Letecké útoky proti Iráku jako televizní show
Pozorne sleduji zpravy o chystanem utoku USA na Irak. Soucasne si vsimam i reakce lidi kolem sebe. Nabyl jsem dojmu, ze lidi se na valku tesi, ze bude dalsim rozpylenim jejich nudneho zivota. Televize jim opet bude zprostredkovavat detailni zabery utoku, lidi budou sedet na kreslech a fandit - tu USA, tu Iraku. Bude se tipovat na viteze, budou se mracit, pokud to nepujde tak, jak by si predstavovali. Uz to nebude pokrik "Jagr, do toho" nebo "Hasku, ty jsi buh", ale "Dalsi zasah", "To byla pecka", "Mas to spocitany, Saddame". Stoupne sledovanost zprav.
Uz to nebudou jen triky, jako byl Independence day nebo jine akcni filmy. Tady to bude realne, tady se opravdu budou hroutit velke budovy, vzduchem budou litat opravdova tela, a bomby taky budou opravdove. Lidi se budou dohadovat, jestli USA utoci spravne, bude se jim radit, jak by to meli udelat...
Stanice se budou predhanet, aby naservirovaly lidem co nejlepsi a nejakcnejsi pohledy, nejlepe kamerou umistenou na spicce rakety nebo v letadle. Adrenalin se bude rozlevat celym telem a bude narustat euforie z toho, ze se neco deje a ze to neni jen film.
I tak bezvyznamna zemicka, jako je ta nase, se najednou bude chtit zviditelnit a bude do sveta hlasat, jaky jsme pasaci, kdyz jsme tam poslali nase vojaky. Politici budou cenit sve usmevy na recepcich a tiskovych konferencich, kazdy se bude delat dulezitym, ale zapomene se na ty, kteri tam opravdu neco delali.
Je lehke prohlasit, ze CR je pripravena pomoci a ze "We will go with you". Ono se to rika, kdyz se potom muze sedet v Praze na zadku, v bezpeci a pozorovat, jak se to tam mydli.....".
To je opravdu cesky clovek tak naivni, ze nechape, co se z toho vsechno muze vyvinout? Nasili plodi vzdy jen nasili a pokud se v Iraku rozpouta valecny konflikt, kdo zaruci, ze se neprenese i do Evropy? Kdo nas potom bude branit? Budou to Spojene staty? Bude to clovek, ktery tak halasne rikal "We will go with you?" Bude to nase slavna armada? pokud by se valcilo ve stylu "kdo toho vic vypije" nebo "kdo toho vic ukradne", tak by asi nase armada vyhrala, ale jinak mam pochybnosti...
Zamyslel se clovek "We will go with you", jak je nase republika pripravena na pripadny iracky uder? Jak je zajistena nase civilni ochrana? Vedi lide, co maji delat, pokud na nas poleti atomova bomba? Jsou nejake plany na evakuaci?
Asi si vsichni mysli, ze to je nepravdepodobne.. ale, kdo vi... Jakou dobu mame na to, kdyz se zjisti, ze nam opravdu hrozi utok? Hodinu, dve? A co teprve biologicke zbrane? Jsou pripraveny ockovaci latky, desinfekcni prostredky? Je pripraven krizovy stab na reseni takovych situaci? A nebo to bude vsechno improvizace?
Na tyhle otazky by se se mel ten clovek zamerit, nez zacal do sveta vytrubovat "We will go with you"!
(Ale jak tedy zabránit Saddámu Husajnovi, aby svět ohrožoval biologickými a chemickými zbraněmi? A jak mu zabránit, aby vraždil a mučil ve věznicích své vlastní obyvatelstvo? JČ)
Přestaňte se chovat jako lidi!
O popravě Karly Faye Tuckerové v Texasu
To neni navod k nepravostem. S touto vyzvou vpadl kamarad Seana Conneryho mezi dva chlapky, kteri se v jakemsi baru rvali jako kone kvuli nejake holce. Alespon tak to stoji v zivotopise Agenta 007.
Cetl jsem tu knihu kratce pred tim, nez v USA popravili Karlu Faye Tucker. Celkem pohlednou zenskou, ktera pred 14 lety zabila sveho partnera a jeho divku. Jeji cin popudil hlavne kvuli vyberu vrazedneho nastroje. Misto vseobecne tolerovane strelne zbrane zrejme pouzila prvni vec (sekeru ci co), ktera ji prisla od ruku, cimz se se jeji cin dostal do kategorie vrazd brutalnich ci "neapetytlich". Pak ji chytili a odsoudili k trestu smrti, coz nebylo nijak obtizne, protoze vsechno priznala.
V USA se trest smrti povazuje za vyznamny odstrasujici prostredek zabijejici dve mouchy jednou ranou. Ulehci se danovym poplatnikum, na jejichz ucet se odsouzenci v celach smrti stejne jen povaluji, a nastupujici generace potencialnich kriminalniku dostane do vinku "strong message", silne varovani, ze zabijeni neni jen tak.
Ucinek tohoto "silneho varovani" je ovsem omezeny, cemuz nasvedcuje 25 000 vrazd, k nimz roce dochází v USA. Dusledne odstrasovani by ovsem predpokladalo popravit v USA nekolik tisic lidi rocne, coz by mohlo vest k potmesilym otazkam tykajicich se pricin kriminality.
Nepopravuji se tedy vsichni, ale jen asi 1% adeptu injekce nebo plynove komory. Losuje se. Predstavuji si to tak, ze to udela nejaky pocitac, ktery vybalancovava vek, barvu pleti, pohlavi a ostatni kvalifikacni atributy, jako tomu je treba pri sestavovani kandidatnich listin ve volbach.
Po ctrnacti letech se cas Karly zacal pomalu navrsovat, protoze ji vylosovali. Mozna proto, ze pocitacovy program nebere v uvahu polepseni hrisnika. Predstava, ze by se v americkem lapaku nekdo mohl diky vychovne praci dozorcu zmenit, je zrejme tak absurdni, ze se neda naprogramovat.
Karla se ve vezeni polepsila. Z byvale detske prostitutky, narkomanky a vrazedkyne se stala uvedomela vezenkyne provozujici spolecensky prospesnou cinost mezi spoluvezni.
Problem byl v tom, ze se polepsila tezko nenapadnutelnym zpusobem, totiz objevenim Boha, lepe receno v Americe popularnejsiho Jezise Krista.
To byla celkem mrzuta situace, protoze nikdo ze zainteresovanych lidi nevedel co s tim. V Texasu je sice mozne udelit milost, ale kdo vi, jestli by to neposkodilo Bushe juniora, az bude chtit presidentskou nominaci. V Americe totiz musi byt kandidat ke kriminalnikum tvrdy.
Druha neprijemnost byla v tom, ze slo o zenskou. Udelit milost kvuli pohlavi je rovnez potencialne napadnutelne.
Nakonec doslo k reseni, ktere se zda byt typicke pro americkou politickou scenu. Secetla se politicka pro a proti a nastoupila retorika, majici jediny cil - naklonit verejne mineni pro popravu.
V poslednim tydnu pred popravou Karly jsem videl nekolik vystoupeni zastancu tvrde linie.
Stejne otazky a stejna demagogie: ... trest smrti odrazuje... na zlocince musime byt tvrdi ... existuji nejake konkretni udaje o tom, ze to je pravda ? ... trest smrti odrazuje... na zlocince musime byt tvrdi ... odrazuje trest smrti, prestoze je popraveno jen jedno procento k nemu odsouzenych? ...trest smrti odrazuje... na zlocince musime byt tvrdi ...nemela by byt cilem prevychova (proc by jinak existovala pravidla pro udelovani milosti)? Karla Tucker se ocividne zmenila, kdo jiny by mel dostat milost (v Texasu nepouzivany projev slabosti vuci kriminalnim zivlum) nez ona?
A otazky sklouzavaji po "teflonovych" pravnicich jedna za druhou. Politicky korektni odpovedi, tak korektni, ze nemaji s realitou vubec nic spolecneho, se monotonne opakuji.
Pak vystoupi guverner Bush Jr., muze udelit milost, ale chce byt presidentem. Tvrdost v Texasu leti a tak je lepsi jit s volicem. Zduvodni neudeleni milosti nejapnym prohlasenim, ze se rozhodl nejit proti zakonu a ze ma tedy kat Karlu Tucker k disposici.
Je to nesmysl, protoze prave v ramci zakona tu milost mohl udelit. Pak vzhledne oddane k nebi (podobne jako tenista Chang) a prohlasi, ze pro Karlu Faye Tucker to bude tam nahore "v Jeho" rukou lepsi.
Tezko rict proc si to mysli, protoze pokud texasky omilostnovaci panel nevahal ani okamzik poslat tu vrazednickou devku do pekla, je tezke predpokladat, ze by Buh tak kvalifikovane rozhodnuti zvratil.
A tak to ma guverner za sebou, muze si jit dat pivo, particku golfu nebo neco podobne odlehcovaciho a mezi tim mu "jeho lidi" zjisti jak u publika zabodoval a jak napravit pripadne skody, aby neztratil sanci na presidentovani.
Poprava se zatim v televizi neprenasi - nejspis proto, ze je tezke najit jiny produkt nez rakve a pohrebni sluzby vubec, ktery by do procesu sprovozovani ze sveta spravne obchodne zapadal.
Nicmene satelity vam alespon priblizi oslavujici zastance prisnosti na kriminalniky. Pocinaji si podobne jako fandove, jejichz muzstvo zrovna dalo gol. A pak jeste chvile sloganu o tvrdosti a kriminalnicich, aby se publiku zafixovaly.
Slo o sceny jako stvorene pro zazrak: Nekdo mezi ty poteflonavane panaky (a oslavujici dav) snad vlitne a rekne jim: prestante se chovat jako lidi. Nestalo se tak.
Stala se ale jina vec. Poprve v zivote jsem si uvedomil, ze vymyvani mozku je zatracene realna vec. Po nekolika tydnech mi dela potize vzpomenout si na to co rekla Karla Faye Tucker v televiznim interview. Zacina to byt prekryte onim "na zlocince musime byt tvrdi ... trest smrti odrazuje". Tenhle clanek jsem tedy napsal, abych pamet neztratil.
Jiří Jírovec
P.S. Polepseni Karly Faye Tucker bylo zrejme opravdove. Nasvedcuje tomu skutecnost ze v posledni chvili pry divala vzhuru (vzhledem k tomu ze byla privazana a lezela na zadech asi moc jinych moznosti nemela) a hlavne, ze jeji posledni slova nebyla "fuck you all" ale neco o lasce k bliznim.
Může Česká republika vydělávat z turistiky více než Rakousko?
Pokračování diskuse
Na příspěvek Vratislava Kusky na toto téma v v Britských listech z 13. února a a v BL z 6. února reagoval Aleš Mueller:
Mate pravdu, ale jsou zde jiste limity
Marketing a reklama (o ktere pisete predevsim) maji velky vliv, ale nikoliv nekonecny.
CR nema Alpy a ostatni ma zhruba stejne jako Rakousko (vice mene). Je naivni si myslet, ze by Rakousko nepouzivalo marketing na prilakani hostu a navstevniku, a ze by stacilo CR jen zlepsit svuj marketing a dostihlo, predstihlo by Rakousko.
Slivovice ve Vsetine (a na Morave, pivo v Plzni a Cechach, rybniky - ve kterych se jiz neda koupat) nemohou nahradit 10.000 km vleku v Rakousku.
Drive, nez zacneme verit tomu, ze marketing vse zvladne, jake tedy ma ceska republika vyjmecnosti proti Rakousku, aby mohlo nahranit vypadek lyzovani ?
Mnoho jsem toho nenasel, vyda to tak za 1.000 az 3.000 km vleku, vic proste ne.
Kde nic neni, tam ani marketing nic nebere.
Prave neexistence Alp (lyzovani je velmi nakladne a drahe) a temer stejna rovnost mezi CR a Rakouskem v ostatnim znamena, ze vice mene (i kdyby na cestovni ruch ridili marketingovi mágove) bude VZDY jisty rozdil mezi CR a Rakouskem.
Může či nemůže ČR v turistice dohnat Rakousko? Odpověď na dopis pana Muellera
Vazeny pane Mullere,
dekuji za zajimavy nazor. Moje odpoved muze zacit stejne jako Vas dopis - mate pravdu, ale jen castecne.
Reklama je soucasti propagace a propagace je soucasti marketingu. Ac placena reklama je vetsinou hlavni casti propagace, v idealnim pripade ne. Propagace zahrnuje tez neplacenou propagaci, jako napr. doporucovani spokojenymi nebo ovlivnenymi zakazniky (z marketingoveho hlediska jde o totez, spokojenost je casto iluze, vyvolana marketingem), redakcni propagace v mediich, plus formy propagace vice vynalezave.
Dovolte mi priklad: v kancelari me navstivil neohlaseny zastupce vyrobce whisky Crown Royal a zeptal se me, jestli mi muze dat jednu lahev jejich vyrobku. Pod vlivem vseobecneho povedomi jsem do te doby daval prednost whiskam skotskym a Crown Royal jsem nikdy neochutnal. Nabidku jsem, uz ze zvedavosti ("musi si byt setsakra jisti", rekl jsem si v duchu) prijal.
Od te doby patri Crown Royal spolu s chivasem a dalsimi k mym oblibenym napojum. Pratelum v CR, kteri maji radi dobre piti, vozim od te doby zasadne Crown Royal - je vhodnejsi vozit z Kanady jako darek kanadsky vyrobek nez vyrobek skotsky nebo francouzsky. Takze tato lahev byla pro Crown Royal vynikajici investici.
Ac to byla "placena reklama", nebyla to pravdepodobne reklama, kterou Vy jste mel na mysli, stejne jako v pripade novinaru, propagujicich urcite sluzby nebo vyrobky clanky a porady v rozhlase a televizi efektivnejsi nez placena reklama za castky, ktere jsou vetsinou nizsi nez normalni inzertni sazby.
V pripade hotelu ci lazni, ktere pozvou na navstevu zdarma novinare, pracovniky cestovniho ruchu urcite zeme nebo dalsi lidi, kteri mohou za zlomek cen placene reklamy dosahnout stejneho nebo lepsiho vysledku pri zvysovani poctu navstevniku z te ktere oblasti nebo zeme, jde take o placenou propagaci, nic neni zadarmo, ale jejich vlastni sluzby je stoji daleko mene nez placena reklama, zvlaste v zahranici.
Mate pravdu, reklamz nemaji nekonecny vliv, ale ROZHODUJICI. To staci.
Je naivni si myslet, ze by Rakousko nepouzivalo marketing na prilakani hostu a navstevniku a ze by stacilo CR jen zlepsit svuj marketing a dostihlo, predstihlo by Rakousko.
V me odpovedi panu Paletovi jsem neuvadel, ze Rakousko nepouziva k propagaci zeme marketing.
Rakousko naopak melo jeden z nejlepsich marketingu cestovniho ruchu na svete. Zhorsili se (mene penez - vysledky uz se projevuji), ale stale maji mnohem lepsi marketing cestovniho ruchu nez CR. A na vysledcich je to videt. A nejen Rakousko, napr. i Polsko ma mnohem lepsi mezinarodni propagaci jako turisticky zajimava zeme nez CR. A na vysledcich je to tez videt.
Podle statistiky WTO (World Tourism Organization) je Polsko na zebricku navstevnosti na osmem miste na svete, CR hluboko pod nim.
Slivovice ve Vsetine (a na Morave, pivo v Plzni a Cechach, rybniky - ve kterych se jiz neda koupat) nemohou nahradit 10.000 km vleku.
Dovolte mi odpovedet metaforou.
Priklad c. 1 (oba pripady jsou skutecne). Do maleho mesta prisla mlada kvetinarka, ktera prave vyhrala nekolik mezinarodnich soutezi. Byla plna elanu a planu. Chtela si otevrit ve meste kvetinarstvi a v duchu uz videla, jak ji, pri jejich schopnostech, potvrzenych mezinarodnimi cenami, mesto lezi u nohou. Pote zjistila, ze v dotycnem meste uz tri kvetinarstvi jsou. Najednou se ji otevreni vlastniho kvetinarstvi zdalo nemozne a prijala praci v jednom z existujicich kvetinarstvi. Vlastni kvetinarstvi si nikdy neotevrela.
Priklad c. 2. Neprilis uspesny student, jazzovy pianista, reditel rozhlasove stanice, prodavac pozemku a papirovych kelimku ceskeho puvodu, jmenem Ray Kroc, zalozil v roce 1937 podnik prodavajici mixery, ktere mixovaly sest mlecnych koktejlu najednou.
V roce 1954 si vsiml, ze presto, ze karbanatky v buchte (hamburgery) prodava kdekdo, bratri MacDonaldove, v San Berdandino v Kalifornii, ktere pravidelne z obchodniho duvodu navstevoval, maji vice zakazniku nez ostatni restaurace nabizejici totez.
Zacal se zajimat proc a brzo jim navrhl uplatnovat jejich zpusob prodeje i v jinych restauracich (otvirani dalsich vlastnich restauraci a prodavani myslenky, respective uspesneho systemu - franchising).
Stal se jejich partnerem, v roce 1955 otevrel prvni McDonalds z planovaneho retezce (chain) v Des Plaines, Illinois a prodal dve prava na provozovani restauraci pod jmenem MacDonald (vedel, ze pod jmenem Kroc by uspechu nemusel dosahnout). V roce 1961, kdy mela firma McDonald pres dve ste restauraci a rocni obrat temer ctyricet milionu dolaru, pan Kroc k