Upozornění: k předchozím číslům BL se dostanete, když kliknete v záhlaví na ikonu Archív. Celé dnešní vydání BL se vám natáhne, když kliknete na poslední řádce Obsahu (zde napravo) na Kompletní Britské listy
Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
Američané uvažovali, že použijí proti Saddámovi Husajnovi jadernou bombu
Plánovači amerického Pentagonu krátce uvažovali o tom, že by bylo vhodné použít proti biologickým zbraním Saddáma Husajna v Iráku nízkovýkonnou taktickou jadernou bombu. Uvedlo to americké televizní zpravodajství NBC News.
Jde o bombu B61. Byla vyvinuta v období války v Perském zálivu. Dokáže proniknout hluboko do podzemních bunkrů. Exploduje, čímž vznikne teplota až 7600 stupňů. Dokáže tak spálit a zneškodnit veškeré biologické zbraně.
Američtí vojáci uvažovali o užití bomby B61, konstatovala stanice NBC, protože i kdyby věděli, kde Saddám Husajn skrývá své biologické zbraně, Spojené státy nemají jinou zbraň, která by dokázala spolehlivě a okamžitě zlikvidovat biologické cíle. Z tajných zkoušek vyplynulo, že bombardování konvenčními bombami by pravděpodobně vyvolalo rozsáhlou kontaminaci biologickými zbraněmi, protože by je rozšířilo daleko od bombardovaného cíle.
Obavy ze záporné mezinárodní politické reakce však vedly americkou armádu k tomu, že nakonec možnost použití nízkovýkonné jaderné bomby proti Saddámu Husajnovi vyloučila, sdělili činitelé americké armády televizi NBC. Tak zbývá amerických stratégům jako jediná možnost jen brutální a soustředěné bombardování konvenčními zbraněmi, pokud se prezident Clinton rozhodne zasáhnout proti Iráku vojenskou silou.
Činitelé americké špionáže jsou však přesvědčeni, že šance na úspěch jsou stejně tak malé jak za války v Perském zálivu, kdy se podle zprávy CIA nepodařilo americkým bombám zničit ani jednu biologickou zbraň v iráckém vojenském arsenálu.
Pokud by se americká vláda nyní rozhodla k novému leteckému bombardování Iráku, pravděpodobně by bylo zaměřeno na irácká ropná pole a na Republikánskou gardu, která udržuje Saddáma Husajna u moci.
Všechny tyto informace byly součástí podrobného analytického pořadu o Iráku a o Saddámu Husajnovi.
Ve filmu byla také zdokumentována scéna z roku 1979, kdy Saddám Husajn zkonsolidoval svou moc ve vedení strany Baath. Na zasedání ukazoval postupně na osoby, které považoval za neloajální. Všechny tyto osoby byly odvedeny ven z místnosti a okamžitě zastřeleny.