Vysílací radě: Veřejnost má právo vědět, kdo vlastní soukromé rozhlasové a televizní stanice. Utajování těchto informací je porušením zákona i bezprecedentním poškozováním veřejného zájmu
Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání
Krátká 10
100 00 Praha 10
V Praze dne 25. října 2000
Re: Odvolání proti rozhodnutí čj. Ri/1/00/2667
Vážení,
obdržel jsem Vaše rozhodnutí ze dne 19. října t. r., jímž nevyhovujete mé žádosti o informace týkající se vlastnické struktury provozovatelů komerčních televizních stanic TV Nova, TV Prima a TV3 z 24. září t. r.
V odůvodnění se uvádí, že tyto informace nelze poskytnout s ohledem na ustanovení § 11, odst. 2, písm. a), zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, protože byly předány osobou, jíž tuto povinnost neukládá zákon. Subsidiárně rozhodnutí rovněž cituje zákon č. 71/1967 Sb. (správní řád) a tvrdí, že informace nelze poskytnout, neboť se vztahují k právě probíhajícímu správnímu řízení.
Tento výklad považuji za nesprávný, a to z následujících důvodů:
1. Skutečnost, že určitá informace byla zjištěna nebo je zjišťována ve správním řízení, nezakládá právo povinného subjektu takovou informaci utajit. Předmětem žádosti nebyly informace o průběhu správního řízení, nýbrž o stavu vlastnických vztahů, a žadateli je přirozeně lhostejné, jakým způsobem tyto informace Rada získala nebo získá.
2. I kdyby bylo možno odepřít poskytnutí informací v případě provozovatele stanice TV Prima, nelze z toho vyvodit, že tyto informace lze neposkytnout i u dalších dvou subjektů, které byly předmětem žádosti.
3. Informace o vlastnické struktuře nemohly být Radě v žádném případě předány nad rámec zákona, protože v takovém případě by Rada neměla právo vést o ně s provozovatelem stanice TV Prima správní řízení. Jde tu evidentně o dvojí výklad zákona: jeden je uplatňován vůči účastníkovi správního řízení, druhý vůči žadateli o informace. Jako orgán vykonávající státní správu je Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání povinna interpretovat zákon jednotným způsobem, nikoli ad hoc podle toho, jak momentálně uzná za vhodné.
Souhlasím naopak s tvrzením, že Úřad Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání je pomocným orgánem Rady a nemůže tedy interpretovat zákon vlastním, od interpretace Rady odchylným způsobem. Kdyby Rada věnovala studiu mé žádosti z 24. 9. t. r. více pozornosti, neušlo by jí, že přesně to v ní, v jiné formulaci, stojí rovněž: rozhodování Rady je pro Úřad směrodatné a to, že Rada zahájila s provozovatelem stanice TV Prima správní řízení, dostatečně dokládá, jaká Rada vykládá zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.
Tímto podávám
odvolání
proti Vašemu rozhodnutí podle § 16 zákona č. 106/1999 Sb. a upozorňuji Vás, že v případě neúspěchu tohoto odvolání se obrátím na soud.
Zároveň zdůrazňuji totéž, co ve své předchozí žádosti v této věci z 15. srpna t. r.: veřejnost má právo vědět, kdo vlastní soukromé rozhlasové a televizní stanice a skutečnost, že Rada RTV tyto informace utajuje, je nejen porušením zákona o svobodném přístupu k informacím, ale bezprecedentním poškozováním veřejného zájmu.
Proto budu usilovat o co nejširší publicitu případu a kromě vymáhání informací soudní cestou požádám o iniciativu v této věci rovněž individuálně členy zákonodárného sboru.
S úctou
Tomáš Pecina