Pokuta za guláš
Až padesátitisícovou pokutu mohou prý dostat mladí lidé, kteří pod dohledem devatenácti policistů a tří městských strážníků v sobotu v Praze před obchodním domem Tesco rozdávali lidem bez přístřeší chléb a bezmasý guláš.
Jejich protest proti globalizaci, nadnárodním monopolům, lidské nevšímavosti a lhostejnosti vůči chudým měl podle policie hned tři chyby: Nedovolený zábor místa, nehygienickou distribuci potravin a neuposlechnutí výzvy veřejného činitele. Podezření z těchto přestupků míní policie nahlásit obvodnímu úřadu.
Kouzlem nechtěného procházel kolem aktivistů bývalý ministr vnitra Cyril Svoboda, který se svěřil novinářům, že se mu jejich slušný a kultivovaný projev líbí a akci pochopil tak, že by lidé měli být tolerantnější a nezaměřovat se jenom sami na sebe.
Akce, o které je řeč, nebyla charitativní, nýbrž protestní. Její účastníci měli s sebou transparent o tom, že lidé hladoví a vlády zbrojí. Nezamlouvá se jim ani zítřejší zasedání Světové obchodní organizace, jejíž aktivita podle nich směřuje pouze k hromadění zisku a tento cíl je nadřazen všem ostatním hodnotám.
Při rozhodování o tom, zda tento anarchistický protest zasluhuje pokutu, by si policisté a úředníci možná měli přečíst projev finančníka George Sorose, který na letošním Fóru 2000 varoval před tím, že globální trhy zmenšují schopnost států vykonávat funkce, které vykonávaly v minulosti.
Sociální výdaje předpokládají daně, anebo regulaci a jelikož kapitál je mobilní, může odejít a zbavit stát možnosti přerozdělit bohatství. Jestliže i jeden z nejbohatších mužů světa kritizuje tržní fundamentalizmus a hrozí se důsledků globalizace, asi by se nad tím stolkem a várnicí s gulášem pro chudé, mělo přemýšlet o něčem jiném, než jak vyměřit pokutu.
29.11.1999