středa 9. června

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Přehled událostí Odkazy:
 • Soubor nejzajímavějších článků z poslední doby Válka o Kosovo:
 • NATO a Rusko se dohodly o mírovém plánu pro Kosovo Sdělovací prostředky a politika v ČR:
 • Velká koalice politiky a sdělovacích prostředků (Andrew Stroehlein)
 • Stále více lidí nemá co říci, ale říká to dlouze (Vladimír Kusín) Letná:
 • Perpetuum stabile (Václav Pinkava) Česká politika:
 • ČR a Evropská unie (Ivan Hoffman, Český rozhlas) Velká Británie:
 • Konzervativní ministr byl odsouzen za křivou přísahu u soudu na půldruhého roku do vězení Česká společnost:
 • Jsme schopni přijímat informace? (Vratislav Kuška) Reakce:
 • Několik poznámek k paní J. Fuchsové (Dalibor Žůrek) Ekologie v ČR:
 • Děti Země poslaly dopis ministru Kužvartovi kvůli dioxinům
 • Plní firmy povinnost uloženou zákonem o odpadech? (Děti Země)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
 • Tady je minulé vydání Britských listů.
 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
 • Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
 • Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.

  Co je nového v České republice

 • Nebylo by nejlepší všechny cizince z ČR vykázat? Poslanecká sněmovna podpořila v úterý další projednávání vládní předlohy zákona, který má zpřísnit podmínky pro vstup a pobyt cizinců na území České republiky i jejich vycestování ze  země.

 • ČR vyšle do mezinárodních mírových sil KFOR, do Kosova "průzkumnou rotu" o počtu nanejvýš 150 vojáků. (To moc, zdá se, tedy není.) Rozhodnutí vlády musí schválit Poslanecká sněmovna. Rota by mohla být nasazena od 1. července.

 • Poslanecká sněmovna podle očekávání zamítla vládní návrh změny Ústavy ČR, který měl posílit pravomoci vlády při vysílání českých vojáků do zahraničí a přijímání cizích sil na území ČR.

 • Vládní návrh zákona o ombudsmanovi postoupil ve sněmovně do druhého parlamentního čtení. Ombudsman má chránit občany před nekorektností a nečinností státní správy.

 • Na Železného titulek o "pirátském" vysílání se dívalo v sobotu asi 470 000 diváků, mesmerizovaných Novou. - Jestlipak se dokáže český tisk pozvednout nad bulvární psaní o povrchnostech ohledně sporu Železný - CME a pokusí se o hlubší analýzu? Neodpoví někdo na otázky: Co bude s licencí na televizi Nova? Proč se nikdo nezajímá, že ji firma CET 21 dostala podvodně, za přísliby jiného vysílání, které pak nesplnila? Proč se nikdo nezajímá, jak přesně došlo k tomu, že najednou vlastní Železný 60 procent licence, když byla licence udělena původně šesti rovným vlastníkům? Rovná se licence pro TV Nova Vladimíru Železnému? Co se stane, kdyby Železný náhle zemřel? Jaká bude role Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, když má snad být odvolána? Jaká je systematičtější a dlouhodobější vládní politika vůči komerčním televizním stanicím? Čekáme na to, až nějaké noviny otisknou alespoň dvoustránkovou, fundovanou analýzu na tato témata.

 • Rada pro rozhlasové a televizní vysílání "zaujme stanovisko". Rada pro rozhlasové a televizní vysílání bude ve středu jednat "s oběma stranami konfliktu kolem Novy" a pak "zaujame stanovisko" k opakovanému přerušení vysílání TV Nova. Obsah vysílání Radu zřejmě ani tolik nezajímá, hlavně aby nebylo přerušováno?

 • Přívalové deště rozvodnily v úterý odpoledne některé řeky ve východních Čechách.

 • Překvapení! Lékaři sami dospěli k závěru, že s transplantacemi v Ostravě bylo všechno v pořádku. Komise České lékařské komory nezjistila při posuzování zdravotnické dokumentace ostravského transplantačního centra v žádném z 27 posuzovaných případů poškození dárce ani příjemce orgánu. Poslanecká sněmovna zvolila deset členů nově zřízené parlamentní vyšetřovací komise, která se bude činností centra zabývat. Pravda se bude určovat podle přesvědčení politických stran! Každou z pěti parlamentních budou v komisi reprezentovat dva poslanci.

 • Dočasné poskotštění Prahy. Vcera jsme se v centru Prahy nemohli chytit v zadne hospode. Vsude byli Skoti (byl, je, ci bude asi nejaky fotbal - nevim). Nekteri se chovali ponekud hlucne, na cemz se patrne podepsal rozdil v cene piva zde a ve Skotsku. Jinak byl na ne prijemny pohled, v tradicnich uborech vypadaji velice malebne. - Obával jsem se, že budou vymlacovat obchody, to britští fotbaloví fanoušci dělávají, ovšem je pravda, že většinou angličtí. Jde skutečně o fotbalový zápas ČR - Skotsko. Má to být dnes na Letné..

 • Omyl Jaroslava Teplého. Napsala jedna čtenářka:

  Vazeny pane Culiku,

  pan Teply se ve svem vcerejsim prispevku myli ohledne alergie a autoimunity. To nejsou synonyma, ale odlisne procesy. Pri autoimunite reaguje organismus proti VLASTNIM antigenum, pri alergii utoci bile krvinky premrstene silne proti CIZIM latkam.

 • Obžaloba západních politiků kvůli válce o Jugoslávii.článku Jaroslava Teplého napsal Jiří Soler:

  Vazeny pane Teply,

  Vzhledem k tomu, ze jsem se pripojoval k Oznameni skupiny pravniku, mam na disku soubor stazeny z adresy http://www.counerpunch.org//complaint.html (jeste tam je) upraveny pro MS Word 7 ve forme vhodnejsi pro tisk (original je nehezka uzka nudle). Najdete jej v priloze. Mohu doporucit na teze adrese jeste clanek http://www.counterpunch.org/germanmemo.html.

 • Firma Stratfor. Napsal Bohumil Štěpánek:

  Vazeny pane redaktore ,

  Jsem ctenarem BL. Zajimam se o zahranicni politiku USA. Jeden ze zdroju mych informaci je informacni firma Stratfor. Jejich internetova adresa je

  http://www.stratfor.com

  Myslim, ze nektere ctenare BL budou jejich informace velmi zajimat.

 • Skrytá reklama v českém vysílání BBC. Prisel tento dopis:

  Vazeny pane Culiku,

  kdysi jste psal o nepripustné reklame. Ceske vysilani BBC nyni jiz nekolikrat uvedlo neco ve stylu: Ivan Kytka bude o teto problematice mluvit za dva tydny. Ale jiz tento tyden si muzete o problemu precist v jeho clanku, ktery vyjde v tydeniku Respekt. Je to skryta reklama nebo ne? Treba jim Respekt neco plati za to, ze ho inzeruji, anebo publikuje jejich vysilaci cas, nevim. Bylo by dobre, kdyby se alespon BBC drzela pravidel.

  V Producers' Guidelines BBC se praví:

  A product or service must never be included in sound or vision in return for cash, services or any consideration in kind. This is product placement and is expressly forbidden in BBC programmes. References to trade or brand names of goods or services should be kept to a minimum and made only if they are editorially justifiable. There must be no element of plugging. The BBC broadcasts much information derived from other organisations. Proper acknowledgment should be given to the source of the information, whilst avoiding advertising or "plugging".

  Výrobek nebo služba se nikdy nesmí vyskytovat v obraze ani ve zvuku oplátkou za peníze, služby či cokoliv jiného. To je tzv. product placement a v pořadech BBC je výslovně zakázán. Zmínky o obchodních názvech či značkách zboží či služeb musejí být jen minimální a mohou se vyskytovat ve vysílání pouze, pokud je to redakčně ospravedlnitelné. Tyto zmínky nesmějí obsahovat žádný prvek reklamy. Pořady BBC přejímají mnoho informací od jiných organizací. Zdroj informací musí být řádně uveden, ale je nepřípustné ho inzerovat a dělat mu reklamu.

  Třeba české vysílání BBC vysvětlí, jaký postoj zaujímá vůči těmto předpisům.

 • Internetové stránky českého ministerstva zahraničí už zase fungují.

 • (Nejen) pro Jana Kavana: Dělejte něco, aby mohli mladí lidé z ČR víc studovat v zahraničí. Napsala jedna čtenářka:

  Jmenuji se ... a studuji anglictinu na ... college v .... Nahodou jsem na Internetu zahlidla vase jmeno a zacetla jsem se do zprav. Je bezvadne, ze neco takoveho existuje, jsou tu sice takove veci, jako Mlada fronta dnes v anglictine, ale neni to kompletni, spis jen povrchni zpravy. Vec, ktera me momentalne extremne zajima je, jak dlouho to bude trvat, nez se Ceska republika dostane do EU? Bude to znamenat, ze student napriklad v Britanii si na zivobyti bude moct privydelavat? V soucasne dobe je nemyslitelne, aby si ceska holka nasla jinou praci nez au-pair, jinak totiz riskuje being illegal, coz se prave ted deje mne. Neda se s tim neco delat? Myslim vseobecne, prece do NATO uz jsme vstoupili, ne?Co nam stoji v ceste, abychom se stali cleny EU? Ja si uvedomuji, ze tohle je jen jedna stranka veci, ale verte mi, neni lehke se protloukat s par librama v kapse, dluzit za najemny, nenajit praci a porad je tu neustala pritomnost strachu, ze se do toho vlozi imigracni. Ja uz mam nastesti je dva tydny,po poslednich zkouskach se vracim domu, ale nejsem prvni ani posledni a znam pripady, kdy to skoncilo na drogach a prostituci. A zacalo to studiem anglictiny...

  Jen takový nápad: co by se stalo, kdyby česká vláda začala i prostřednictvím sdělovacích prostředků vyvíjet na Evropskou unii nátlak, že když se tedy má tolik přizpůsobovat EU, nemohla by EU podat asociačním zemím pomocnou ruku tím, že by mladým lidem z těchto zemí umožnila v nich studovat? Vždyť jsou tyto zákazy do nebe volající! - Jsem si docela jist, že kdyby se využili schopní odborníci na publicitu, i britské sdělovací prostředky by tuto záležitost podpořily. Jde-li o začleňování střední Evropy do EU, tak ať se to dělá seriózně. Co víc může těmto zemím pomoci než mít na Západě vyškolené mladé lidi! - Martin Madera k tomu z Cambridge poznamenává, že zahraniční studenti v Británii smějí částečně pracovat, potíž je ale získat to stipendium anebo těch cca 15000 liber ročně (asi 900 000 Kč), které vás dohromady stojí vysokoškolské studium v Británii. . K tomu ale též příspěvek Milana Šmída v dnešních BL. (JČ)

 • České lesbičky na internetu. Napsal jeden čtenář:

  Jene,

  chtel bych vas upozornit na aktivity ceskych lesbicek na internetu pokud vas to bude zajimat, podivejte se na adresy

  http://www.lama-web.cz/llk/

  http://members.tripod.com/elza2829/

  Podle mne muze byt internet idealni misto pro navazovani vzajemnych kontaktu mezi lesbickami -- v CR maji jen malo prilezitosti ke vzajemnemu poznavani a vetsina z nich celkem pochopitelne i malo odvahy ke coming-outu. Najdete zpusob, jak tomu pomoci v Britskych listech?

 • Česká literatura na internetu. Podívejte se na stránku http://narayan.praha.cz - zabývá se českou literaturou. Najdete tam dopis Ivana Diviše, články od Jiřiny Fuchsové, báseň Karly Erbové, nositelky ceny Jana Zahradníčka za poezii, a další texty.

 • Úplný text mírové dohody o Kosovu je zde.

 • Na tomto místě je anglický text žaloby proti Miloševičovi.

 • Pišme poslancům a dožadujme se informací a nápravy věcí veřejných!Veškeré e-mailové adresy poslanců českého parlamentu jsou zde. - Internetové stránky českého parlamentu jsou skutečně velmi dobré, zejména vynikající je knihovna dokumentů, zahrnující stenografické záznamy zasedání od roku 1861 až do současnost, včetně vyhledávajícího stroje. - Otázka však je, zda poslanci používají své e-mailové adresy. No, vyzkoušejte to. JČ

 • Nová stránka časopisu Prague Business Journal shrnuje důležité informace o Praze a obsahuje i celou řadu dalších užitečných faktů, zpráv a informací.

 • Oficiální server o zákonném pojištění motorových vozidel je na  adrese www.ruceni.cz.

 • Zajímavý odkaz. Mam jeden zajimavy odkaz http://kosovainfo.com/english/politics/990305-peace.htm .- dokument predlozeny Srbum v Rambouillet. Zvlaste bod cislo 8 velice pobouril mnoho lidi u nas. Zajimave je tez vyjadreni A. Solzenicyna, ktery rozhodne nepatri k neeticky jednajicim lidem. I.H.

 • Link na srbskou televizi na internetu. Zde je link na Real Video/Audio zpravodajskych relaci srbske televize tlumocenych do anglictiny: http://www.c-span.org/guide/international/kosovoserbiatv.asp. Marek Sojka.

  Přehled článků o krizi v Kosovu, zveřejněných v BL v minulých dnech:

  Další články k tematice nynější války v Evropě o Kosovo najdete v přehledu nejdůležitějších textů z posledních dní, viz Obsah zde napravo.


 • To nejlepší z "českého" internetu. Jako příloha českého vydání časopisu PC World z března 1999 a  také časopisu Profit se distribuuje právě vydaný CD ROM "To nejlepší z českého internetu". Jako jeden z mála skutečných českých internetových časopisů jsou na CD ROMU zdá se mi velmi dobře prezentovány cca 5 megabyty nejzajímavějších článků přibližně za poslední rok také Britské listy. Seznamte prostřednictvím tohoto CD ROMU s Britskými listy vaše přátele.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

  Výběr textů z posledních dní:


  Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.


 • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|