni neni zminka o tom, ze nova vlada bude analyzovat chyby te, ktera odstoupila. Mozna, ze na to neni dost casu a taky sypani si popela na hlavu, ktere by premier Tosovsky musel, pokud jde o stav bankovniho sektoru, podstoupit neni zrovna v mode. Spis to vypada na zaplatovani.
Zahranicni vztahy odbudu otazkou. Kdo je soucasnym "vnejsim" nepritelem ČR? V ramci jake vojenske doktriny bude ČR posilovat vlastni obranyschopnost?
Sekce "Pravo a vnitrni bezpecnost" slibuje "posileni duvery obcana v zakonnost a pravo". Vlada nemusi nic posilovat. Staci, kdyz se budou dodrzovat existujici zakony (od toho jsou prislusna ministerstva). Slib posilovani je nemeritelny alibismus.
V teto souvislosti bude zajimave zjistit, do jake miry bude nova vlada ochotna odpovedet na otazku (nepochybuji o tom, ze ji sdelovaci prostredky budou klast), kdo muze za to, ze se duvera obcana musi posilovat, a kdo z onech viniku byl nebo bude potrestan - za trestnou cinnost kriminalem, za neschopnost treba praci u lopaty.
Slib, ze "vlada se nehodla smirit ani s majetkovou trestnou cinnosti vcetne drobne poulicni kriminality" nema v prohlaseni co delat. Trestnost cinu je odvozena z existujicich zakonu, jejichz dodrzovani ma prece kazda vlada v popisu prace.
Pozoruhodne je, ze vlade bude stacit pouhy mesic na to, aby "pripravila novelu trestniho zakona, ktera bude ve vetsi siri a prisneji vymezovat (nebo zamezovat? JJ) korupci verejnych cinitelu". Nevim, zda na one novele zakona pracovala uz predchazejici vlada. V kazdem pripade jde o zpozdeni nekolika let. Navic je otazkou, zda na pripravu tohoto zakona a jeho novelizaci bylo nutne plytvat vlastni sily. Stacilo se poohlednout po svete.
Zamery vlady v oblasti hospodarske politika jsou shrnuty takto:
"V oblasti ekonomiky vlada vychazi z presvedceni, ze obnoveni a udrzeni makroekonomicke stability a financni discipliny predstavuje v dlouhodobejsim horizontu nezbytny predpoklad pro udrzitelny hospodarsky rust a zvysovani zivotni urovne obcanu. Je presvedcena, ze stavajici mira otevrenosti nasi ekonomiky ma pozitivni vliv na jeji restrukturalizaci, a proto bude pokracovat v dotvareni liberalniho prostredi v souladu s prijatymi mezinarodnimi zavazky. Vzhledem k vyznamu cenove stability pro dlouhodobou prosperitu bude vlada podporovat usili Ceske narodni banky o snizovani inflace."
Ponecham stranou vsechny ty horizonty, ktere se stejne tim vic vzdaluji, cim vic se k nim priblizujeme. Za vysvetleni by spis stalo, co jsou ony "prijate mezinarodni zavazky". Snad by o tom mohl nekdo kompetentni neco napsat.
Proti inflaci ted bojuji vsechny vlady. Cim je inflace zpusobena, mi neni prilis jasne. Zaslechl jsem sice teorii o "prehrate ekonomice", v niz relativni nedostatek pracovnich sil vede k tlakum na zvysovani platu a posleze k inflaci. Reseni spociva ve zvyseni urokove miry, ktere ztezuje dostupnosti uveru pro vyrobce i spotrebitele. Tim se zpomali ekonomika a zvysi nezamestnanost. Nekteri lide tvrdi, ze to neni zrovna nejlepsi reseni, protoze kdyz se to zpomaleni "přeťápne", muze byt "ohrivaci" proces pro danoveho poplatnika dost nakladny.
Ceskeho obcana bude jiste zajimat, jak si vlada boj proti inflaci predstavuje a co to pro nej bude obnaset. Ve vladnim prohlaseni se rovnez mluvi o tom, ze prohlubovani vnejsi nerovnovahy by vyustilo "v dalsi oslabeni ceske koruny a ve zvyseni inflace".
Co dela menu stabilni, je pro me spanelskou dedinou. Nedovedu si totiz predstavit, jak je mozne, ze pri prumerne rocni inflaci 10% (mozna ze jde o konservativni odhad) se prakticky nezmenil kurs koruny vzhledem ke kanadskemu dolaru, prestoze kanadska inflace je 5x mensi. (To je proto, že česká vláda určuje kurs koruny vůči západním měnám v podstatě příkazním způsobem a nechává takto českou korunu už léta tvrdnout. Je to důkazem, že původní devalvace koruny v roce 1990 byla daleko přehnaná. JČ)
Vyvoj kursu kanadskeho dolaru k jeho americkemu protejsku se rovnez vymyka me predstavivosti. Z kraje devadesatych let byl 80 centu (za americky dolar). Tento kurs byl podporovan prislusne vysokou urokovou mirou - pry kvuli investorum a veritelum.
Jelikoz ekonomicka krise onoho obdobi pretrvala zmenu vlady z konservativni na liberalni, doslo, veritel neveritel, ke snizovani urokove miry.
Ekonomika se ozivila a dolar klesl k 73 centum. Kolem teto hranice se udrzoval dosti dlouho.
Kuriosni bylo, ze Bank of Canada (ekvivalent Ceske narodni banky) dokonce prodavala kanadske dolary, kdyz se ji zdalo, ze dolar ma tendenci stoupat (prilis rychle).
Pak se ovsem do hry vmisili menovi spekulanti a zname okolnosti asijskeho krachu a dolar spadl na rekordni minimum 68 a neco centu. Jinymi slovy receno, kanadska ekonomika vybredla z krize 90. let, nezna inflaci (jen 9% nezamestnanost) a presto hodnota dolaru klesla zhruba o 12 %.
Doufam, ze se najde nejaky ekonom, ktery by do BL napsal neco srozumitelneho o kontrole inflace a hodnoty meny a dal ji do souvislosti s cenou, kterou za ony korekce obcan plati (minen je dopad na spolecnost).
S velkou chuti si takovou vec prectu.
Mozna, ze se ceska koruna drzi nad vodou proto, ze o ni spekulanti namaji podstatnejsi zajem.
Ale zpet k programovemu prohlaseni. Domnivam se, ze na placeni dani jsou zakony a tak i zde je prostou povinnosti vlady dohlizet nad jejich dodrzovanim. "Pokracovat v usili o zdokonaleni" (zakonu) vyberu a zminka o "duslednejsim postupu" proti neplaticum je blabol. Vlada muze (v souhre s parlamentem) prislusne zakony zprisnit nebo zmekcit, ale v jejich uplatnovani musi byt dusledna. Nic vic, nic min.
Vlada povazuje za dulezite regulovat urcite oblasti (energetiku, komunikace, dopravu, zasobovani teplem a vodou). To se zda byt v rozporu s principy trzni ekonomiky.
Co znamena, ze je nutna naprava cenovych deformaci, aby se "regulovane ceny stavaly (snad staly ? JJ) nositelem spolehlive informace pro spotrebitele i investory" mi ponekud unika.
V prohlaseni se rovnez mluvi o doprave. V BL byla pred casem zminka o tom, ze privatizace britskych zeleznic nebyla z hlediska spotrebitele prilis uspesna. Ceska vlada by si mela uvedomit, ze omezovani podpory verejne dopravy (zeleznicni, autobusove) je obecne a v ceskych podminkach zvlaste vice nez kratkozrake. Viz rovnez mozne mezinarodni zavazky v oblasti snizovani emisi latek prispivajicich ke sklenikovemu efektu.
Pozoruhodna je pasaz tykajici se zdravotni pece:
"Novy impuls musi dostat reforma zdravotni pece, orientovana na odstraneni soucasne nerovnovahy mezi financnimi zdroji na jeji uhradu a rozsahem a kvalitou jejiho poskytovani. Vlada proto bude pokracovat v restrukturalizaci zdravotnickych zarizeni, jejichz vysledna sit musi byt primerena rozsahu i typu poskytovane pece. Vlada zesili dohled nad lekovou politikou a hospodarenim nemocnic. Bude pokracovat v pracich na vymezeni okruhu zdravotni pece hrazene ze zdroju verejneho zdravotniho pojisteni. Akreditaci nemocnic bude prosazovat v zavislosti na kvalite jejich cinnosti."
Odstraneni "nerovnovahy" muze znamenat zvyseni pojistneho, snizeni rozsahu a kvality pece a nebo kombinaci obojiho. Vymezeni okruhu zdravotni pece hrazene ze zdroju verejneho zdravotniho pojisteni je eufemismus pro omezeni rozsahu pojisteni. Do jake miry se statu podari zesilit dohled nad hospodarenim nemocnic je otazka. Co znamena lekova politika nemocnic neni prilis zrejme.
V oblasti vedy vlada "zformuluje vedni politiku statu". To je novinka nebo jde o zmeny politiky predchozi ?
Vladni program se mohl zcela obejit bez "zasazovani se o". Neni jednodussi rict, ze vlada zprisni predpisy pro vyvoz starozitnosti (pokud jeste nejake zbyly) nebo ze diskriminacni a rasisticke projevy budou bez prodleni postihovany?
Zaverem snad jen to, ze pro "pulrocni" vladu jde o program ambiciozni. Je pravdepodobne, ze se ji nepodari dotahnout do konce ty veci, ktere vyzaduji souhlas parlamentu. Podstatna cast programu se ale zda byt v kompetenci vlady. Do jake bude program naplnen, zavisi na tom, zda si vlada necha vnutit roli pouheho pripravovatele novych voleb nebo bude skutecne vladnout.
Češi a dvojí občanství: Už se to netýká jen několika desítek tisíc stárnoucích Čechů ve Spojených státech, ale přímo vás, mladí Češi!! Budete-li chtít trvaleji žít ve Spojených státech, budete se muset vzdát českého občanství!! A Američané žádající o českou naturalizaci v Praze se musejí vzdát občanství amerického!!
Vyplývá to z oficiálního dokumentu, který šíří z českého velvyslanectví ve Washingtonu konzul JUDr Jan Čížek
Ihned po tom, co 20. srpna 1997 (v reakci na vypoved USA z 19. zari 1996) Ceska republika zrusila americko-ceskoslovenskou Umluvu z roku 1928 o vzajemne exkluzivite obcanstvi mezi temito dvema byvalymi staty, pozadala jsem cesky generalni konzulat o potvrzeni sveho ceskeho obcanstvi, aniz bych musela krive prisahat, ze "nejsem obcanka USA".
Bylo mi ustne doporuceno, abych radeji pockala do 19. zari 1997, kdy pry ta "smlouva vyprsi automaticky."
Dale mi byl dan stejny unavny komplet kadrovych dotazniku a krivopriseznych prohlaseni, ktere je nutno pod trestem zakona superlegalizovat atd atd atd...
Krive prisahat jsem odmitla... Vzhledem k tomu, ze stovky nasich clenu ze vsech koutu Ameriky si stezuji, ze jim ceske zastupitelske urady nedavaji presne informace ohledne ztráceni, zabavovani, odmitani, nabyvani a pozbyvani ceskeho obcanstvi od dob davnoveku po dnesek, potesil mne vcerejsi fax:
JUDr. Jan Cizek, konzul velvyslanectvi ve Washingtonu, v nem pise toto (je to ctyrstrankovy dokument):
Nazev: "Ukonceni platnosti umluvy o naturalizaci ve vztazich mezi Ceskou republikou a Spojenymi staty, pravni dusledky pro byvale ceskoslovenske obcany naturalizovane na uzemi Spojenych statu a uvahy o moznosti obnoveni obcanstvi Ceske republiky osobam naturalizovanym v USA v dobe platnosti teto umluvy.
Ucelem tohoto clanku je poskytnout presnou informaci o zpusobu ukonceni platnosti Umluvy o naturalizaci mezi CR a USA - o momentalnich pravnich dusledcich tohoto aktu a soucasnem stavu uvah smerujicich k odstraneni urcite tvrdosti pusobeni naturalizacni umluvy..." (Nasleduji dve strany mapujici, dle naseho nazoru, ne zcela presne, historii Umluvy z r 1928. Na techto dvou stranach nas zaujalo prohlaseni:)
"Hlavnim cilem tohoto vykladu (Nepripomina vam to Karla Hynka Machu??JF) bylo vylouceni naroku na nahradu za znarodneny majetek osob, ktere v dobe valecneho stavu (ne v dobe valky) byly naturalizovany v USA a ktere tudiz podle tohoto vykladu neztratily ceskoslovenske obcanstvi a nemohly byt zahrnuty do ev. odskodneni na zaklade tzv. nahradove dohody."
(Dale se dozvidame, ze:)
"Nektera ustanoveni naturalizacnich umluv sjednanych mimo Ceskoslovensko s priblizne dalsimi 20 staty sveta, se dostala do rozporu s ustavou Spojenych statu. Tento vyvoj vedl k postupnemu vypovezeni techto umluv Spojenymi staty s nekolika vyjimkami vc. Ceskoslovenska."
(Pokud je nam znamo, vsechny tyto, t.zv. Bancroft Treaties, byly davno zruseny, jen Bulharsko a Ceska republika na nich trvaly do roku 1997, jak spravne kdesi uvedl pan Kriz z Ministerstva vnitra, no prece kvuli tomu zabavenemu majetku! Dale je ve sdeleni pana Jana Cizka zajimava informace, ze existuje jakasi smlouva mezi USA a CSSR z roku 1973???)
"... zvlastni protokol doprovazejici podpis dvoustranne konzularni umluvy mezi USA a Ceskoslovenskem v r. 1973"..
"Ukonceni platnosti Umluvy o naturalizaci ve vztazich mezi CR a USA k 20. srpnu 1997 nema retroaktivni ucinky. Osoby , ktere jejim pusobenim ztratily ceskoslovenske, resp. ceske statni obcanstvi (a naopak americke statni obcanstvi), nenabyvaji toto obcanstvi zpet.
V Ceske republice" se "nadale spojuje s nabytim ciziho statniho obcanstvi naturalizaci automatick(a) ztrat(a) statniho obcanstvi Ceske republiky."
Toto nam vsem tajeno nebylo.. Co nam tajeno bylo a je, je nasledujici prehled tykajici se vsech vas, mili mladi pratele z cele republiky, kteri v soucasne dobe navstevujete, prijizdite na staze, neb za obchodem do dnesnich USA a kteri jste nas informovali o tom, ze i vy se domnivate, ze kazdy rodily Cech by mel mit pravo --jako se deje v jinych civilizovanych zemich -- na ponechani si sveho ceskeho obcanstvi i v pripade nabyti obcanstvi dalsiho, kteremuzto stavu, jak vsichni vime, se dnes tisice a tisice nasich spoluobcanu jiz tesi...
Omlouvame se, ze jsme vas doposud nespravne informovali, kdyz jsme se domnivali, ze CR zrusila Umluvu z roku 1928 proto, aby clovek nabytim obcanstvi USA sve ceske obcanstvi neztracel "automaticky".
Laskave ctete cely odstavec dale uvedeny.
Sve pripadne dotazy potom laskave neadresujte nam, ale panu Vondrovi do Washingtonu, D.C., vsevedne pani Guluskinove v Praze, nebo panu ministrovi Cyrilu Svobodovi na vnitru, pripadne panu Bratinkovi z ODA, ktery, jak se ukazalo v dennim tisku techto dni, se sice neobava komplikaci zpusobovanych dvojim obcanstvim v pripadech tisicu a tisicu Cechu, kteri dnes jiz dvoji obcanstvi maji, ale ktereho tato vec diskriminacne zajima pouze a jedine u Cechu zijicich v USA bez sveho ustavou zaruceneho ceskeho obcanstvi, a--dodejme-- zaroven i bez sveho doma jakkoli, kymkoli a kdykoli zkonfiskovaneho majetku, jehoz bdelym strazcem je prave jiz zmineny pan Kriz z Minsiterstva vnitra dodnes...
Posledni cast dokumentu s nasim komentarem nasleduje:
"Jake jsou prakticke dusledky tohoto stavu?"
1) Jak jiz bylo receno, osoby, ktere na zaklade Umluvy o naturalizaci pozbyly sve ceskoslovenske, respektive ceske obcanstvi nebo americke (((???))) obcanstvi, neziskavaji toto obcanstvi zpet. 2) Cesti obcane, kteri po ukonceni platnosti Umluvy o naturalizaci mezi CSR a USA (po 20. srpnu 1997) ziskaji naturalizaci americke obcanstvi, automaticky ztrati sve ceske obcanstvi.
Dovolujeme si zde pouze skromny dotaz na velelegalni hlavicky prazske, proc tedy, medle, CR to Umluvu vubec rusila? Zaroven by bylo dobre jaksi nam blbum pravni mluvy neznalym objasniti, co znamena Item 3, nasledujici:
3) Osoby, ktere nabyly naturalizaci obcanstvi jednoho z puvodnich smluvnich statu, neztraceji toto obcanstvi po opetovnem presidleni do sve puvodni vlasti na dobu vice nez dvou let. (????)
4) Ode dne ukonceni platnosti Umluvy prestava platit beztrestnost za vystehovani a za neuposlechnuti k vojenske sluzbe a na tyto pripady se vztahuji plne vnitrostatni pravni predpisy.
5) Americti obcane, kteri budou chtit po 20. srpnu 1997 nabyt ceske obcanstvi naturalizaci v Ceske republice, budou muset predkladat pri zadosti o naturalizaci potvrzeni o ztrate sveho americkeho obcanstvi, nebot jiz nebude platit pravni domnenka, ze v souladu s Umluvou (((nyni jak vime zrusenou, podotykame!))) o naturalizaci ztraceji americke obcanstvi automaticky ziskanim ceskeho obcanstvi naturalizaci.
JUDr. Jan Cizek, konzul velvyslanectvi CR ve Washingtonu
Podtrzeno a secteno: komunisticky stat trestal uprchliky pred totalitou za utek...
Dle vyse uvedenych informaci se dozvidame, ze za svobodne a demokraticke CR ktera chce do NATO, po ukonceni Umluvy 20.VIII.1997 jiz ani pouze vystehovani neni "beztrestne."!!!
Nu ovsem, vytunelujte si jednu, nebo dve nebo tri banky, a mate zajistene ctihodne zivobyti do smrti. Ale zkuste to, holenkove, se dnes treba jen "vystehovat", a hned se nejaky ten tresticek po ruce najde.....
Poznamka:
Tusim, ze to byla CSSD, ktera v techto dnech vydala jakysi dokument zvany Charta ceskych narodnich zajmu
Pise se v nem, mimo jine:
"Charta je otevrenym dokumentem, jehoz potrebu vyvolavaji obavy o osud krehke demokracie v nasem state, kde je politika nahrazovana ucelovym politikarenim, obavy o budoucnost ceskeho obcana, klamaneho zprava i zleva, leckdy i v cizim zajmu..."
A na zaver: zvlastni dik panu JUDr. Janu Cizkovi, ze nam to vsem ted tak presne a detailne vysvetlil... Kdyby, jak nam tady v Los Angeles mistni meteorologove predvidaji, nastala v nasi Kalifornii skutecne ta nejposlednejsi potopa, i kdybych v ni mela jaksi bidne zahynout, nepobezim se zachranit na rodny cesky konzulatek bezpecne sidlici na jedenactem patre prekrasne budovy, na jejimz miste, kdysi davno, pred lety, se nalezal muj tehdy studentsky bytecek...
Jak bude asi vsem ctenarum tohoto dalsiho prispevku k Bohemiae veci verejne nad slunce jasne po preceni predesleho, na tom nasem ceskem konzulatku, jakoz i na nasi veleambasade ve Washingtonu, D.C., neco ohavne pachne...
A nejsou to, drazi Cesi s ceskym obcanstvim i bez, rozkladajici se ryby....
V Los Angeles, 8. unora 1998
Litevsko a dvojí občanství
Zasilam vynatky z dlouheho clanku, ktry vysel v pondelnich LA TIMES, pro pripad, ze by to ceskym sdelovacim prostredkum rozstrenym po cele nasi planete nedopatrenim uniklo...
Američan odchází do důchodu, aby se mohl stát litevským prezidentem
"Valdas v. Adamkus se brzo stane americkým prezidentem.
Jeho domov stojí na duby posázeném kopci na soukromém pozemku, uprostřed Spojených států.
Je držitelem amerického pasu.
Adamkus si plánuje ponechat dvojí občanství, přestože se stane prezidentem země, která leží u baltského moře - Litva
V říjnu se mu podařilo úspěšně zpochybnit požadavek, že kandidáti na prezidentský úřad Litvy musejí mít v Litvě trvalý pobyt.
Pak, za pomoci volebních hlasů od jiných Litevců žijících v zahraničí, těsnou většinou zvítězil ve volbách nad reformním komunistou. Stane se na pět let litevským prezidentem.
Plánuje si v Americe ponechat svůj dům ze dřeva a z cihel.
Jeho manželka, Alma, se bude třikrát nebo čtyřikrát do roka vracet.
Litevská ústava dovoluje, aby měli občané dvojí občanství.
Jeho srdce a mysl jsou pevně zakořeněny v Litvě, tak jako tomu bylo vždycky.
Znovuzískal litevské občanství v roce 1992.
První úkol, na který se chystá, je zaútočit na zakořeněnou korupci.
Chce pomoci Litvě, aby se přiblížila NATO a členství v Evropské unii.
"POLITICS
American Trades Retirement for Chance to Lead Lithuania
by Judy Pasternak Times staff writer
(zkraceno, JF)" Valdas v. Adamkus soon will be an American President.
His home stands on an oak-studded hill at the end of a private drive, in the midsection of the United States."
"..he holds a U.S. passport.
Adamkus plans to retain dual citizenship even as he takes the helm of a country that abuts the Baltic Sea - Lithuania..."
" In October he successfully challenged Lithuania's residency requirement for presidential candidates.
Then, with the help of votes from other Lithuanians abroad, he narrowly edged a reformed Communist in the contest for a five-year term as head of state."
'He plans to keep his wood-and-brick contemporary house here" (in the USA)
"His wife, Alma, will be coming back three or four times a year."
"Holding citizenship in both countries is permitted constitutionally."
"His heart and mind are rooted now in Lithuania, he said, and always have been" "He regained his Lithuanian citizenship in 1992."
"His first order of business is to attack deep-rooted corruption."
"He wants to helps Lithuania move closer to NATO and European Union membership."