Jděte na Západ, mladý gangstere
Ruští mafiáni se zaměřují na střední Evropu, FBI se tomu snaží zabránit, napsal 7.12. 1998 časopis Business Week
Ruční granáty vybuchují v striptýzovýchg klubech a kasinech od Varšavy po Sofii, jak mezi sebou mafiáni bojují o vliv. Na Slovensku se stala uříznutá hlava bývalého policisty ozdobou jeho auta. Maďarský gangster, který byl ochoten svědčit policii, byl usmrcen výbuchem uprostřed dne na budapešťské ulici.
Tato šířící se brutalita je dílem ruských a ukrajinských mafiánů pronikajících do střední Evropy. Ale jejich přítomnost je nebezpečnější, než krvavé násilí či růst prostituce a krádeže automobilů, které způsobují. V Polsku, v Maďarsku a v České republice si vytvářejí ruské mafiánské skupiny sítě obrovského politického a hospodářského vlivu. "Nejsou tady jen proto, aby vydělávaly a propíraly peníze," konstatuje Laszlo Kover, maďarský ministr národní bezpečnosti. "Chtějí ovládnout hospodářství."
Jak se tyto tři země připravují na vstup do Evropské unie, kriminální gangy rychle vytvářejí formální firmy, jejichž prostřednictvím chtějí infiltrovat korporace, banky a kapitálové trhy na Západě. "Kupují nemovitosti a snaží se proniknout do sfér hospodářské a politické moci," je znepokojen americký velvyslanec v Maďarsku Peter F Tufo. Obává se také, že "existuje přímé spojení" mezi ruskými gangstery ve střední Evropě a ve Spojených státech.
Proto se Spojené státy zaměřují na střední Evropu jako na hlavní bojiště ve snaze zastavit šíření ruské mafie. Od roku 1995 vede FBI v Budapešti regionální policejní akademii. Ale za poslední rok, jak se vlna zločinnosti rozrůstá a vlády středoevropského regionu jsou stále více znepokojeny, zahájilo americké ministerstvo zahraničních věcí a FBI celou řadu nových iniciative. Už nevedou jen školicí kursy, ale přímo radí při řešení policejních případů. Pomáhají také při vypracovávání trestních zákonů a zavedli školicí programy, v jejichž rámci přijíždějí do střední Evropy vysocí policejní důstojníci z USA.
Maďarsko, Polsko a Česká republika jsou pro gangstery z Ruska a z ostatních bývalých sovětských republik perfektní směsicí Východu a Západu. Mnoho zločinců bývalo kdysi příslušníky sovětské elity, od špionážních agentů až po pracovníky obchodních misí. Spoléhají se na staré kontakty, které jim pomáhají zakládat firmy, získávat povolení a pasy a ochraňují je před inspekcí úřadů.
Gangsteři také využívají chaosu první let tržních reforem. Například v Maďarsku bylo založeno tolik nových firem, že obchodní rejstřík dokončí registraci všech těchto podniků teprve letos. Policie dosud nemohla kontrolovat majitele či investory firem, o nichž se domnívala, že jsou to jen formální firmy, využívané jako krycí jména pro organizovaný zločin. "Naše instituce pořádně nefungovaly. Byl to ráj pro mafie," konstatuje Istvan Miko, šéf ředitelství maďarské policie proti organizovanému zločinu.
Ale hlavním důvodem, proč shledávají ruské kriminální skupiny Maďarsko, Polsko a Česko republiku tak lákavými, je to, že tyto země jsou branami na Západ. Jejich rostoucí ekonomiky a hranice s Evropskou unií poskytují firmám, založeným v tomto regionu, legitimitu.
Firma, která je například založena v Praze, je méně bedlivě kontrolována západními finančními inspekčními institucemi, než firma, založená v Kijevě, a pražská firma je atraktivnější pro potenciální investory.
Policie se snaží zabránit vzniku další firmy, jako je YBM Magnex International, Inc. Tato firma vyrábí magnety a prodává ropu. Má ústředí ve městě Newtown v americkém státě Pennsylvania. Mezi jejími původními akcionáři byl Semeon Mogilevič, původem z Ukrajiny. Má povolení k pobytu pro Maďarsko a přímo řídí kriminální operace - od praní špinavých peněz až po pašování uměleckých předmětů - v Maďarsku a v České republice. Ve zprávě z roku 1995 ho charakterizovala britská policie jako "jednoho z nejvážnějších světových zločinců". Britská vláda mu zakázala vstup do země.
Navzdory spojitosti s Mogilevičem, firmě YBM se podařilo dostat se v roce 1996 na torontskou burzu a získat podporu takových makléřských firem jako je First Marathon Securities Ltd. a Nesbitt Burns. Jejich nadšená podpora znamenala, že se YBM akcie dostaly do torontského indexu 3000. V květnu 1998 měla firma YBM tržní hodnotu 600 miliónů dolarů. Cena jejích akcií se však rozložila a obchodování s nimi bylo zastaveno 13. května 1998, když 60 policistů americké FBI provedlo razii v ústředí firmy v městě Newtown. Dosud nebyl nikdo soudně stíhán, avšak zdroje uvádějí, že existují důkazy poukazující směrem k propírání špinavých peněz.
Firma YBM se chlubila tím, že má v Maďarsku obrovský provoz, Magnex, ktereý prý v roce 1996 vyprodukoval většinu obratu firmy, 90 miliónů dolarů. Ve skutečnosti to nebylo nic jiného než dvoupatrová zanedbaná budova na okraji Budapešti. Podle maďarských inspekčních orgánů byl její obrat v roce 1996 jen 1,5 miliónu dolarů.
Avšak mnoho analytiků se o věc blíže nezajímalo a věřili, že maďarský provoz, bez ohledu na svůj pochybný původ, dokáže rychle zvýšit své zisky.
Američtí činitelé chtějí zastavit pronikání organizovaného zločinu do Střední Evropy. Ohniskem úsilí FBI je Maďarsko, kde byla v květnu zvolena nová vláda, která zejména přislíbila ve volebním programu, že bude bojovat proti zločinnosti.