Vědci: "Schopnost ocenit klasickou hudbu zřejmě vyžaduje inteligentnější mozek"
Podle internetových stránek společnosti BBC jsou vědci prý nyní na hranici pochopení, proč někteří lidé mají rádi pop music a jiní klasickou hudbu.
Psychiatr Rad Persaud z Maudsley Hospital v Londýně je přesvědčen, že jeho studie pacientů s demencí dokazují, že existuje vazba mezi vkusem a "jasnou intelektuální funkcí" - jinými slovy, k porozumění klasické hudby je zřejmě zapotřebí vyšší inteligence.
Persuad si povšiml, že jak se postupně oslabují mozkové funkce u pacientů s pokračující demencí, přestávají někdy mít rádi klasickou hudbu a přechází k pop music - nikdy ale obráceně.
"Možná to znamená, že na to, aby se vám líbila klasická hudba, potřebujete inteligentnější mozek a na pop music nikoliv, takže když při postupném onemocnění přicházíte o inteligentnější funkce mozku, mění se podle toho i váš hudební vkus," uvedl dr. Persuad.
Tuto tezi, publikovanou v červnovém vydání časopisu BBC Music Magazine, podporují italští vědci.
Neurolog dr. Giovanni Frisoni napsal v časopise Neurology, že když demence poškodí přední laloky mozku - tu část mozku, která se nejvíce podílí na složitých úsudcích a na odkladu uspokojení - možná to vede ke vzniku jednoduššího hudebního vkusu. Dr. Frissoni ovšem dodává: "Ale nechceme vytvořit dojem, že trpí posluchači pop music frontální mozkovou dysfunkcí, neboť hudební vkus je důsledkem nesmírně složitých individuálních, sociálních a kulturních faktorů."