čtvrtek 19. února

O B S A H

CO JE NOVÉHO V ČR:

 • Přehled aktuálních zpráv z České republiky České sdělovací prostředky:
 • Napsala to ČTK, tak to musí být pravda (Andrew Stroehlein)
 • Well, ČTK Says It's True (Andrew Stroehlein) Irák a plánované vojenské útoky Západu proti němu:
 • Umořte Saddáma Husajna ofenzívou bohatého západního kapitalismu, nikoliv hospodářskými sankcemi či nesmyslnými leteckými útoky (The Times, 18.2.1998) Češi v zahraničí:
 • Tomáš Pecina organizuje petici proti vrácení českého občanství Čechům v Americe
 • Josef Schrabal reaguje na Pecinovu petici: Svoboda projevu v Britských listech
 • Vzkaz panu Pecinovi, který se ptá, kde jsou důkazy, že Jiřina Fuchsová skutečně hájí zájmy oněch 30 000 Čechů žijících v Americe, kteří nesmějí mít české občanství (Jiřina Fuchsová)
 • Dvojí občanství a protestující Češi v Nagano (Jiřina Fuchsová) Americký vojenský odborník o rozšiřování NATO:
 • Americký senát má ještě hodně práce ohledně rozšíření NATO: Přijetí středoevropských zemí by nemělo být automatické (Gregory Foster, Los Angeles Times, 16. února 1998)
 • Inclusion of Poland, Hungary and Czech Republic in the alliance should not be automatic (Gregory Foster, Los Angeles Times, 16th February 1998)

  Kompletní Britské Listy


  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Adresa Britských listů je zde.
 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
 • Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.

  Co je nového v České republice

 • Tři skinheadi, kteří jsou podezříváni, že v neděli ve Vrchlabí na Trutnovsku zabili šestadvacetiletou Romku, tím, že ji srazili do Labe, kde se utopila, byli rozhodnutím trutnovského okresního soudu vzati do vazby. Zatím jsou obviňováni z "ublížení na zdraví s  rasovým podtextem", ale čin bude zřejmě přehodnocen na rasově motivovanou vraždu. Útok skinheadů odsoudil ministr vnitra Cyril Svoboda. Policie ve Vrchlabí nezavedla v souvislosti se smrtí Romky mimořádná opatření, protože jich není zapotřebí. Topící se Romce se pokusila pomoci redaktorka Českého rozhlasu z Hradce Králové Eliška Pilařová, která za ní do ledového Labe skočila do vody. - Romové znovu v důsledku tohoto incidentu uvažují o emigraci z ČR. Romská občanská iniciativa předložila Vladimíru Mlynářovi návrh "na konkrétní mimořádné opatření", ale nechce o tom zatím veřejně mluvit.

 • Náklady na bydlení a péči pro zdravotně postižené občany jsou nyní tak vysoké, že 25 procentům nemocným nestačí zákonné životní minimum na jídlo a živobytí. Vyplynulo to z průzkumu Sdružení zdravotně postižených mezi svými členy.

 • Ve čtvrtek bude Tošovského vláda jednat o  deregulaci cen nájemného a energií. Nedají si pokoj a rozhodují bez mandátu voličů místo aby připravovali volby.

 • Bude propuštěno šest tisíc železničářů a dostanou odškodné za předčasný odchod do důchodu v celkové výši 480 miliónů korun. Ale železničáři chtějí přesto stávkovat, protože nevědí, koho se bude propouštění týkat a kde se bude propouštět.

 • Prezident Havel byl ve středu dopoledne operován. Ve střešovické nemocnici mu lékaři uzavřeli otvor v kůži na krku, který tam měl po operaci plic v roce 1996. Píštěl nakonec Havel na krku neměl, ale měl v něm vzduch, který se do krku asi dostal při kašli. Havlovi také bylo odstraněno několik nevstřebaných stehů. Operace začala v 10 hodin dopoledne a trvala hodinu a čtvrt. Havel by měl být nyní méně náchylný na průduškové záněty.

 • Cena za nejrozvláčnější a nejmnohomluvnější reportérskou otázku týdne by mohla být udělena novinářce pražského Radiožurnálu, která se ve středu po osmnácté hodině v pořadu Ozvěny dne zeptala Havla v nemocnici na jeho kontroverzní doporučení, aby Jiří Skalický ze svých vládních funkcí neodstupoval, těmito pozoruhodně zdlouhavými slovy (asi dvě slova jsou přepsaná nepřesně, neboť internetový přenos se zrovna zakoktal:)

  "A já bych ráda využila té příležitosti, že jsem se takto dostala do vaší blízkosti právě v tento čas, abych se zeptala na některé věci z [politiky], jestli dovolíte. To vaše včerejší rozhodnutí, o tom, že žádost pana ministra Skalického o odvolání z funkce - těžko to specifikovat - z vaší strany vyvolalo spoustu dohadů, dokonce se hovoří o dvojím metru v souvislosti s demisí Václava Klause. Domnívám se, že by bylo záhodno vysvětlit vaše postoje a stanoviska k tomuto problému a možná i [vysvětlit], jak to řeší ústava."

  Kdyby Český rozhlas naučil své reportéry nežvanit, prostě se zeptat, "Pane prezidente, proč jste doporučil ministru Skalickému, aby nerezignoval, když rezignaci Václava Klause jste schválil?" ušetřil by mnoho vysílacího času. (Možná že by mohl vysílat míň hodin.)

 • O demisi Skalického by měl rozhodnout Tošovský, ale ten dosud mlčí. Havel by do toho neměl mluvit, než se vyjádří premiér, řekl ČTK právní expert, proděkan právnické fakulty UK Václav Pavlíček.

 • Česká vláda podporuje vojenský zásah vůči Iráku víc než Západ, je papežštější než papež. (Kde jinde bylo v padesátých letech postaveno největší sousoší milovanému generalissimu Stalinovi než v Československu, v Praze na Letné.) Vláda podporuje mírové řešení situace kolem Iráku, ale je připravena připojit se ke spojencům v případě, že se rozhodnou pro vojenský zásah proti režimu Saddáma Husajna, řekli ministři zahraničních věcí a obrany Jaroslav Šedivý a Michal Lobkowicz. Samostatná analýza problému zřejmě v ČR neexistuje, aspoň se o ní nemluví. Upozorňuju na článek Simona Jenkinse ze včerejšího deníku Times, jehož shrnutí přináším v těchto Britských listech, i na předchozí materiály k problému Iráku v Britských listech z minulých dnů. Jde o vážný problém, k němuž by měla mít ČR samostatné stanovisko a neměla by jen poslušně dělat, co chtějí snad (někteří) Američané, jen aby se dostala do NATO - což je samo o sobě dosti problematické. - Irácký režim Saddáma Husajna je odporný a vražedný a srdce mi usedá nad lidmi, mučenými v Saddámových věznicích, ale západní politika leteckých útoků je zjevně nepromyšlená. Ministr obrany Lobkowicz řekl, že přípravné kroky na českou podporu Američanům se již uskutečňují. ČR prý může pomoci například povolením přeletů vojenských letounů nad českým územím, poskytnutím expertů na chemický a radiologický rozbor a dodávkami potravin, léků a přípravků na čištění vody. Jedině se souhlasem parlamentu však může vyslat do krizové oblasti jednotky specialistů nebo polní nemocnici se zdravotnickým personálem, dodal Lobkowicz. -Nikdo nehovořil o tom, zda se počítá s tím, že česká podpora vojenskému zásahu proti Iráku vystaví české občany možnosti teroristických útoků.

 • Poznámka na okraj: V ČR novináři vyvolali v minulých dnech docela umělou hysterii kolem ČSSD a daru z britské Westminsterské nadace. Pokusili se z věci vytvořit kauzu podobnou finančnímu skandálu Občanské demokratické aliance, týkající se firmy na Panenských ostrovech. Prokázali tím neporozumění věci.Ono totiž nešlo o podvod. Primitivně a nepromyšleně také reagovali na jistě poněkud provokativně přehnaný, zřejmě však v jádru pravdivý výrok Miloše Zemana, že finanční pomoc pro českou sociálně demokratickou stranu vlastně "poskytla baronka Thatcherová".

  Jádrem věci, které si čeští novináři v honbě za skandálem nepovšimli, je to - a v tom má Zeman pravdu, že pluralitní Westminsterská nadace poskytla peníze z rozpočtu britské konzervativní vlády v zájmu rozvoje demokracie opoziční sociálně demokratické politické straně v ČR. Britští konzervativci chápou, že součástí demokratického systému jsou vládní i protivládní strany a v zájmu demokracie je třeba je podporovat rozvoj a zrání obou. Westminsterskou nadaci založilo v roce 1992 konzervativní britské ministerstvo zahraničních věcí a je od té doby financována tímto ministerstvem, tedy až do května 1997 z konzervativního státního rozpočtu. V tomto smyslu má Miloš Zeman svým provokativním bonmotem v podstatě pravdu, když poukazuje na to, že finančním darem českým sociálním demokratům "přispěla baronka Thatcherová". V každém případě to byli britští konzervativci.

  Z níže uvedené zprávy ČTK z Londýna je možno zejména v titulku vycítit neinformovanou snahu udělat z věci pro českou sociální demokracii skandál. Srovnejte text Jiřího Chrásta s  objektivní a stručnou informací zpravodaje ČT Ivana Kytky, který se vysílal v úterý. ČTK má také ve zprávě zřejmě věcnou chybu, 50 000 liber poskytnutých Westminsterskou nadací českým sociálním demokratům prostřednictvím Labouristické strany je cca 2,75 miliónů Kč, nikoliv 1,133.670 Kč, jak uvádí Jiří Chrást.

  ČTK vsunuje do svého zpravodajství subjektivní politický úhel. Ten pak nekriticky rozšiřují všechny české sdělovací prostředky, protože zprávy z ČTK bez rozmyslu automaticky opisují. Viz text Andrew Stroehleina Napsala to ČTK, tak to musí být pravda v dnešních Britských listech.

   Westminsterská nadace finanční dar přímo ČSSD neposkytla

   LONDÝN 16.února (zpravodaj ČTK) - Westminsterská nadace pro demokracii neposkytla ČSSD přímý finanční dar, prostřednictvím Labouristické strany jí však ze svého fondu pomohla částečně financovat předvolební kampaň v roce 1996. Potvrdila to dnes ČTK v Londýně Jadranka Porterová z tiskového oddělení nadace.

   "Ne, to je naprosto nemožné. Strany přímo nefinancujeme, financujeme rozvoj, výchovu. Nedáváme ale stranám peníze," odpověděla na dotaz, zda nadace věnovala ČSSD finanční dar.

   Z prohlášení Westminsterské nadace vyplývá, že částku 1,133.670 Kč poskytla na podporu voleb v roce 1996 sociálním demokratům Labouristická strana ze své kvóty, kterou má v rámci Westminsterské nadace.

   Předseda ČSSD Miloš Zeman dnes prohlásil, že mezi sponzory, kteří věnovali ČSSD celkem asi milión korun, je také Westminsterská nadace.

   "Myslím, že to je úplně špatně. Více o tom bude vědět Labouristická strana, jejíž pomoc byla zcela zaměřena na předvolební kampaň v uplynulých volbách," uvedla Porterová.

   Mluvčí Labouristické strany dnes potvrdila, že strana "kryla náklady na přípravu" sociálních demokratů ve volebním roce.

   Podle Zemana je ve vedení Westminsterské nadace i bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. "Občanskou demokratickou stranu jistě potěší, když se doví, že paní baronka Thatcherová poskytla z titulu této funkce pomoc české sociální demokracii," podotkl Zeman.

   Porterová nicméně uvedla, že Thatcherová není ve vedení Westminsterské nadace. Mluvčí úřadu lady Thatcherové také potvrdila, že bývalá premiérka nezastává ve Westminsterské nadaci žádnou funkci. Margaret Thatcherová má vlastní nadaci, která podporuje především vzdělávací projekty.

   Podle Porterové bylo pro ČR od roku 1995 schváleno celkem 15 projektů, sedm z nich bylo pro Konzervativní stranu, která udržuje kontakty s ODS. Dva projekty z celkového počtu dosud nebyly realizovány.

   Abbey Rosemontová z finančního oddělení Konzervativní strany dnes ČTK sdělila, že v roce 1996-97 vydala strana na finanční projekty v ČR prostřednictvím Westminsterské nadace částku zhruba 3500 liber. "Šlo především o hrazení poplatků za semináře nebo náklady za přednášky apod.," uvedla.

   Westminsterská nadace je nezisková organizace, která ve formě grantů poskytuje podporu politickým stranám v zahraničí a demokratickým institucím ve světě. V roce 1992 ji vytvořilo britské ministerstvo zahraničí, které její činnost také financuje.

   Necelá polovina rozpočtu nadace je určena britským politickým stranám. Strany v zahraničí, které se o pomoc nadace ucházejí, tak mohou učinit prostřednictvím některé z britských stran, s níž udržují kontakty. Podmínkou získání finanční pomoci je předložení projektu, který projednává vedení Westminsterské nadace.

   Ve finančním roce 1997-98 obdržela nadace od ministerstva zahraničí na poskytování grantů 2,7 miliónu liber. Na fond politických stran připadla částka asi miliónu liber, další milión humanitárním organizacím.

   Jiří Chrást čas mž


   Westminsterská nadace

   Zpráva Ivana Kytky pro Českou televizi, úterý 17.2. 1998

   Od roku 1992 poskytla Westminsterská nadace pro demokracii na projekty britské Labouristické strany v České republice zhruba 50.000 liber (2,75 miliónů Kč). Necelých 50.000 liber však poskytla stejná nadace na projekty britské Konzervativní strany v českých zemích..

   Mluvči nadace, která vznikla v roce 1992 uvedla, že peníze jsou poskytovány prostřednictvím britských politických stran partnerským politickým stranám v zahraničí .

   Mluvčí Labouristické strany potvrdila, že během volební kampaně v roce 1996 financovali tehdy opoziční labouristé z rozpočtu schváleného britskou konzervativní vládou vzdělávácí program sociálních demokratů v České repbulice, který však nemohla blíže specifikovat.

   Westminsterská nadace dostává prostředky z rozpočtu britského ministerstva zahraničí. Každý financovaný projekt se pečlivě zkoumá a poskytnuté peníze procházejí auditem.

   Ve vedení nadace podle ověřených zdrojů nikdy nezasadala bývalá premiérka Margaret Thatcherová.


  Výběr textů z posledních dní:
 • USA a Británie se před půl druhým rokem pokusily o atentát proti Saddámovi - a další analýzy postoje Západu vůči Iráku
 • Česko-německé vztahy: k příspěvkům Matthiase Roesera. Jde o kompetenci české vlády (Jiří Jírovec)
 • Nový ředitel České televize Jakub Puchalský je z BBC - co je to za instituci?(Jan Čulík)
 • Je rozumné zasáhnout vojensky proti Iráku? Z britské veřejné diskuse
 • Čtyřicet let pozadu? "Naši" Romové a "naši" Němci (Andrew Stroehlein)
 • Diskuse o česko-německých vztazích pokračuje: německý historik Matthias Roeser zajímavě reaguje na předchozí příspěvky Stroehleinovy, Jírovcovy a Zemanovy
 • Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
 • Může ČR příjmy z turistiky dohnat a předehnat Rakousko? (Vratislav Kuska)
 • Česká politika: strany jsou sice zdiskreditovány, ale deset procent podpory jim pro důchod vždycky zůstane? (Andrew Stroehlein)
 • "Je to pro vás dobré" (New York Times ironicky o ČR, o rozšiřování NATO a o Clintonovi)
 • Pokračuje diskuse o česko-německých vztacích (Stroehlein k Roeserovi, v tomto čísle BL též reakce Aleše Zemana, Jiřího Jírovce)
 • SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík
 • To, že Ústavní soud odmítl stížnost sládkovců na volbu prezidenta republiky, je velmi znepokojující (Andrew Stroehlein)
 • Tošovského vládní prohlášení mohl napsat Lubomír Štrougal - analýza (Jiří Jírovec')
 • Vazalské pojetí českého občanství nyní i pro občany České republiky tvrdě přetrvává. Hanba. (Jiřina Fuchsová)
 • O Franzi Neubauerovi a českých politicích: Stále horší a stále víc pošetilé (Andrew Stroehlein, v tomto čísle najdete také reakci historika Matthiase Roesera)
 • Poznámky Ivana Kytky k politické scéně, k novinářství, k Viktoru Koženému
 • Bigotnost a xenofobie v ČR potvrzeny? 82 procent Čechů si nepřeje, aby Češi v zahraničí směli hlasovat v českých volbách (JČ)
 • Film Titanic překonává všechny rekordy. Proč? (Jan Čulík)
 • O novém šéfovi ČT Jakubu Puchalském
 • K názorům českých mladých lidí na "kapitalismus": Továrník Vinopal (Jiří Jírovec)
 • Užitečnost zpochybňovacího pohledu - aneb O socialisticko-realistické "umělkyni" (JČ)
 • Dopis nově zvolenému prezidentu Havlovi (Andrew Stroehlein)

  Napsala to ČTK, tak to musí být pravda

  Andrew Stroehlein

  Z nového průzkumu veřejného mínění, který právě publikovala firma IVVM, vyplývá, že jen 24 procent Čechů je plně spokojeno se znovuzvolením Václava Havla jako prezidenta. 40 procent vyjádřilo jen drobné výhrady, ale 33 procent vyjádřilo vážnější znepokojení.

  Srovnáme-li to s nedávnými výsledky průzkumů veřejného mínění, podle nichž klesá veřejná důvěra ve Václava Havla a je nyní nižší než podpora Tošovského, Buzkové a Grosse, je zjevné, že v české společnosti probíhá zásadnější změna názorů.

  Je však podivné, že z  toho, jak o této skutečnosti informovala Česká tisková kancelář, se to člověk nedověděl: "Většina občanů je se zvolením Václava Havla prezidentem pro další volební období spokojena." Takto zkreslenou informaci, pocházející z ČTK, doslova převzaly české sdělovací prostředky i teletext České televize.

  Jako obvykle v českých sdělovacích prostředcích, ČTK dá faktům určitou subjektivní interpretaci a tuto interpretaci pak převezmou jako by to byl samotný fakt, slovo Boží, všechny sdělovací prostředky, přebírající zprávu od ČTK. Fakta a názory jsou sloučeny v jedno a prezentovány jako zpráva.

  Zásadním problémem dnešních českých sdělovacích prostředků je jejich přílišná závislost na České tiskové kanceláři. Jde o to, že nejenže různé sdělovací prostředky nekriticky přejímají způsob zpravodajské práce ČTK, ale také nekriticky přijímají subjektivní úhel pohledu ČTK na politické události. Z toho pak vyplývá, že ať čtete jakékoliv noviny, články jsou vždycky stejné. Někdy dokonce doslova.

  Příklad, který jsem uvedl, stojí za trochu podrobnější rozbor. Je důležité rozlišovat fakta od názorů.

  Toto jsou v tomto případě fakta:

  IVVM se dotázala občanů, zda jsou spokojeni s Havlovým znovuzvolením. Výsledky průzkumu jsou tyto: 24 procent řeklo, že jsou plně spokojeni, 40 procent uvedlo, že mají drobné výhrady, 18 procent občanů bylo "většinou nespokojeno" s Havlovým znovuzvolením a 15 procent občanů s ním bylo "naprosto nespokojeno".

  Tato fakta je možno analyzovat několika způsoby. Lze říci, že výsledky byly 64 : 33 ve prospěch Havlova znovuzvolení. Je také možno říci, že výsledek byl 24 : 73, to znamená, že tři ze čtyř českých občanů měli určité výhrady proti Havlově volbě. Toto jsou dvě různé analýzy výše uvedených faktů.

  V českých sdělovacích prostředcích je hranice mezi prezentací faktů a jejich analýzou velmi mlhavá.

  Hlavní problém spočívá v tom, že české sdělovací prostředky neanalyzují způsob, jak píší články. Často prostě noviny opakují doslova zprávu, kterou vydala ČTK. Opisování titulků i zpráv ČTK znamená, že čeští novináři neslouží české čtenářské obci efektivně.

  Při novinářské práci je zapotřebí oddělovat fakta a komentáře a novináři a redaktoři by měli být schopni využívat ČTK konstruktivnějším způsobem. Novináři by měli být schopni vytáhnout si z textu zprávy ČTK skutečná fakta a měli by jejich hodnotu posuzovat sami, nezávisle na ČTK. V otevřené společnosti se předpokládá, že různé noviny budou čtenářům nabízet zpravodajství, zpracované různými způsoby, a ne, že budou jen poslušně opisovat materiál, který vydala ústřední zpravodajská kancelář.

  Andrew Stroehlein


  Well, ČTK Says It's True

  Andrew Stroehlein

  A new poll just released by the Czech polling firm IVVM shows that only 24% of Czechs are completely satisfied with the re-election of Vaclav Havel as President. 40% expressed only minor reservations, but 33% expressed more serious concerns.

  Combined with recent polls showing public confidence in Havel slipping behind that of Tošovský, Buzková and Gross, it seems clear that a serious shift in public opinion is underway.

  Oddly, one wouldn't have guessed this from the way in which ČTK reported the news: "Většina občanů je se zvolením Václava Havla prezidentem pro další volební období spokojena." This slant on the news was reprinted word for word by the Czech media in the newspapers and on the ČTV Teletext.

  As usual in the Czech media, facts are given a particular spin by ČTK and that becomes fact in all the organs which pick up the story from ČTK. The facts and the opinion are mixed into one and presented as news.

  Over-reliance on ČTK is an essential problem in the Czech media today. The point is that not only are various media organs accepting ČTK's reporting, they are also accepting ČTK's particular gloss on current events. This assures the reader that no matter what paper he reads, the articles will always be the same, sometimes literally.

  The above example is worth looking at more closely. I feel that it is helpful to distinguish fact from commentary.

  The facts in this case are these:

  IVVM asked people if they were satisfied with Havel's re-election. The results of this poll are this: 24% said they were fully satisfied, 40% said they had minor reservations, 18% were mostly dissatisfied with the re-election and 15% were fully dissatisfied with it.

  Now, one can analyse these facts in several ways. One can say that the results were 64/33 in favour of Havel's re-election. One could say that it was 24/73, that is 3 people had some reservations for every one that was satisfied. These are different analyses of the facts.

  In the Czech media, the distinction between the presentation of facts and their analysis is very blurred. The key problem is that the Czech media are not analysing the way they present their articles. Too often newspapers simply repeat what ČTK issued verbatim. Copying ČTK's headline and text verbatim does not serve the Czech reading public properly.

  There is a need to separate facts and commentary in journalism, and journalists and editors ought to be able to use ČTK in a more constructive way. They ought to be able to pull the facts of the story out of the ČTK release and judge them for what they are worth. In an open society, one would expect different newspapers to present the news in different ways and not just obediently reprint a central agency's material.

  Andrew Stroehlein


  Umořte Saddáma Husajna ofenzívou bohatého západního kapitalismu, nikoliv hospodářskými sankcemi či nesmyslnými leteckými útoky

  Připravovaný vojenský útok britské vlády na Irák nemá žádné ospravedlnění podle mezinárodního práva, podle rezolucí OSN ani podle zdravého rozumu, napsal ve středu v deníku Times jeho proslulý komentátor Simon Jenkins. Británie vyhlašuje válku vzdálenému suverénnímu státu z pozoruhodného důvodu, že totiž britský ministr zahraničních věcí neví, co jiného učinit, když prezident Saddám Husajn nevpustí inspektory OSN do svých paláců. Nikdy od středověku nešla Británie do války z takto nepodstatného důvodu, varuje Jenkins a pokračuje:

  Jakmile země vstoupí do války, kdy jsou ohroženy životy a (předpokládáme) i národní bezpečnost, vláda má právo na to, abychom respektovali a nezpochybňovali její motivy. Avšak předtím, než země vstoupí do války, právě proto, že jde o životy a bezpečnost země, si zaslouží motivy vlády co nejpřísnějšího zkoumání.

  Naslouchal jsem všem argumentům stoupenců vlády, kteří podporují navrhované bombardování Iráku, píše Jenkins. Tyto argumenty jsou různé a velmi nepevné. Nemám problém s tím, že by Británie měla jít do války na obranu britského území nebo proti agresi, která ohrožuje světový mír. Saddám Husajn je odporný vládce. Británie jednala v roce 1991 správně, když se účastnila akce na obnovení suverenity Kuvajtu. Neměla ovšem právo uzavírat poválečné příměří, pro vynucení jehož podmínek (aby Saddám zlikvidoval svůj vojenský arzenál) nemá žádné prostředky. To poskytlo Saddámovi statut čelného protiamerického představitele v Perském zálivu. Saddám Husajn mohl využívat případu inspektorů OSN jako ukázky západního pokrytectví. V případě Izraele totiž Amerika systematicky odmítá vynucovat plnění rezolucí OSN.

  Irák možná vlastní strašlivé zbraně, ale není v současnosti tak velkou hrozbou světovému míru, aby to ospravedlnilo agresi zvnějšku od Británie, a to ještě v situaci, kdy nebyla schválena rezoluce OSN, požadující bombardování Iráku.

  Kdyby bylo prezentováno navrhované bombardování Iráku čistě jako trest, dalo by se ještě svým způsobem přijmout. Mohlo by se to považovat za globální výprask pro odporné režimy. Bombardování Iráku za to, že Saddám Husajn nechce spolupracovat s inspektory OSN, by se dalo přirovnat likvidaci pochybných čtvrtí v Londýně či v Liverpoolu za to, že nespolupracují s policejními oddíly pro protidrogovou činnost. Avšak Robin Cook znovu včera konstatoval, že bombardování Iráku není trest. Cíl je prý vojenský, donutit Saddáma, aby zlikvidoval své zbraně hromadného ničení. Cook nevysvětlil, jak toho vojenská akce proti Iráku docílí.

  Cookovi bylo řečeno zcela jasně (a to nejen v minulých dnech v Daily Telegraphu), že tohoto cíle nelze dosáhnout leteckým bombardováním. Neví se ani, kde ty zbraně jsou. A i kdyby se to vědělo, riziko zásahu skladišť biologických zbraní a jejich rozšíření do ovzduší je strašné. Ministr zahraničních věcí však tvrdí, že bombardování má Saddámovi "vyslat signál". Po dostatečném množství svržených bomb, domnívá se Robin Cook, bude Saddám kapitulovat a vpustí inspektory OSN do (pozůstatků) svých paláců.

  Viděl Robin Cook někdy v životě nějakou bombu? Jediné, co bomba dělá, je, že rozbíjí budovy a usmrcuje lidi. Politicky vyvolávají svržené bomby sympatie pro oběti, touhu po pomstě těm, kteří bombardování nařídili, a touho po ochraně od nejbližší autority, v tomto případě Saddáma Husajna.

  Britské vládě bylo řečeno, že bombardování pravděpodobně usmrtí 1500 iráckých civilistů. Jsem si jist, že kdyby bylo řečeno vládě Tonyho Blaira, všem jeho ministrům, že musejí postavit ke zdi 1500 civilistů a nechat je usmrtit, aby "dali Saddámovi lekci", reagovali by s hrůzou. Avšak Blairova vláda považuje smrt ze vzdáleného bombardéru za klinicky čistou, pohlednici z oblak. Přijímají dokonce šílené vychloubání z Pentagonu, že prý má superbombu, která vyvolá takovou ohňovou bouři, že sudy s anthraxem bezpečně zneškodí roztavením. Co ta bomba asi dělá lidem...

  K politice, která je krutá a soudě z minulé zkušenosti kontraproduktivní, existuje vždycky alternativa. Tou alternativou je to nedělat. Bombardování pro nic za nic se často používá při moderním válečnictví, protože je bezpečné a vypadá to dobře v televizi. Když Západ intervenoval v Kuvajtu, učinil to prostřednictvím efektivního pozemního útoku. Následné letecké bombardování nesplnilo vůbec žádné cíle, zejména, kdy mělo pomoci rebelii Kurdů. Jen vedlo k usmrcení tisíců Kurdů.

  Jedinou vojenskou akcí, která by mohlo zlikvidovat Saddámovy zbraně, by byla pozemní ofenzíva. Všichni vědí, že ta je nemožná, protože by destabilizovala Blízký východ. Existuje však ještě jiná politika, totiž politika hospodářského obklíčení. Politika hospodářských sankcí také zvyšuje závislost iráckých občanů na Saddámově ústředně řízené příkazní ekonomice. Ochromuje potenciálně rebelující regionální centra.

  Pokud chce britská vláda skutečně rychle ochromit Saddáma Husajna, měla by požadovat ukončení ekonomických sankcí proti Iráku. Měla by učinit iráckou politickou ekonomii cílem ofenzívy zahraničního kapitalismu, v jehož rámci by zbohatli přátelé i nepřátelé, a zejména nepřátelé. Každé provinční irácké město by mělo být zaplaveno novými podnikatelskými projekty. Všem iráckým studentům by měla být nabídnuta zahraniční stipendia. Svět by měl usilovat o intenzívní styky se všemi potenciálně podvratnými iráckými institucemi. Tak by bylo možno normalizovat Irák a prorazit ono paranoidní obklíčení, kterého využívají diktátoři jako Saddám Husajn a Casto, aby se udrželi u moci.

  Politiky "konstruktivního angažmá" využil Západ v osmdesátých letech proti stejně krutému prezidentu Assadovi v Sýrii. Téže politiky se nyní využívá vůči Íránu, Indonésii, Pákistánu a jednoho dne bude užita jistě i vůči Libyi. Hospodářské sankce nefungují. Jsou zbraní masového ožebračení.

  Pokud se Saddámovi sousedé obávají, že je napadne svými strašlivými zbraněmi, ať to řeknou. Zatím to neříkají. Odmítají "pomoc", kterou jim nyní nabízí Západ. Jejich největším problémem je Izrael s Palestinou, ale to Londýn a Washington neposlouchají.

  Je mi úplně jedno, jestli západní veřejné mínění podporuje bombardování Iráku, jestli prezident Clinton podporuje bombardování Iráku nebo jestli bombardéři podporují bombardování Iráku. Bombardování Iráku je nesprávné. Je ostudné, že liberální britská vláda zatahuje své obyvatelstvo do takovéhoto nemorálního dobrodružství, jen proto, že se bojí rozhněvat své nové přátele v Americe.

  Neplatí tato poslední Jenkinsova věta, adresovaná britské vládě, přesně o České republice?


  Tomáš Pecina organizuje petici proti vrácení českého občanství Čechům žijícím v Americe

  Dvojí občanství: Otevřený dopis senátoru Bendovi

  Vážený pan
  Dr. Václav Benda, senátor
  Senát České republiky
  Valdštejnské nám. 154
  110 00 Praha 1 - Malá Strana


  Vážený pane senátore,

  obracím se na Vás s výzvou, týkající se připravovaného zákona, jímž by mělo být umožněno Čechům žijícím v zahraničí, zbaveným v době komunistické vlády československého občanství, získat toto občanství zpět bez toho, že by se vzdali občanství jiného státu, tj. způsobem, který současné české zákony neumožšují.

  Debatu o dvojím občanství bývalých občanů Československa sleduji delší dobu na Internetu a jsem si plně vědom, že tato otázka má řadu aspektů, v některých případech značně komplikovaných a kontrovezních, jako je např. interpretace naturalizační úmluvy mezi ČSR a USA z roku 1928. Patrně nelze najít řešení, které by bylo bezesporné jak po formální stránce, tak z hlediska přirozené spravedlnosti, jíž se mluvčí skupin, usilujících o dvojí občanství, dovolávají.

  Internet mi dovoluje sledovat argumentaci obou stran a vytvářet si vlastní názor. Považuji za velmi znepokojivé, pokud aktivisté některé strany používají k prosazování svých požadavků tak extrémní prostředky, jako byla Kongresová akce proti vstupu ČR do NATO, již ve druhé polovině lošského roku zorganizoval jistý Joe Schrabal z New Yorku a jež měla mezi americkými Čechy velmi kladný ohlas.

  Po úvaze všech argumentů jsem dospěl k závěru, že by nebylo v zájmu České republiky vyjímat některé zahraniční Čechy z omezení, daného zákonem o českém občanství, a vyzývám Vás proto, abyste se proti iniciaci zákona umožšujícího takové výjimky postavil.

  Tento dopis byl publikován dne 19. února 1998 v internetovém deníku Britské listy spolu s výzvou, aby čtenáři, kteří mají na věc podobný názor, uvedený požadavek formou petice podpořili.

  S úctou,

  Tomáš Pecina


  (adresa)

  V Praze 17. února 1998
   


  PETICE

  Nížepodepsaní občané České republiky podporují výzvu Tomáše Peciny senátoru Václavu Bendovi ve věci dvojího občanství pro americké Čechy, tak jak byla publikována dne 19. února 1998 v internetovém deníku Britské listy.

  Jméno a příjmení Adresa trvalého bydliště Rodné číslo    Podpis   
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      

   


  Vyplněné petiční archy laskavě zasílejte na adresu: Senát České republiky, Valdštejnské nám. 154, 110 00 Praha 1 - Malá Strana, eventuálně přímo svému senátorovi. Nemůžete-li petiční arch vytisknout, kontaktujte mě emailem, rád Vám zašlu kopii poštou.

  Tomáš Pecina, Praha 17.2.1998


  Svoboda tisku v Britských listech

  Josef Schrabal

  Mily pane Culiku:

  Opravdu se divim tomu, jak vidite a jak prosazujete svobodu tisku.

  Svoboda tisku neznamena, ze musite otisknout VEDOME lez a nepravdu.

  Britske listy zverejnily: "Povazuji za velmi znepokojive, pokud aktiviste nektere strany pouzivaji k prosazovani svych pozadavku tak extremni prostredky, jako byla Kongresova akce proti vstupu CR do NATO, jiz ve druhe polovine lonskeho roku zorganizoval jisty Joe Schrabal z New Yorku a jez mela mezi americkymi Cechy velmi kladny ohlas. "

  Je pravda, ze jsem nabadal a nabadat budu, aby americti obcane vyjadrili svemu zastupitelstvu (US Congresu) osobni nazor na rozsireni NATO.

  Je nepravda, ze jsem nabadal, aby se vyjadrili zaporne, presto ze by to v zapadni demokracii byl naprosto prijatelny a vitany projev obcana.

  V tomto smyslu jste se vy sam, pane Culiku vyjadril, kdyz tato obvineni jste uz pred vice nez mesicem zverejnil.

  Jeden takovy americky obcan (Jan Renner), ktery na zaklade me vyzvy napsal svemu senatoru svuj nazor, prave dostal dekovny dopis od ceskeho konzula v New Yorku za podporu vstupu Ceske Republiky do NATO.

  Tedy se divim, ze opakujete tuto lez tech ceskych lidi, kteri se nevzpamtovali z uceni komunistickeho diktatoriatu a nechteji pochopit, co demokracie opravdu je a co vlastne je obcanskou povinnosti.

  Co se tyka ceskeho senatora Vaclava Bendy vas mohu informovat, ze jsem se prave vratil z konference zde v New Yorku, kde Benda byl, ne mnou, ale mnoha americkymi obcany, touto otazkou konfrontovan.

  Predbezne, senator Benda nema zdani, o co se vlastne jedna, a prave tak jako v 1991 Michael Zantovsky, tak i on (Benda) vcera verejne obvinil, ze to byly Spojene Staty co vynucovaly smlouvu z roku 1928 (zakazujici dvoji obcanstvi). Doslovny prepis bude zverejnen v brzku. (Mimo tom jsem mel se senatorem Bendou i se senatorem Jaroslavem Musialem rozmluvu o teto a o jinych zalezitostech.)

  Jak uz bylo mnohokrat zverejneno, (vcetne ve vasich Britskych listech) Spojene Staty ignorovaly tuto umluvu (o kterou se Zantovsky i Benda opirali) po nekolik desetiletich, nebot tuto umluvu povazovaly za poruseni liskych prav a  ze obcanstvi nelze ztratit automaticky, bez "due process", podle rozhodnutii US Nejvyssiho soudu.

  Josef Schrabal


  Vzkaz panu Pecinovi, který se ptá, kde jsou důkazy, že Jiřina Fuchsová skutečně hájí zájmy oněch 30 000 Čechů žijících v Americe, kteří nesmějí mít české občanství

  Jiřina Fuchsová

  "Faith has to do with the basics, the ground on which we stand.

  Hope is the reaching out for something to come.

  Love is just being there and acting."

  Emil Brunner


  Báseň

  Jiřina Fuchsová

  Jde

  mym zivotem

  nekonecna

  ton violy

  polibek vetru

  stin jasu nenachazejici

  Po nocich

  v zahvezdi bloudi

  me srdce ve dlanich

  me kroky pouta

  pisni nekoncici

  me ruce spina

  k modlitbam touhy

  Krasna i kruta

  vyrvana z mych dlani

  ze sluzeb svych

  propustit mne nechce

  pro sebe samu

  sladkou jedinou

  krvacet nechava mne

  ustavicne

  z davnych i cerstvych

  otevrenych

  ran

  A prece

  jake stesti

  jit svetem

  v jejich barvach

  Pri probouzeni

  do jiter nesmelych

  den po dni chutnat

  na rtech

  jeji jmeno

  Brat lehce do rukou

  udel

  jimz temne

  teskne

  zbarvila muj stit

  Jak do bran raje

  vchazet do noci

  myslenkou na ni

  den uzavirajici

  A prece

  jake stesti

  zit

  byt jen v touze po ni

  Jake stesti

  touzit s ni jedno byt

  po zemi violou

  po vetru klarinetem

  Jake stesti

  jit s touhou po ni

  stale

  bez unavy

  az tam

  kde konci zivot

  laskou a pisni vymilany zlab

  na nesmirne louce

  na niz uz provzdy naznak spocineme

  s hlavou

  nepretrzite vyvracenou

  k nebesum

  Exil 1979 - 1998, bez obcanstvi ceskeho...

  V Los Angeles, pro pana Pecinu prepsano, 15. unora 1998...

  P.S. Vazeny pane Pecino,

  kdyz se mne moji studenti zeptaji na neco, ceho se mohou dopatrat vlastnim vyzkumnym usilim, posilam je do knihovny vybavene priruckami a nejmodernejsi kybernetikou...

  Jiřina Fuchsová


  Občanství v Nagano

  Dle SLOVA na stredu, Cesi zjistili, ze jeden Sved na svedskem hokejovem tymu NEMA SVEDSKY PAS, nebot je OBCANEM USA....

  I vyslapli si za Olympijskym vyborem stezovati si, aby jako a takhle Olympijsky vybor vsechna utkani, v nichz se o cest a slavu sve svedske vlasti statne bil i jakysi Sved Samuelsson, zrusil...

  "Vsichni na nas vyvijeli natlak, abychom prostest stahli. Pripousteli sice, ze PRAVDA je na NASI STRANE (!!!!????), ale argumentovali olympijskymi myslenkami a smyslem pro FAIR PLAY."

  Doslo k arbitrazi... V porote zasedli Svycar Baumgartner, Polka Zuchowiczova a Japonec Kotera. Rozhodli PROTI CESKE STIZNOSTI...

  Ubohy Samuelsson, ktery prohlasil: "Neznam dobre svedske zakony, ale mohu prohlasit, ze navzdory faktu, ze ziji v Americe, jsem zustal srdcem Svedem," byl vykopnut z Olympiady a urcite na ceskou toleranci, humanitu a cesky smysl pro FAIR PLAY do smrti nezapomene.... Nasledujici cituji primo ze SLOVA:

  "Jednani skoncilo a pri odchodu Cesi prohlasili, ze rozhodnuti komise budou akceptovat. V odpovedi na rozloucenou zaznelo, ze  image Ceske republiky zcela jiste po teto afere znacne utrpi........"

  Poznamka: Treba by se mohl pan Hlinka, a dalsi panove patrajici v olympijskem zakulisi po tom, kdo ze sportovcu ma nebo nema DVOJI OBCANSTVI, zamyslet nad stastnym a veselym zivotem napriklad Horsta Siegla, sportovniho kolegy ( cesky fotbalista). Ten, protoze mel nemeckeho dedecka, ma dnes obcanstvi dvoji, ceske i nemecke... A neslyseli jsme, ze by nekdy nekdo proti jeho ucasti v jakemkoli fotbalovem zapase, nejak PROTESTOVAL.....

  Jirina Fuchsova, fanynka ceskeho hokeje,

  Los Angeles - Plzen

  P.S. Domnivam se, ze Cesi dnes rano pobili USA aby se jim pomstili za to, ' jak uvedl jeden z panu v ceske vyprave, "ZE JE V TE STIZNOSTI PROTI CHUDAKOVI SAMUELSSONOVI AMERICANE NEPODPORILI......"

  Takze ted muzou jasat u ceskyho piva.........


  Los Angeles Times o přijímání středoevropských zemí do NATO:

  Americký senát má ještě hodně práce ohledně rozšíření NATO: Prijeti Polska, Madarska a Ceske republiky do aliance by nemelo byt automaticke.

  Gregory D. Foster

  Los Angeles Times, 16. února 1998.

  Uzavirani smluv bylo jiz od sameho pocatku zamysleno jako plne sdilena pravomoc, pomoci ktere se senat a prezident vzajemne kontroluji a setkavaji se v bode harmonicke rovnovahy mezi legislativni teorii a exekutivni pravomoci, v nemz kazda z nich vyrovnava uchylky a doplnuje nedostatky te druhe. Je to v tomto smyslu, ze senat prebira zvlastni bremeno odpovednosti v projednavani otazky rozsireni NATO, protoze je to specificka slabost prezidenta Clintona, ktera vytvari potrebu vyvazovat ji vyrovnavaci senatni pruraznosti.

  Clintonova slabost nevyplyva ani tak z jeho obrovskych charakterovych vad ci z krecovite volebni zakladny podpirajici jeho drzeni Bileho domu, prestoze obe tyto skutecnosti vrhaji hrozivy stin na jeho uradovani. Jeho nejkriklavejsi slabost v oblasti statnickeho umeni je jeho neschopnost vytvaret strategickou vizi - formulovat rozumny smysl cilu a smerovani pro celou zemi. Namisto toho, k nasi skode, je nam predkladan mezerovity, ad hoc, ciste reaktivni soubor oportunisticke retoriky a ucelovych kroku. Prezidentuv pozadavek aby senat rychle schvalil rozsireni paktu NATO o Polsko, Madarsko a Ceskou republiku, je toho dukazem.

  Rozsireni NATO nemuze byt prohlaseno za soucast jakekoli sirsi strategie v zahranicni politice. Zasveceni lide dokladaji, ze tento napad byl Clintonovi podsunut ze spatnych (nestrategickych) duvodu: z iniciativy celebrit Vaclava Havla a Lecha Walesy; pro osobni ambice proponentu uvnitr vlady; z duvodu lobbyingu americkych vyrobcu zbrani ( kteri jsou cirou nahodou silnymi prispevateli na volebni kampan) a etnickych Vychodoevropanu ve Spojenych statech (kteri mozna budou volit); z prani vzit republikanum, kteri vsunuli pozadavek rozsireni NATO do sveho "kontraktu s Amerikou", vitr z plachet v tomto volebnim pozadavku; z duvodu statistickych pruzkumu, ktere naznacovaly, ze uspechy v zahranicni politice ( at realne ci fiktivni) by pozvedly prezidentovy sance na znovuzvoleni; a konecne pro svudnou vidinu historicke prilezitosti, ktera zavadi prezidenta k tomu, aby propojil statnicke umeni a predem propocitany efekt.

  Uloha pro senat, tedy -- jestlize americky lid ma byt ujisten a lepe informovan, jestlize pozice kongresu jako prvniho ze soucasti republikanskeho vladniho principu ma byt potvrzena, jestlize se mame zabyvat prezidentem vytvarenou strategickou zmatenosti, jestlize americke misto ve svete ma znamenat neco vice nez jen vykrikovani ideologickych hesel, politicke hastereni a rozpoctove pocitani fazoli -- uloha pro senat je tedy v delani neceho dustojnejsiho nez potvrdit rozsireni NATo pouhym souhlasnym mrknutim oka. Znamena to povysit projednavani teto zalezitosti na uroven skutecnych strategickych uvah, a pripustit, ze nejlepsi cestou nebude pouhe potvrzeni nebo nepotvrzeni.

  Takove necharakteristicke strategicke uvahy by vyzadovaly, aby se senat zabyval pozadavkem rozsireni NATO nejen jako regionalni zalezitosti, ale jako zalezitosti globalni, a aby se zameril na jeji transcendentni vyznam v co nejobsaznejsim historickem kontextu. To znamena zabyvat se take celou radou otazek, ktere nedovoluji rychle a lehke rozhodnuti:

 • Co pro budoucnost nabizi multilateralismus, co dosavadni spolehani se na unilateralismus nezarucuje?

 • Ma NATO byt na veky pouze exkluzivni armadni alianci vzajemne obrany, anebo ma schopnost premenit se v kolektivni bezpecnostni nastroj, ktery by pomohl nalit novou krev do Charty spojenych narodu?

 • Umozni rozsireni dosazeni sirsich cilu, jako napriklad celosvetoveho odzbrojeni a demokratizace, od kterych bychom mohli ocekavat trvaly univerzalni mit a  bezpecnost?

 • Zaruci skutecne inkluzivni kolektivni bezpecnost nastroj, ktery by z Ruska vytvoril oficialniho partnera spise nez jen pretrvavajiciho oficialniho odpurce, a pripravila by se tim zakladna pro postupne odzbrojovani tak, aby to uspokojilo senatni pozadavky spojene s naklady?

 • Jestlize prave prochazime velk\ym historickym vyvojem vyvojem, ktery probiha od dlouheho obdobi horke valky, pres relativne omezenou dobu studene valky, pres soucasne obdobi nove valky az k eventualnimu konecnemu stavu bez valky, jak prispeje rozsah a casovy prubeh rozsirovani NATO k tomuto konecnemu cili? Jakkoli grandiosni se tyto otazky mohou jevit, jsou to prave tyto otazky, ktere senat musi nyni klast. Je tim povinen nam vsem.

  Gregory D. Foster je George C. Marshall Profesor Prumysloveho uciliste ozbrojenych sil na  Univerzite narodni obrany ve Washingtonu. Nazory zde uvedene jsou jeho vlastni.

  Los Angeles Times, 16. unora 1998.

  Preklad by ATC, Los Angeles


  LA TIMES, 16th February, 1998:

  Senate has a job to do on NATO expansion

  by Gregory D. Foster

  Inclusion of Poland, Hungary and Czech Republic in the alliance should not be automatic

  By design, treaty making was intended to be a fully shared power in which the Senate and the president check each other and strike a harmonious balance between legislative deliberation and executive action, in which each counteracts the abuses and compensates for the weaknesses of the other. It is this latter respect that the Senate assumes a special burden of responsibility in handling the NATO enlargement question, for it is President Clinton's particular weakness that creates the need for compensatory Senate assertiveness.

  Clinton's weakness is due not so much to his massive character flaws or the tenuous electoral foundation underlying his hold


 • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|