Internet pomáhá tělesně postiženým
Zpravodajství z Invexu - 3. část
(Předchozí zpravodajství Britských listů z Invexu najdete v úterním a středečním vydání BL. JČ)
Dnes bych se chtěl věnovat problematice, která je na letošním Invexu víceméně opomíjená (není totiž komerčně využitelná), přesto se s ní lze na několika stáncích setkat.
Málokdo totiž ví, že některé stánky nabízejí pomoc pro tělesně postižené, a dokonce leckoho může zarazit, že se nabízejí i produkty, umožňující nevidomým využívat Internet.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých oslavila letos už 5 let, kdy nabízí tělesně postiženým elektronické služby. S vývojem techniky u nás přešla postupně od klasické BBS stanice až k internetovým službám, které díky speciálním doplňkům mohou používat právě i nevidomí.
Mezi tyto doplňky patří například hlasový počítačový výstup KUK českého programátora Mojžíška, jenž umožňuje nevidomým kontrolovat došlou poštu, odepisovat, číst časopisy a knihy. Jedinou nevýhodou tohoto programu je, že čte foneticky. Několik málo firem už předem zapracovává možnost tohoto hlasového výstupu do svých produktů. Společnost AION CS představujena Invexu představuje multimediální CD-ROM Ottův slovník naučný. Sami nevidomí dávají ještě přednost speciální podložce, přes niž mohou číst text na obrazovce počítače prsty.
Díky podpoře Ministerstva zdravotnictví ČR a humanitárním darům může SONS provozovat internetovou síť pro nevidomé zdarma. Ti pak mohou komunikovat mezi sebou, přes Internet se vzdělávat a také zjišťovat, jaké jsou novinky v oblasti pomoci postiženým.
Na stánku Microsoftu se sice všichni zajímají o jejich nejnovější produkty, přesto se i zde dá najít informace o projektu Internetové auto. Vznikl počátkem dubna 1997 a jeho cílem bylo vypravit do Ameriky pro děti, které se léčily či léčí na onkologickém oddělení motolské nemocnice v Praze, speciální automobil s připojením na Internet, vlastní e-mailovou adresou a programem NetMeeting. Tvůrcem projektu byl Aleš Kysela, spoluautorem pak Petr Hušek. Za pomoci firem Škoda, již zmíněného Microsoftu a Fujitsu se vše skutečně podařilo, a každý den se odehrává spojení s onkologickým oddělením v Praze-Motole.
Místní děti tak mohou posádku "řídit" - zadávají jí úkoly podle toho, kam právě výprava míří. O jejich splnění se pak lze dočíst na internetových stránkách www.lifebook.cz. A tak se jak děti v Americe, tak zprostředkovaně i děti v Motole mohly seznámit se známým moderátorem CNN Jonathanem Mannem, byly u startu raketoplánu Atlantis, s plechovkou Pepsi prošly Muzeum Coca Coly, setkaly se s Aligátořím mužem a tři dny strávily ve společnosti Jaromíra Jágra. Z jeho domova kousek od Pittsburghu pak probíhal přímý rozhovor s dětmi v Motole.
V posádce internetového automobilu je vedle profesionálních novinářů také student VŠE, bývalý pacient dětské onkologie. Jedním z důležitých úkolů je i navázání vztahů s americkými onkologickými centry a dohoda podobné akce. Měla by se konat na jaře, a tentokrát by měly americké děti cestovat po Evropě.