Teď je na tahu Balvín !
Vyšetřovatel přehrál rozsouzení krize v ČT na prozatímního ředitele
V pátek vyšetřovatel odložil všech 106 trestních oznámení, která padla v období „krize v České televizi“. Nepodařilo se mu prokázat ani Hodačovi, ani Bobošíkové, ani vzbouřencům spáchání trestného činu.
Každý vyšetřovatel má samozřejmě právo na takové rozhodnutí. Věřme tomu, že tak učinil na základě důkladného prozkoumání vývoje celé kauzy. Laicky se totiž celkem jasně jeví vypnutí veřejnoprávní televize, jako protizákonné. Minimálně instituce ČT porušila svůj vlastní zákon, který ji nařizuje vysílání na dvou televizních kanálech. Plnou odpovědnost za takový krok nese statutární orgán ČT, tedy její generální ředitel.
Stejně tak protizákonně se zvenčí jeví vysílání vzbouřených redaktorů, kteří svévolně vstupovali do vysílání v průběhu celého programu a zpravodajskou relaci Události používali jako vlastní hlásnou troubu. Zneužili cizího majetku k prosazování vlastních cílů. Konkrétně prostřednictvím obrazovky České televize svolávali demonstraci na Václavském náměstí.
Nechci a ani neumím pojmenovat tyto činy podle paragrafů. Důvěřuji nezávislým vyšetřovatelům, že žádný trestní paragraf nevykázal zjevnou shodu s konáním generálního ředitele a vzbouřených redaktorů. Mám však intenzivní pocit, že vyšetřovatelův nadřízený by měl celou záležitost ještě jednou přezkoumat. Krize ČT je jasně věcí politickou a tak mohly převážit obavy, tedy nezadat si a zamést vše pod koberec. Uvalení obvinění v této kauze předpokládá odvahu a velkou zkušenost.
Proč to říkám? Vyšetřovatel ve svém zdůvodnění přehrál rozhodovací a soudcovskou pravomoc na prozatímního ředitele ČT Jiřího Balvína a ten velkou odvahou a razantností také neoplývá. Vyšetřovatel uvedl: „Někteří účastníci tzv. krize se nepochybně dopustili deliktního jednání, avšak v oboru práva pracovního, správního a obchodního“. Jedním dechem vyšetřovatel dodal, že pokud někdo podá žalobu, mohou být tato pochybení předmětem soudních sporů.
Balvín, které evidentně očekával, že vyšetřovatel rozsekne krizi z něj, je postaven před jasnou výzvu. Měl by podat žaloby. Ztráty z celé krize už vyčíslil. Odborníci na reklamu z agentury ARBO Media mu určitě vyčíslí i cenu spotů a reklamního času, za kterou svolali vzbouřenci své příznivce na Václavské náměstí.
Bylo by smutné, kdyby čtyři měsíce po krizi, která rezonovala v celé Evropě, se diváci České televize dověděli, že se vlastně vůbec nic nestalo. Není možné, aby největší polistopadová krize skončila heslem DĚKUJEME, ZAPOMEŇTE.
Poznámka JČ: Na rozdíl od Čestmíra Jagoše jsme přesvědčeni, že z právního hlediska je krize v České televizi jasná. Legálně jmenovanému řediteli se vzepřeli zaměstnanci a zneužili televizi ve vlastní věci. V takové situaci měl z právního hlediska jedinou možnost: vypnout televizní vysílání, aby zabránil neautorizovaným osobám v jeho zneužívání, a čekat na státní orgány, až zjednají pořádek. Bohužel, Jiří Hodač se k této z právního hlediska zcela jasné akci neodvážil. Povšimněme si, prosím, že se nikdo z čistě právního hlediska nepokusil zpochybnit, že jmenování Jiřího Hodače generálním ředitelem ČT - ať si myslíme o jeho kvalitách cokoliv - byla záležitost naprosto právní a nesporná. V neprávu jsou z hlediska zákona vzbouřenci a jen politické zájmy zabraňují tomu, aby to v ČR bylo řečeno jasně. - Tuto poznámku publikujeme nikoliv jako poslední slovo, ale aby měl čtenář možnost zauvažovat o dvou rozdílných názorech.