Další proticivilizační propaganda České televize: pořad podvracející práva žen
Jan Čulík
Před dvěma dny vysílala Česká televize v seriálu "Ta naše povaha česká" pořad, na nějž se dívaly ženy a dívky, které strávily určitou dobu na Západě, skutečně s hrůzou.
Pořad se zabýval návrhem nynější sociálnědemokratické vlády včlenit do českého zákoníku práce klauzuli, jejímž prostřednictvím by se ženy na pracovištích mohly bránit před sexuální obtěžováním.
Nedávno, jak jsme o tom referovali v Britských listech, odvysílala Česká televize pozoruhodně rasistickou reportáž o romské demonstraci v Londýně. I v tomto případě, jak se zdá, Česká televize selhala a nedodržovala principy, jakých by se měla přidržovat veřejnoprávní televize: stala se v tomto pořadu obětí primitivních předsudků v české společnosti.
V předpisech BBC se praví: "In covering a story, we should aim for depth of inquiry. Rational scepticism must test assumptions, extend knowledge and understanding and limit areas of ignorance." - "Zabýváme-li se nějakým tématem, naším cílem musí být hloubkové zkoumání. Racionální skepse musí zkoumat předpoklady, rozšiřovat znalosti a chápání a omezovat oblast nevědomosti."
V pořadu "Ta naše povaha česká" o sexuálním obtěžování žen v české společnosti Česká televize, jak se zdá naopak rozšířila oblast nevědomosti.
Na základě informace, že se vláda chystá včlenit do zákoníku práce klauzuli, jejímž prostřednictvím se budou moci ženy i v ČR bránit proti nežádoucímu obtěžování na pracovišti, se pořad ptal různých občanů, co si o tom myslí.
Mnohé ženy v ČR dávno rezignovaly na svůj úděl dvojího zaměstnání doma a v práci a služek pánu domu. ("Cože?? Ty nebudeš vařit??" ptaly se nedávno spolupracovnice jedné české dívky, která se vrátila z delšího pobytu v Británii.) Takže v pořadu buď o záležitosti moc nehovořily, anebo přiznaly, že k sexuálnímu obtěžování skutečně dochází, ale nechtěly se k tomu příliš vyjadřovat.
Jenže v české společnosti problém sexuálního obtěžování skutečně existuje - stupňuje se tím víc, čím víc mají ženy a dívky větší poprsí. Ty s větším poprsím si skutečně stěžují (to v pořadu nebylo), že s vlezlými muži mají permanentně problém.
"Proboha, proč má být ženská potěšena tím, že jí někdo řízne přes zadek?" slyšel jsem po pořadu České televize názor právě od jedné mladé dívky. "Pozornost muže se dá přece vyjádřit jinak než plácnutím po zadku. Má-li o mě muž zájem, snad může přinést květiny nebo bonboniéru - záleží pak přirozeně na mně, zda ji přijmu nebo ne. Není to spíš normální?"
Pořad "Ta naše povaha česká" však také interviewoval různé stárnoucí seladony, kteří v podstatě bědovali, "jaké to s náma bude, když nyní zavedou tento zákon". "Bereme si z Ameriky vždycky jen to nejhorší, hamburgery a zákony proti sexuálnímu harašení," bědoval jeden tento stárnoucí seladon. A právník písničkář Ivo Jahelka (co je to za zvyk v České republice pasovat "hvězdy středního proudu", či dokonce herce na filozofy či politology!!) už se těšil, jaké z toho nového zákona budou komické zmatky.
Pořad předstíral, že je vyvážený, že nechává na divákovi, ať si učiní vlastní názor. Seriózněji se však nepokusil zpracovat tuto problematiku. A podtext byl jasný: hrůza (stárnoucích) mužů, kteří se o ženskou rádi otřou, a je jim jedno, že jí je to třeba nepříjemné, že by ženy mohly přestat být objektem a mohly by dostat možnost taky se bránit.
Bylo to zase jako s potlačeným referendem o vstupu do NATO: "Raději bychom neměli tento zákon, poskytující ženám právo se bránit, zavádět, protože hloupí občané ho zneužijí."
Druhý den po vysílání šla jedna dívka do práce a kolega pořad "Ta naše povaha česká" taky viděl. Jeho reakce na navrhovaný zákon proti obtěžování žen, na základě tohoto pořadu veřejnoprávní televize?
"To snad není pravda, ti (vláda) už nevědí, co by pokurvili."
Bravo, Česká televize, přispíváte skutečně umným způsobem ke vstupu České republiky do Evropy.
Ale ještě to není tak zlé jako v Pákistánu: tam ženu, protivící se vnucenému manželovi, rovnou usmrtí, viz další text v těchto Britských listech. Nejhorší, co se může stát v ČR ženě, která nechce tolerovat sexuální obtěžování šéfa v práci, je, že přijde o místo.