The weekly English-language electronic NEW PRESENCE, edited by Andrew Stroehlein, is here.
A selection of articles in English, dealing with the Czech politics and the Czech media, mostly published in the Czech internet-daily Britske listy over the past year or so, is at this address.
Zde je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
- Česká vláda nabídne NATO pro zásah v Kosovu polní nemocnici.
Řekl to v Bruselu Miloš Zeman. (Není toto opakované poskytování nemocnic organizaci NATO z české strany poněkud alibistické? Neměla by česká strana dát k dispozici vojáky, když už se akce chce účastnit?) Česká republika se prý asi stane
členem NATO na přelomu roku.
Česká vláda vyslovila souhlas s umístěním redakce pro irácké vysílání
Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda na území České republiky pod podmínkou, že
bude spolurozhodovat o konkrétním umístění sídla redakce. Současné umístění redakce v
rezidenční čtvrti v Praze 6 z bezpečnostních důvodů odmítla.
Vyšší sledovanost ČT v době od 19:00 do 22:00 v poslední době přičítá generální ředitel ČT Jakub
Puchalský i změnám, které zavedl v září. (Není divu, kvalitu zpravodajství Puchalský nezlepšil, ta zůstala špatná, ale posunul zpravodajství podle vzoru TV Nova směrem k bulvárnosti.)
Průměrná sledovanost Událostí stoupla za půl roku podle měření o tři až pět procent, sledovanost "Událostí
plus" se drží každý den mezi šesti a 12 procenty. Předseda Rady ČT Jan Jirák řekl, že Puchalský je na rozdíl od svého předchůdce sice "otevřeně neposlušný", ale
komunikativní ředitel. "Je skutečně partnerem," řekl Jirák.
Jednoho z hlavních podezřelých na vytunelování kladenských hutí, Josefa Vostárka, zadržela v pátek policie a vyšetřovatel jej obvinil ze
zpronevěry. Vostárek je stíhán na svobodě.Je čtvrtým
trestně stíhaným v souvislosti s vytunelováním Poldi.
Panika ohledně prý špatného stavu České spořitelny a Komerční banky je prý podle Václava Klause "privatizačním šumem" - kdosi se snaží před privatizací snížit hodnotu těchto finančních institucí.
Restituenti, kteří se osm let marně snaží o navrácení majetků
zkonfiskovaných komunistickými soudy, chtějí upozornit vládu, že jim nikdo nevěnuje pozornost. Budou na úterní demonstraci před
budovou Úřadu vlády v Praze požadovat přímé jednání s vládou a personální změny na soudech.
Podle Jiřího Straucha ze Svazu občanské sebeobrany (SOS), který sdružuje desítky
nespokojených žadatelů o restituce, již od roku 1990 marně upozorňují na nedostatky v
restitučních zákonech a protiprávní jednání některých soudců.
Předseda sněmovny Václav Klaus kritizoval prezidenta Václava Havla, že mu při návštěvě na Hradě nedali teplé jídlo a že Havel jezdí v mercedesu. Klaus také dodal, že prý prezidenta o kousek více zajímá rozpočet Hradu, který se má snížit, než státní rozpočet jako celek. "To je samozřejmě nesmysl. Já jsem nežádal ani korunu pro Pražský hrad," řekl Václav Havel a dodal: "Příště dáme teplé jídlo."
Guardian nemá zájem o rozhovor s Václavem Havlem po jeho příjezdu do Británie. Bohužel pominuly zřejmě už doby konjunkturálního zájmu ze začátku devadesátých let o českého prezidenta. Zatím neotiskly žádné britské noviny ani řádku o tom, že se do Británie chystá na státní návštěvu prezident Havel. Někteří novináři z Guardianu plánovali původně otisknout s Havlem rozhovor, ale vedoucí pracovníci těchto novin jim to zatrhli, že je to nezajímavé.
Včerejší Lidové noviny uvádějí, že meteorolog Ján Zákopčaník byl potrestán pokutou a dočasným zákazem vystupovat na obrazovce za to, že "při vysílání Počasí použil v komentáři k záběru s prasaty jména tvůrců pořadu Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí." Docela by mě zajímalo, podle kterého ustanovení zákoníku práce mohou být zaměstnanci veřejnoprávní televize pokutováni, nicméně Zákopčaníkova reakce mi připadá vtipná a zcela adekvátní povaze (podle mého soudu vynikajícího) satirického pořadu. Každému soudnému divákovi totiž muselo být jasné, že předmětem posměchu jsou Počasíčko a přitroublé Snídaně, nikoli osobně pan Zákopčaník a paní Černocká, kteří byli k vyjádření tohoto uměleckého záměru "zneužiti". T.P.
Mlčením zpochybňuje Česká televize svou věrohodnost. Že by bylo vedení ČT ochotno mluvit jen s těmi, kdo je chválí? Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list". - Česká televize dosud neobjasnila ani vztahy společnosti Hroch k ČT.
Výběr textů z posledních dní:
Jeden čtenář si stěžoval na příliš dlouhý seznam starších článků z BL na tomto místě. Proto jeho pokračování umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Prosím, napište mi, co si o tom myslíte. Mnoho čtenářů se totiž často vrací ke starším textům z BL právě na základě tohoto seznamu.