Britské listy oslovují ty, kteří v České republice rozhodují. Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Vydává je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem Slezská 56, 120 00 Praha 2 (IČO: 26519887). Britské listy is published in Prague, the Czech Republic, by the Britské Listy Association. ISSN 1213-1792.
Stanovy občanského sdružení jsou zde.
Šéfredaktorem je Jan Čulík (325 Kilmarnock Road, Glasgow G43 2DS, U.K.), značka JČ, stálý pražský redakční tým tvoří Tomáš Pecina (TP) a Štěpán Kotrba (koš, šok, ŠK). E-mailová adresa redakce je zde.
Britské listy vycházejí na serveru Internet Servisu.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Use it or lose it. Chcete-li si deník udržet, inzerujte na
jeho stránkách. Zde je náš ceník i další informace.
Co je nového v České republice
Leninské cui bono: Martin Palouš "Pecinovi odpovídat nebudu, protože to zneužije ke kritice"
Filozofický dialog Martina Palouše: ptejte se mě na cokoliv, stejně neodpovím
Využili jsme online chatu Lidových novin a položili několik otázek náměstkovi ministra zahraničních věcí Martinu Paloušovi:
Tomáš Pecina: Proč vaše vláda umožňovala provádět imigrační prověrky mimo britské území a dovolovala tak vládě Velké Británie obcházet Ženevskou konvenci z roku 1951?
Martin Palouš: Britští konzulární úředníci vydávali na ruzyňském letišti na základě konzulární úmluvy dokumenty potřebné k cestě do Velké Británie.
Můžete odhadnout - ze statistických čísel - počet oprávněných žadatelů o azyl, kterým zřízení imigračních kontrol zabránilo opustit Českou republiku?
Nemohu.
V Senátu jste hovořil o tom, že kdyby Romové požádali o azyl v Německu, byli by německou stranou vráceni na základě readmisní dohody (v protokolu není tato část bohužel přepsána přesně). Bylo to přeřeknutí nebo na tomto výroku trváte?
(bez odpovědi)
Konzultoval jste politiku "protiromských kontrol" s prezidentem Havlem, s nímž, jak známo, udržujete dlouholeté neformální vztahy? S jakým výsledkem?
Nekonzultoval.
Jak daleko je vláda ochotna jít ve vstřícnosti k britské straně? Jste ochotni přistoupit na další nestandardní opatření, např. nařídit leteckým společnostem, aby prověrky cestujících prováděly samy? Zavést výjezdní doložky? Upravit vztahy k romské minoritě zvláštním zákonem, který po vzoru tzv. norimberských zákonů omezí některá práva této menšiny?
(bez odpovědi)
Usilujete nadále o místo velvyslance v USA, přestože, jak vím z ohlasu v našem deníku, tzv. krajanská komunita v USA přijala ruzyňskou epizodu s velkou nelibostí? Nemáte obavy, že Vám v dané situaci odmítnou udělit agrément sami Američané?
(bez odpovědi)
Na všechny ostatní otázky si ovšem pan náměstek čas udělal, příkladmo: "Dobrý den, pane Palouši. Nedejte se odradit kousavými dotazy. V rozhovoru pro LN jste me sice trochu zklamal, ale obdivuji vás a fandím vám. Jak se těšíte do Ameriky?" Jinou otázku zveřejňujeme i s odpovědí:
Ed Findlay, IWM: Budete mit cas, jako velvyslanec, venovat se vztahum mezi politikou a filosofii? A co psani clanku (o Patockovi, Arendtove, a.j.?) :) Zdravim z IWM.?
Martin Palouš: Právě jsem slíbil jednomu pražskému nakladatelství, že přeložím druhý díl Life of Mind od Hany Arendtové. Rozhodně se nemíním filozofie vzdát a v skrytu duše doufám, že i z Washingtonu budu moci i nadále udržovat se svými přáteli filozofický dialog.
V závěru chatu se jeden čtenář zeptal, proč pan náměstek přeskakuje mé otázky. Dostalo se mu následující odpovědi: "Otázkám pana Peciny se nevyhýbám, jen mám pocit, že nejsou kladeny proto, aby se pan Pecina něco dozvěděl, ale aby měl ve svých Britských listech co kritizovat. "Rasistou", jak zde napsal [Jakže? Kde?-pozn. TP], rozhodně nejsem, a za svými názory, i když se nutně s jeho neshodují, si stojím. Na otázku, zdali Američané dají agrément, odpovědět pochopitelně nemohu, protože to není moje věc."
U vědomí vrcholně trapné situace se však M. Palouš překonal a ke dvěma ze tří původně odmítnutých dotazů se v závěru vrátil. Že v jednom případě odpověděl na něco jiného, než na co jsem se ptal, už jaksi patří ke kultuře představitelů postkomunistické České republiky:
V Senátu jste hovořil o tom, že kdyby Romové požádali o azyl v Německu, byli by německou stranou vráceni na základě readmisní dohody (v protokolu není tato část bohužel přepsána přesně). Bylo to přeřeknutí nebo na tomto výroku trváte?
Skutečností je, že valná většina žadatelů o azyl z České republiky se obrací na britské, případně belgické úřady, a nikoli na úřady sousedních zemí.
Jak daleko je vláda ochotna jít ve vstřícnosti k britské straně? Jste ochotni přistoupit na další nestandardní opatření, např. nařídit leteckým společnostem, aby prověrky cestujících prováděly samy? Zavést výjezdní doložky? Upravit vztahy k romské minoritě zvláštním zákonem, který po vzoru tzv. norimberských zákonů omezí některá práva této menšiny?
Mám-li vůbec vážně brát tento dotaz jako skutečný: zavedení výjezdních doložek pochopitelně v úvahu nepřichází, stejně jako nepřichází v úvahu omezování práva národnostních menšin. Leteckým společnostem česká vláda nic nařizovat nemůže, pokud jde o občanskoprávní vztahy mezi nimi a jejich cestujícími.
V posledním případě nemá M. Palouš zcela pravdu, protože letecká společnost zjišťující finanční zajištění přepravovaných osob nebo jiné s přepravou nesouvisející údaje porušuje zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů; nařizovat dopravcům to vláda opravdu nemůže, ale mohla (a měla) by jim to zakázat. (TP)
Pořádného personálního přehmatu se dopustil šéfredaktor redakce publicistiky ČT Petr Bohuš, když angažoval do funkce dramaturga Karolínu Rezkovou, bývalou redaktorku zahraniční redakce TV Nova a pozdější pracovnici Mozaic Strategic Communications, PR agentury, v níž působí mj. bývalý ředitel ČT pro strategický rozvoj Gordon Lovitt. Opakujeme totéž, co jsme říkali, když do ČT loni nastoupil přímo z PR agentury Přemysl Čech: není nic špatného na tom, když novinář přejde "na druhou stranu barikády" a pomáhá svým klientům v budování co nejlepšího mediálního obrazu, ale tato cesta - stejně jako cesta do politiky - je jednosměrná a není z ní návratu. Jen médium, které naprosto nedbá o svou pověst, zaměstná "napraveného" PRmana. (TP)
"Čulík způsobil v úterý na tiskové konferenci skandál, ale už radši moc neřekneme, kvůli čemu vlastně, a v žádném případě ta témata nebudeme sami analyzovat." Namísto toho, aby se české sdělovací prostředky vážně zabývaly a nezávisle samy zkoumaly kritické otázky, které vznesl Jan Čulík v úterý na Kavanově tiskové konferenci, totiž zda byly či nebyly britské imigrační kontroly na ruzyňském letišti protizákonné podle samotného dobrozdání MZV, které se pak rozhodlo obejít v této věci parlament a prezidenta, a proč tvrdili neinformované české novinářské obci v některých věcech činitelé britského velvyslanectví nepravdu (1. Broucher: "Žádný český občan nemá právo žádat v Británii o azyl." - přitom Romové v Británii azyl na odvolání dostávají; 2. Keefe: "Nejednáme jako rasisti, protože je to protizákonné." - přitom Race Relations Act dovoluje imigračním úředníkům rasistické hodnocení žadatelů o azyl, 3. Keefe: "Potřebujeme od Romů volné ruce, abychom mohli pomáhat skutečným žadatelům o azyl, přicházejícím z autenticky strašlivých životních podmínek." - ve skutečnosti britská vláda i prokázaně mučeným žadatelům o azyl útočiště v Británii nezřídka odpírá a oběti mučení vězní, čímž porušuje mezinárodní předpisy, viz toto vydání BL), stačilo jim, aby většinou jen poreferovaly o tom, že měl prý Jan Čulík s Alešem Pospíšilem, Kavanovým "mluvčím" "potyčku". Na hlubší samostatný rozbor závažných otázek, které Jan Čulík na Kavanově tiskové konferenci vznesl, se nezmohly. Škoda. Co když Čulík kecal? Nebo co když naopak Kavan a Keefe kecali? To české sdělovací prostředky vlastní analýzou nezjišťovaly (kdo by se o něco takového zajímal!), v nejlepším případě krátce s odstupem referovaly, že Čulík na tiskové konferenci cosi říkal. :) - Podívejte se, mimochodem, jak o zrušení britských letištních kontrol referoval včerejší Guardian, viz první text těchto BL. Je to poněkud odlišné od článků, které přinesl poslušný český tisk. (JČ) :)
Poznámka TP: Jan Čulík situaci chápe správně. Když v roce 1988 povolil komunistický režim první neoficiální demonstraci v Praze na Škroupově náměstí, také bylo zprávou, že se konala, ne co na ní kdo říkal. Novinář, který si dovolí přijít na tiskovou konferenci, položit otázku a trvat na odpovědi, je v této zemi zaznamenáníhodnou raritou, ve srovnání s níž obsah položené otázky zcela ztrácí na významu.
České ministerstvo zahraničních věcí má skutečně vážné problémy s realitou.
Zde na svých oficiálních stránkách zveřejnilo MZV to, jak ono vidí "transkript" tiskovky, na níž v úterý Jan Čulík "vyrušoval" vznesením závažných otázek. Cenzura je opravdu dokonalá: ministerstvo zcela vyzmizíkovalo novinářovy otázky a publikovalo jen odpovědi vládnoucího establishmentu. Je to senzační postkomunistická komedie: srovnejte výše uvedenou verzi událostí, jak ji vidí MZV, se skutečným transkriptem podstatných částí tiskovky, který jsme publikovali v BL včera. Je možno ministerstvu zahraničních věcí v čemkoliv vůbec důvěřovat, když mění realitu svým vnímáním takto podstatně? (JČ) :)
Subtilní sofismata prince Stanislava. Stále mi vrtá hlavou, jak je to vlastně s těmi statistikami o trestných činech policie. Více odhalených zločinců v uniformě = lepší práce Inspekce ministra vnitra, která tuto kriminalitu tvrději stíhá. Méně odhalených zločinců v uniformě = lepší práce Inspekce ministra vnitra, protože její boj s trestnou činností politistů je úspěšný. Jak by ale vypadal neúspěch IMV? Je vůbec taková situace představitelná? Je, ovšem dojít k ní může zhruba se stejnou pravděpodobností, jako že hozená mince zůstane stát na hraně. Inspekce by neuspěla jedině v případě, že by statistiky zůstaly přesně stejné jako v předchozím období. (TP)
V Česku je stále přísně. Jinou zajímavou statistiku jsme dostali od tiskové mluvčí Ministerstva spravedlnosti Ivy Chaloupkové: V prvním pololetí letošního roku bylo odsouzeno pro trestný čin pomluva (§ 206 TZ) celkem sedm pachatelů, šest mužů a jedna žena. Tři dostali podmínečný trest, tři pokutu a v jednom případě soud od potrestání upustil. --- Mrtvý paragraf z komunistického trestního zákoníku, jak jsme se domnívali? Nezdá se... (TP)
Umění výstižného, překvapivého titulku s nádechem černého humoru prezentovala ČTK, když svou zprávu o rekonstrukci střelby v Mělníce nazvala "Rekonstrukce prokázala, že policista mohl ženu smrtelně zranit". A já bloud si myslel, že ji zastřelil někdo jiný! (TP)
Omluva. Omlouvám se Jiřímu Borovcovi z TV Prima, že jsem ho podle Čulíkova popisu mylně ztotožnil s hulvátem, s nímž se na včerejší tiskovce na MZV J. Čulík dostal do konfliktu. (TP)
Do fotogalerií jsme doplnili mnoho nových fotografií, mj. snímky, které Štěpán Kotrba pořídil ve spolupráci s Českým rozhlasem a které dokumentují jeho akci Africká odysea, narozeniny nosorožce v králodvorské ZOO, letecké záběry z východních Čech a fotografie parních lokomotiv, které nasnímal Tomáš Pecina v Lužné u Rakovníka. (TP)
Zpřístupnili jsme galerii portrétů 42 "podivných postav", které za poslední rok doprovázejí různé pražské demonstrace.
Již několik týdnů je v provozu nové diskusní fórum BL. To je k dispozici zatím pouze pro prohlížeč Internet Explorer a pro Mozillu, na netscapové verzi se intenzivně pracuje. (TP)
Konto, kam je možné posílat příspěvky na investigativní práci Britských listů, je toto:
Účet č. 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1 (na Ovocném trhu je oficiální sídlo banky, ale není tam klientské centrum.)
Variabilní symbol pro příspěvky 2001 (ti, po nichž chce banka konstatní symbol, mohou použít 0558).
Příspěvek lze složit (bez poplatku) na kterémkoli klientském centru banky:
Brno, Jánská 1/3
České Budějovice, Kanovnická 18 (podle věrohodných zpráv neexistuje)
Hradec Hrálové, Rašínova tř. 1669
Olomouc, K. Světlé 2
Ostrava, Dlouhá 3
Pardubice, 17. listopadu 238 (dtto)
Plzeň, Šafaříkovy sady 5
Praha, Václavské nám. 43
Praha - Zlatý Anděl, Nádražní 23
(Prosíme čtenáře, kteří přispěli nebo přispějí tímto způsobem v hotovosti, aby nás informovali e-mailem, kde a kdy částku zaplatili - připravujeme pro všechny sponzory malý, ale exkluzivní dárek a nechceme, aby o něj anonymní sponzoři přišli.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a
Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice
najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu
věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových
ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych
na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost
čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je
nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase
k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den
aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz
/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto
časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí,
že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby
upoutávku případně umístili na své internetové stránky.
JČ.
Czech media, Czech
politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské
listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a
hyperlinků, týkajících se ČR, zde
na Glasgow University). Zde jsou užitečné
internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou
republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana
Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|