Další vtip českého premiéra?
Čtvrtek 28. srpna 1997
From: Jiřina Fuchsová
Vaclav Klaus je na navsteve v USA... Presto, ze NIKDO NEVI, KDE SE PRAVE pohybuje (mezitím se to zjistilo, JČ), nekolik zvedavych reporteru ho prece vypatralo a polozili mu otazku: jestli vi, ze SMLOUVA o jedinem obcanstvi, uzavrena v roce 1928 mezi USA-CR byla zrusena a jaky je jeho pomer k 30 000 ceskych Americanu...
Klausova odpoved: "O nicem takovem skutecne, ale skutecne nic nevim... Cesti Americane? Tusime, ze neexistuji, ale presto je mame radi..."
Jiřina Fuchsová
O Klausově návštěvě v USA napsal pronikavý komentář v pátek v Neviditelném psu Jan Vincent. Přečtěte si k tomu pro srovnání tuto zprávu sobotního listu Slovo (určité pasáže zdůraznil JČ):
Klaus diskutuje v USA o ekonomice
NEW YORK - Premiér Václav Klaus, který se účastní v rekreačním centru v Jackson Hole ve wyomingském Tetonském národním parku na západě USA mezinárodního semináře o finanční stabilitě v globální ekonomice, vedl již několik zajímavých diskusí s předními světovými ekonomy a finančníky. Včera ráno místního času řekl, že několik hodin diskutoval s prvním náměstkem výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Stanleyem Fischerem. Podotkl, že ve vztahu k ČR Fischera, stejně jako ostatní ekonomy, zajímá, jaký státní rozpočet bude sestaven na rok 1998. Premiér již hovořil s šéfem amerického Federálního rezervního systému Alanem Greenspanem a také s předsedou Světové banky Jamesem Wolfesohnem. Světová banka je podle premiéra připravena pružně a za dobrých podmínek poskytnout České republice úvěr na řešení situace po povodních. Předseda vlády naznačil, že jeho včerejší přednáška věnovaná podpoře finanční stability v transformujících se ekonomikách ve střední a východní Evropě byla očekávána se značným zájmem. Mnoho účastníků semináře si prý pamatuje, o čem v Jackson Hole hovořil před sedmi lety, a tak je zvědavo na jeho nynější názory. V roce 1990 Klaus promluvil ve Wyomingu o politických dilematech ve vztahu k ekonomickým reformám ve východní Evropě, přičemž se soustředil hlavně na předběžné podmínky radikálních reforem.