Británie: Děti mohou očekávat, že se dožijí sta let
Lidé v Británii jsou nyní tak zdraví, že se dá očekávat, že průměrný věk stoupne až na 100 let, konstatoval oficiální lékařský mluvčí britské vlády. Průměrná délka lidského života stoupla v Británii za dvacáté století o více než třicet let. Britští muži se nyní v průměru dožívají 74,4 let a britské ženy 79.6 let.
Průměrná délka lidského života stoupá každých deset let přibližně o dva roky a dr. Pat Troopová, Deputy Chief Medical Officer (náměstkyně hlavního lékařského poradce britské vlády) konstatovala, že není důvodu, proč by se měl růst zatavit. "Bude to pokračovat, než dosáhneme přirozeného věkového limitu lidského organismu, což je pravděpodobně 95 až 100 let, řekla Troopová.
Věk Britů se prodlužuje v důsledku lepší výživy, lepšího ubytování a pokroku lékařské péče, která zlikvidovala riziko mnoha nemocí. V první polovině dvacátého století vzrostla rychle průměrná délka života v důsledku dramatického poklesu kojenecké úmrtnosti. Nyní se věk prodlužuje proto, že staří lidé žijí daleko déle než dříve. Přitom je velmi důležitá zdravotnická prevence. Jedna americká studie dokázala, že při prodloužení lidského věku o třicet let v tomto století došlo k prodloužení o 25 let v důsledku lékařské prevence a jen o pět let v důsledku lepší léčebné péče.
Hlavním důvodem rychlého růstu dlouhověkosti je pokles počtu kuřáků. Zatímco v Británii v roce 1970 kouřil každý druhý občan, nyní je to jen každý čtvrtý občan. Za posledních dvacet let klesl počet úmrtí na rakovinu plic v Británii o třetinu. Rakovina u dětí je nyní v šedesáti procentech případů vyléčitelná, dětská leukémie v sedmdesáti procentech případů. Devadesát procent případů rakoviny varlat je nyní vyléčitelných.
Došlo také v podstatě k úplné likvidaci smrtelných nakažlivých nemocí. Očkování zlikvidovalo nemoce jako černý kašel, tetanus a záškrt. Loni zemřely v pětašedesátimilionové Británii na černý kašel jen dva kojenci, jen jediná žena středního věku zemřela na tetanus.
V sedmdesátých letech mohl očekávat pětašedesátiletý muž, že se dožije 77 let, kdežto nyní může očekávat, že se dožije 81 let. Britský statistický úřad uvedl, že počet stoletých občanů, jichž nyní v Británii žije 13 000, vzroste do roku 2066 na 100 000.
I když lidé dramaticky omezili konzumaci tuku a červeného masa a jedí daleko více ovoce, je zapotřebí dalšího pokroku. "Musíme teď lidi přesvědčit, aby jedli víc zeleniny," konstatovala Troopová. Taky se lidé nyní daleko méně pohybují než dříve.
Genetik Chris Morris, z Ústavu pro zdraví starých lidí v Newcastlu je přesvědčen, že v nadcházejících desetiletích stoupne průměrná délka věku žen až na devadesát let. "Očekáváme, že průměrný věk v nadcházejících třiceti letech stoupne o pět až deset let, částečně v důsledku změn toho, co lidé jedí, a částečně v důsledku vzniku nových léků," uvedl. "Omezíte-li spotřebu soli, oddálíte svou smrt o dva až pět roků . Omezíte-li k tomu spotřebu cholesterolu, oddálíte smrt o další dva až pět roků. Přidáte-li k tomu léky proti vysokému tlaku, můžete si přidat dalších dva až pět let.