Generálním ředitelem České televize se na nadcházejících šest let překvapivě stal osmadvacetiletý Jakub Puchalský, vedoucí pražské redakce českého vysílání BBC. Rozhodla o tom tajným hlasováním Rada České televize. Puchalský pracoval v české sekci BBC v Londýně a pak v Praze, byl předtím redaktorem ČTK. Jako vítěz získal podle Jana Jiráka šest z devíti hlasů. Praha si cení Puchalského zkušeností z BBC, jenže nikdo jaksi nechápe, že zahraniční vysílání BBC není vlastně BBC, že to financuje ministerstvo zahraničí a že tam mnohdy vládne skleníková atmosféra v podstatě propagandistického sdělovacího prostředku britské vlády pro zahraničí (možná méně v anglickém World Service než v jednotlivých jazykových sekcích, já vím, že se česká sekce BBC bude bránit, ale je to tak). Ze skutečného tvrdého investigativního zpravodajství domácí televize či rozhlasu BBC Puchalský zkušenosti nemá.
Puchalský chce z ČT udělat moderní médium, usilovat o vytvoření motivujícího prostředí pro zaměstnance, zajistit větší prostor pro její externí tvůrce "Ve volebním roce bude zpravodajství rozhodně jednou z priorit," řekl Puchalský. Puchalského projekt "hodně myslel na veřejnoprávní charakter České televize, na posílení zpravodajství a diskusních pořadů", řekl předseda Rady ČT Jan Jirák. (Jde ovšem nejen o "diskusní pořady", ale také o dobré analýzy problémů v dokumentárních a aktuálních publicistických filmech.Mluvit dlouze před kamerou ve studiu je sice levné, ale to nestačí.) To Puchalský jistě dobře ví, otázka je, zda bude mít peníze a lidi. Kromě toho, Puchalský sice dosud v Praze dostával dobrý plat pracovníka BBC, nebyl však pokud vím příliš dobře zajištěn jinak, neměl pokud vím pořádný byt a musí nutně nastat obava, jestli se ve vysoké funkci generálního ředitele České televize nenechá zkorumpovat případnými televizními vilami, limuzínami, atd. a nezapadne do už existujícího prostředí. Osmadvacet let je hodně velké mládí a otázka je, do jaké míry bude Puchalský osobností, a dokáže se prosadit proti převládajícímu etosu České televize.
Puchalský nechce bojovat s komerční televizi, ale poskytovat program všem vrstvám a skupinám obyvatelstva, včetně menšinových diváků. - Vždycky je dobré, když je do významné funkce jmenován někdo úplně nový, nové koště má naději pročistit Augiášovy chlévy. Mnozí pracovníci České televize se nyní prý Puchalského děsí, spíše by jeho jmenování měli považovat za novou, stimulující příležitost.
Bude zajímavé, zda si tak mladý ředitel poradí s byzantskou strukturou a hybností České televize, zda se mu mapř. podaří vštípi televiznímu zpravodajství konkrétnější filozofii.
Vladimír Železný z televize Nova si jistě mne ruce, jak jmenováním Puchalského vyklizuje Česká televize podniku CME bulvární pole. Jedinou pochybností a snad otázkou je, zda Puchalskému skutečně bude pro jeho funkci stačit jeho vzdělání - Puchalský vystudoval televizní žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. (Obecně se to nepovažuje za nejlepší možné dosažitelné vzdělání...) - To, kdo stojí v čele veřejnoprávní České televize, je nesmírně důležité. Rada vybrala nejzajímavějšího ze tří uchazečů. Mohl by Českou televizi podstatně zreformovat k lepšímu.
PS. Puchalský je původem z ČTK. Docela zábavné je, jak vysoce pozitivně referuje zrovna zpravodajství ČTK o jmenování Puchalského do funkce generálního ředitele ČT. ČTK pravidelně uzavírá kontrakt s Českou televizí na zpravodajství. Téměř to vypadá - z toho neobyčejně lichotivého zpravodajství ČTK o Puchalském - že ČTK je nyní nadobyčejně potěšena, že má v ČT svého muže. Asi doufá, že zavládnou kamaráčofty. Když bude Puchalskému hodně lichotit, tak dostane od České televize lukrativnější kontrakt.