Britské listy vede a řídí neuvěřitelně produktivní korespondent Neviditelného psa z Glasgowa Jan Čulík, jehož články můžete číst i na stránkách deníku Svobodné slovo (a asi 100 dalších českých novin a časopisů). Kdy Čulík spí není současné vědě známo. Klikněte na hlavičku nebo sem pro návrat do seznamu, klikněte na psí ikonu nebo sem k návratu na hlavní stránku. |
Ani poté, kdy česká vláda vedená Václavem Klausem získala nejtěsnější důvěru Poslanecké sněmovny, není z hlediska mezinárodních finančních kruhů příliš jasné, pro jakou politiku se rozhodla a jak ji chce prosazovat, varuje James Oates, který je ředitel operací s cennými papíry ve střední Evropě u švýcarské banky UBS. Jako hlavní lék doporučuje "drastická" deflační opatření a konec intervencí ČNB ve prospěch koruny.
Mnozí finanční odborníci teď podle Oatese hledají podobnost mezi opatřeními, která před dvěma lety přijímala maďarská socialistická vláda, a současnými českými rozpočtovými škrty. Existuje však několik základních rozdílů.
"(Česká) centrální banka se stále ještě pokouší držet směnný kurs české koruny na určité výši. Hodně lidí (mimo ČR) se však domnívá, že právě tohle nesignalizuje dostatečnou změnu politiky. Pokud totiž bude měna držena relativně vysoko, bude přetrvávat obchodní deficit. A bez vyřešení tohoto problému může být česká ekonomika stále více a více destabilizována."
Oates soudí, že z krátkodobého pohledu by bylo dobré opustit sledování stabilního kursu a - pro Čechy bohužel - zavést velmi dramatickou deflační politiku, kterou přijala Budapešť před dvěma lety. "Bez takových opatření totiž může být podkopána dlouhodobá ekonomická pozice českých zemí," varuje Oates.
Podle něj byla výhodou dosavadní české vládní politiky její důslednost. "Jenže důslednost může vést někdy k nepružnosti. A vláda by se měla znovu zabývat všemi možnostmi, zvláště aby zvládla obchodní schodek. Jednou z nich je pochopitelně právě směnný kurs měny. Existuje přece přirozený kurs - i peníze mají svou cenu. Česká vláda by se měla více zaměřit na kontrolu rozpočtu a restrukturalizaci, protože na první místě to byla právě zanedbaná restrukturalizace, která způsobila (současné) problémy.
"(Ekonomické) problémy budou přetrvávat bez ohledu na to, kdo bude premiérem. Pokud se prosadí pružnější politika, ať to zůstane (klidně) takhle. Ať je však premiérem kdokoliv, musí uskutečňovat (rovnovážně) důslednou a pružnou politiku. Pokud se podaří Klausovi, který má však velké potíže, semknout kolem sebe koalici, není nemyslitelné, aby celý proces vedl právě on."
"Není pochyb o tom, že dlouhodobá perspektiva České republiky a českého národa je stále dobrá. Ale následky chyb z posledních let, a nejen chyb vlády, budou v příštích dvou letech, obávám se, nepříjemné. Češi musejí počítat s vyšší nezaměstnaností a vyšší inflací. Pokud tím bolestným obdobím projdou, lze se dočkat optimističtějších časů. Ale momentální výhled pro obyčejného Čecha je spíše nepříjemný.
V několika příštích týdnech nás čeká bouřlivé období. Lidé si budou muset zvyknout řešit krizi, do které se dostala v posledních měsících ekonomika."
Důvěru mezinárodních investorů v český kapitálový trh může přinést jedině strukturální reforma - a to nejen privatizace bank, ale mnohem naléhavěji (vytvoření) komise pro dohled na burzovní obchody a oddělení investičních fondů od bank.
Na otázku, zda je toho současná vláda schopná, když měla pět let času, Susanne Halagaardová odpověděla:
"Myslím, že mělo dojít k mnohem drastičtější obnově vlády. K moci se mělo dostat mnohem více nových lidí, aby se ukázalo, že jsou k reformě odhodlaní. Myslím, že (tato vláda) nemá momentálně dostatek nové odvahy a dostatek síly. (I současný vládní tým) však může reformy prosadit. Nebude to ale tak rychle, jak by to mělo být."
Podle Halagaardové neexistuje k současnému premiérovi žádná alternativa:
"Nový premiér by musel být zase z vládní koalice, neboť opozice neprokazuje příliš mnoho jednoty a chybí jí vedení.
A také uvnitř současné koalice neexistuje nikdo, kdy by stál o tvrdou a náročnou práci, kterou teď musí Klaus odvést. Bohužel, rezignace celého kabinetu by nic nepřinesla.
Myslím, že vláda teď potřebuje, aby všichni tři vůdci - Klaus, Žantovský a Lux - spolupracovali. To by vyslalo do zahraničí opravdu pozitivní signál.
Doporučuju zájmu čtenářů článek Václava Klause Úkol naší doby, otištěný v Lidových novinách v sobotu 14.6. Je alarmující. Zmatek a chaos na české politické a hospodářské scéně interpretuje český premiér čistě jako politický boj mezi dvěma jasnými křídly: proreformisty, soustředěnými kolem něho, a lidmi, kteří jsou proti nim. Složitá skutečnost je zredukována na to, čemu se v Británii říká "party political attitudes", úzce definovaný stranicko-politický boj. Václav Klaus doslova píše:
"Jde o čistý politický boj, který má jeden zcela konkrétní cíl - změnit obraz politického spektra v naší zemi, oslabit či zlikvidovat ODS a použít k tomu velmi účinný nástroj, kterým je zničení Václava Klause. Z tohoto hlediska je naše současná ekonomická situace druhotná a primárně o ni nejde. Nevím, zda je ad hoc vzniklá antiklausovská koalice tak vnitřně silná a pevná, jak se tváří nebo jak se jí to zdá. Politicky snadné řešení celé situace nevidím a podezírám ty, kteří si s ním zahrávají, že ho domyšlené nemají také. Nevím také, jaká je ekonomická alternativa."
Že by skutečně byla zdrojem veškerých nynějších potíží České republiky nevázaná a agresívní ctižádost opozičních politiků, kteří chtějí zničit ODS, Klause a "změnit obraz politického spektra v naší zemi" (toto varování opět, jak je u Klause časté, připomíná komunistickou rétoriku)? Nevím.
Je zajímavé, jak se kdesi v ČR zrodí nedomyšlený nápad a automaticky ho pak začne opakovat celá řada lidí - stane se odní a objevuje se pak všude. Je v té společnosti asi cosi ve vzduchu, takže se nedomyšlené ideje šíří zemí trochu jako nákaza? Paní Milena ze Slušovic propaguje na zdejším Fóru už týdny argumenty neargumenty zrušení daní z příjmu a jejich nahrazení DPH. Tatáž myšlenka se nyní vyrazila na čele i sociálně demokratickému poslanci Wagnerovi. No, přejme mu s ní mnoho štěstí.
Václav Klaus napsal někdy v dubnu v jednom ze svých článků, v nichž brojil proti Internetu, že "informace neznamenají moudrost". O minulém víkendu tuto nehotovou a zkreslenou myšlenku rozvedl v jednom deníku jakýsi komentátor.
V ČR v dnešní době ale převládly nedokonalé informace. Proto, myslím, jsou jimi lidi frustrováni. Nekvalitní sdělovací prostředky přinášejí povrchní a špatně vypracované informace, které přispívají k dojmu chaosu (vždycky to pociťuju, když na nějaký čas přijedu do Prahy - mám vždy intenzívní touhu informačnímu chaosu uniknout a odjet, dovědět se konečně, co se vlastně pořádně děje ve světě).
Jak nedávno zdůrazňovali novináři na londýnské konferenci Freedom Forum, úkolem kvalitních žurnalistů je informace, které jsou na světě, uspořádat, vybrat to, co je nejdůležitější a pomoci se lidem orientovat v hlubinném vývoji dnešního světa.
Zdá se, že neexistence této praxe v ČR nyní přivedla některé lidi k závěru, že informace jako takové jsou špatné, protože nevytvářejí "moudrost".
To je omyl. Chaos vytvářejí nekvalitní informace. Moudrost bez informací (dobrých informací) asi nevznikne.
Je snad banální konstatovat, že potřebujeme dobré, podrobné, spolehlivé a systematicky prezentované informace, které mohou člověku pomoci, aby se propracoval k nadhledu a k moudrosti. (JČ)
Atmosféra v České republice
"Informace není moudrost"