Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Co je nového v České republice?
Generální tajemník NATO Javier Solana je spokojen s přípravou České republiky na vstup do Severoatlantické aliance. ČR by měla vstoupit do NATO v roce 1999. "Zatím jsme velmi potěšeni a velmi spokojeni s tím, jak plníte požadavky, které jsou na vás kladeny," řekl Solana v Praze. Solana dodal, že NATO nemá v úmyslu rozmisťovat na území nových členských států jaderné zbraně. Kromě kulantně diplomatických výroků vyjádřil přání, aby v ČR proběhl ratifikační proces rychle. - Před časem ale byl v Polsku zveřejněn tajný vládní dokument, že prý nebude polská armáda připravena na vstup do NATO ještě patnáct let. Že by na tom byla česká armáda lépe, nebo jsou to všechno jen Solanova kulantní slova? K rozšiřování NATO do střední Evropy přinášíme dnes dva texty, viz Obsah zde napravo.
Generální tajemník NATO Javier Solana naznačil, že by se o vstupu do České republiky do aliance nemělo rozhodovat v referendu, jak to navrhuje ČSSD. Některým členským zemím aliance, které již ratifikovaly vstup ČR do NATO, "by se mohlo zdát trochu zvláštní", kdyby jejich rozhodnutí bylo případně změněno. Solana si dovolil zasáhnout do domácích českých záležitostí, dobře ví, že je to nepřípustné, tak se hned omluvil, že vyjadřuje jen svůj osobní názor. Jenže škoda už byla učiněna. Je to bezostyšná manipulace od zkušeného politika. Jak zasáhnout do vnitřních záležitostí země, abych nemohl být obviněn, že to dělám? Učinit to, ale zároveň se omluvit, že je to jen osobní názor a že vím, že nemám zasahovat do vnitřních záležitostí země. - Havel si myslí, že by se mělo konat referendum o vstupu ČR do EU, nikoliv však do NATO, protože to neomezuje "suverenitu ČR". A co ty náklady, které budou muset pro modernizaci armády na standard NATO zaplatit čeští daňoví poplatníci? Ty vláda jen tak na národ uvalí, aniž by se ho zeptala co si o tom myslí? Vždycky jsem se domníval - aspoň na Západě se o tom tak pořád mluví - že demokracie je hlavně o tom, kolik má mít právo lidem s jejich souhlasem odebírat stát těžce vydělaných peněz na daních, a proč.
Vrací se Česká republika k zvyklostem z komunismu? Trapas. Havel udělil generálnímu tajemníkovi NATO Solanovi nejvyšší české státní vyznamenání - Řád Bílého lva. Solana byl oceněn za "zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky". Jaké zásluhy to byly? Připomíná to trochu, jak kdykoliv přijel Brežněv do Prahy, dostal nějaké československé vyznamenání. Teď se to bude praktikovat i vůči západním politikům? - Havel myslím před časem řekl v nějakém projevu, že je velmi důležité, aby Česká republika nebyla v zahraničí lidem pro smích. A pak vystoupí a prvnímu návštěvníku, který přijede do ČR, dává nejvyšší české státní vyznamenání. Nedevalvuje ho to trochu? Domnívá se Havel skutečně, že Solana nejí a nespí a jen celé dny a noci usiluje o vstup ČR do NATO?
Poslanci protestují proti špatně vypracovanému zákonu o utajovaných skutečnostech, který prý je nutný kvůli vstupu ČR do NATO. - Rád bych ale věděl, jak mohou v NATO vůbec existovat Spojené státy, které jsou proslulé svou vládní otevřeností. Ve výboru pro obranu a bezpečnost vyjadřovali včera poslanci svou kritiku. Hlavně se jim nelíbí, že ministerstvo vnitra má dostat mimořádné pravomoci při rozhodování o tom, co bude utajené a kdo smí s utajovanými skutečnostmi nakládat. Jan Vidím (ODS) vidí velké nebezpečí v tom, že by vlastně celý Národní bezpečnostní úřad měl podléhat vnitru, a soudí, že takovýto orgán by měl být podřízen premiérovi, vládě ap., jako v jiných zemích. Komunistický poslanec Vojtěch Filip řekl, že bude-li v této formě zákon schválen, půjde o "dokonalé naplnění leninského principu kontroly, neboť by kontroloval ten, kdo řídí". - S tím, že by vnitro mělo přezkoumávat oprávněnost stížností těch občanů, kterým samo odmítlo dát prověření ke styku s utajovanými skutečnostmi, zásadně nesouhlasí také další poslanci, např. Dušan Navrátil (nezařazený, dříve ODA). Nejenže ODA má minimální voličské preference, ale nemá ani žádné peníze, a tak bude propouštět zaměstnance svého aparátu.
Vláda trochu odložila schválení deregulací cen energie, protože se bojí protestů veřejnosti. Proč to tedy nenechá až na vládu, která přijde po volbách? Nechť si dají zvyšování cen energie do předvolebního programu strany, které jdou k volbám. Pokud je lidé zvolí, těžko budou nepokoje. Je to tak těžké pochopit principy demokracie?
Komerční televize si nadále v ČR dělají co chtějí a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je bezmocná. Vyjádřila nespokojenost s tím, že televize Prima omezila ranní regionální programy. Nic ale Rada zatím ještě nenamítala proti tomu, že si televize Prima svévolně posunula hlavní zpravodajskou relaci do času, kdy obdobnou relaci vysílá Česká televize. V demokracii však musejí mít občané možnost srovnávat politické zpravodajství z různých zdrojů, to je základem plurality. Místopředseda Rady Petr Štěpánek vyjádřil "osobní názor" (jasnou, objektivně platnou věc) že by hlavní zpravodajské relace komerčních televizí neměly být vysílány ve stejný čas jako hlavní zpravodajství na veřejnoprávním kanále. Podle Štěpánka prý měla podle licence Prima toto respektovat, Prima to popírá, že prý tato podmínka už byla zrušena. Nemá však Prima kouska cti v těle a nemůže dělat slušnou věc, i když jí to nikdo nenařizuje?
Všechny tři strany by mohly podle Luxe spolupracovat, přestože v jejich programech existuje celá řada rozdílů. Lidovci by však přeci jenom raději než se sociálními demokraty uzavřeli povolební koalici s některou z liberálních stran, především s Unií svobody. Nynější ODS podle Luxe není pro KDU-ČSL věrohodná. - Je pozoruhodné, že Josef Lux jak se zdá mění názor na povolební spolupráci každou chvíli. Je ale pravda, že by čeští politikové měli vážně uvažovat o povolební spolupráci. Že by si Josef Lux přečetl tento komentář Ivana Kytky?
Výběr textů z posledních dní:
Duální rozhlasový a televizní systém, televize Nova a článek v Respektu (Milan Šmíd)
Svědectví bývalého šéfredaktora Sunday Times Andrew Neila o diktátorských metodách mediálního magnáta Ruperta Murdocha, majitele Sunday Times
Svoboda projevu ohrožena: Mediální multimilionář Rupert Murdoch zakázal vydání knihy bývalého britského guvernéra Pattona o Honkgongu
Kultura zbabělství: co dělat, aby si lidi i v dnešní době zachovali svobodu projevu. Argumentace Timothy Gartona Ashe, velmi aktuální i pro novináře v ČR
Využijme vlasteneckého vítězství "zlatých hochů z Nagana" k propagaci českých výrobků v zahraničí (Jan Čulík)
První dvě romské rodiny dostaly v Británii asyl - rozhovor s britskou odbornicí na přistěhovaleckou problematiku (Jan Čulík)
Ukradené Fronta, ukradené Právo (Jiří Vančura, Listy č. 1/1998)
Ještě k tomu hokeji: Bij Slováka do hlavy a jiné poznámky (Jiří Jírovec)
Britská vláda usiluje o stimulování vzdělávací revoluce, aby země ekonomicky přežila. Co vláda česká? (Jan Čulík)
Prestiž BBC pramení z neposkvrněné historie a jasné vize (Ivan KytkaDvojí ceny pro domácí a pro cizince: Jděte do muzea (Andrew Stroehlein)
Zástupné jásání nad hokejovým vítězstvím v Naganu (Jan Čulík)
Západ má zájem o Irák kvůli jeho ropě - proč to nikdo neřekne nahlas? (Independent on Sunday)
Další český skandál: počkejte, neobracejte stránku (Andrew Stroehlein)
Nemocní a umírající v bagdádských nemocnicích - otřesná reportáž listu Guardian
O popravě Karly Faye Tuckerové v Texasu: Přestaňte se chovat jako lidi (Jiří Jírovec)
Napsala to ČTK, tak to musí být pravda (Andrew Stroehlein)
Umořme Saddáma Husajna ofenzívou bohatého kapitalismu, nikoliv ekonomickými sankcemi a nesmyslnými leteckými útoky (The Times)
Přijetí středoevropských zemí do NATO by nemělo být automatické (Los Angeles Times)
USA a Británie se před půl druhým rokem pokusily o atentát proti Saddámovi - a další analýzy postoje Západu vůči Iráku
Česko-německé vztahy: k příspěvkům Matthiase Roesera. Jde o kompetenci české vlády (Jiří Jírovec)
Nový ředitel České televize Jakub Puchalský je z BBC - co je to za instituci?(Jan Čulík)
Je rozumné zasáhnout vojensky proti Iráku? Z britské veřejné diskuse
Čtyřicet let pozadu? "Naši" Romové a "naši" Němci (Andrew Stroehlein)
Diskuse o česko-německých vztazích pokračuje: německý historik Matthias Roeser zajímavě reaguje na předchozí příspěvky Stroehleinovy, Jírovcovy a Zemanovy
Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
Může ČR příjmy z turistiky dohnat a předehnat Rakousko? (Vratislav Kuska)
Česká politika: strany jsou sice zdiskreditovány, ale deset procent podpory jim pro důchod vždycky zůstane? (Andrew Stroehlein)
"Je to pro vás dobré" (New York Times ironicky o ČR, o rozšiřování NATO a o Clintonovi)
Pokračuje diskuse o česko-německých vztacích (Stroehlein k Roeserovi, v tomto čísle BL též reakce Aleše Zemana, Jiřího Jírovce)
SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík
To, že Ústavní soud odmítl stížnost sládkovců na volbu prezidenta republiky, je velmi znepokojující (Andrew Stroehlein)
Tošovského vládní prohlášení mohl napsat Lubomír Štrougal - analýza (Jiří Jírovec')
O Franzi Neubauerovi a českých politicích: Stále horší a stále víc pošetilé (Andrew Stroehlein, v tomto čísle najdete také reakci historika Matthiase Roesera)
Poznámky Ivana Kytky k politické scéně, k novinářství, k Viktoru Koženému
Bigotnost a xenofobie v ČR potvrzeny? 82 procent Čechů si nepřeje, aby Češi v zahraničí směli hlasovat v českých volbách (JČ)
Film Titanic překonává všechny rekordy. Proč? (Jan Čulík)
O novém šéfovi ČT Jakubu Puchalském
Dopis nově zvolenému prezidentu Havlovi (Andrew Stroehlein)