S Českou televizí není možné zahájit diskusi o systematičtějším vysílání ekologických pořadů
Vazeny pane redaktore,
uz druhy rok se pokousime s CT vyvolat diskusi o systemovejsim pojeti
jeji funkce v oblasti zivotniho prostredi - povinnost se venovat
tomuto tematu je jmenovite uvedena v jejim statutu a venuje se ji
nepomerne mene nez napr. propagaci automobilismu a prenosum z
automobilovych zavodu.
Bohuzel jsme narazeli na nezajem prazske dramaturgie a vedeni takovy
dialog vest. Nedostali jsme ani zadnou odezvu na diskusi s odborniky,
kterou jsme na pude brnenskeho studia usporadali.
Posilame vam kopii dopisu Rade CT, kterym ji zadame o projednani teto
zalezitosti a davame Vam k dispozici uverejneni jeho casti dle vaseho
uvazeni.
S pozdravem
Miroslav Kundrata
reditel Nadace Partnerstvi
Rada České televize
Kavčí hory
140 70 Praha 4
Brno, 12.12. 2000
Vážení členové Rady České televize,
Obracím se na Vás s žádostí o vysvětlení bezkoncepčního přístupu pražského vedení ČT k naplňování poslání veřejnoprávní televize v jedné z klíčových oblastí jmenovitě uvedené ve statutu - v oblasti ekologie.
Nadace Partnerství se podílela dva roky na přípravě pořadu, který zajišťovalo brněnské studio a který byl formulován jako Ekologický magazín (televize ho před dvěma lety označila názvem Divizna i přes naše námitky ke smyslu).
Magazín měl od počátku jasně formulovaný cíl: mapovat zajímavé ekologické aktivity a hledat řešení ekologických problémů. Principielně se profiloval pozitivně, snažil se i prezentaci návodů k ekologickému chování, apod.
Pořad si našel tvář a okruh diváků na ČT2. Jeho interní hodnocení je přílohou tohoto dopisu. Využili jsme zkušenosti z roku 1999 pro zlepšení pořadu v roce 2000 i po formálně profesionální stránce - významně k tomu přispěla změna režiséra, zavedení profesionálního moderátora, aj. opatření v rámci produkce.
Bohužel na konci roku 1999 rozhodla pražská dramaturgie, že brněnský ekologický magazín podřídí záměru producenta, o jehož dramaturgických kvalitách i ekologickém diletantství svědčí stránka projektu PAVUČINA, jehož kopii přikládám.
Poukazovali jsme na nesourodost obou projektů, na nesmyslnost změn v zavedeném názvu a grafické podobě pořadu - viz. přiložené kopie dopisů z konce roku 1999. Brněnská Divizna měla kultivovanou, graficky zajímavou znělku. Pražská Pavučina přišla s vulgární, prvoplánovou změtí - znělkou, která kultivovaného diváka spíše odradí než zaujme.
Váhali jsme, zda máme s televizí dále spolupracovat, když se náš pořad ocitne vedle tak nesourodého záměru pod stejným jménem a divák nemá šanci rozeznat proč. Nakonec jsme u projektu zůstali, protože jsme se domnívali, že ekologie do veřejnoprávní televize patří, že i během roku 2000 potvrdíme nosnost našeho projektu, a že to Česká televize musí vidět a uznat.
Navíc jsme se spoluprací s ČT utvrdili, jak je téma životního prostředí povrchně a nesystémově prezentováno. Proto jsme iniciovali ke Dni životního prostředí neformální diskusi ekologických odborníků, aktivistů a lidí činných v oblasti ekologického vzdělávání a popularizace. Pro tuto diskusi poskytl prostor ředitel brněnského studia a zápis z ní jsme rozeslali vedení ČT i radám.
Dosud nikdo ani řádkou nereagoval na podněty, které vzešly z červnové odborné diskuse.
Po dvouleté spolupráci se ani oficiálně nedovíme, že náš projekt už nemá v televizi místo a proč, natož jaká je vůbec vize veřejnoprávní televize v oblasti životního prostředí.
Protože nemáme důvěru v motivaci pražské redakce publicistiky a vedení programu, obracíme se na Radu s žádostí o vysvětlení.
Věříme, že se Rada ČT bude tímto podnětem zabývat. Zároveň nabízíme zkušenosti, znalosti a rozsáhlý okruh odborníků k systémovému zlepšování profilu veřejnoprávní televize v oblasti životního prostředí.
Děkujeme Vám předem za odpověď.
S pozdravem
RNDr. Miroslav Kundrata
ředitel Nadace Partnerství
Přílohy:
Zápis s diskuse o ekologii v ČT
Dopisy a hodnocení k pořadu Divizna z r. 1999
Opis dopisu Ministerstva životního prostředí
Kopie projektu PAVUČINA
Výroční zpráva Nadace Partnerství za rok 1999
Na vědomí:
Úřad rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání
Krátká 10, 100 00 Praha 10
JUDr. Dušan Chmelíček
generální ředitel České televize
Kavčí hory, 140 70 Praha 4
PhDr. Zdeněk Drahoš
ředitel ČT Brno, Běhounská 18, 602 00 Brno