Jednání o Temelínu
Ohlasy na Židlochovice
Ohlasy na setkání českého a rakouského premiéra v Židlochovicích jsou různé, a to jak u nás, tak u našich sousedů. Rakouští protiatomoví aktivisté se na znak nesouhlasu s výsledkem schůzky rozhodli obnovit blokády. To už, mimochodem vyvolalo otevřený protest rakouských autodopravců. Jejich představitel se ohradil, že Rakousko není žádná banánová republika, ve které se každý problém řeší vyjetím do ulic. Spokojenost s tím, že se problém Temelína přenese na Evropskou úroveň vyjádřili rakouští lidovci.
Právě tento výsledek ovšem odmítl předseda našeho parlamentu, který prostřednickou roli evropského komisaře pro rozšíření označil za naprosto skandální.
Toto příkré vyjádření je zřejmě myšleno politicko-vlastenecky. Normální člověk, kterému se víc než o politický imidž jedná o bezpečnost, může pouze uvítat, že naše vláda míní v zájmu vlastních občanů respektovat standardy bezpečnosti jaderné energetiky, které v budoucnu vypracuje Evropská komise. Skandální by byl opak.
Opačnou výhradu než Václav Klaus má k židlochovickému setkání bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, který soudí, že jedna schůzka nestačí na to, aby napravila poškozené vztahy s Rakouskem a aby mohla být česká energetická politika vnímána jako proevropská.
Věcně je třeba říct, že setkání premiérů, kteří si před tím na dálku vyměňovali nelichotivé odsudky a bonmoty dopadlo lépe, než bylo možné realisticky očekávat. Vztahy obou zemí rozhodně nezhoršilo. Předvedenou schopnost jednat pak může Evropa vnímat jako příslib, že s námi a Rakouskem nebudou potíže. Všem stačí ty vlastní.
Vysílá se ve čtvrtek 2. listopadu ráno.