středa 17. března

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Komentovaný přehled zpráv z ČR Odkazy:
 • Přehled nejzajímavějších článků z poslední doby Mezinárodní ekologický dopad Klausovy privatizace:
 • Jak Viktor Kožený devastuje Bahamské ostrovy Česká publicistika postižená stihomamem:
 • Proč si nezaloží Jan Rejžek časopis Árijský boj? (Jan Čulík) Češi v zahraničí a restituce:
 • Kongresman Smith promluvil v americkém parlamentě o restitucích v ČR Článek, který nevyšel v MFD:
 • Homosexuálové v ČR: Cyril Svoboda nerozumí registrovanému partnerství (Benny Rees)
 • Registrované partnerství osob stejného pohlaví - hmotný prospěch, jaký z toho má stát Snášenlivost a její hranice:
 • V Dánsku mají neonacistického učitele a nezakazují ho Děti Země z Olomouce píší ministru Fenclovi:
 • Vaše politika je v rozporu s politikou západních zemí

  Kompletní Britské Listy


  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
 • Tady je minulé vydání Britských listů.
 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
 • Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
 • Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.

  Co je nového v České republice

 • Jak využívá Viktor Kožený svých miliard odčerpaných z české ekonomiky k devastaci přírodního ráje na Bahamských ostrovech. Exkluzívní reportáž (s odkazem na fotografii) z Bahamských ostrovů čtěte v tomto čísle BL.

 • Kongresman Christopher Smith pronesl v americké sněmovně projev na obranu Čechoameričanů, jimž je v ČR upíráno právo na restituce. Text projevu v plném znění v anglickém originále i v českém překladu přinášejí dnešní Britské listy.

 • Co se v Mladé frontě Dnes nedočtete. O homosexuálním partnerství v ČR. Cyril Svoboda otiskl v MFD nepříliš informovaný článek vyjadřující jeho názory na zákon o partnerství osob stejného pohlaví. Benny Rees, český homosexuál žijící v pevném svazku v Británii (a už za komunismu v ČR aktivista za lidská práva) poslal do MFD článek, jímž nepřesnosti pana Svobody uvádí na pravou míru. Nebyl otištěn, tak ho přinášejí dnešní Britské listy, spolu s další analýzou nedostatků navrhovaného zákona a vysvětlením, proč je právní uznání partnerského svazku osob jediného pohlaví pro český stát finančně výhodné.

 • NATO: Zase o stožárech!! Skutečně se nám celý vstup do NATO smršťuje na ty krásné vlajkové stožáry v Bruselu, jen se o nich zmíníme, jen si je představíme, jak jsou krásně dlouhé a vysoké, a už každý pláče... Otevřel jsem v noci z úterý na středu internetové stránky ČTK, a když jsem viděl, že hlavní zpráva je zase o vstupu do NATO, tak jsem je chtěl rychle zase zavřít. Ale ČTK se překonala: znovu se v jedné z hlavních zpráv zabývala stožáry pro vlajky před ústředím NATO v Bruselu. Posuďte sami, jak je to dojemné... (Ale nechci příliš plýtvat místem v BL, trochu zkracuji):
   Česká vlajka byla dnes slavnostně vztyčena před hlavním vchodem do sídla politického ústředí Severoatlantické aliance v Bruselu za přítomnosti předsedy vlády Miloše Zemana, jehož doprovázel ministr obrany Jan Vladimír Vetchý a další osobnosti. (Čím se člověk stává "osobností"? Tím, když novinář začne používat rádoby oficiózního jazyka? JČ) Na stožáry vystoupaly posléze také vlajky Maďarska a Polska. Generální tajemník NATO Javier Solana a šéfové tří vlád nejprve provedli přehlídku čestné stráže. (To je opravdu důležitá informace. A dále:) Dvacet vojáků, po každém z jedné země, nastoupilo s vlajkami všech spojenců a zástavou Aliance - za ČR to byl nadrotmistr Karel Kortánek. Jejich zelené, černé a modré uniformy s rozličnými lampasy a ozdobami se v jarním slunci dobře vyjímaly. Poté se rozezněla česká hymna, citlivě podaná vojenskou hudbou SHPE, a vlajku ČR, upevněnou od rána u paty stožáru, pomalu vytáhli vojíni Lukáš Novotný a Tomáš Jelínek z pražské posádky Čestné stráže Armády České republiky. (A co je skutečně nejdůležitější:) Každý premiér vždy při hymně své země učinil na tribuně krok kupředu. Když se zařazovali, Javier Solana je přátelsky poplácal po zádech. ANO, POPLÁCAL JE!! (A dál, ještě je to napínavé:) Stožáry s prapory jsou uspořádány do elipsy - kvůli vstupu tří nových členů byl narušen původní kruh.

  Tomáš Pecina k tomu dodává: A to jste jeste nevidel Pavla Boudu v Udalostech: vyjadril litost nad tim, ze slavnostni vztyceni temer uplne prekryla jina udalost, totiz odstoupeni Evropske komise. Pravil hlubokomyslne priblizne toto: "Ale to je zivot, a prave to, jak je nepredvidatelny, je na nem krasne." To neni na Zlateho osla, spis na Plysoveho opicaka.

 • Lékařský odborový klub chce na podzim uspořádat stávku, pokud nedostanou odborní lékaři tak vysoký plat, jaký pro ně chce LOK.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

  Výběr textů z posledních dní:


  Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.

  Jak Viktor Kožený devastuje Bahamské ostrovy

  (Na
  tomto místě, u odkazu na článek Carving Up Paradise, Rozkrajujeme si ráj, je letecká fotografie ekologické katastrofy, kterou na Bahamách působí Viktor Kožený.)

  Z Bahamských ostrovů přišel Britským listům tento dopis:

  Honzo, zdravim Vas z Baham. Prikladam clanek z Bahamas Journal of Science o tom jak je vyuzivana alespon mala cast prostredku, ktere v ceske privatizaci zmobilizoval Viktor Kozeny. Postavit 20 mil dvouproudovych (!!!) silnic na malinkem zastrcenem ostruvku urcite nebylo levne.

  Rovnez poukazuji na January 1999 AQUA magazine (vydava PADI - diving society), kde je o podnikani Kozeneho na Bahamach clanek "Carving Up Paradise." Snad to je k mani i na www : http://www.aquamag.com. Jestli je v AQUA na webu fotografie stejna jako v magazinu -- Kozeneho ostruvek z letadla, protkany 20 milemi silnic, tak stoji za to pripojit k pripadnemu prekladu v BL. Paseka za vyprivatizovane miliony je opravdu "fotogenicka."

  Stručná historie parku

  Jane a Nicholas Popovovi

  Nicolas Popov (narodil se ve Francii a na Bahamach zije od detstvi - pres 30 let)

  (Zkráceno)

  Park byl založen v roce 1959 tím, že byl schválen zákon o Bahamas National Trust. Trust se stal organizačním střediskem pro všechny národní přírodní rezervace a  vytvořil první pozemní a přímořský park, rezervaci o rozloze 176 čtverečních mil. Tato jedinečná oblast je známým prostorem, kde se množí ryby, rejnoci, lastury a existuje tady celá řada korálových útesů.

  Problém

  Od roku 1986 konstatují zákony parku, že se nic nesmí brát ani ze země, ani z  moře. Mořská část parku Exuma Land and Sea Park se stala pro Bahamské ostrovy velmi úspěšnou mořskou rezervací, z níž se nesmí nic odebírat. Protože je to stabilní prostředí, lze tam provádět přesnější výzkum ryb, mušlí a lastur. Poskytuje obyvatelům Baham i návštěvníkům mnoho vzdělávacích příležitostí a přivádí do parku mnoho lidí na člunech, kteří přinášejí Bahamským ostrovům zisky. Lidé většinou konstatují, že opakovaně jezdí s plachetnicemi do této oblasti, protože jsou ostrovy překrásné. Lastury se v parku přemnožují a dostávají se mimo jeho hranice, kde poskytují rybářům živobytí. Přímo i nepřímo přináší park bahamské ekonomice milióny dolarů.

  Proč se obávají místní lidé, jak to s parkem v budoucnosti dopadne?

  Bohužel, několik ostrovů, které jsou součástí národního přírodního bahamského parku, je v soukromém vlastnictví. Neexistují zákony, které by zakázaly stavbu luxusních vil pro bohaté cizince na území našeho národního parku. Stavitelé mají předkládat Bahamskému národnímu trustu studii o ekologickém dopadu takovýchto staveb, ale to zatím nemělo příliš velký efekt.

  Reakce

  Klučení půdy a stavba budov cizinci přirozeně velmi rozhněvalo bahamské obyvatelstvo. Jak můžeme brát zákony vážně, stěžují si obyvatele Exumie, když ženy, které už dlouhé generace vyrábějí slaměné plédy, si nemohou brát slámu pro svou práci, když jsou zlikvidovány rozsáhlé plochy, porostlé stříbrnými palmami jen proto, aby se postavily široké prašné silnice? Proto vznikla organizace Save the Exuma Park, která usiluje o takové zákony, které by těmto velkým rozdílům zamezily.

  Místní obavy

  Zákony státu Bahamy konstatují, že žádné území, kam až sahá při nejvyšším přílivu voda, nemůže být označeno jako soukromé. Znamená to tedy, že veřejnost má právo přistát kdekoliv u břehu a pobývat na pláži až po hranici, kam až dosahuje při vysokém přílivu voda. Majitelé soukromých pozemků se však snaží prosazovat své soukromí a zejména Wayde Nixon, který vozí čluny turisty na různé bahamské pláže, byl několikrát konfrontován s požadavkem, aby si hosty ze soukromých pláží odvezl. (...)

  Ale proč vzniká kontroverze TEĎ?

  (...) Nedávno přeletěli Jane a Nicolas Popovovi z organizace Island Expedition přes oblast Exuma Cays a s hrůzou zjistili, že na jednom z největších ostrovů Bahamského souostroví (Halls Pond Cay), který je jen 2 míle (3 km) dlouhý a půl míle (800 m) široký, bylo buldozerem vyrobeno 20 mil (32 km) dvouproudových prašných silnic. "Viděli jsme za posledních deset let v parku hodně změn, ale nic tak děsného a necitlivého jako toto."

  Ti, kdo často létají mezi Nassau a Staniel Cay, si povšimli, že za deště fungují tyto obrovské silnice jako řeky. Smývají se jimi volné předměty a půda do okolních vod. Bahno unášejí proudy do korálových útesů, a korály jsou jím zadušeny. Plyne také přebytek sladké vody, na něž není mořská ekologie zvyklá. Přebytek sladké vody vede k tomu, že voda "kvete", vzniká na ní povlak zelených řas. To ničí přirozený život na mořském dně. Také se vyskytují důkazy, že odumírají okolní korály: zrnka písku ucpávají korálové polypy a korálové útesy usmrcují.

  Majitelem je Viktor Kožený, který tam prý chce vybudovat přistávací dráhu v délce více než jednoho kilometru, otevřít vodní prostor uprostřed ostrova pro vybudování přístavu a postavit několik honosných sídel. Vyskytly se neoficiální zprávy, že nic zlého netušící turisté byly několikrát odehnání od "jeho" pláží ozbrojenými strážemi.

  Bývalého majitele Halls Pond Cay téměř přesvědčila Peggy Hallová (bývalá pracovnice parku) aby věnoval šedesát procent parku, který vlastnil, Bahamského národnímu trustu. Zdroje v realitních kancelářích konstatují, že se ho prý agenti s nemovitostmi snažili přesvědčit, že by mohl vydělat 11 miliónů dolarů. Ostrov však nebyl prodán za takovou cenu. BNT má dostat první nabídku na prodej pozemků uvnitř parku, ale jak míjel čas, ostrov byl nakonec za daleko menší částku prodal Viktoru Koženému. Národní trust nedostal šanci, ale stejně by neměl na koupi ostrova dost peněz.

  Jak jsme se už zmínili, před jakýmikoliv plánovanými stavbami v parku musí být provedena ekologická studie ohledně jejich dopadu. Viktor Kožený nic takového neučinil. V důsledku toho byla etika parku zcela zdevastována.

  Pokud někdo Viktora Koženého nezastaví, malý ostrov Halls Pond bude zničen a důsledky dopadnou na celý podmořský život v oblasti celého Exhuma Parku.

  (...)

  Jane and Nicholas Popov, Island Expedition-School at Sea
  P. O. Box C.B. 11934 Nassau, Bahamas
  Tel: 242 325 2573 Fax: 242 327 8659
  Email: info@IslandExpedition.com
  http://www.IslandExpedition.com


  Proč si nezaloží Jan Rejžek časopis Árijský boj?

  Jan Čulík

  Potrestejte osoby, jimž je individuálně prokazatelná vina za komunismu a zbavte se primitivní antikomunistické fixace. Jinak to půjde s českým hospodářstvím dále z kopce

  V sedmdesátých a v osmdesátých letech zabraňovala ničivá, tupá komunistická propaganda mrtvou ideologickou terminologií jakémukoliv veřejnému diskursu. Nedalo se veřejně uvažovat, co v Čechách dál, a země zaostala. Nyní deset let po pádu komunismu, nadále zabraňuje rozumnému diskursu o tom, co si v České republice hospodářsky a politicky počít dál, tupá antikomunistická upřenost. Kdy se toho zbavíme?

  Včera jsem vyjádřil zklamání, že je prezident Václav Havel natolik obětí manipulace českých sdělovacích prostředků, že jak se zdá sám věří jejich lžím. Když napíše - v  rozporu se skutečností - Mladá fronta Dnes, že bývalý agent Stb Žifčák schválně dělal na Národní třídě v listopadu 1989 mrtvého, Havel tomu věří, protože to hoví jeho antikomunistické paranoii. Když vedou na základě nepodložených nebo zkreslených informací Mladá fronta Dnes či Lidové noviny po dlouhé měsíce až roky ostrou propagandistickou kampaň proti Janu Kavanovi, Václav Havel vyjádří pochybnosti, nikoliv zda je to, co píší MFD nebo LN pravda, ale o tom, jestli by měl ten Kavan být ministrem zahraničí, když o něm píší české noviny tak ošklivě. (Aspoň to jsem slyšel.)

  Je to výhoda, nežít trvale v České republice a nepropadat falešné představě, že umělá realita, kterou vytvářejí tamější sdělovací prostředky, má se skutečnou realitou příliš mnoho společného.

  Na internetových stránkách serveru i port zveřejňuje Jan Rejžek pozoruhodně komunistické antikomunistické výpady. Jeden z nich je zde. Je to opět další nepodložený útok na Jana Kavana a zároveň oslavně nekritická óda na NATO. Má přemýšlivý, intelektuální titulek "I ten Kato už je v NATO". (Představa, jak se čeští rockoví publicisté, nebo s kým se to Jan Rejžek přátelí, baví vymýšlením průpovídek, které by nejlépe vyjádřili jejich zášť vůči Kavanovi, není příliš povznášející... Neměli si raději udělat hadrovou figurku Kavana a píchat do ní špendlíky? Třeba by je to uspokojilo ještě víc!)

  Rejžek píše:

  Je dějinným paradoxem, že ratifikační listiny podepsala právě americká ministryně zahraničních věcí českého původu Madeleine Albrightová a že v čítánkách žel bude navždy snímek, kdy se kolegiálně objímá s ministrem Janem Kavanem, mužem nepříliš světlé minulosti, v níž udával své kamarády ze studií.

  Kde to Rejžek sebral? Nikde jsem nenašel v této věci žádné důkazy. Před několika měsíci něco podobného napsal v týdeníku Respekt bez jakýchkoliv důkazů či odkazů na konkrétní fakta Jaroslav Spurný. Je to etické, šířit o nějakém člověku nepodložená obvinění, protože se mi nelíbí jeho údajné politické přesvědčení?

  Jestliže má Rejžek důkazy o tom, že Kavan někoho udával, měl by se s nimi snad obrátit na policii, aby byl Kavan po zásluze odsouzen do vězení?

  Jestliže důkazy nemá, je přijatelné jen sprostě a bezmocně poštěkávat?

  Ale případ Kavanův je podružný. Mě na Rejžkově článku zaujala ona tupá, bezmocná, antikomunistická nenávist.

  Už jsem psal několikrát, že je potřebí odsoudit rázně veškeré individuální komunistické zločiny a jejich pachatele. Neznamená to, ale, že by nám měl překrvovat mozek - proboha, ještě po deseti letech, v úplně jiné situaci? - antikomunistický hněv, který zastíní všechno a zbaví nás možnosti racionálně uvažovat.

  Je jistě politováníhodné, že v sobě neměla Eva Pilarová dostatek odvahy, aby se za komunismu odmítla ponižovat před Gustávem Husákem. Je to však zločin a zaslouží si za to po deseti letech nálepkování od dokonalého Jana Rejžka?

  Pravda, Rejžek si za komunismu s režimem nezadal.

  Avšak můj před třemi lety zemřelý otec zdůrazňoval: "Nikdo nemá na nikom právo vyžadovat od něho hrdinství. To je věcí osobního rozhodnutí a osobní odvahy."

  A lustrovat stále, po deseti letech lidi podle toho, jak si je pamatujeme z doby před dvaadvaceti lety, je to rozumné? Já bych se taky asi nedokázal zbavit pocitu nechuti před, řekněme, herečkou Jiřinou Švorcovou, která byla v sedmdesátých letech z vlastní vůle nadšenou, emocionální mluvčí husákovského režimu. Ale kritizovat Evu Pilarovou, která se přece před Husákem určitě neponižovala z vlastní vůle... Asi bych si nařídit křesťanskou snášenlivost...

  Poněkud mě také zatrnulo, jak Janu Rejžkovi chybějí vlajkosláva a oslavy prvního máje. Zároveň by, kdyby bylo na něm, si zvolil při volbách nějaký jiný lid, tento, český, je zcela zřejmě nesprávný. Rejžek píše, že byl zklamán

  z toho, jak chabě přijali ten den z čítanek Pražané. Za celý pátek jsem zahlédl na ulicích jen jednu, slovy jednu vlajku.

  Rejžek nechce vědět, co vlastně pro ČR vstup do NATO znamená, jaké budou mít lidé práva a povinnosti, co je to bude stát, jakou má hrát NATO roli v dnešním světě - ne, jemu stačí poklonit se před zlatým teletem.

  Nedávno psal v Lidových novinách v reakci na kritickou sociálně-demokratickou zprávu o stavu společnosti Jan Ruml, že on odpoví přesvědčivě na všechnu tu negaci těch sociálních demokratů, že nefunguje hospodářství, a tak:

  Jdu ráno pro noviny k soukromému trafikantovi a nikdo mě nesleduje. Vybrat si můžu z desítek periodik bez obav, že ve všech najdu stejné zprávy a stranovládou povolené komentáře. V hokynářství nechybí ani cizokrajné ovoce, které se kdysi objevovalo jen k výročí velkých revolucí. Ani teď za mnou nikdo nejde, před domem nestojí esenbácká auta, na schodech před bytem nesedí estébák s vysílačkou. Nikdo z mých přátel není zavřený.

  To je jistě pravda, na zánik policejního státu bychom neměli nikdy zapomínat. Ale je to zásluhou Jana Rumla či Václava Klause, že se komunismus ve středovýchodní Evropě rozložil? Anebo je to něco, k čemu Češi přišli tak trochu jako slepý k houslím?

  A ještě daleko důležitější je jiná věc.

  Ono už, opravdu, uplynulo deset let od toho pádu komunismu. Rumlovská vysvětlení a rejžkovská paranioa už nebudou mladým a mladším lidem pomalu stačit. Ti už budou skutečně chtít vědět, jak s nabytou svobodou polistopadoví politikové naložili, jestli trochu nepromarnili danou příležitost a pokud ano, co se dá dohnat. Těmto mladším lidem budou brzo úvahy Jana Rejžka o tom, kdo se jak zachoval při Antichartě v roce 1977, znít jako vyprávění pradědečka o bitvě v první světové válce. Bude je spíš zajímat, jestli budou mít zaměstnání a dost peněz a bude-li Česká republika schopna technologicky dohánět svět. Nepodloženým nadáváním na Jana Kavana k oživení českého hospodářství asi nedojde.

  Jan Čulík


  I ten Kato už je v NATO

  Jan Rejžek

  Samozřejmě se musím ještě vrátit k pátečnímu historickému dni, kdy jsme vstoupili do NATO. Je dějinným paradoxem, že ratifikační listiny podepsala právě americká ministryně zahraničních věcí českého původu Madeleine Albrightová a že v čítánkách žel bude navždy snímek, kdy se kolegiálně objímá s ministrem Janem Kavanem, mužem nepříliš světlé minulosti, v níž udával své kamarády ze studií. Však jsme taky při podvečerní oslavě na náměstíčku u smíchovské vily Portheimka na agenta "Kata" s kamarády vymýšleli různé vtipné slogany a nejvíc se ujal ten z titulku.

  Oslava to jinak byla výborná, s bodrým moravským rozlévačem slivovice, gulášem a pivem, náležitými písněmi v podání Taxmenů, dojatě řečnícím Pavlem Bobkem a kněžnou Libuší, která odhalil Zoubkovu pamětní desku. Dostavila se přehršel příjemných tváří z pravého politického spektra, (byl jsem strašně rád, že přišel třeba Ivan Medek a Tomáš Halík) a v radostném chumlu si blahopřáli bývalí ministři s obyčejným lidem i houmlesáky, kteří se přišli ohřát (a jeden to slavení přehnal, až ho musela odvézt záchranka).

  Já pak ještě pokračoval do oblíbené hospůdky, kde propukl velmi nevázaný polomaškarní mejdan, na nějž se někteří štamgasti dostavili v převlecích za historické osobnosti, které vstupu do NATO nejvíc pomohly nebo uškodily, takže se na světlo opět vytáhly i uniformy VB či pohotovostních jednotek. Bohatě jsem si tak vynahradil jisté zklamání z toho, jak chabě přijali ten den z čítanek Pražané. Za celý pátek jsem zahlédl na ulicích jen jednu, slovy jednu vlajku.

  Nic se neobejde bez ostudy. Nejen že na sobotní hradní ples protokol nepochopitelně nepozval veterány z války v Perském zálivu, ale přítomní si museli vyslechnout zpěvy kamarádky Miroslava Štěpána Petry Janů, ba i interpretační umění Evy Pilarové, které jaksi pořád nedokážu odpustit ponížené děkování Gustávu Husákovi, straně a vládě při antichartistické slezině pop umělců v Divadle hudby. A ke vší parádě hrál orchestr za řízení Václava Hybše, držitele propůjčeného bytu s případným krycím jménem Kapela.

  Zdá se mi, že utkvělé nápady proslulého spolutvůrce socialistické ústavy Zdeňka Jičínského o zrušení lustračního zákona novelou, podle které budou o spolupráci s StB rozhodovat soudy, jsou plýtváním energie. Jak vidno výše, nikdo se problémem fízlů v naší společnosti už dneska moc netrápí, jsou plnoprávně znovu zapojeni do veřejného života a běda tomu, kdo to pořád rozvrtává, viz urputné obhajoby kamarádů - práskačů v pořadech hudebního publicisty Jiřího Černého ve veřejnoprávním rozhlase.

  - editováno 15.03.1999 16:19


  Poslanec Christopher H. Smith promluvil v americkém Kongresu o českých restitucích

  Kongresman Christopher H. Smith, je předseda amerického Helsinského výboru. Tato elektronická verze je v angličtině v  Congressional Record, str. E431.

  Poslanec Christopher Smith ve Sněmovně reprezentantů

  Pondělí 15. března 1999

  Pan Smith z New Jersey.

  Pane předsedo, vstávám dnes, abych vyjádřil znepokojení nad nedávnými neúspěchy při vydávání zkonfiskovaného majetku právoplatným vlastníkům v České republice. Jako předseda Helsinského výboru ve Spojených státech sleduju otázku návratu majetku ve střední a východní Evropě, protože se snažím zjistit, zda jsou restituční zákony a zákony o odškodném, přijímané v tomto regionu, uplatňovány podle práva a zda jsou podle těchto zákonů zájmy amerických občanů chráněny. Zatímco jsou zdrojem znepokojení restituční programy a programy na odškodnění v různých zemích středovýchodní Evropy, dnes chci upozornit na statut restitucí v České republice, v důsledku tamějšího nedávného znepokojivého vývoje.

  Od sametové revoluce přijala Česká republika zákony, které umožňují návrat majetku, zkonfiskovaného nacistickým a komunistickým režimem. Když není možný návrat tohoto majetku, tyto zákony poskytují bývalým vlastníkům právo dostat alternativní odškodné. Bohužel, české zákony omezují tato práva jen na ty osoby, které měly československé občanství v době, kdy byl přijat zákon o restitucích, anebo které získaly občanství před vypršením lhůty pro zažádání o restituci.

  V důsledku toho bývalí českoslovenští občané, kteří uprchli do Spojených států a hledali tam v tomto století útočiště před fašismem či komunismem, a jsou nyní američtí občané, byli vyloučeni z práva zažádat o restituce, pokud se nevzdají svého amerického občanství. Je ironické, že kdyby tytéž osoby uprchyl do Kanady, do Izraele nebo do jakékoliv jiné země než Spojené státy, nepřišly by o své československé občanství a  dnes by měly právo získat zpět svůj majetek anebo za něj dostat odškodnění.

  Je to důsledkem dohody, která byla v roce 1928 podepsána mezi Spojenými státy a Československem, a automaticky rušila americké či československé občanství u osoby, která se stala občanem druhé země. Tato smlouva byla zrušena v roce 1997, ale její dopad trvá. Podle českých zákonů nemají právo Američané získat v České republice dvojí občanství.

  A tak, pokud se tito lidé nevzdají občanství země, která je přijala v době, kdy byli v nouzi, zákon jim odepírá právo dostat zpět svůj majetek anebo odškodnění za něj, jaké mají jiní. Jinými slovy, požadavek, aby měl žadatel české občanství v českých zákonech o restitucích, diskriminuje americké občany. Nadto je pro mě obtížné dospět k závěru, že je tato diskriminace pouze neúmyslná.

  Ve 105. Kongresu přijala sněmovna mou rezoluci, H. Res. 562, která naléhá na bývalé totalitní země střední a východní Evropy, aby navrátily neprávem zkonfiskovaný majetek a specificky apeluje na Českou republiku, aby odstranila toto diskriminující omezení o podmínce občanství. V tomto ohledu rezoluce opakuje názor Výboru pro lidská práva OSN (UNHRC), který rozhodl ve dvou případech, že toto omezení v důsledku občanství porušuje protidiskriminační klauzuli (čl. 26) mezinárodní dohody o občanských a politických právech. Nedávno jsem se dověděl, že UNHRC rozhodl, že vyslechne alespoň další čtyři takové případy, které zpochybňují toto omezení.

  Přesvědčivost argumentace Výboru pro lidská práva OSN, který rozhodl, že omezení restitucí v důsledku občanství je diskriminační, je velká. Český parlament debatoval minulý měsíc o zákonné novele, která by zrušila podmínku českého občanství pro restituce. Bohužel český parlament tento návrh zákona odmítl, přestože přístup, který novela zákona zaujala, byl široce považován za nejefektivnější nápravu vážného problému. Tím, že parlament novelu zákona odmítl, nevyužil vynikající příležitosti vyřešit tento dlouhodobý a kontroverzní problém mezi Českou republikou a Spojenými státy.

  Hluboce lituji tohoto rozhodnutí českého parlamentu a doufám, že česká vláda nyní bude hledat alternativní prostředky, jak ukončit diskriminaci Čechoameričanů. V lednu, několik týdnů předtím, než parlament odmítl novelu zákona o restitucích, mě ujistil náměstek českého ministra zahraničních věcí Martin Palouš, že jeho vláda plánuje navrhnout nový zákon o občanství, který by povolil dvojí občanství pro Čechoameričany. Byl jsem potěšen, že minulý měsíc česká vláda přinesla tuto novelu do parlamentu a doufám, že po jeho brzkém schválení bude následovat obnovení lhůty pro podání žádostí o restituce pro ty občany, kteří tím, že získají české občanství získají také právo na návrat konfiskovaného majetku či na jeho odškodnění.

  Další znepokojující situace se táká případu restitucí "dvojnásobných obětí" v České republice. Jde o ty osoby, zejména židy, jejichž majetek byl zkonfiskován během druhé světové války nacisty a pak znovu komunisty, kteří ovládli ten region v poválečné éře. Jedením případem je například případ Zuzany Bendové, která požaduje odškodnění za vyvlastněný dům v Liberci, kde vyrostl její otec a jeho bratr. Zuzanini prarodiče byli usmrceni nacisty a její otec a strýc uprchli z vlasti v roce 1939. Rodinný dům byl v roce 1940 "prodán" německé firmě transakcí, která byla posléze v roce 1945 zneplatněna prezidentským dekretem.

  V roce 1994 rozšířil český parlament svůj dřívější zákon o restitucích tak, aby bylo umožněno občanům, jejichž majetek byl zkonfiskován v letech 1938 - 1945, aby se připojili k těm, jejichž majetek byl zkonfiskován komunisty, a také žádali o restituce. Podle novelizovaného zákona má Zuzana Bendová teoreticky právo dostat dům v Liberci zpět anebo za něj dostat odškodnění.

  Navzdory však údajnému úmyslu české vlády vrátit židovský majetek, který konfiskovali Němci, české ministerstvo financí bezrpávně uvalilo na restituci nepřijatelné a obtížné podmínky, které se neobjevují v zákoně a které úmysl zákona neutralizují.

  Zákon jen požaduje, aby byli žadatelé českými občany, ale ministerstvo financí prohlašuje, že žadatelé musejí dokázat, že měli podle poválečného restitučního zákona z roku 1946 právo podat žádost o restituci, že ji podali a žádost nebyla kladně vyřízena. Je pozoruhodné, že Zuzana Bendová nalezla záznam na liberecké radnici, který dokazuje, že její strýc se vrátil do Československa a v roce 1947 zažádal o navrácení domu.

  Dále však ministerstvo financí požaduje, aby žadatelé prokázali, že soud výslovně poválečnou žádost odmítl. V zemi, která byla nucena za poslední půlstoletí projít takovým politickým a společenským zmatkem jako Česká republika, je šokující představa, že žadatelé musejí nyní, v devadesátých letech dokazovat, že soud před více než padesáti lety jednal o určité záležitosti a nadto musejí předložit soudní rozhodnutí.

  Zuzana Bendová byla schopna předložit dokumentaci, z níž vyplývalo, že dům byl v roce 1940 ukraden nacisty, zkonfiskován československou komunistickou vládou v roce 1953 a zakoupen v roce 1992 jeho nynějším vlastníkem od české vlády. Zuzana sice nemůže předložit dokument, z něhož by vyplývalo, že soud jednal o poválečné žádosti jejího strýce a pak ji odmítl, dokumentace a svědecké výpovědi potvrzují, že rodina Bendů dům nikdy zpět nedostala - to je samo o sobě, jednoduchým, dramatickým důkazem, že nebyla poválečná žádost splněna.To však nebylo pro české úřady zjevně dostatečně přesvědčivým důkazem a Zuzana Bendová byla nucena žalovat ministerstvo financí.

  Loni v září, déle než za tři roky poté, co Zuzana podala žalobu, byla Zuzana Bendová ospravedlněna, když český soud rozhodl v souladu s jejím tvrzením, že ministerstvo financí nemělo požadovat pro restituci další mimoprávní podmínky. Soud nařídil ministerstvu financí zaplatit rodině Bendů odškodnění v hodnotě vyvlastněného domu.

  Byl bych velmi rád, kdyby na tomto místě příběh Zuzany Bendové skončil, jenže není tomu tak. Česká vláda se odvolala proti soudnímu rozhodnutí v údajné obavě, že by vznikl precedens pro další žádosti, tedy z obavy, že by podle tohoto zákona mohlo skutečně dojít k navrácení nějakého majetku. Tak, zatímco česká vláda vyhlašuje své úsilí vyrovnat se s nespravedlnostmi minulosti, ti, kteří jako Zuzana Bendová, požadují návrat nespravedlivě zkonfiskovaného majetku, jsou si bolestně vědomi, že je realita odlišná.

  Jiný případ, který připoutal mou pozornost, se týká žádosti Petera Glasera o návrat domu v městě Žatec. Po komunistickém převzetí moci v roce 1948 v Československu se pokusil Peter Glaser emigrovat do Spojených států. Aby mu byl vydán pas, Glaser musel podepsat prohlášení, jímž se vzdal veškerých budoucích nároků na svůj dům. V roce 1954 se Glaser stal americkým občanem, v roce 1962 zaznamenala oficiálně československá komunistická vláda konfiskaci Glaserova domu do pozemkových knih.

  V roce 1982 podepsaly Spojené státy americké a Československo dohodu, která řešila všechny nároky amerických občanů o náhradu za ztracený majetek v Československu. Americký vládní úřad, který vyřizoval tyto záležitosti, informoval Glasera, že protože byl československým občanem když mu byl zkonfiskován majetek - to bylo v roce 1948, kdy byl pan Glaser donucen pod tlakem vzdát se práv na svůj dům - nebude mít právo na odškodné podle této dohody, ale musí požadovat návrat majetku podle československých zákonů.

  Když schválila postkomunistická Česká republika zákon o restituci majetku v roce 1991, Peter Glaser zažádal o vrácení domu. Bylo krutou ironií, že navzdory tomu, že předložil dokumentaci od americké vlády, podle níž neměl možnost podílet se na programu o odškodném z roku 1982, české soudy opakovaně odmítají jeho restutiční žádost proto, že byl americkým občanem v době, kdy mu byl dům zkonfiskován, což se podle české vlády stalo v roce 1962. Česká vláda tvrdí, že žádost Petera Glasera měla být vyřízena a měl dostat odškodné podle dohody z  roku 1982. Jinými slovy, současná česká vláda a soudy přijaly komunistickou fikci, že i když byl majetek panu Glaserovi odebrán v roce 1948, jaksi ta konfiskace začala platit až v roce 1962, kdy se teprve komunisté dostali k drobnosti zaknihování této skutečnosti.

  Toto vysvětlování od českých úřadů vypadá jako pokus vyhnout se restituci zadními vrátky. To, co se stalo s majetkem v Žatci, je jasné: Peter Glaser přišel o dům v roce 1948, když si vyžádal totalitní režim právo na jeho dům za to, že mu dovolil uniknout útlaku a pronásledování komunistického Československa. Jak česká vláda ví, komunistické vyvlastňování - ať už prostřednictvím zákonů o rozsáhlé pozemkové reformě, nebo jako trest za emigraci, nebo za jiných okolností - se často do pozemkových knih nezaznamenávalo, ale to neznamenalo, že o majetek vlastník nepřišel. To, že dnešní česká vláda trvá na technických podrobnostech, jako je datum, kdy komunisté oficiálně zaznamenali konfiskaci domu do pozemkových knih, ve snaze vyhnout se nutnosti vrátit Peteru Glaserovi jeho dům, je vystřízlivujícím důkazem, do jaké míry je vlastně česká vláda skutečně ochotna napravovat chyby své komunistické minulosti.

  Pane předsedo, otázka restitucí majetku je složitá. Neexistují jednoduchá řešení pro mnoho otázek, které politika restitucí vyvolává. Nicméně, když přijme nějaké země restituční nebo odškodňovací program, mezinárodní normy ji přikazují, aby byl ten proces spravedlivý, férový a nediskriminační. V případech, které jsem citoval, česká vláda těmto podmínkám nedostála.

  Česká vláda musí ukončit při restituci soukromého majetku diskriminaci Čechoameričanů. Nadto, zákonnost musí být respektována. Apeluji na českou vládu, aby se znovu zabývala případy Zuzany Bendové a Petera Glasera. Čeští činitelé často tvrdí, že žadatelé o restituce, kteří se domnívají, že jim bylo ukřivděno, mohou se domáhat spravedlnosti u soudu. Avšak když to žadatelé skutečně učiní, tak jako to udělali Peter Glaser a Zuzana Bendová, česká vláda se uchyluje k šokujícím nebo technickým výmluvám, ve snaze zabránit uplatnění právoplatného nároku anebo prostě odmítá přijmout rozhodnutí ve prospěch žadatele.

  Naštěstí pan Glaser a paní Bendová a ostatní jako oni jsou odhodláni bojovat dál navzdory rostoucím nákladům a právním výdajům, které nikdy nedostanou zpět. Energická rozhodnost Petera Glasera a Zuzany Bendové, jako všech obětí fašismu a komunismu ve střední a východní Evropě, ukazují, že to, co se některým může zdát být bojem o nemovitosti, je v konečné instanci úsilím o spravedlnost a o smíření s minulostí.


  Congressman Smith on Czech Property Restitution

  Congressman Christopher H. Smith, Chairman of the Commission on Security and Cooperation in Europe, made the following statement yesterday. This electronic version comes from the Congressional Record, p. E431.

  HON. CHRISTOPHER H. SMITH

  in the House of Representatives

  MONDAY, MARCH 15, 1999

  Mr. SMITH of New Jersey.

  Mr. Speaker, I rise today to express my concern over recent setbacks in the return of expropriated properties to rightful owners in the Czech Republic. As Chairman of the Commission on Security and Cooperation in Europe, I have followed property restitution issues in Central and Eastern Europe over the past several years with an eye toward determining whether the restitution and compensation laws adopted in this region are being implemented according to the rule of law and whether American citizens' interests are protected under the laws. While restitution and compensation programs in several East-Central European countries have aspects of concern, today I want to bring attention to the status of restitution in the Czech Republic because of recent troubling developments there.

  Since the Velvet Revolution, the Czech Republic has adopted laws that provide for the return of private property confiscated by Nazi or communist regimes. When the actual return of property is not possible, these laws offer former owners the right to receive alternate compensation. Regrettably, the Czech laws limit these rights to those who had Czechoslovak citizenship when the restitution law was adopted or who acquired citizenship before the deadline for filing restitution claims. As a result, former Czechoslovak citizens who fled to the United States seeking refuge from fascism or communism earlier this century, and are now American citizens, have been precluded from making restitution claims unless they renounce their American citizenship. Ironically, had these same individuals fled to Canada, Israel, or any country other than the United States, they would not have lost their Czech citizenship and would today be eligible to receive restitution or compensation. This result stems from a treaty signed in 1928 by the United States and Czechoslovakia that automatically terminated a person's citizenship in the United States or Czechoslovakia if that person became a citizen of the other country. That treaty was terminated in 1997, but its impact remains: under Czech law, Czech Americans are not eligible for dual citizenship in the Czech Republic. Therefore, without abandoning the citizenship of the country that took them in during their time of need, the law denies them the right to receive restitution or compensation as others have. In other words, the citizenship requirement in the Czech property restitution laws discriminates against American citizens. Moreover, it is difficult for me to think that this discrimination was simply an unintended consequence.

  In the 105th Congress, the House adopted my resolution, H. Res. 562, that urges the formerly totalitarian countries in Central and Eastern Europe to restore wrongfully confiscated properties, and specifically calls on the Czech Republic to eliminate this discriminatory citizenship restriction. In this regard, the resolution echoes the view of the United Nations Human Rights Committee (UNHRC) which has concluded in two cases that these citizenship restrictions violate the anti-discrimination clause (art. 26) of the International Covenant on Civil and Political Rights. I recently learned that the UNHRC has agreed to hear at least four more cases that challenge these restrictions.

  The persuasiveness of the UNHRC's reasoning, when it determined that the citizenship restriction in the restitution law is discriminatory, was compelling. Unfortunately, the Czech Parliament last month debated and rejected a proposed amendment to the law that would have eliminated Czech citizenship as a condition for property restitution claims. This approach was widely considered the most effective remedy to a serious problem. In rejecting the amendment, the parliament missed an excellent opportunity to resolve this long-standing and contentious issue between the Czech Republic and the United States.

  While I deeply regret the parliament's decision, I hope that the Czech Government will now seek alternative means to end the discrimination against Czech Americans. In January, several weeks before the parliament voted down the restitution amendment, Deputy Foreign Minister Martin Palous assured me that his government planned to propose a new citizenship law that would permit dual citizenship for Czech Americans. I was heartened to learn that last month the Czech Government introduced this amendment and it is my hope that its early passage will be followed by a reopening of the claims filing period for those individuals who, by virtue of acquiring dual citizenship, will become eligible for property restitution or compensation.

  Another disturbing situation involves the case of restitution to the "double victims" in the Czech Republic-those individuals, primarily Jews, whose properties were confiscated during World War II by Nazis and then again by the communists that swept the region in the postwar era. One case, for example, is that of Susan Benda who is seeking compensation for an expropriated house in the town of Liberec where her father and his brother grew up. Susan's grandparents were killed by the Nazis and her father and uncle fled their homeland in 1939. The family home was "sold" in 1940 to a German company in a transaction subsequently invalidated by a 1945 Czech presidential decree.

  In 1994, the Czech Parliament expanded its earlier restitution law to allow individuals whose property was originally confiscated by Nazis between the years 1938-45 to join those whose property was taken by communists in claiming restitution. Under the amended law, Susan Benda is theoretically eligible to receive restitution of, or compensation for, the home in Liberec. Notwithstanding the Czech Government's purported intention to restore Jewish property seized by the Nazis, however, the Czech Ministry of Finance has arbitrarily imposed additional onerous and burdensome conditions for restitution that do not appear in the law and which, in fact, appear designed to defeat the intent of the law.

  Beyond the citizenship requirement in the law, the Ministry of Finance has declared that claimants must prove that they were entitled to file a claim under a postwar 1946 restitution law, that they did file a claim, and that the claim was not satisfied. Remarkably, Susan Benda found a record in the Liberec town hall which establishes that her uncle returned to Czechoslovakia and filed a restitution claim in 1947.

  Next, the Finance Ministry requires claimants to prove that a court expressly rejected the postwar claim. In a country that has endured the political and social turmoil of the Czech Republic over the past half-century, the notion that claimants in the 1990s must prove, not only that a court considered a certain case more than fifty years ago, but also must produce a record of the court's decision in the case, is outrageous. Susan Benda was able to produce a chain of title showing that the house was stolen by the Nazis in 1940, confiscated by the communist Czech Government in 1953 and purchased from the Czech Government in 1992 by its current owner-occupant. While Susan cannot produce a document showing that the court actually considered, and then rejected, her uncle's postwar claim, the chain of title and the witness testimony confirm that the Benda family never got the house back-in itself simple, dramatic proof that the postwar claim was not satisfied. Apparently, however, this proof was not sufficient for the Czech authorities and Susan Benda was forced to sue the Ministry of Finance.

  Last September, more than three years after filing the claim, Susan Benda was vindicated when a Czech court agreed with her assertion that the Finance Ministry should not have attached the extralegal requirements for restitution. The court ordered the Finance Ministry to pay the Benda family compensation for the value of the expropriated house.

  I wish Susan Benda's story could end here but it does not-the Czech Government has appealed the court decision apparently fearful that a precedent would be set for other claims-that is, out of a fear that property might actually be returned under this law. Thus, while the Czech Government proclaims its desire to address the wrongs of the past, those who, like Susan Benda, seek the return of wrongfully confiscated property are painfully aware that the reality is much different.

  Another case that has come to my attention involves Peter Glaser's claim for a house in the town of Zatec. After the 1948 communist takeover in Czechoslovakia, Peter Glaser sought to emigrate to the United States. To obtain a passport, Mr. Glaser was forced to sign a statement renouncing any future claims to his home. In 1954, Mr. Glaser became an American citizen; in 1962, the communist Czech Government officially recorded the expropriation of Mr. Glaser's home in the land records.

  In 1982, the United States and Czechoslovakia signed an agreement that settled the property loss claims of all American citizens against Czechoslovakia. The U.S. Government agency charged with carrying out the settlement agreement advised Mr. Glaser that, because he was a Czechoslovak citizen when his property was taken-according to the U.S. Government, this occurred in 1948 when Mr. Glaser was forced under duress to relinquish the rights to his house-he was not eligible to participate in the claims settlement program but must rather seek redress for his property loss under Czech laws.

  When the post-communist Czech Republic passed a property restitution law in 1991, Peter Glaser filed his claim. In a cruel irony, despite presenting documentation from the U.S. Government attesting to the fact that Mr. Glaser was not eligible to participate in the U.S.-Czechoslovakia claims settlement program, the Czech Courts have repeatedly rejected his claim on the grounds that he was an American citizen at the time his property was taken-which, according to the Czech Government, occurred in 1962. The Czech Government asserts that Mr. Glaser's claims were settled and should have been compensated under the 1982 agreement. In other words, the current Czech Government and courts have adopted the communist fiction that although Mr. Glaser's property was expropriated in 1948, somehow the confiscation did not count until 1962, when the communists got around to the nicety of recording the deed.

  This rationalization by Czech authorities looks like a back door attempt to avoid restitution. The reality of what happened to the property in Zatec is clear: Peter Glaser lost his home in 1948 when a totalitarian regime claimed the rights to his house in exchange for allowing him to leave the oppression and persecution of communist Czechoslovakia. As the Czech Government knows, communist expropriations- whether effectuated by sweeping land reform laws, as a condition or punishment for emigration, or under other circumstances-frequently went unrecorded in land registries, but that did not make the loss any less real for the victims. For the Czech Government today to cling to technicalities, such as the date the communists officially recorded their confiscation in the land registry, as a means to avoid returning Peter Glaser's home is a sobering indication of the Czech Government's true commitment to rectifying the wrongs of its communist past.

  Mr. Speaker, the issue of property restitution is complex. No easy solutions exist to the many questions that restitution policies raise. Nonetheless, when a country chooses to institute a restitution or compensation program, international norms mandate that the process be just, fair and nondiscriminatory. The Czech Government has failed to live up to these standards in the cases I cited.

  The Czech Government must end the discrimination against Czech Americans in the restitution of private property. Moreover, the rule of law must be respected. I call on the Czech Government to reconsider its disposition in the Benda and Glaser cases. Czech officials often say that aggrieved property claimants can seek redress in the courts for unfavorable decisions. However, when claimants do just that, as did Peter Glaser and Susan Benda, the Czech Government asserts outrageous or technical defenses to thwart the rightful owner's claim or simply refuses to accept a decision in favor of the claimant. Fortunately, Mr. Glaser, Ms. Benda, and others like them, have pledged to fight on despite mounting costs and legal fees that they will never recoup. The passion and determination of Peter Glaser and Susan Benda, as of all victims of fascism and communism in Central and Eastern Europe, reveal that what may look to some as a battle for real estate is ultimately a search for justice and for peace with the past.


  Odfláknutý domácí úkol pana poslance Svobody (KDU-ČSL)

  Benny Rees

  Nedavno jsem poslal do Mlade Fronty Dnes nasledujici prispevek v reakci na zavadejici a neinformovany nazor poslance za KDU-CSL Cyrila Svobody ohledne navrhu zakona o registrovanem partnerstvi.

  Prispevek byl predan Martinu Komarkovi a  od te doby v MfD nevysel. Nevim, co si mam o tom myslet - obavam se, jestli se nejednalo o cenzuru.

  Mohli byste se prosim na to podivat a pripadne zverejnit? Uvedl jsem tam hyperlinkovy odkaz na puvodni Svoboduv clanek v MfD, at se lidi mohou podivat, nac jsem to vlastne reagoval.

  Jinak aby cela debata nevypadala tak nevyvazene, jsem sepsal neco o tom, co registrovane partnerstvi prinese statu. (Viz Obsah dnešních BL. JČ)

  Benny Rees

  Bylo Registrované partnerství - ano, nebo ne?

  Benny Rees

  Ve svém nedávno (15. února 1999, Mladá Fronta Dnes, Názory, str. 8 - viz http://www.trafika.cz/mf/1999/990215/mf32437265.html) publikovaném článku "Registrované partnerství - ano, nebo ne?" se poslanec JUDr. Cyril Svoboda (KDU-ČSL) dopustil několika závažných omylů. Nedá mi, abych s panem poslancem a s jeho neinformovaným názorem nepolemizoval a alepoň se nepokusil uvést jeho tvrzení na pravou míru.

  Pan poslanec napsal - cituji: "Sexuální orientace není lidským právem chráněným ústavou a Listinou základních práv a svobod. Z těchto zákonů nevyplývá z tohoto hlediska žádný nárok. Ani Mezinárodní úmluvy o lidských a občanských právech nic takového nestanoví. Tedy, jde-li jen o deklaraci, proč nový zákon?" Při vší úctě - v tom se pan poslanec mýlí.

  Přibližně od roku 1981 došlo v právním myšlení Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku v posunu při výkladu Evropské konvence o lidských právech a porušení lidských práv na základě sexuální orientace bylo v řadě precedentů považováno za porušení práva na respekt vůči soukromému životu - sexuální orientace je dnes pokládána za "jiný status" mezi zapovězenými důvody diskriminace, uvedenými v konvenci. Jelikož přistoupení k této konvenci bylo jedním z předpokladů členství České republiky v Radě Evropy, rozhodnutí českých soudů na poli lidských práv a občanských svobod se musí nacházet v souladu s příslušnými právními precedenty.

  Komise OSN pro lidská práva v případu Toonen vs. Austrálie dne 31. března 1994 interpretovala Mezinárodní úmluvu o občanských a politických právech, jejímž signatářem je rovněž Česká republika, a rozhodla, že k porušení práva na respekt vůči soukromému životu v tomto případě došlo, a že další existence diskriminačních ustanovení by byla porušením nediskriminačního článku úmluvy, jelikož "diskriminace na základě sexuální orientace je diskriminací na základě pohlaví".

  Po dokončení ratifikace všemi členskými zeměmi EU vstoupí nejpozději v červenci v platnost Amsterodamská dohoda o Evropské unii. Tato dohoda bude součástí tzv. acquis communautaire
  (tedy ducha společenství), k jehož respektování se uchazeči o kýžené členství v evropském klubu budou muset zavázat. Není bez zajímavosti, že článek 6a této dohody (článek 13 konsolidované dohody o EU) výslovně zapovídá diskriminaci na základě sexuální orientace. Již dnes řada vládních institucí včetně ministerstev, soukromých národních i nadnárodních firem v zemích EU výslovně uvádí sexuální orientaci jako zapovězený důvod diskriminace při náboru nových uchazečů o zaměstnání a při odměňování či postupu existujících zaměstnanců.

  Letos v listopadu uplyne desetiletí od pokojného převratu, jimiž se naše země vydala k demokracii. Pro menšinu občanů s citovou a sexuální orientací na osoby stejného pohlaví se toho moc nezměnilo - vlastně jen v roce 1990 došlo ke zrovnoprávnění věkové hranice sexuální zralosti z 18 na 15 let. Chybí zákon zakazující podněcování k nenávisti vůči sociálním menšinám na základě jejich odlišnosti (mj. rasového, etnického, sociálního původu a sexuální orientace), zákon postihující diskriminaci na základě sexuální orientace v zaměstnání a v přístupu ke službám (nedávno přijat dokonce ve Slovinsku, které je jedním ze spolukandidátů na členství v EU), a nakonec zákon upravující četné dosud existující disproporce mezi heterosexuálními vztahy a trvalým soužitím dvou osob stejného pohlaví.

  Základní premisou Listiny základních práv a svobod je uznání rovnosti občanů v jejich právech a povinnostech stejně jako uznání jejich lidské důstojnosti. Téměř desetiletí od sametové revoluce, a českým gayům a lesbičkám je stále dosud vnucován status občanů druhé kategorie, občanů, kteří mají pouze povinnosti, a nemnohá práva.

  Mezi bezdětnými manželstvími a trvalými stejnopohlavními vztahy přitom neexistuje žádný rozdíl - s výjimkou existujících právních disproporcí. Skupinou poslanců nedávno předložený návrh zákona o registrovaném partnerství by tedy měl být srovnáván s ničím jiným, než se zákony upravujícími vznik manželství a vzájemná práva a povinnosti manželů. Je skutečností, že dnešní společnost je sužována vysokou rozvodovostí a uvolňováním tradičních rodinných vazeb - tuto situaci však nelze řešit na úkor lidských práv našich gay a lesbických spoluobčanů.

  Existující homofobie (chorobný strach z homosexuality, nenávist vůči homosexuálně orientovaným osobám) a předsudky vůči gay a lesbickým spoluobčanům však způsobily, že zmiňovaný návrh zákona nedosahuje ani standardu obvyklého v zemích, které již institut registrovaného partnerství do svého právního řádu zavedly.

  V druhém odstavci paragrafu 2, řešícího vznik registrovaného partnerství, se navrhuje: "Smlouvu mohou uzavřít pouze osoby, z nichž alespoň jedna je občanem České republiky a má trvalý pobyt na území České republiky. Je-li jedna z osob hodlajících uzavřít smlouvu o partnerském soužití osobou bez českého občanství, musí mít v České republice povolení k trvalému pobytu."

  Na rozdíl od požadavku obsaženém v posledním souvětí citovaného odstavce návrhu zákona všechny zahraniční předlohy pouze požadují, aby jediný ze dvou partnerů měl státní příslušnost a zároveň trvalý pobyt v zemi, kde oba hodlají partnerství uzavřít. Návrh, že i druhý (cizí) z partnerů by měl mít v České republice povolení k trvalému pobytu, je nestandardní, právně arbitrární, pouze upevňuje vnímání příslušníků gay a lesbické menšiny jako občanů druhé kategorie a jako takový je v rozporu s ustanoveními Listiny základních práv a svobod.

  Nestandardnost zmiňovaného návrhu zákona může být v budoucnu překážkou při uzavírání bilaterálních či multilaterálních smluv o vzájemném uznávání registrovaných partnerství (zpočátku) minimálně těmi zeměmi, které tento institut ve svém právním pořádku mají (počet takových zemí přitom stále roste) a potenciálně také v rozporu s evropským právem, jež bude po přistoupení ČR k EU nadřazeno českému právu.

  Nelze jen doufat, že dojde k patřičné úpravě těchto nesrovnalostí v návrhu zákona a že přijetí zákona o registrovaném partnerství poslanci českého parlamentu přispěje svým dílem k ukončení sociálního vydělování gay a lesbických spoluobčanů, a vyšle tím jasný signál společenství evropských národů, že Česká republika je připravena dostát svým vnitřním i mezinárodním závazkům na poli lidských práv a je tedy adeptem hodným členství v Evropské unii.

  Benny Rees

  Autor je překladatel a novinář.


  Registrované partnerství osob stejného pohlaví - co z toho má stát?

  Benny Rees

  ČR v zákonném návrhu diskriminuje homosexuály - na rozdíl od jiných zemí, má-li být jejich vztah uznán, musejí mít oba v ČR povolený trvalý pobyt. Jinde stačí trvalý pobyt jednoho z partnerů

  Dovoluji si vám nabídnout několik názorů. Není pravda, že by občané České republiky, kteří jsou citově a sexuálně orientováni na osoby stejného pohlaví měli být poslancům Poslanecké sněmovny českého parlamentu státu v případě schválení návrhu zákona o registrovaném partnerství za bůhvíco vděčni - nakonec vlády zřídkakdy něco podobného dělají, pokud z toho nemají samy prospěch.

  Následující výčet si v žádném případě nečiní nárok na úplnost, a pouze se snaží dostat celou diskusi poněkud více do rovnováhy. Rád bych se pokusil čtenáře BL přimět k zamyšlení a diskusi.

  1) Uzákonění partnerského soužití bude ve svém důsledku znamenat značné úspory pro státní pokladnu. Představte si situaci, kdy jeden z partnerů ztratí práci a bude žádat o podporu v nezaměstnanosti či jiné sociální dávky. V případě registrovaného partnerství budou moci úřady práce či sociálního zabezpečení automaticky brát v úvahu příjem či materiální poměry partnera.

  2) Je-li partnerský vztah funkční a naplňuje-li oba partnery štěstím, statistická četnost sebevražednosti, závislosti na nikotinu, alkoholu, promiskuitním sexu apod., která je v případě gay jednotlivců objektivně významně vyšší než ve zbytku populace, se rapidně sníží. Tím se sníží četnost předčasných úmrtí, alkoholismu, rakoviny plic, depresí a ostatních psychiatrických stavů a tedy náklady na léčbu těchto stavů. Je nutno poznamenat, že příčinou vyšší prevalence (četnosti výskytu) těchto jevů je homofobie (nenávist, odpor, předsudky vůči gayům) ve společnosti, nedostatek kladných identifikačních vzorů pro mladé gaye a lesbičky, kteří se se svou sexuální orientací teprve vyrovnávají (české masmediální prostředky by měly přestat vysílat programy se zženštilými karikaturami či pestrobarevnými průvody, či si plést gaye a lesbičky s transsexuály či transvestity - a obecně používat citlivý jazyk a nikoli bulvárně zabarvené kreace typu "Ozbrojený homosexuál ukájel své pudy" - viděli jste již někde titulek "Ozbrojený heterosexuál ukájel své pudy"?), a nedostatečná síť podpůrných sociálně-psychologických služeb (např. linky pomoci, azyly pro mladé lidi, kteří byli svými rodiči vyhozeni z domu apod.).

  3) V případě cizích státních příslušníků - partnerů českého občana: zahraniční zkušenosti (např. australské, novozélandské, kanadské, či v neposlední řadě britské, které byly natolik pozitivní, že se chystá zrovnoprávnění lhůty, po kterou musí spolu dva partneři spolužít předtím, než cizí partner smí podat žádost o povolení k trvalému pobytu [indefinite leave to remain] ze čtyř na dva roky - tedy na stejnou úroveň jako u manželského páru) ukazují, že cizí partneři jsou často vzdělanější, ambicióznější apod. než průměr domácí populace - přesně ty vlastnosti, které vlády identifikují jako předpoklady pro vznik nových firem a tím nových pracovních příležitostí pro domácí nezaměstnané.

  4) V případě lesbických partnerství s dětmi, poslední výzkum ["Lesbian Household Project", kontakt: Dr Gill Dunne, LSE Gender Institute, London School of Economics, e-mail:gdunne@jasmine.u-net.com] ukazuje, že lesbické matky se svém dětem věnují daleko více, než jejich heterosexuální protějšky. Výzkumy nebyly schopné pojmenovat jediné negativum takové životní zkušenosti. O gay otcích se toho zatím moc neví - nový výzkum se teprve chystá. [Na rozdíl od ČR, kterou fragmentace sociálních vazeb teprve čeká, v západních zemích stěhování za prací vedlo k přetrhání tradičních rodinných vazeb, rodiče tady prostě již dávno neočekávají, že se o ně jejich děti budou ve stáří automaticky starat apod. Tento stav vede k pocitu odcizení, který zase má významný podíl na zločinnosti mládeže - vlády si proto již dnes uvědomují význam řádné rodinné výchovy do té míry, že přestávají trvat na dogmatu výchovy v tradiční heterosexuální nukleární rodině a ve stále vyšší míře uznávají roli gay a lesbických rodin s dětmi). Dokonce rovněž soudy v natolik konzervativní zemi jako je Velká Británie již v řadě případů kladně rozhodly o adopci dítěte stejnopohlavním párem - jediným kritériem je pro ně zájem dítěte.

  5) Institucionalizovaná léčba či péče o osamělého gaye ve stáří přijde minimálně na osmkrát dráže než domácí léčba, kdy se o nemocného či nemohoucího může starat jeho partner. Spočítáte-li si finanční přínos, který uznání stejnopohlavních partnerských vztahů přinese vládám, navzdory všem výdajům (zrovnoprávnění dědické daně, úlev na daních spolužijících registrovaných párů s manželskými páry apod.) z toho vládě poplyne značný zisk, který bude vítaným přínosem v časech očekavaných krizí společností veřejných sociálních služeb [welfare state] následkem zvyšujícího se podílu výdělečně pasivního obyvatelstva (především důchodců).

  Studiem předešlých bodů se akademicky zabývají podobory sociologie (veřejná a sociální politika, která se věnuje studiu a prognóze sociálních trendů), které se etablovaly v posledních deseti patnácti letech nejen na zahraničních univerzitách, nýbrž nově např. při Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd UK v Praze.

  Nezbývá doufat, že do hlasování o návrhu zákona o partnerském soužití osob téhož pohlaví osob [

  Závěrem je třeba znovu zopakovat, že orientace na stejné pohlaví bude vždy menšinovým jevem, nedá se jí naučit, jelikož je vrozená - všichni gayové a lesbičky se narodili heterosexuálním rodičům. Nikdo z takto orientovaných občanů si ji dobrovolně nezvolil (zvolili byste si něco, co by vám přineslo spoustu potíží v každodenním životě?), nelze ji nijak léčit či “přeprogramovat". Ultrakonzervativní katolické nátlakové skupiny úmyslně operují nikdy neprokázanou teorií svedení či spojují homosexualitu s pedofilií - faktem zůstává, že naprostá většina pedofilů je heterosexuálně zaměřena a byla známa oběti (často příbuzný, rodinný přítel apod.), s transsexualitou či transvestitismem. Přiznání rovných práv gay spoluobčanům a lesbickým spoluobčankám v žádném případě neprohloubí krizi rodiny, spíše přispěje k upevnění rodiny (konec předstírání a živoření ve strachu, že na "to" rodiče přijdou a jaká pak bude jejich reakce, konec obvykle tragicky končících manželství "naoko" - začátek plnohodnotného života v souladu s vlastním citovým a pohlavním zaměřením). Jen tehdy totiž budou moci plně realizovat svůj potenciál a přispět širší občanské společnosti.

  Benny Rees

  (Autor je český překladatel a publicista, žijící ve Velké Británii v trvalém monogamním partnerském vztahu se svém britským partnerem. Další informace lze nalézt např. na http://www.gay.cz/comeout/)


  V Dánsku mají neonacistického učitele a nezakazují ho

  Dovolili byste, aby se o vaše dítě staral nacistický učitel? Jonni Hannsen je skrznaskrz neonacista. V liberálním Dánsku však mu jeho rasistické názory nezabraňují v tom, aby mohl pracovat jako učitel, napsal v úterý 16. března list Guardian.

  Jonni Hanssen je na první pohled stejně nevýrazný jako město Greve, ospalé přímořské letovisko čtyřicet kilometrů za Kodaní, kde žije. Je mu kolem třiceti, není příliš sportovního typu a je krátce ostříhán a má uhlazené vlasy.

  Začne vám ale docházet, že všechno není úplně obyčejné, když Hanssena navštívíte doma. Všechny domy kolem mají vzorně ostříhaný trávník a nizké zděné zídky, Hanssenův dům je obklopen ošklivým zeleným železným plotem. A Hanssenovy odlišnosti si povšimnete, i jakmile otevře pusu. Konstatuje, že rasovou čistotu Dánska poškodila černošská imigrace a že k holocaustu za druhé světové války nikdy nedošlo. Milióny židů nezahynuly v koncentračních táborech, ale hladomorem koncem války, takže za jejich smrt nesou vinu západní spojenci.

  Nejdříve vás napadne, že vás Hanssen jen tak provokuje. Teprve posléze vám dojde, že on tomu, co říká, skutečně věří.

  Nemělo by nás to šokovoat, neboť Hanssen je šéfem DNSB, Dánské nacionálně socialistické strany, která získala při posledních všeobecných volbách v Dánsku 0.5 procenta voličů.

  Zdá se to tedy být normální. Každá země má extrémně pravicové křídlo a když si na sebe Hanssen vezme svou černou koženou bundu a tenkou červenou kravatu, což si obléká, když chodí verbovat voliče, vypadá jako stoprocentní nacista.

  Avšak Hanssen je po celou dobu oněch pěti let, co je šéfem Dánské nacionálně socialistické strany, zároveň zaměstnán na plný úvazek jako učitel ve školce.

  Dánsko je známo svým liberálním postojem vůči narkotikům a pornografii, ale, píše reportér listu Guardian, zaměstnávat neonacisty jako učitele? Člověka prý maně napadá jezuitské rčení "Dejte mi dítě do věku sedmi let..."

  Dánům ale Hanssenovy politické názory nevadí a nijak mu prý podle jejich názorů nepřekáží v jeho zaměstnání. Na rozdíl od Němců, kteří považuje neonacismus za národní trapnost, kterou je nutno zamést pod koberec, Dánové dávají přednost tomu, mít lidi jako je Hanssen na volném prostranství. Pokud nešíří své neonacistické názory mezi dětmi ve školce, nevzniká žádný problém.

  Dánská vláda mu dokonce poskytuje dotaci ve výši 3000 liber (150 000 Kč) ročně na vysílání nezávislé rozhlasové stanice, kde Hanssen šíří své neonacistické názory a vysílá německé pijácké písně.

  John Dunford, generální tajemní Asociace ředitelů britských středních škol zdůrazňuje, že naprosto stejná situace by mohla vzniknout i v Británii. "Je na uchazečích o zaměstnání samotných, co si napíší do životopisu a co řeknou při přijímacím pohovoru. Výběrové komise mají přísně zakázáno ptát se uchazeče o místo na jeho náboženství, na jeho sexualitu anebo na jeho politické názory. Takže pokud neřekne něco konkrétního, nebo pokud se nezmíní o něčem jeho předchozí zaměstnavatel, nikdo si ničeho nevšimne."

  Teoreticky není nic špatného na učiteli, který má výrazné politické názory. Existuje mnoho učitelů, kteří zároveň zasedají v komunální samosprávě a odbory britských učitelů mají mnoho členů, kteří jsou příslušníky extrémně levicové Socialist Workers Party. Důležité je, že se jejich politické názory nesmějí projevovat ve škole - ani při vyučování, ani při akcích, které pořádá škola.

  Neznamená to ale, že i když učitel ve třídě při vyučování neprosazuje svou ideologii, že se nicméně na žáky jeho politické názory nepřímo přenesou, ptá se Guardian. Mohli bychom důvěřovat například extrémně pravicovému učiteli, že se bude chovat vůči černošskému či židovskému žáku stejně, jako k žáku bělošskému? A obráceně, nebude extrémně levicový učitel pronásledovat nespravedlivě žáky z bohatých rodin?

  Asociace ředitelů britských středních škol obdržela už celou řadu dotazů od ředitelů škol, co si počít s činnosti extrémně levicových učitelů - v jednom případě se dostal učitel k disciplinárnímu řízení, protože na konferenci učitelského odborového svazu fyzicky zaútočil na labouristického ministra školství Davida Blunketta.

  Otázka je, jak by se mohla britská škola zbavit extrémistického učitele. "Je velmi tenká čára mezi respektováním názorů druhého člověka a mezi tím, máme-li určit, že ty názory jsou tak hluboce součástí jeho psyché, že nebude schopen respektovat školní politiku rovných příležitostí pro všechny," konstatuje John Dunford. "Pokud by tomu tak bylo, škola by mohla proti takovému učiteli zahájit řízení, že jí poškodil pověst."

  David Hart, šéf odborového svazu učitelů, k tomu dodává: "Nemůžete vyhodit někoho jenom proto, že zastává nepopulární politické názory. Ale často si jako první všimnou problémů při vyučování rodiče. Pokud se tak stane, měli by si stěžovat. Kdyby se stěžoval větší počet rodičů, učitel bude muset odejít."


  Olomoučtí ekologové píší ministru Fenclovi

  Jiří Řehounek, Děti Země, Olomouc

  Ekologické organizace Děti Země Olomouc, Sdružení Sagittaria a Sdružení Sluňákov se rozhodly obrátit dopisem na  ing. Jana Fencla, ministra zemědělství ČR. Ve svém dopise ho upozorňují na některé kroky, které v minulosti jeho ministerstvo učinilo a jež jsou v rozporu s celoevropskými snahami v ochraně přírody.

  Ochránci přírody již delší dobu upozorňují na  špatnou mysliveckou vyhlášku, výhrady k Bernské úmluvě o ochraně evropské fauny a  flóry a  přírodních stanovišť prosazené ministerstvem zemědělství a neexistenci zákona o  náhradách škod způsobených chráněnými živočichy.

  Myslivecká vyhláška je prakticky od svého vzniku terčem kritiky nejen ochránců přírody a biologů, ale často i samotných myslivců. Tato vyhláška totiž stanovila doby lovu některých zvláště chráněných druhů živočichů - vlka, medvěda, rysa, vydry, losa, tetřívka, jestřába, kormorána, výra a koroptve. Kromě toho umožnila také odstřel káně lesní a rousné, pokud opakovaně útočí na  domácí drůbež a holuby. Tato ustanovení jsou podle našeho názoru zneužitelná a praxe již tyto naše obavy potvrzuje.

  Myslivecká vyhláška také umožnila lov vysoké zvěře v době březosti a péče o mláďata, u  hus v době hnízdění. Tato nehumánní ustanovení často kritizují i myslivci. Proto se domníváme, že tuto špatnou právní normu je třeba co nejdříve novelizovat.

  K  Bernské úmluvě, která je jedním ze  základních smluv v celoevropské ochraně přírody, přistoupila Česká republika jako jeden z posledních evropských států až 18 let po jejím vzniku v roce 1997. Státy, které k úmluvě přistupují, se zavazují ke změně své legislativy podle jejích podmínek. U nás však tomu bylo právě naopak - přizpůsobili jsme smlouvu české legislativě. Znamená to, že ze seznamu přísně chráněných živočichů byl vyňat vlk, medvěd, oba druhy kání, jestřáb, poštolka a výr.

  Ačkoli na ministerstvu životního prostředí již vznikl věcný záměr zákona o náhradách za škody způsobené některými chráněnými živočichy, jeho přijetí bude ještě nějakou dobu trvat. Někteří úředníci ministerstva zemědělství tohoto stavu využívají doslova ke křížovému tažení proti některým chráněným živočichům, zejména velkým šelmám.

  Právě velké šelmy a  dravci jsou nezbytnou součástí dobře fungujících ekosystémů. Velké šelmy mohou člověku pomoci při řešení problémů s  přemnoženou vysokou zvěží v  českých a moravských horách, která působí škody na  lesních porostech. Dravci zase každoročně zabraňují milionovým škodám na  polních kulturách, tedy v rezortu zemědělství.

  Doufáme, že pan ministr Fencl naše argumenty zodpovědně posoudí a  alespoň část z  nich využije pro práci svého ministerstva. Proklamovaná cesta do Evropy totiž stále naráží na neústupnost některých lovců na jeho ministerstvu.


 • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|