Útok na civilní konvoje?
Hlavní večerní zprávy BBC, 14. dubna 1999, 21.00
Dobrý večer. Kolona uprchlíků byla zmasakrována v Kosovu. Desítky lidí zahynuly. Srbové uvádějí, že nejméně 64 etnických Albánců bylo usmrceno. Říkají, že to byl další letecký útok NATO, který se nepovedl. NATO zdůrazňuje, že bombardovalo v oblasti vojenské cíle, ale prohlašuje, že srbští vojáci pak usmrtili uprchlíky sami. Nick Witchell o masakru a kdo asi nese vinu. Záběry vás mohou rozrušit.
Nicholas Witchell: Všichni piloti NATO mají explicitní instrukce, že musejí jasně identifikovat cíle, na které útočí, jako vojenské cíle. Pokud existují jakékoliv pochybnosti, jejich rozkazem je útok přerušit. Dnes odpoledne, uvádí NATO, jeho letadla útočila na vozidla na silnici Prizran - Djakovice. NATO tvrdí, že si je velmi jisto, že to byla vojenská vozidla. Toto jsou však záběry, které natočil místní kameraman z Prištiny, kterého na místo incidentu přivezli Srbové. Traktory a přívěsy, opuštěné na silnici a velký počet mrtvol. Je ale podivné, že, ačkoliv to bylo značnou dobu po údajném útoku NATO, celá řada zraněných lidí byla ponechána ležet na silnici. Jeden muž přečetl to, co vypadalo jako předem připravený text. Celkem, tvrdí Srbové, 75 uprchlíků bylo usmrceno letadly NATO ve třech náletech na kolonu 100 vozidel. Srbové popřeli, že byli uprchlíci užíváni jako lidské štíty pro vojenský konvoj. Dnes večer hovořil mluvčí Pentagonu o tom, co mu bylo řečeno o incidentu:
Mluvčí Pentagonu James Bacon: Obdržel zprávy od pilotů, že jsou přesvědčeni, že zasáhli jen vojenská vozidla. A jak Tony Cassio uvedl, také obdržel verbální informace, že je možné, že poté, co byl konvoj zasažen, vojáci vystoupili a zaútočili na civilisty. Je přesvědčen, že existuje videozáznam tohoto útoku a snaží se to získat.
Nicholas Witchell: Dosud přiznávalo NATO otevřeně své chyby. Zveřejnilo vlastní video střely, která zasáhla vlak. Přiznalo také, že nejméně jedna bomba minula cíl v útoku na Prištinu. Dnes večer konstatují činitelé NATO, že dnešní tvrzení Srbů by měla být přijímána velmi opatrně.
Mark Laity je v ústředí NATO v Bruselu. Není vlastně jasné, co NATO tvrdí. Co přesně si NATO myslí, že se stalo?
Mark Laity: Říkají, že si jsou velmi jisti, že útočili na vojenský konvoj. Byla to dvě letadla. Zaútočili na vojenský konvoj, který na ně vystřelil z protileteckých zbraní a střelami země vzduch. Piloti se vrátili a konstatují, že si jsou jisti, že zasáhli vojenské cíle. To by vyloučilo zásah na traktory, protože ty jsou lehce identifikovatelné jako nevojenské cíle. Jsou si absolutně jisti, že zasáhli vojenský konvoj. Vyplývá z toho, že nezasáhli civilisty, ale nejsou si úplně jisti, vyšetřují zprávy. Soukromě vyjadřují množství podezření o tom, co se děje.
Bude NATO schopno dokázat tato tvrzení?
Mark Laity: Závisí to na tom, jestli budou mít k dispozici videozáznam útoku. Nevíme, co to bylo za útok. Bylo to prostřednictvím laserem naváděných zbraní nebo něco jiného, co by znamenalo, že existuje videozáznam? Letěl tam ve výšce hlídkový letecký dispečer, který filmoval scénu, což se děje dost pravidelně? Jestliže videozáznam nemají, bude velmi obtížné to úplně vyjasnit. Proto NATO varuje, abychom zatím nedocházeli k žádným závěrům, ale zdůrazňuje, že nemáme věřit tvrzením, že v konvoji byla civilní vozidla. Jsou přesvědčeni, že zasáhli vojenský konvoj.
Náš zahraniční editor John Simpson je v Bělehradě. Johne, Srbové velmi zdůrazňují, jak strašlivá chyba NATO to byla. Kde si myslíte, že je pravda?
John Simpson: Je to velmi složité určit z této vzdálenosti. Jsem si ale dost jist, že se to všechno vyjasní. Tyto záležitosti se nedají utajit, ani v této zemi. Bude zajímavé, myslím, je tady skupina západních novinářů, kteří čekají na to, že tam budou odvezeni. Dnes večer to vypadá, že je pravděpodobné, že se tato cesta uskuteční. Pokud tomu tak bude, tak to bude znamenat, že si jsou Srbové hodně jisti o své verzi tohoto incidentu. Pokud bude najednou nemožné nás tam odvézt, pak nad celou záležitostí bude viset otazník. Ale myslím si, že nakonec to všechno vyjde najevo, od očitých svědků, z mrtvol, z důkazů, ze všeho.
Ale zatím je to z jejich hlediska v Bělehradě velký propagandistický úspěch?
John Simpson: Hrálo to v každém případě stoprocentně na ruku prezidenta Miloševiče. Od samého začátku tady informační mašinérie pumpuje podrobnosti co nejvíc. Vláda se snaží zajistit, aby o tom všichni věděli. Informace o tomto incidentu rozšířila daleko rychleji než jiné informace, normálně.
NATO a Srbové k útoku na konvoj
Channel Four News, 14. dubna 1999, 19.00
Jon Snow: Srbové tvrdí, že v Kosovu NATO ve středu zaútočilo na dva konvoje etnických albánských uprchlíků. Podle nejpesimističtějších zpráv zahynulo až 70 osob. Srby řízené mediální středisko, které zveřejňuje tyto zprávy, uvedlo, že mnoho těchto obětí byly ženy, děti a starci. Zprávy nebyly nezávisle potvrzeny, ale zprávy byly, jak se zdá, částečně potvrzeny jinými kosovskými uprchlíky, kteří přešli ve středu odpoledne do Albánie. Hovořili o třech neidentifikovaných letadlech, která zaútočila na dva traktory, na nichž byli lidé.
Peter Morgan: Zprávy přišly ve středu odpoledne. Letadla NATO, která od 24. března nalétala více než 2000 bojových letů nad Jugoslávií, údajně zasáhla dva konvoje etnických albánských uprchlíků v západním Kosovu. Podrobnosti ještě nejsou známé, ale činitelé Srbska i NATO jak se zdá souhlasí v několika bodech. K oběma útokům prý došlo na silnici mezi Prizrenem a Djakovicemi v západním Kosovu. K vážnému incidentu došlo na mostě za Djakovicemi ve vesnici Maja, kde byl zasažen konvoj s neméně 100 vozidly. Srbští činitelé tvrdí, že zahynulo nejméně 64 osob, ale to nelze zatím potvrdit. Předtím byl zasažen jiný konvoj ve vesnici Žirže. Tam údajně zahynulo šest lidí.
Během tří týdnů leteckých úderů bylo zasaženo několik vojenských cílů v Djakovicích. Otázkou zůstává, co dělala letadla NATO v oblasti a proč se rozhodly zaútočit na tyto konvoje, jejichž součástí byly traktory a automobily. Tři srbští policisté byli také v prvním vážném incidentu zraněni. Pokud bude útok potvrzen, došlo k němu dva dny poté, co NATO bombardovalo civilní vlak v jižním Srbsku. 10 lidí zahynulo při tomto útoku, když odpálil pilot NATO na železniční most elektronicky řízenou střelu a na poslední chvíli už nemohl střelu odklonit. Srbské sdělovací prostředky konstatují, že se 17 osob stále pohřešuje.
Přicházejí také zprávy o bojích na kosovsko-albánské hranici, která se uživána jako dodavatelská linie pro Kosovskou osvobozeneckou armádu. Albánští vojáci byli ve středu nafilmováni na jejich straně hranice, mezinárodní pozorovatelé nyní konstatují, že boje probíhají na několika frontách.
Ve středu večer byly podrobnosti útoků na uprchlický konvoj dosud nejasné, ale po dvou takovýchto incidentech za pouhé dva dny bude cílení útoků NATO podrobeno rostoucí kritice.
Jon Snow: U telefonu v Bělehradě je Milislav Pajič, bývalý náměstek jugoslávského velvyslance v Londýně až do přerušení diplomatických styků mezi Británii a Jugoslávií. Pane Pajiči, víte něco více o tomto údajném útoku na konvoje?
Milislav Pajič: Ano, mám o tom nejnovější zprávy. Dosud bylo zjištěno, že 75 osob bylo usmrceno během tří útoků, které byly provedeny proti koloně 100 vozidel, na nichž byli uprchlíci, kteří se vraceli do svých domovů z Albánie do Jugoslávie. To bylo potvrzeno televizním štábem Reuters, který je v současnosti na místě.
Jon Snow: Dovolte mi, abych vás tady přerušil. Samozřejmě velmi čekáme na ty záběry. Ale zjevně, pokud je pravda to, co říkáte, všechna vozidla směřovala od hranic směrem do vnitrozemí?
Milislav Pajič: Ano. To byli uprchlíci, kteří se vraceli od hranic do svých domovů.
Jon Snow: Promiňte mi, že vás zase přerušuji, pane Pajiči. Existuje ještě jiný konvoj, který velmi pravděpodobně směřoval od hranic do vnitrozemí, a to byl vojenský konvoj, směřující do Srbska. Můžete skutečně vyloučit možnost, že tito lidé byli užiti jako živé štíty?
Milislav Pajič - Ah - To je šokující tvrzení. Byl to jen další zločin proti lidskosti, který přišel dva dny po onom útoku na osobní vlak a dnes byla zjištěna další fakta o tom incidentu. Tento první útok si vyžádal mezi 30 až 50 životy -
Jon Snow: Takže absolutně popíráte, že by bylo pravděpodobné, že bylo uprchlíků využito na pomoc k vojenským přesunům.
Milislav Pajič. To jsou absolutní lži. Toto je válka proti celému civilnímu obyvatelstvu Jugoslávie a nikdo nás nepřesvědčí, že NATO útočí jen na vojenské cíle. Ničí obrovské množství nemocnic, železnic, dnes zasáhli v Bělehradě továrnu na potraviny, to nelze charakterizovat jako obrana, ale je to válka proti celému civilnímu obyvatelstvu.
Jon Snow: Pane Pajiči, krátce tedy: K otázce míru. Je možné, že prezidentu Běloruska, kterého jsme dnes viděli při setkání s panem Miloševičem, podařilo dospět k nějaké počáteční dohodě?
Milislav Pajič: V té věci máme velmi jasno. Jsme ochotni hovořit přímo s představiteli albánské komunity v Kosovu o vytvoření široké autonomie, která by byla demokraticky založená a umožnila by plné respektování lidských práv -
Jon Snow: A vojska třetí strany by na to dohlížela?
Milioslav Pajič: To je vyloučeno. Zejména nejsme ochotni vyjednávat s členskými zeměmi NATO o politickém řešení problému, protože to jsou ty země, které ten problém vyvolaly, a to nejen nám, ale celému regionu.
Jon Snow: Pane Pajiči, musíme končit, děkuji vám.
Rozhovor s Jamie Sheahem, mluvčím NATO, Channel Four News, 14. dubna 1999, 20.30:
Jon Snow: Jamie Shea, co říká NATO oficiálně o těchto srbských tvrzeních, že došlo ke dvěma útokům na konvoje na určitých místech v Jugoslávii?
Jamie Shea: Říkáme, Jone, že zaprvé by nikdo neměl zbrkle docházet k žádným závěrům. Nepovažujme okamžitě názor Bělehradu za oficiální zdejší názor, protože nemáme vůbec žádné důkazy o tom, že NATO zaútočilo na nějaký civilní cíl. NATO neútočí na civilní cíle. Tečka. Útočíme jen na vojenské cíle, vojenská vozidla, a ta vybíráme velmi opatrně. Pokaždé, když získáme zprávu tohoto druhu, zkontrolujeme ji, zjistíme fakta, jakmile budeme mit fakta, zveřejníme je a budou to přesná a spolehlivá fakta. Zatímco se toto děje, udržme si chladnou hlavu a rezervovanost a dovolte NATO, aby zjistilo fakta.
Jon Snow: Ale zpravodajský tým Reuteru -
Jamie Shea: NATO nedělá nic jiného než útočí na vojenské cíle.
Jon Snow. - ještě jsem neviděl tu reportáž, Reuteru se ještě nepodařilo dostat tyto záběry z Jugoslávie, ale telefonicky nám sdělili, že byli na místě, je to strašlivá scéna, mají děsivé záběry zkrvavených těl, jasné důkazy konvoje po leteckém útoku. Je to na silnici, kde prý NATO se domnívalo, že útočí na vojenský konvoj.
Jamie Shea: Ano, ale ještě jednou, musíme nejprve ta fakta vyšetřit. Existuje celá řada možných způsobů, jak mohli být tito civilisté zraněni. Konec konců, v Kosovu provádí jugoslávská armáda velmi intenzívní represivní kampaň. Jugoslávská armáda je odpovědna v podstatě za 100 procent mrtvých a raněných v Kosovu. Prosím, zachovejme si chladnou hlavu - -
Jon Snow: Ujasněme si některá fakta -
Jamie Shea: - a nepřijímejme závěry, o nichž se může ukázat, že jsou chybné.
Jon Snow: Dobře, tak si ujasněme -
Jamie Shea: Musíme nejprve věc pořádně vyšetřit -
Jon Snow: Ale jeden fakt si musíme nejprve ujasnit. Pokud víme, Srbové velmi zřídka létají stihačkami nad bývalou Jugoslávií. Většinou kontroluje vzdušný prostor NATO. Je to tak?
Jamie Shea: To není správné, Jone. Srbové užívají některých vrtulníků - -
Jon Snow: Ale co letadla? Byla to letadla...
Jamie Shea: Také používají tzv. letadla "supergallet" nad Kosovem. Také porušili s těmito letadly albánský vzdušný prostor. Takže, počkejme na vyšetření celého případu. Přijetí falešných informací by znamenalo, že toho pak lidé budou litovat. Zejména vzhledem k tomu, že Bělehrad zveřejňuje velký počet zcela fantastických tvrzení. Musíme je zkontrolovat a zjistit, jak je tomu ve skutečnosti - -
Jon Snow: Ale hovořme o tom, co přijímate, že se dnes stalo, totiž že jste zaútočili na vojenský konvoj na té silnici.
Jamie Shea: Útočili jsme dnes na vojenské systémy jako jsou tanky a dělostřelectvo v celé řadě míst, Jone. Ale chci zdůraznit, kontroloval jsem to během posledních několika hodin s operačními veliteli. Nemám žádné informace o tom, že NATO buď omylem nebo jinak zaútočilo na civilisty. Chci to zkontrolovat, protože během posledních několika dní příchází z Bělehradu spousta dezinformací. To myslím všichni přijímají.
Jon Snow: Krátce se vás chci zeptat - -
Jamie Shea: Potřebuju to všechno zkontrolovat -
Jon Snow: Pane doktore! Je mi líto, ale máme málo času - -
Jamie Shea: - než vydáme oficiální prohlášení. Takže na mě nenaléhejte nebo neočekávejte, že - -
Jon Snow: Nechci na vás naléhat, ale chci vám položit zcela věcnou otázku. Reuter bude vysílat tyto záběry každou chvíli. Jak rychle jste schopni zkontrolovat video z pilotovy kabiny a poskytnete nám záznam toho, co se stalo z vašeho hlediska. Jak brzo to bude? Dnes večer? Zítra?
Jamie Shea: Ne, myslím, že budeme mít tyto informace dnes večer. Vyšetřujeme to velmi naléhavě, ale dávám přednost prohlášením na základě zjištěných faktů a nechci pořád jen reagovat na tvrzení z Bělehradu.
Vedoucí představitelé Evropské unie, kteří se sešli v Bruselu, jednali o německém plánu, v jehož rámci by NATO suspendovalo letecké údery na dobu dobré vůle, pokud by srbské jednotky začaly ustupovat z Kosova. Podle německých návrhů by NATO suspendovalo letecké údery na 24 hodin, kdyby začalo Srbsko odvolávat vojáky z Kosova. Letecké údery by byly zastaveny úplně, až by Srbové z Kosova úplně odešli. Oplátkou za to by KLA dodržovala příměří a odevzdala by zbraně mezinárodním jednotkám. Poté, co by se přesvědčili pozorovatelé, že už jim ani uprchlíkům nehrozí žádné nebezpečí, uprchlíkům by bylo dovoleno vrátit se do domovů v Kosovu. Mezinárodní vojenské jednotky by pomohly zajistit region a chránily by uprchlíky, zatímco by OSN řídilo Kosovo do té doby, než by jednáním bylo dosaženo dohody o jeho budoucím statutu. Hlavní překážkou je složení těchto mezinárodních jednotek. Prezident Miloševič a jeho zástupci považují za vyloučené, aby do Kosova měly právo vstoupit jednotky NATO. Miloševič vystoupil v Bělehradu sám po dlouhé době na veřejnosti, když jednal s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.
V Bruselu je Lindsay Hilsonová. Tento německý plán, jde v něm skutečně o mír, anebo spíše o rozpory v NATO?
Lindsay Hilson: Zjevně v něm má jít o mír, ale mohl by vést k rozporům. Němci byli poněkud vyvedeni z míry, že byl neoficiálně předčasně prozrazen, byl to pouze předběžný diskusní dokument a dostal se na veřejnost. Dostali ho dnes velvyslanci u NATO a vezou ho šéfům svých vlád. Ale teď se zdá, že skoro každý má nějaký vlastní plán. Francouzský prezident Chirac přišel také s plánem. Navrhuje, že po ukončení bombardování by Kosovo mohlo být řízeno Evropskou unií. To je nová myšlenka.
Jon Snow: Takže silné bombardování bude nadále pokračovat po mnoho dní, možná týdnů?
Lindsay Hilson: Ano. Němci jsou v popředí tím, že by chtěli už nyní zahájit diplomatické vyjednávání. Avšak Američané a Britové chtějí daleko více hovořit o bombardování. Do Bruselu přicestoval ve středu Kofi Annan, generální tajemník OSN a setkal se s různými činiteli NATO. Snaží se získat pro Němce diplomatickou roli. Kofi Annan se setkal se všemi vedoucími představiteli Evropské unie, včetně německého premiéra Greharda Schroedera, Chiraca, Tony Blaira, a tak dále. Na tiskové konferenci zdůrazňovali, že pět bodů NATO, oněch pět věcí, které musí Slobodan Miloševič splnit, než se může stát cokoliv jiného, těch pět bodů zůstává v platnosti. Evropská unie a OSN se snaží neoddálit se příliš daleko od amerického postoje.
Kofi Annan se snaží včlenit se do mírového procesu. Setkal se zde s Tony Blairem a je zajímavé poslouchat, že mají oba odlišný přístup.
Kofi Annan: Musíme zintenzívnit úsilí o politické řešení. Nebude to lehké a je to velmi delikátní diplomacie a musíme se pokusit zastavit to, co se děje. Navrhuji, jakmile budou podmínky splněny, aby NATO suspendovalo bombardování.
Tony Blair: Absolutním základem zůstává, jak tomu bylo od počátku: politika etnického očišťování musí být poražena, musí být zjevné, že byla poražena, to, co Miloševič udělal těmto lidem v Kosovu, je zločin a barbarství. a musí to být totálně poraženo. Jsem si jist, že celá Evropská unie, premiéři, šéfové vlád, mají stejný názor.
Všechno jste interpretovali naprosto špatně
Rozhovor s britským ministrem obrany Georgem Robertsonem
Newsnight, BBC, 14. dubna 1999
Jeremy Paxman: Vy jste všechno interpretovali naprosto špatně. Špatně jste interpretovali počet letadel, které budete potřebovat, špatně jste interpretovali, jak dlouho to bude trvat, než bude Miloševič svržen, nedošlo vám, že se udrží tak dlouho, nedošlo vám, že bude tak krutý vůči kosovským Albáncům. Jak je možné, že jste to všechno tak zvorali?
George Robertson, ministr obrany: Nepřijímám názor, že jsme to všechno tak zvorali. Postavili jsme se mu loni v říjnu. Pohrozili jsme mu tehdy leteckými údery. NATO to učinilo tehdy. 250 000 kosovských Albánců bylo tehdy v lesích v horách Kosova. Zemřeli by tam hladem a zimou. Tehdy Miloševič ustoupil. Lidé se vrátili domů, do svých vesnic -
Jeremy Paxman: A vy jste si mysleli, že se poddá i tentokrát...
George Robertson: No, byli jsme svědky toho, že tohle zase připravuje. A znovu jsme dali šanci diplomacii. V Rambouillet druhá strana, kosovští Albánci, KLA, přistoupila na kompromis a podepsala dohodu. Bývalo by to v Miloševičově nejlepším zájmu - -
Jeremy Paxman: Ale teď jste museli ztrojnásobit počet letadel! To ukazuje přece velmi vážnou počáteční chybu!
George Robertson: Neplánovali jsme první den použít všech těch letadel, existovala šance, že se bude chovat podle národního srbského zájmu další den. Zvyšujeme počet letadel postupně, jak plyne čas. Utahujeme šroub tváří v tvář tvrdošíjnosti. Nemáme v NATO psychoanalytiky.
Jeremy Paxman: Možná by to pomohlo.
George Robertson: Nevím, jestli by to vysvětlilo racionalitu tohoto muže s brutalitou, kterou praktikuje - -
Jeremy Paxman: Nezpochybňujete, že se změnil charakter bombardovací kampaně. Například, kolik jste zničili tanků?
George Robertson: No, nevím, kolik tanků bylo zničeno, protože není tak lehké sledovat, ale asi sedmdesát procent jeho protileteckých systémů bylo eliminováno. Vážně jsme poškodili jeho velicí strukturu, jeho zásoby munice, pohonných hmot - -
Jeremy Paxman: A zničili jste telefonní ústředny, mosty, naftové rafinérie, vodní elektrárny -
George Robertson: Všechny z nich připojené na Miloševičovu armádu -
Jeremy Paxman: A některé nepřipojené.
George Robertson: Samozřejmě, občas, nevyhnutelně, při bombardování, se občas stane nehoda.
Jeremy Paxman: Zničili jste například automobilku.
George Robertson: O té automobilce je známo, že je schopna vyrábět munici. Máme informace, že všechny naše cíle jsou vojenské a degradujeme a oslabujeme vojenskou mašinérii, která vedla k divošskému násilí, o němž víme, že se děje v Kosovu.
Jeremy Paxman: Toto není válka, jejímž cílem je zničit infrastrukturu. Velké projekty, na nichž spočívá Miloševičova vláda.
George Robertson: Absolutně nikoliv. Účelem kampaně je přerušit násilí a oslabit vojenskou mašinérii, která působí násilí. Jsme přesvědčeni, že je to úspěšné.
Jeremy Paxman: A co psychologické důsledky toho všeho. Dostávají se k nám pořád zprávy, že lidé, kteří Miloševiče nemůžou snést, nyní říkají, když nás takhle bombardujete, nemáme volbu než podporovat naši vládu. A svým způsobem trestáte obyvatelstvo za hříchy vlády.
George Robertson: Kdybych mluvil s pořadem Newsnight telefonem z Bělehradu, jako váš předchozí mluvčí, říkal bych přesně to, co říkal ten člověk, protože to není svobodná země. Před několika dny byl usmrcen šéfredaktor, za názory, které měl na Miloševičův režim. Víme, že v podtextu je hluboká nejistota o tom, co se děje. Hluboká nevědomost o tomto zlovolném, divošském násilí proti obyvatelstvu. Miloševič nezávisí na dobré vůli či na průzkumech veřejného mínění či na volbách. Je to diktátor. Zakládá svou moc na vojenské mašinérii. A ta vojenská mašinérie je užívána k brutalizaci nevinných civilistů, žen, mužů a dětí. A nejhorší by bylo, kdybychom nyní nezaujali postoj, kdyby nyní nezaujalo mezinárodní společenství postoj proti tomu, Jeremy, ptám se vás, jakou bychom měli před sebou budoucnost?
Co stojí válka o Kosovo
Channel Four News, 14. dubna 1999
Americký Kongres je znepokojen náklady války o Kosovo. Poslanci vědí, ýe Pentagon chce, aby schválili výdaje ve výši dalších 4 miliard dolarů mimořádného financování pro americkou armádu. Ale bude-li bombardování pokračovat po dlouhé měsíce nebo začne-li pozemní ofenzíva, náklady dosáhnout desítek miliard dolarů.
Lidské ztráty války nelze definovat. Je ale možné sečíst finanční důsledky. Každá řízená střela s plochou dráhou letu stojí 650 000 liber. To je roční plat šedesáti nižších zdravotních sester. Jen bombardování první noci stálo přibližně 90 miliónů liber, což je roční cena 4500 nemocničních lůžek. Užití špionážního systému AWAC stojí 100 000 liber za hodinu. Za jednadvacet dnů této války utratilo už NATO alespoň jednu miliardu liber, včetně 200 řízených střel, desítek precizně naváděných bomb a letadla Stealth, o které Američané v Srbsku přišli.
Profesorka Margot Lightová, London School of Economics: "Teď asi nikdo náklady na válku nepočítá a pokud budou pokračovat letecké útoky, nikdo to sečítat nebude. Problém je, jakmile vyšlete pozemní jednotky, aby vedly válku do konce, nebo jako mírové sbory, bude to trvat dlouho a náklady začnou růst."
Letecké útoky stojí podle analytiků asi 3 miliardy liber měsíčně. Takže bude-li letecká válka pokračovat 6 měsíců, bude to stát 18 miliard liber, což je celý britský roční rozpočet na obranu. Jakmile vyšleme pozemní vojska, stoupnou výdaje dramaticky. Dva měsíce leteckých útoků a šest měsíců pozemních vojsk - což je rozumný předpoklad - bude stát děsivých 100 miliard liber, to je osmina celého britského hrubého národního produktu.
Jako čelný člen NATO bude muset Británie zaplatit svůj podíl. Avšak rozpočet britského ministra financí se minulý měsíc o žádné válce nezmiňoval. Ministerstvo financí konstatuje, že peníze přijdou z rezerv. Jenže rezervy dosahují v Británii jen jedné miliardy liber, protože z nich už bylo užito finančních prostředků na zdravotnictví a školství.
Pokud to bude nutné, vláda bude muset vytvořit dodatečný rozpočet. V jiných zemích se to už několikrát stalo, americký Kongres debatuje o tomtéž.
Takže účet za válku v Kosovu by mohl dosáhnout 100 miliardy liber, dvacetkrát více, než výdaje na válku o Falklandské ostrovy. Západ vydal obdobnou částku v roce 1991 během války v Perském zálivu. Spojené státy uhradily dvě třetiny. Ale ta válka pomohla velmi bohatým státům, Kuvajtu a Saúdské Arábii, které zaplatily Spojeným státům většinu jejich nákladů z války.
Avšak Balkán je chudý a nemá skoro žádnou ropu. Právě proto je americký Kongres nervózní ohledně výdajů na tuto válku. Prezident Clinton musel ve středu prosit o další peníze.
Jak Kongres ví, NATO nemá formální pravidla, jak si rozdělit válečné výdaje. Hádka o to, kolik má kdo platit na uhrazení války o Kosovo po jejím ukončení, by mohla ohrozit existenci NATO.
Spojeným státům se bude líbit stále méně finanční břemeno, které nese v NATO, v dlouhodobé perspektivě by to mohlo ohrozit životnost NATO.
Ale kosovská válka neskončí ukončením bombardování a odchodem vojsk. Volá se nyní po svého druhu Marshallově plánu pro Balkán. Balkán bude jbezpečný a stabilní, argumentuje se, pokud bude odstraněna chudoba, uprchlíci dostanou nové domovy a válkou zničená ekonomika obnovena. A to bude stát opravdu velké peníze.
Zápisník z britského parlamentu:
Blair přejímá churchillovské tóny
Tony Blair studoval na univerzitě v sedmdesátých letech, píše parlamentní komentátor deníku Guardian Simon Hoggart. Byla to doba, kdy se rétorika nenosila.
Vládl názor, že je neupřímná a manipulativní. Mluvilo se uvolněným, neformálním způsobem, aby člověk zněl přátelsky a ne arogantně.
Asi proto začíná Tony Blair většinu svých vět lehkým zasmáním nebo slovy jako "Podívejte se", nebo "No..., " Chce dát najevo "Myslím, že mám pravdu, ale můžete se mnou nesouhlasit."
Jistě je to perfektní způsob, jak přesvědčit Svaz studentstva, aby nezvyšoval ceny zákusků v menze, ale zdá se to být trochu nevhodný způsob, jak motivovat národ k válce.
Ale během posledních dnů a týdnů se styl britského premiéra přiblížil víc rétorice. Deklamativní, churchillovské obraty začínají pronikat do jeho projevů.
"Ve dne v noci, naši piloti riskují své životy..." řekl Blair tento týden v parlamentě. "A ve dne v noci se připravujeme na práci, kterou budeme muset dělat, až budou naše vojenské cíle dosaženy."
Ve věku televize to jaksi nefunguje...
"Etnické očišťování musí být poraženo, a musí být zjevné, že bylo poraženo. Miloševičova politika musí být poražena a musí být zjevné, že byla poražena," pokračoval premiér jako pan Perkins z personálního oddělení, vysvětlující, jak důležité je vyměňovat inkoust v xeroxu.
Dolní sněmovna byla rozdělena mezi většinu, která považuje Kosovskou osvobozeneckou armádu za hrdiny naší doby a ty, kteří ji považují za vousaté překupníky drog, kteří si najali NATO jako osobní strážce.
Poslanec Donald Anderson chtěl, aby byla KLA vycvičena a bojovala vedle našich hochů. "Znají terén a mohou pomoci našim jednotkám." Blair reagoval, jako kdyby navrhl, aby pomohly gangy z Jamajky se zlepšováním britských rasových vztahů.
Poslanec Tam Dalyell, který je proti bombovým úderům, vznesl typicky tamovskou otázku. Ta vždycky zní takto: "Je si pan premiér vědom, že (jména někoho, o kom nikdo v životě neslyšel) pevně věří že (něco, s čímž Tam souhlasí)".
"Jste si vědom, pane premiére, že podle úsudku Spyrose Kyprianou potrvá toto bombardování 100 dní? Nebo že Německá federální kriminální agentura zdůrazňuje, že etnická albánská komunita se nejintenzívnějí podílí na překupnictví drog v Evropě?"
Tony Blair reagoval: "Skutečně nechápu vaše poznámky o albánské komunitě," uvedl. Cožpak si Tam neuvědomuje, že ti chrabří Albánci jsou na naší straně, alespoň v této chvíli? Zcela zjevně je etnické očišťování jedna věc, etické očišťování je věcí úplně jinou.
Clintonova doktrína
Pane Čulíku,
posílám Vám překlad článku z posledního čísla týdeníku Time (datovaného
5.4.) Jde o kanadskou versi, která se může lišit od amerického
"originálu".
Možná Vás bude zajímat, že kanadský parlament schválil v březnu zákon který
má zamezit odlivu peněz za reklamy do USA. V podstatě jde o to, že
kanadská verse je takměř shodná s americkou, ale reklamní plocha je
nabídnuta firmám, které na kanadském trhu působí. Američané vyhrožují
odvetnými sankcemi, takže Liberální strana, která kontroluje senát stejně
jako parlament zákon asi v senátu procedurálně zabije.
Dnes jsem slyšel ve zprávách, že Rusové posílají do Jaderského moře lodě s
odposlouchávacím zařízením. Napadlo mě, že tím asi akce NATO pomalu
skončí, protože USA a spojenci mohou jen těžko zabránit, aby sedm či
kolik výzvědných lodí nazakotvilo v mezinárodních vodách a nezískávalo
důležité informace o způsobu vedení útočné války obranným seskupením NATO.
Clintonova doktrina
"Přeji si, abychom žili ve světě v němž budeme jeden s druhým vycházet,
přes všechny rozdíly mezi námi, ve světě v němž se nemusíme obávat dalších
40 let etnického čistění v některé části světa."
President Clinton, 23. 3. 1999
Tímto citátem začíná esej Charlese Krauthammera v týdeníku Time (kanadská
verse, číslo 13). Předkládám čtenářům překlad podstatné části tohoto
zajímavého textu. Když nic jiného, nechť čtenář srovná jeho úroveň s
článkem Petra Placáka, který
vyšel v
Lidových novinách pod titulkem "Kvůli Zemanovi s Klausem vypadáme trapně"
nebo s článkem Michala Mocka "Kdo nemůže NATO podpořit, má aspoň mlčet" ze
stejnéhé deníku..
Krauthammerův článek pokračuje takto:
Takže tady ji konečně máte, krátké shrnutí Clintonovy zahraniční politiky
devadesátých let: Clintonovu doktrinu.
Clintonova doktrina vyjadřuje, ať již politikou nebo bombami, přístup ke
světu po ukončení studené války, tak jak jej formuloval Leslie Gelb
(předseda Komise pro zahraniční vztahy). Ten v roce 1994 napsal, že
hlavním strategickým problémem Ameriky nebudou Rusko, Čína nebo Německo,
obchod nebo jaderná hrozba, ale "zvládnutí malých válek ve světě,
vyčerpávajících národy a nepřetržitý proud barbarských občanských válek
dělící křehké i když fungující státy."
Clintonova slova a činy jsou přesným ztělesněním této myšlenky. K tomu,
aby mohl obhájit bombardování Srbska kvůli Kosovu, opakuje ve všech možných
variacích, že USA jsou povinny odporovat "etnickému čistění a vraždění
nevinných lidí".
Potíž s touto doktrinou je v tom, že je, přes vznosné morální uspokojení,
ktere poskytuje, nemožně moralistická a obecná. Nemůže být základem
politiky USA. Dokonce i Clintonovi lidé připouštějí, že této doktrině
nemohou věřit. Proč? Protože pamatují Krajinu.
V srpnu 1995 napadlo Chorvatsko brutálně Krajinu, chorvatskou oblast,
kterou obývali Srbové 500 let. Během čtyř dnů vyhnali Chorvati 150 000
Srbů - byla to největší etnická čistka v průběhu celé války na Balkáně.
Vyšetřovatelé válečných zločinů (pracující pro soud v Haagu) dospěli k
závěru, že celá akce byla vedena brutálně, doprovázená bezohledným
vražděním a bombardováním civilního obyvatelstva. Mezinárodní soud v Haagu
obviňuje čelná chorvatské představitele z válečných zločinů.
V té době Američani chorvatskou akci nejen nezastavili, ale ani proti ní
neprotestovali. Clintonova vláda vlastně akci skrytě podporovala.
Chorvatům radila skupina vysloužilých amerických důstojníků, kteří byli do
Chorvatska vysláni, aby pomohli bojovat proti Srbům.
Žádné odsouzení (událostí v Krajině). Žádné sankce. Žádné bomby ani
rozhořčené projevy o etnickém čistění a vraždění nevinných. Naopak,
obhajujíc současné bombardování Srbska, Clinton se nepřímo zmínil o této
chorvatské akci, když chválil "statečný lid Bosny a Chorvatska", který se
"vzepřel" Srbům a "pomohl ukončit válku". Ukončili ji, skutečně.
Chorvatské barbarské ettnické čistění demoralizovalo Srby do té míry, že
brzo na to souhlasili s podepsáním Daytonské mírové smlouvy v roce 1995.
Jde o důkaz, že zahraniční politika nemůže být založena na bombastických
morálních principech. V horším případě jde o pokrytectví, v lepším o
bezmeznou naivitu.
Konec konců, pokud je Amerika proti "etnickému čistění a vraždění nevinných
lidí" - což je podstata Clintonovy doktriny a důvod, proč jsou životy
Srbů, Američanů a jejich spojenců riskovány kvůli Kosovu - proč ten
naprostý nezájem a mlčení v případě daleko nebezpečnějších, brutálnějších a
dlouhodobějších válek zuřících v Sierra Leone, Kongu, Sudanu či Sri Lance?
Clintonova Doktrina chce být morální a universální. Jenže zahraniční
politika musí být uvážlivá a specifická.
Clinton tvrdí, že jde do boje kvůli principu - civilisovaný svět nemůže
nikdy připustit etnické čistění a vraždění nevinných. A přesto, když před
jeho očima bylo ve Rwandě půl miliónu nevinných lidí masakrováno - v jediné
skutečné genocidě od doby holocaustu - nehnul prstem, aby ji zastavil.
Vysoce postavený Americký diplomat je obviněn ze lhaní Kongresu pokud jde o
to co věděl o vraždě prominentního oponenta haitského režimu, který jsme
tam dosadili. Vraždy organizované bývalými vládci a prováděné komandy
smrti, byly hlavním důvodem pro americkou invasi. Nejsme snad z principu
proti komandům smrti?
Haiti se vraci k diktatuře, zabíjení oponentů režimu pokračuje, vraždy
zůstávají neobjasněné, ale nikdo proti tomu nic nedělá a Clintonova vláda
se nevzrušuje. Ve skutečnosti je zjevně ochotna nynější horory zamaskovat.
Proč? Protože Američany dosazený režim za ně dělá špinavou práci. Jak
Franklin Roosevelt řekl o jednom karibském diktátorovi "možná je to zkurvy
syn, ale je to náš zkurvy syn".
Podstatou zahraniční politiky je rozhodnout, kterého zkurvy syna podporovat
a kterého ne - v roce 1941 šlo o Stalina a Hitlera, v roce 1972 Brežněva a
Maa, v roce 1972 o Somozu a Ortegu. Jeden si musí vybrat.
Absolutní odsouzení zkurvy synů, stejně jako absolutní odsouzení etnického
čistění je sice utěšující a uspokojující, ale prázdné. Není to politika,
ale morální sebeklam
Přeložil Jiří Jírovec
1.4. 1999
PS Na jiném místě stejného vydání týdeníku Time jsou uvedena tři pravidla
pro zásah do občanské války, jejichž autorem je historik Sir Michael
Howard: "(1) Nezasahujte. (2) Pokud ano, zvolte stranu. (3) Zvolte tu
stranu, která vyhraje a zajistěte, aby se tak stalo." Porušení těchto
pravidel, jak NATO začíná vidět, může být nákladné.
PSS Některé časopisy vychávané v USA mají vedle americké i kanadskou (a
někdy evropskou) versi. Ta umožňuje použít reklamy odrážející kanadský
trh. Proti původnímu vydání může být upraven i obsah (nahražení původních
článků jinými). Není mi známo, zda Krauthammerův článek je i ve versi
prodávané v USA nebo v Evropě.