Zde je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Týdeník o nových knihách a o literatuře "Knihy online" má adresu http://knihy.internet.cz
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
Aktualizace z neděle 30. srpna:
Původní reportáž pro Britské listy:
Local Street Party, Praha 29.8.1998
Dlouho připravované "povolební setkání mládeže" Local Street Party, které uspořádalo několik ekologických a autonomistických skupin, se dnes uskutečnilo v centru Prahy. Na Palackého náměstí se postupně shromáždilo několik tisíc účastníků, kteří tančili na hlasitě reprodukovanou hudbu ve stylu "techno" a "house".
Na místě srazu byly volně k dispozici nebo ke koupi propagační materiály různých alternativních uskupení, ochránců zvířat, anarchistů, ekologických skupin, stoupenců krajní levice apod., a podepisovaly se nejrůznější petice, např. proti novele trestního zákona (tzv. drogovému zákonu), proti pokusům na zvířatech, za zrušení pohotovostního pluku policie.
Policejní síly, které bděly nad akcí v mimořádně vysokém počtu, byly rozděleny do tří skupin. Pro službu přímo na Palackého náměstí vyčlenilo vedení zkušené policisty, ve vzdálenosti cca. 500 m byli připraveni pro případ zásahu mladší policisté a ještě dál čekali v autobusech dohola ostříhaní příslušníci speciální zásahové jednotky, podobné, jaká při květnové Global Street Party působila jako nechvalně známé "bicí komando". Přestože část účastníků kouřila marihuanu a patrně byly k dostání i lehké halucinogenní drogy, policisté proti demonstrantům nezasáhli.
Po osmnácté hodině se průvod účastníků vydal na plánovaný pochod centrem města. V Resslově ulici byl průvod zastaven a po téměř hodinovém vyjednávání mezi organizátory a policií bylo dohodnuto, že místo původní trasy, která měla vést Vodičkovou ulicí a přes Václavské náměstí (tedy kolem restaurací KFC a McDonald's), bude pokračovat Ječnou a Jugoslávskou ulicí na náměstí Míru. Několika účastníků jsem se ptal, zda toto - podle mého mínění poněkud alibistické - řešení akceptují, a ve všech případech jsem dostal kladnou odpověď: hlavní je nenechat se vyprovokovat.
Akce skončila kolem 22. hodiny. Kromě ojedinělých případů (jeden případ poškození policejního automobilu) nebyly hlášeny žádné konflikty mezi účastníky a policií.
Podle informací Českého rozhlasu se po skončení Party část účastníků, v počtu několika desítek až stovek osob, vydala k provozovně McDonald ve Vodičkově ulici. Zde uspořádali blokádu restaurace a posléze došlo ke střetu s policií. Než jsem se na místo dostal, ekologičtí aktivisté již byli odstraněni a všechny provozovny McDonald's a KFC střežily skupiny policistů, vesměs v civilu. K žádným škodám na majetku restaurací nedošlo.
Myslím si, že z dnešní akce lze učinit několikerý závěr:
- Policejní zákrok byl tentokrát zřejmě proveden daleko profesionálněji než při Global Street Party v květnu - chci věřit, že se neopakovalo ani týrání zajištěných osob. Je legitimní ptát se, zda by téhož výsledku nebylo možno dosáhnout levněji, ale je třeba zdůraznit, že policejní akce tentokrát nepůsobila jako demonstrace síly, což je pro image policie velmi dobře.
- V demokratické společnosti je běžné, že každý má právo nenásilnou formou vyslovit souhlas s čímkoli, vládní politikou počínaje a Pythagorovou větou konče. Toto právo nelze upírat ani odpůrcům amerických restauračních řetězců. Restaurace pana McDonalda, stejně jako žádný jiný soukromý subjekt, nemá právo na to, aby ji policie chránila před demonstrací aktivistů kteréhokoli směru; policie však musí dělat to, co jí ukládá zákon, tj. chránit bezpečnost osob a majetku.
- V tomto světle si dovolím vyslovit vážné pochyby o představě, kterou vyslovil v pátečním Právu (v jinak velmi dobrém článku) Petr Uhl, totiž že policisté by měli být vychováváni tak, aby se naučili s mladými lidmi diskutovat a snažit se pochopit, jaké jsou jejich motivy. Obávám se, že tato cesta vede právě tam, kam se česká společnost nesmí dostat. Kdybychom resignovali na požadavek apolitičnosti policie, není důvodu, proč bychom nemohli svěřit ochranu veřejného pořádku jednotkám domobrany, aventuálně skinheadům - nepochybuji, že posledně uvedení by se tohoto úkolu zhostili mistrně.
Praha, 30.8.1998
Tomáš Pecina
http://web.telecom.cz/cleose/tompecina1.html
Pražská burza zažila nevídaný propad cen, nejhlubší ve své zhruba pětileté historii. Vlivem šířící se
hysterie z Ruska, která zachvátila téměř všechny trhy, ztratily na nejživější části pražského trhu, v tzv. systému SPAD
(který nejvíce připomíná obchodní systémy obvyklé ve světě) všechny akcie minimálně deset procent. Česká spořitelna
přitom dosáhla nevídaného propadu o více než dvacet procent, který dokonce donutil burzu, aby s tímto titulem dočasně
ukončila obchodování. Česká spořitelna ztratila 24,1 procenta, ČEZ 12,5 procenta, Komerční banka 12,3
procenta, SPT Telecom 8,5 procenta a Unipetrol 6,7 procenta. Česká koruna se opět ubránila a skončila na 18,50 za
marku, tedy v pásmu, v němž se pohybuje obvykle.
Masakr v deníku Slovo. Německý majitel prodělečného deníku Slovo, který vlastní také prodělečné Zemské noviny, plánuje oba deníky vydávat tak, aby si sice zachoval jejich předplatitele, ale aby výroba obou listů byla co nejlevnější. Takže bude od nynějška vycházet Slovo tak, že určité stránky budou v něm totožné se Zemskými novinami! Ať žije pluralita tisku. Že by se počítalo s tak nízkou inteligencí čtenářů, že to nepoznají? Ve čtvrtek byla bez předchozího upozornění v redakci Slova propuštěna polovina zaměstnanců. Slušný zaměstnavatel se takhle nechová. Není to v zájmu samotného majitele podniku. Jak si ti lidé myslí, že mohou takto motivovat zbylé zaměstnance k loajalitě k podniku a k práci, která by měla být dělána s osobním zájmem a při vědomí smysluplnosti věci?
Prezident Václav Havel půjde dnes odpoledne domů z pražské Ústřední vojenské nemocnice, kde
strávil od 23. července 37 dní a kde mu 26. července rakouský chirurg Ernst Bodner při plánované operaci zrušil
umělý vývod tlustého střeva. Havlovu rekonvalescenci zkomplikovaly problémy s dýcháním a srdeční arytmie,
vyvolaná zánětem plic, takže mu lékaři provedli 3. srpna opět tracheotomii, chirurgický otvor do
průdušnice. Z otvoru na krku byla Havlovi ve středu odstraněna kanyla a během jednoho dne se otvor po tracheotomii
prakticky uzavřel, takže prezident volně dýchá i volně mluví. Domácí léčba bude probíhat na zámku v Lánech podobným
způsobem jako po první, dubnové operaci a soustředí se na intenzivní a pravidelná dechová cvičení. Pokud půjde rekonvalescence dobře, bude moci v polovině září Havel jet do USA.
Bude se z Prahy vysílat jen do Íránu, nikoliv do Iráku? Podle včerejších informací českého vysílání BBC rozhodla prý česká vláda povolit vysílání amerických stanic Radio Free Europe / Radio Liberty do Íránu, nikoliv však do Iráku. Pokud tomu tak je, je to zajímavý precedens. Bude Česká republika vystupovat na obranu plurality, demokracie a svobody jen potud, pokud to nebude nebezpečné? Pokud ano, je to tedy docela legrace: "My Češi zastáváme základní civilizační principy jen potud, pokud na nás někdo nehoukne. A v této situaci se Iráku bojíme víc než USA. " Jaký signál to vydává v české zahraniční politice? "Jsme bojácní, když na nás zakřičíte, ČR udělá, co se po ní bude chtít." Spíš by bývalo pro morálku českého národa asi lepší, kdyby se z ČR do Iráku vysílalo, ale za přísných bezpečnostních opatření. Anebo že ČR není vstavu něco takového zařídit? - Ondřej Neff vyjadřuje v pátečním vydání Neviditelného psa tento názor: "Já chápu, jaké riziko vidí a jakého rizika se obává Jan Kavan. Irácký a iránský režim jsou ostře protizápadní, a kdybychom podpořili svobodné vysílání do těchto zemí, mohlo by to znesnadnit budování
mostů na Východ. Je to hanba a zbabělost. A je to ve svých důsledcích obrovské bezpečnostní riziko - že prostě se nezapojíme do západních ekonomických a bezpečnostních struktur." - Čímpak je asi tato argumentace podložena: "Kavan dělá Američanům obstrukce, protože je loutkou Moskvy" !!?! A druhá věc: další podivná myšlenka, která cirkuluje Českou republikou bez rozumné korekce mezinárodním diskursem. V úterý 18. srpna ji také vyslovil v diskusi v Českém rozhlase na toto téma Jiří Pehe: Má-li být ČR přijata do Evropské unie, měla by povolit vysílání RFE-RL do Iráku. Nechápu co má co společného vysílání americké stanice z Čech na Blízký Východ se žádostí ČR vstoupit do Evropské unie. Oni snad Američané rozhodují, kdo bude přijat do EU? Spíše je přece známo, že mezi Spojenými státy a Evropskou unií existuje určitá rivalita. Představa, že se ČR musí chovat vůči "Západu" servilně, jinak nebude přijata do západních struktur, je podivná.
Ministr dopravy Antonín Peltrám si přeje nejen zdvojnásobit spotřební daň z pohonných
hmot, a motoristé mají v budoucnu jako v Evropské unii platit i silniční a případně také ekologickou daň. A to je dobře, protože jinak by byla ČR zahlcena auty a důraz by skutečně měl na rozvoj ekologičtějších dopravních prostředků. Jiná věc je, že odebírat lidem soukromé automobily je velice nepopulární. I britská vláda se zalekla a ustupuje nyní do určité míry od svého radikálněji míněného programu omezování soukromé automobilové dopravy ve městech, přestože je v tomto ohledu v britských městech situace už nesnesitelná.(V současnosti trvá přejet Londýn déle, než to trvalo před 150 lety koňským povozem!)
Senát by měl podle Václava Klause čelit po listopadových volbách, "levicovému hazardérství ČSSD", a tak se Klaus bude snažit obsadit ho co největším množstvím stoupenců ODS. Pokud bude po jeho, bude tam hodně Janů Zahradilů.
Republikáni nedostanou příspěvek na volby, protože prý nezaplatili daně.
K informaci o tom, že se vláda snažila vstoupit do distribučních plynárenských společností, ane nepodařilo se jí to předem utajit, aby nestoupla hodnota akcií, o čemž jsme psali v těchto BL, jsme dostali tento zajímavý dopis, jehož pravdivost se nám zatím nepodařilo prověřit z nezávislých zdrojů. Je na novinářích v ČR, aby tak učinili, zveřejňujeme ho tedy jen jako námět k prošetření: "K vaší zprávě o Transgazu a privatizaci plynárenských sítí jeden dodatek: Vláda mohla tajit, co chtěla, když finančním ředitelem Transgazu je ing.Petr Wojtyla - člověk, který v r. 1995 se snažil získat v privatizaci 50,9 procent akcií s firmou DB Invest Pardubice - majitel Ing. Beran. Právě DB Invest Pardubice odkoupil akcie plynárenských sítí od Transgazu a pak je prodal dále - tyto machinace údajně šetří dozorčí rada Transgazu, která o spojení Wojtyla-Beran nemá ani páru."
Nacionalistická fraška: Prověrka znalostí češtiny před vstupem do bludiště. V červenci jsem vzal své děti do bludiště na Petříně a protože jsme mluvili česky, nebyli jsme podrobeni apartheidu a nemuseli jsme platit zdražené vstupné pro cizince. Děti se na to ale dívaly divně, když jim otec říkal, "Mluvte česky, ať nemusíme platit víc!" Včera tam přivedla jedna česká studentka dva své kamarády, studenta z Tchajwanu a dívku z Belgie. Kupovala pro ně do bludiště lístky, mluvila česky a ukazovala jejich studentské karty, aby dostala studentskou slevu. Avšak bdělá prodavačka vstupenek to nepřipustila: "Tyto studentské karty u nás neplatí. Jděte si stěžovat na Betlémské náměstí, mě to nezajímá." Došlo ke konfliktu, během něhož prodavačka vstupenek vyběhla ze své kukaně a bedlivě zkoumala uchazeče o vstup: "Tenhle člověk určitě nemluví česky, že? Bude muset zaplatit zdražené vstupné. A tahle dívka taky neumí že ano? Taky zaplatí zdražené vstupné." Češka, která lístky kupovala, se rozčílila: "Podívejte se, ty lístky kupuju já, já jsem Češka a to jsou moji kamarádi." Tento rozumný argument neplatil. Návštěvníci, nevěříce vlastním očím, sledovali bez dechu, jak prodavačka lístku prověřuje jejich jazykové znalosti. "Tak se na ní vykašli a prosím tě, dej jí těch třicet korun," byla jejich reakce, ač to byli taky chudí studenti. - Je zajímavé, že se při vstupu do bludiště na Petříně prověřuje znalost českého jazyka. Připomíná mi to trochu jazykový zákon na Slovensku. - Matthias Roeser z Drážďan k tomu v pátek v poledne připomíná:
Jediny dusledny postup v tomto pripade by asi bylo:
1. Zajistit adresy svedku.
2. Podat trestni oznameni na provozovatele kvuli rasove a
narodnostni diskriminaci.
3. Pozorovat, jak s tim nalozi prislusne "fidlovackovske"
organy , a prubezne o tom informovat prostrednictvim BL.
Urcite by to stalo za to.
Čtvrteční Jednadvacítka České televize. Klepetko byl tentokrát relativně velmi dobrý. Prozrazením "tajného usnesení", že vláda bude do státních podniků jmenovat své lidi, došlo možná k určitému zlomu ve dvou médiích: Právo začalo psát proti vládě a Česká televize se přestala třást před ČSSD.
Nejasnosti kolem financování reportáží Pavla Boudy, bruselského zpravodaje ČT, trvají. Generální ředitel ČT Jakub Puchalský v Britských listech z 27. srpna 1998 konstatoval, že práce zpravodajů České televize je financována výlučně z peněz ČT. - V této souvislosti by však bylo záhodno, aby Pavel Bouda vysvětlil, co mínil svým nešťastným dopisem z 13.7. 1998, když v něm napsal, že ČT má různé profesionální služby v Bruselu jen díky němu zadarmo. Byl to snad od Pavla Boudy omyl? Mělo by to být objasněno. We should be told, jak se píše v britském tisku.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list". - Česká televize dosud neobjasnila ani vztahy společnosti Hroch k ČT.
Výběr textů z posledních dní: