Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Kytičku za neporozumění demokracii dnes dostávají:
Newyorský čtrnáctideník Americké listy a jeho úvodníkář Jaroslav Nový, který v posledním čísle z 26. března napsal:
Dovedete si představit babičku na Šumavě s absolutním politickým rozhledem, schopnou analyzovat pro a proti vstupu ČR do NATO? Já tedy ne. Nechme to raději politikům.
(Takže, pane Nový, by se volby vlastně měly konat jen o podružných záležitostech, viďte, aby voliči politikům náhodou něco nezvorali. JČ)
Co je nového v České republice
Je to oficiální: volby v ČR budou 19. a 20. června. Jejich termín včera vyhlásil prezident Václav Havel. Umožnil je ústavní zákon o zkrácení volebního období poslanecké sněmovny, který prezident podepsal. (Nezapomínejme, proč se konají předčasné všeobecné volby: proto, že koaliční vláda Václava Klause padla v důsledku nevyjasněného finančního skandálu a ODA se rozložila z podobných důvodů: padl kontrakt voličů s poslanci, uzavřený ve volbách v červnu roku 1996, protože se ukázalo, že měl kontrakt některé utajené stránky, o nichž voliči nevěděli.) - Havel řekl, že doufá, že předčasné volby povedou k určitému projasnění rozložení politických sil. (Škoda, že nepromluvil také o nějakém "provedení upřesnění nařízení". Nerad kritizuju prezidenta v tom, co se může zdát jako maličkost, ale je škoda, že nedává ostatním politikům příklad jasnou řečí.) - Strany, které chtějí kandidovat, musejí podat seznamy kandidátů do 10. května. Strany budou mít tři dny na zaplacení volebních kaucí ve výši 200 000 Kč za každý kraj, za celou ČR budou muset zaplatit 1,6 miliónů korun. (Škoda, v Británii může ve volbách kandidovat v podstatě kdokoli, volební kauce je 1000 liber, tedy něco méně než jeden měsíční plat. Tak se na pódiích při přenosu všeobecných voleb objevují vedle kandidátů hlavních politických stran i například Lord Buckethead nebo zástupce Monster Raving Loony Party (Lord Kyblík a zástupce Strany šílených bláznících příšer. Lord Kyblík je muž s hlavou ve tvaru vědra. Většinou získá tak osmdesát volebních hlasů. Zástupce Strany šílených příšer vypadá - no, poněkud šíleně. Na televizní obrazovce při přenosu voleb stojí často vedle premiéra, který se uchází o znovuzvolení. BBC pak oznamuje suchým objektivním reportérským tónem a ukazuje na obrazovce v tabulkách: Okrsek Maidenhead: zvítězil Labouristický kandidát: 31 255 hlasů, druhý byl konzervativec: 15 328 hlasů, dále Lord Kyblík, 86 hlasů, Monster Raving Loony Party: 185 hlasů, atd. - Mně se ta tolerance vůči výstředníkům na Británii líbí...) - Čtrnáctidenní volební kampaň začne 3 června a skončí 48 hodin před volbami, tj. 17. června ve 14 hodin. Hlasovat se bude 19. června od 14 hodin, 20. června od 7 hodin.
Miloš Zeman předloží dnes vedení ČSSD k úvaze návrh, že by odstoupil. Nezdá se to být zrovna strategicky nejchytřejší tah v předvolebním období, anebo to naopak strategický tah je, neboť Zeman zřejmě usiluje o vyjádření bezvýhradné podpory, jinak hrozí odejít.
ČTK vstoupila, zdá se, konečně do říše nadreality. Jako hlavní zprávu dne inzerovala ČTK ve čtvrtek večer informaci, že "ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Karel Vulterin odmítl obvinění vznesená autorem anonymního dopisu týkajícího se Vulterinových údajných závažných pochybení." Zpráva pokračuje: "Podle středečního vysílání televize Nova měl Vulterin opakovaně nakupovat alkohol v hodnotě kolem pěti tisíc korun, přičemž si měl nechávat vystavit účet s údajem, že jde o nákup nealkoholických nápojů. Šéf BIS si údajně měl také nechat za služební peníze zařídit a vybavit byt." Taky prý Vulterin povýšil bývalou, jemu údajně "blízkou" sekretářku do funkce podplukovníka. Toto je snad už skutečně rekord v nekvalitnosti novinářské práce. Cožpak čeští novináři opravdu neprojevují nad materiálem, který zpracovávají, vůbec žádný úsudek? Nevyšetřují samostatně vůbec žádnou "zprávu", která jim přijde do ruky? Zveřejní nekriticky každý anonymní dopis, který někdo pošle a každou hloupost, kterou odvysílá televize Nova? Proč se někdo anonymním udáním vůbec zabývá? - Co kdyby si Britské listy vymyslely nějaké závažné obvinění a poslaly ho anonymně ČTK? Stane se taky v této tiskové agentuře hlavní zprávou dne ?
Hornické odbory odvolaly po jednání s Kuehnlem a Luxem ve čtvrtek v 15 hodin stávkovou pohotovost. Dosáhly dohody s vládou o podmínkách ukončení privatizace státního podílu v dolech a své účasti v připomínkovém řízení před vyhlášením veřejného řízení.
Vlaky od 1. července zdraží o 22 procent, původně to mělo být 38 procent.
Občany znepokojuje agresivita mládeže. Většina chce podle průzkumu IVVM snížení věkové hranice trestní odpovědnosti pod 15 let. 66 procent obyvatel považuje agresivitu mladých lidí za závažnou. Šest procent se podle násilnictví mládeže neobává. K tomu, aby se situace změnila, je podle 34 procent dotazovaných nutná důslednější péče v rodině. Zpřísnění trestů by snížilo agresivitu podle 18 procent respondentů a 17 procent občanů požaduje kvalitnější výchovu v rodině i ve škole. Širší možnosti využití volného času a kontrolu násilí v médiích i v kultuře by přivítalo 11 procent obyvatel.
Upozornění: Informace o tom, jak bylo (pochybně) zprivatizováno Rudé právo a Mladá fronta (viz pořad ČT Nadoraz). Podrobnosti k této problematice, kterou nejprve otevřely Britské listy, jsou tyto: článek Jiřího Vančury z dvojměsíčníku Listy, materiál na české stránce Jana Čulíka na Glasgow University včetně původního vysvětlení Ondřeje Neffa, které vyšlo v Neviditelném psu 13. března 1997 (zjišťuji, že tento link nedopatřením vypadl a namísto něho byl k dispozici jen zdvojený link na článek Jiřího Vančury, za technickou chybu se omlouvám) a transkript pořadu Netopýr České televize (Co není v novinách), který se vysílal v ČT 2 dne 9.září 1997. K privatizaci Mladé fronty se v BL také vyjádřil v tomto článku Milan Šmíd.
Výběr textů z posledních dní:
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Zpravodajství ČT - poslání pro příští
tisíciletí a principy k jeho naplnění (Ivan Kytka, nový šéf zpravodajství ČT)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Plán naléhavých operačních, taktických
a strategických změn ve zpravodajském týmu (Ivan Kytka)
Změna volebního systému v ČR problémy neodstraní (Andrew Stroehlein)
POZOR: PRECEDENS: Boeing a Aero Vodochody: Boeing už jednou převzal jednu menší (kanadskou) leteckou firmu a za pár let ji vládě zase za drahé peníze vrátil (Jiří Jírovec)
Česká státní správa: Pro koho jsou česká velvyslanectví? (Andrew Stroehlein)
Proč někteří vzdělanci vypadají jako idioti? (Jiří Jírovec)
Finanční dary pro politické strany? Není problém, pokud víme přesně, kdo to platí (The Guardian)
K petici biologů na záchranu české vědy: Vědecký omyl (Jiří Jírovec)
Media in the Czech Republic: the current state of affairs (Jan Čulík)
Referendum se smí konat v Londýně, nikoliv v Praze
Dvojí občanství: Jsou dva pasy lepší než jeden? (Wall Street Journal 25.3.1998)
Kam spěje vývoj (Jiří Jírovec)
Role vzdělanců v chaosu české společnosti (přednáška Jana Čulíka)
Ostře odmítavá i souhlasná diskuse k výše uvedené přednášce Jana Čulíka (Vladimír Mlynář, Milan Uhde, Jiří Vančura, Zdeněk Pinc, Sylvie Richterová, Eduard Goldstuecker, Milan Horáček, Milan Hauner a další)
Naléhavá výzva vědcům: je třeba vytvořit silnou lobby pro vědu (ČEŠTÍ BIOLOGOVÉ)
Kosovo: Poznámky z jednoho londýnského semináře o tom, co skutečně rozděluje Evropu
České školství je na tom ještě hůř, než píší Britské listy! (Rudolf Joska)
Zdravotnictví: ODS se točí na obrtlíku (Jindřich Ginter)
Poučení z Le Pena pro Českou republiku (Andrew Stroehlein)
Čeští občané reagují ideologicky a stereotypně! (jména autora i jeho adresa jsou známy)
Zeman si zvolil nepřítele a sjednotil proti sobě pravici (Andrew Stroehlein)
Skandál kolem ČSSD ukazuje na její nestabilitu (Jindřich Ginter)
Krásné sny. Kolaborace už není v ČR jediným způsobem, jak udělat kariéru, je to však způsob nejvýnosnější. (Sunday Times, 22.3. 1998)
Zatraceně! Vono se dneska debatuje o NATO? (International Herald Tribune, 20.3.1998)
Malé strany nemají v ČR přístup do médií (DEU)
Prahu navštívil z Německa skutečný demokrat (Andrew Stroehlein)
České sdělovací prostředky publikují jen názory, které jsou v linii (Emanuel Mandler, vyšlo v MFD)
České školství je finančně v krizi (Jindřich Ginter)
"Zvýšení" platů učitelů je ve skutečnosti jejich snížením (Fiona a Andrew Stroehleinovi)
Jiří Pehe znovu kárá český národ (Andrew Stroehlein)
K českým volbám z kanadské perspektivy: Moje žrádýlko (Jiří Jírovec)
Škrtání dotací Evropské unie: ČR v roce 2015 (Andrew Stroehlein)
28 procent lidí si myslí, že to za komunismu bylo lepší: Tento frustrující průzkum veřejného mínění: Je to za dlouhou dobu nejlepší zpráva! (Andrew Stroehlein)
Češi v Americe a Češi doma: "Kdo nechtěl odejít, nemusel? Otevřený dopis do Čech (Michal Málek)
ODS si vybudovala pevné lokální struktury, a proto asi přežije (Andrew Stroehlein)
Západoevropští zemědělci se obávají zničení v důsledku rozšiřování EU (Sunday Times)
Prostituce: Praha, středoevropský Bangkok (Andrew Stroehlein)
Německý stavební projekt ve Velké Hleďsebi: Ukaž mi peníze (Jiří Jírovec)
Nekrolog za referendum o vstupu do NATO (Andrew Stroehlein)
NATO a Evropská unie se rozšiřují, dávejme velký pozor na zachmuřené Rusko (The Independent 12.3.1998)
K privatizaci Mladé fronty (Milan Šmíd)
Kanada: Podnik Javorový list soutěží o co nejméně placené pracovní příležitosti (Jiří Jírovec)
Vstup do NATO: Jesse Helms, předseda amerického senátního výboru pro zahraniční vztahy, kritizuje ČR
Václav Havel a "kmenový stát" (Andrew Stroehlein)
Proč nemají nynější česká vláda a parlament mandát občanů (Jan Čulík)
K rozšiřování NATO: O krysách a lidech (Jiří Jírovec)
Silnice E 55: tam jsou dnešní česko-německé vztahy (Andrew Stroehlein)
Havel? Jistě, ale... (Václav Žák)
Vývoz zbraní z ČR: Praha, Alžír, Brusel (Andrew Stroehlein)
Jak bude vypadat předvolební kampaň V ČT? Špatný zákon zajistí špatné předvolební pořady? (Jan Čulík)
Theo Waigel, Sládkův bavorský spojenec (Andrew Stroehlein)
O dvojích cenách: Hostinský z Milína (Jiří Jírovec)
Dopis amerického senátora Johna Ashcrofta, vyjadřující pochybnosti o rozšiřování NATO
Vstoupí středoevropské země do EU jen jako druhořadí členové? (Andrew Stroehlein)
Můžete přijít o hlasovací právo! (Andrew Stroehlein)
Americký senát schválil přičlenění středoevropských zemí k NATO, informace o námitkách senátorů (New York Times)
Rozšiřování NATO do střední Evropy je krátkozraká, nepromyšlená tragédie (dánský politolog Michael Andersen)
Duální rozhlasový a televizní systém, televize Nova a článek v Respektu (Milan Šmíd)
Svědectví bývalého šéfredaktora Sunday Times Andrew Neila o diktátorských metodách mediálního magnáta Ruperta Murdocha, majitele Sunday Times
Svoboda projevu ohrožena: Mediální multimilionář Rupert Murdoch zakázal vydání knihy bývalého britského guvernéra Pattona o Honkgongu
Kultura zbabělství: co dělat, aby si lidi i v dnešní době zachovali svobodu projevu. Argumentace Timothy Gartona Ashe, velmi aktuální i pro novináře v ČR
Využijme vlasteneckého vítězství "zlatých hochů z Nagana" k propagaci českých výrobků v zahraničí (Jan Čulík)
První dvě romské rodiny dostaly v Británii asyl - rozhovor s britskou odbornicí na přistěhovaleckou problematiku (Jan Čulík)
Ukradená Fronta, ukradené Právo (Jiří Vančura, Listy č. 1/1998)
Britská vláda usiluje o stimulování vzdělávací revoluce, aby země ekonomicky přežila. Co vláda česká? (Jan Čulík)
Prestiž BBC pramení z neposkvrněné historie a jasné vize (Ivan Kytka
Dvojí ceny pro domácí a pro cizince: Jděte do muzea (Andrew Stroehlein)
Zástupné jásání nad hokejovým vítězstvím v Naganu (Jan Čulík)
Nový ředitel České televize Jakub Puchalský je z BBC - co je to za instituci?(Jan Čulík)
Čtyřicet let pozadu? "Naši" Romové a "naši" Němci (Andrew Stroehlein)
Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
"Je to pro vás dobré" (New York Times ironicky o ČR, o rozšiřování NATO a o Clintonovi)
SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík