"Léčba kmenovými buňkami zachránila mé dceři život"
Helena Connorsová reagovala jednoduše na výsledky nejnovějšího vědeckého pokroku, píše Independent. Život její dcerky byl zachráněn prostřednictvím několika zmrazených buněk z pupeční šňůry jiného nemluvněte, které zemřelo při porodu.
Před Bridgetou Connorsovou byl zoufale krátký život uprostřed sterilní bubliny v nemocnici. Narodila se bez řádně funkčního imunitního systému a zřejmě by do prvního roku svého života zemřela, kdyby nebylo nové léčebné metody, kterou vyvinul Andrew Cant, lékař pediatr ve všeobecné nemocnici v severoanglickém městě Newcastle upon Tyne.
Bridgetě je nyní osm měsíců a žije se svými rodiči při normálním zdraví v Irsku. Je jedním ze čtyř nemluvňat, které měly vážnou imunitní deficienci a které byly touto metodou vyléčeny.
Transplantované kmenové buňky, získané z pupeční šňůry přesně vybraného dárce, se začnou v pacientově těle rozmnožovat. Transplantované buňky začnou vyrábět "dceřiné" buňky, které se vyvinou ve specializované bílé krvinky, chránící tělo před infekcemi. V Bridgetině případě osídlily tyto buňky její kostní dřeň.
Dosud nesměl dr. Cant využívat buněk z embryí. Využívání buněk z pupeční šňůry však omezuje typ tkání, do nichž se tyto buňky mohou vyvinout. Získávání buněk z raných embryí znamená, že se tyto buňky teoreticky mohou vyvinout až v 200 nebo 300 specializovaných buněk či orgánů.
Náboženští činitelé proti těmto léčebným metodám silně protestují. Avšak jiná rodina, která žije ve městě Burton on Trent, plně sdílí přesvědčení paní Connorové, že záchrana života tyto léčebné metody ospravedlňuje.
Ibrahim a Isbat, manželská dvojice původně z Pákistánu, mají dvě děti, které trpí stejnou chorobou imunitního systému. Jejich první dcera Maryam strávila v roce 1997 jedenáct měsíců v Newcastlu ve všeobecné nemocnici a bojovala tam o život po transplantaci kostní dřeně od svého otce. "Bylo to opravdu strašné," říká Ibrahim.
Nemoc, kterou trpí Maryam, byla diagnostikována, když byla Isbat těhotná s druhým dítětem. Aneesa se narodila bez tohoto defektu, ale pro všechny případy byly od ní odebrány kmenové buňky a byly zmrazeny.
Brzo jich bylo zapotřebí. Loni v květnu se narodil syn, Habeeb, který tu nemoc také měl. Jeho léčba trvala čtyři týdny, vyžadovala daleko méně léků a způsobila daleko méně emocionální a fyzické bolesti než u Maryam.
Všechny tři děti jsou nyní zcela zdravé.