(Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Britské listy is published in Prague in the Czech Republic.) ISSN 1213-1792 Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Je toto skutečně vážný kandidát na ředitele České televize? To je otázka, která se neodbytně vkrádá nad reakcí Zdeňka Drahoše a dalších vedoucích pracovníků brněnského studia ČT na kritickou kontrolní zprávu (viz čtvrtý článek tohoto čísla). Přílohou je nezveřejněná reakce na článek Břetislava Rychlíka Nevolnictví aneb Dramaturgie v České televizi, který vyšel v Lidových novinách.
Zarážející je, že hned na počátku svého stanoviska Drahošovi lidé hrozí hromy, blesky, trestním stíháním a "finančními sankcemi" každému, kdo by kritickou kontrolní zprávu zveřejnil. To se nám zdá nepřijatelné (ČT je přece placena z veřejných peněz!) a proto rozsáhlou, téměř čtyřicetistránkovou kontrolní zprávu příští týden zveřejníme.
Obvinění vznesená skupinou kolem Z. Plachého jsou příliš závažná, než aby je bylo možno zamést pod koberec prohášením zprávy referující o výsledku kontroly za tajný, interní dokument. Pokud to Z. Drahoš myslí se svou ředitelskou kandidaturou vážně (a podle zpráv z informovaných kruhů má v tuto chvíli ze všech kandidátů největší politickou podporu), měl by ve vlastním zájmu vyložit karty na stůl a přesvědčit veřejnost, že obvinění z podvodů, korupce a špatného hospodaření TS Brno jsou nepodložená. (TP)
Symbolickou "pštrosí" minutou demonstrovala včera skupina brněnských aktivistů před ruským konzulátem na protest proti pasivnímu postoji světových i českých politických a veřejných činitelů k událostem v Čečensku. Právě před rokem se uskutečnila na stejném místě podobná demonstrace, při níž aktivisté natřeli plot konzulátu červenou barvou. Soudní projednávání tohoto případu bude pokračovat 8. ledna u Krajského soudu v Brně. (TP)
Nadzvedl jsem Štěpána Kotrbu, uvědomuje si Miloš Štěpánek a pokračuje:Vážený pane redaktore,
Rozumím tomu dobře, že svobodomyslný žurnalista v závěru svého ohražení volá po vlastních cenzorských pravomocech? Dalo by se to tak vykládat, ne? Na to napsal Zweig svého znamenitého Costello kotra Calvin. Je to ovšem dilema každé redakce, co tisknout a co ne. V tomto duchu se svíjí minulý týden v Literárkách Patočka v odpovědi Kohoutovi.
Poznámka JČ: Na vysvětlenou: Spisovatel Pavel Kohout psal jednou měsíčně zadarmo (jako všichni přispěvatelé LitN) fejeton do Literárních novin. Když Jakub Patočka nedávno odmítl v Literárkách uveřejnit text jednoho rakouského jaderného odborníka, zastávajícího se Temelína, jehož text Kohout doporučoval, Kohout s Patočkou a jeho Literárkami rozvázal spolupráci. - Je to škoda, že ani editoři "intelektuálních" časopisů v ČR nedokážou respektovat principy plurality a dříve nebo později promění svůj list v kabalisticky uzavřenou společnost "hochů, kteří spolu mluví". V případě Literárek, které mimo jiné nyní silně sympatizují s názory Václava Havla (to je eufemismus) je dost politováníhodné, že toto soukromé kamarádšoftství financuje grantem české ministerstvo kultury... - takže, jako obvykle, čeští daňoví poplatníci hradí soukromé hrátky jedné zájmové skupiny...
Sborník "ČT: věc veřejná" je na adrese www.czech-tv.cz/ct/publikace/prilezitostne.htm, konstatuje jeho editor Nikolaj Savický.
Počet mobilních telefonů v České republice poprvé překročil počet pevných telefonních linek. Jasně se ukazuje, že rozhodnutí z počátku 90. let ponechat budování drátové telekomunikační sítě v režii jediného monopolního operátora bylo chybné a z dlouhodobého hlediska škodlivé; jeho výsledkem není široká dostupnost klasické telefonie, ale vysoké ceny a zdržení nástupu moderních telekomunikačních technologií (XDSL), za něž společnost platí mj. zaostáváním ve využivání Internetu. Jediným, kdo vydělal, jsou politické strany, které v monopolním Telecomu získaly věrného, štědrého a diskrétního sponzora (viz výsledek forenzního auditu ODS od firmy Deloitte-Touche; Telecom v této zprávě vystupuje jako jedna z "číslovaných" sponzorských firem). (TP)
Anketa o Kajínkovi. Píše Václav Pinkava:
Skutecnost ze vysetrovatel obvinil Marii Cernou z nadrzovani Kajinkovi
http://24.centrum.cz/domov/clanek.phtml?id=10346880 ma ucel:-
A) OCHRANNY - udelat na podsveti dojem, ze Cerna Kajinka urcite neudala
B) NATLAKOVY - udelat dojem na Kajinka, aby zazpival podrobnosti o svem
uteku, vymenou za ulehceni Cerne
C) VAROVNY - udelat dojem na verejnost, ze uprchlemu vezni nemaji
poskytovat azyl (ani v ohrozeni vlastniho zivota)
Co si mysli ctenari BL?
Není pravda, že jsem už vyloučil možnost kandidovat na generálního ředitele ČT, ozval se z Londýna Petr Sládeček: nechává si pár dní na rozmyšlenou.
Hledají se nápady, jak získat sponzorování pro Britské listy. Pokud máte nápad, jak efektivně a systematicky finančně sponzorovat Britské listy, napište do redakce tohoto listu. Vydáváme tento deník už téměř pět let každý všední den zadarmo, se značným vypětím. Vzhledem k velkému pozitivnímu vlivu, jaký vykonává na českou společnost, by mělo být možné získat nezávislou finanční podporu, která by mohla vést k dalšímu zefektivnění práce BL ve prospěch české společnosti (dosavadních pět let pracují novináři Britských listů pro tento deník zadarmo až po ukončení svého normálního, každodenního zaměstnání). Firma Internet Servis, na jejímž serveru jsou Britské listy umístěny, neumí pro ně získávat placenou reklamu. Musejí tedy existovat jiné možnosti - nebo že by česká společnost skutečně nedokázala k vlastnímu prospěchu financovat elitní nezávislý analytický internetový deník?
Katedra slovanských studií Glasgow University vypisuje nyní jako každoročně konkurs na studijní místo lektora češtiny na školní rok 2001/02. Vybraný uchazeč obdrží roční stipendium 6000 liber a bude si moci během pobytu na Glasgow University vypracovat roční postgraduální thesi pro získání titulu MPhil. Hledáme bohemisty s ukončeným vysokoškolským vzěláním v kombinaci s libovolným dalším oborem, nejvhodněji angličtinou či ruštinou. Uchazeči by měli mít dobrou znalost angličtiny. Podrobnosti najdete na adrese http://www2.arts.gla.ac.uk/Slavonic/CzechLektor01.htm.
Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)