Další žadatel o azyl byl pobodán na dělnickém sídlišti v Glasgow
Druhý žadatel o azyl byl v úterý večer pobodán na sídlišti Sighthill v Glasgow, zatímco tam pokračovaly protesty proti údajně rasisticky motivované vraždě kurdského uprchlíka.
Dvaadvacetiletý Íránec leží v glasgowské nemocnici Royal Infirmary poté, co, jak konstatuje policie, se stal terčem bezdůvodného útoku.
Mluvčí Strathclyde Police konstatoval: "Hovořili jsme s tímto uprchlíkem a zdá se, že to
byl zcela bezdůvodný útok.
V souvislosti s jiným incidentem byli podrobeni výslechu dva žadatelé o azyl, poté, co byl v jiné oblasti města pobodán běloch. Později byli propuštěni.
V Sighthillu, v tomto zanedbaném dělnickém ghettu, vzniklo násilí poté, co Firsat Dag dvaadvacetiletý uprchlík z Turecka, který přicestoval do Británie pod falešným jménem Firsat Yidiz, byl v časných ranních hodinách minulou neděli zavražděn.
Stovky žadatelů o azyl demonstrovaly v ulicích na protest proti této vraždě, zatímco bělošští obyvatelé dělnického sídliště vyhrožovali imigrantům a ničili veřejný majetek. Stěžovali si, že se o ně komunální úřady řádně nestarají.
Skotská nezávislá Rada pro uprchlíky konstatovala, že od letošního ledna došlo v Glasgow k 70 rasovým útokům a 7 z nich bylo vážných.
Ministr George Foulkes nařídil zastavit stěhování uprchlíků na sídliště v Sighthillu.
Velký počet z 3500 uprchlíků, odeslaných do Glasgowa, byl ubytován ve čtvrti Sighthill jako součást vládní politiky rozmisťování uprchlíků po celé Británii. Někteří místní lidé pak tam odmítli dál bydlet.
Norrie Gower, předseda Asociace nájemníku v Sighthillu, poukázal na to, že si lidi myslí, že se vláda stará daleko lépe o uprchlíky než o ně samotné a že právě to na sídlišti vyvolalo rasové napětí. Dodal:
"Nemyslím, že by se glasgovský komunální úřad měl pyšnit tím, co dokázal v Sighthillu. Odhodili jako na smetiště, a to myslím doslovně a vážně, téměř 2000 uprchlíků do nejvíce sociálně deprivované oblasti v celém Skotsku a důsledkem je to, co se stalo. Udělali medvědí službu uprchlíkům i obyvatelům Sighthillu.
Julia Allanová, předsedkyně skotské Rady pro uprchlíky, konstatovala: "Velký počet žadatelů o azyl byl přestěhován do Glasgowa, aniž by se to předem řádně naplánovalo. Situaci nijak neulehčilo, jestliže na sídlišti bydlí velmi zranitelní lidé ve městě s hospodářskými problémy."
Allanová obvinila sdělovací prostředky a politiky, že vytvořili všeobecnou antipatii vůči uprchlíkům, vzhledem k tomu, že neustále tvrdí, že je prý většina uprchlíků "podvodných a neoprávněných".