Provalují se další a další skandály s financováním politických stran. Je zjevné, že hlavním problémem je nevyřešená otázka finacování politických stran v ČR, tak to strany během let flikovaly, jak se dalo. To, že nejen ODS, ale i ODA vydávaly za svého sponzora fingovanou společnost TMC registrovanou na Panenských ostrovech, jen dále dokazuje, že kam se v české společnosti zatne hlouběji, provalí se rozsáhlé právní a správní nedokonalosti. A hospodářského rozkvětu ČR nedosáhne, dokud nezavládne čestné, poctivé a otevřené jednání. K tomu však je zapotřebí pevných a dobrých zákonů. - Občanské demokratické alianci se moc nechce zveřejnit jména sponsorů, které fingovanou firmou TMC kryla.
KDU-ČSL oznámila, že tato strana nyní z vlády neodejde, jak to učinila při obdobném skandálu ODS v listopadu. To vypadá, že tedy v listopadu lidovci odešli z vlády nikoliv kvůli finančnímu skandálu, ale kvůli Klausovi, kterého už nemohli snést. Ohrožena je však prý spolupráce Unie svobody s KDU-ČSL, jejíž představitelé se domnívají, že tím, že se distancovali od ODS, nenesou na pochybných praktikách Občanské demokratické strany už žádnou vinu.
Hrozí-li rozpad spolupráce potenciálně koaličních stran, je to pro českou politickou scénu nebezpečné. Je velmi pravděpodobné, že v nadcházejících všeobecných volbách posílí své pozice čeští extrémisté (viz příspěvky Andrew Stroehleina a Ivana Kytky v tomto vydání Britských listů). Bude-li tomu tak, nemusí se žádné větší české straně podařit sestavit vládu. V tom případě bude nutné usilovat o koaliční spolupráci. Co se stane, když se nyní hlavní české politické strany navzájem natolik rozhádají, že žádná povolební spolupráce nebude možná?