Bude Stanislav Gross chtít ještě používat gumové projektily?
Nová britská studie varuje, že nové projektily z PVC jsou nebezpečné
Podle výzkumu, který provedli vědci britského ministerstva obrany povede zavedení nových projektilů z PVC do Severního Irska před letošním obdobím letních demonstrací (konají se většinou v červenci, na kterýžto měsíc spadají různá historická výročí, pozn. JČ) k zvýšení počtu zranění v důsledku odražených kulek a zranění budou vážná, pokud zasáhne odražená kulka hlavu.
Zprávu o nových projektilech, L21A1, které mají být vydány britské policii a armádě od 1. června, vypracoval vědecký poradní výbor britského ministerstva obrany, uvedl v sobotu 7. dubna deník Guardian.
Zpráva charakterizuje nové projektily jako "lehčí, rychlejší, aerodynamičtější a vyrobené z pevnějšího materiálu". Jestliže budou policisté mířit pod hrudní koš, což se očekává, povede to ke zvýšení počtu "zranění břišní dutiny", která neohrožují život.
Zpráva také uvádí, že navzdory nebezpečí odražených kulek povede zavedení nových projektilů ke snížení celkového počtu vážných zranění hlavy. Ale tam, kde zasáhne hlavu kulka odrazem od nějakého předmětu, způsobí vážnější zranění než dosavadní kulky z PVC.
Z analýzy vyplývá, že spory mezi ministerstvem obrany a policií vedly k tomu, že byly předpisy ohledně užívání projektilů pozměněny čtyřikrát. Zpráva varuje: "Bude možná obtížné udržet přijatelně nízkou míru výskytu zranění."
Nové projektily jsou sice přesnější než dosavadní kulky z PVC, ale zpráva dochází k závěru, že "pravděpodobnost odražených kulek bude vyšší než v případě dosavadních projektilů".
Labouristický poslanec Kevin McNarama charakterizoval nový projektil jako "nestabilní smrtící zbraň" a "potenciální nástroj usmrcování dětí".
Britská vláda dosud nezakázala používání projektilů z PVC v Severním Irsku, avšak nejnovější analýza doporučuje využívání alternativ a financování výzkumu bezpečnějších způsobů reakce.
Rodinní příslušníci osob, usmrcených v minulosti kulkami z PVC, odsoudili zavádění nových projektilů.
V Severním Irsku bylo usmrceno plastickými kulkami 14 osob, z toho osm dětí, a stovky lidí jimi byly zraněny od roku 1973, kdy byly nynější kulky z PVC zavedeny. Projektily z PVC měly být bezpečnější alternativou pro gumové projektily, které usmrtily tři osoby.
Avšak kritikové poukazují na to, že projektil z PVC je smrtící zbraň, která by měla být zakázána a že policisté a příslušníci armády systematicky porušují předpisy a míří lidem na hlavu z malé vzdálenosti, i když podle předpisů mají střílet pod pas, a to ze vzdálenosti nejméně 20 metrů.
"Tyhle kulky nedokážou nijak zvládnout nepokoje, naopak je vyvolávají, tak velký je hněv lidí při jejich použití," sdělila listu Guardian Clara Reillyová z belfastské organizace Relatives for Justice, Příbuzní za spravedlnost. Dodala: "Nikdo se za jejich užívání nikdy nezodpovídá. Rodiny lidí usmrcených a zraněných plastickými projektily dostaly miliony liber odškodného, ale nikdy nebyl za jejich chybné použití odsouzen žádný policista či voják. Britská vláda ignorovala výzvu Evropské parlamentu, aby byly tyto kulky zakázány. Uznáváme, že je někdy potřeba zvládnout nějak dav, ale existují alternativy, jako například vodní děla.
Julie, čtrnáctiletá sestra Bernadette Devlinové, byla v západním Belfastu usmrcen projektilem z PVC v květnu 1981. Vracela se domů s kamarádkou, když vojáci začali střílet na skupinu žen, které se shromáždily po úmrtí hladovkáře Francise Hughese k modlitbám. Dělaly hluk bušením do vík popelnic. Julii zasáhla plastická kulka do hlavy a následujícího dne zemřela v nemocnici.
Ministr pro Irsko John Reid konstatoval, že se provádí výzkum alternativ a že se přeje zakázat užívání projektilů z PVC, zatím je však příliš brzo.
"Vláda by byla potěšena, kdyby se veřejná situace v Severním Irsku zlepšila natolik, aby nebylo střelby projektily z PVC vůbec zapotřebí," uvedl. "Celá komunita se o to musí snažit, ale bohužel jsme se do takové situace ještě nedostali."