(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Upozornění: v archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněněné v BL v letech 1996 - 1997.
Co je nového v České republice
Javier Solana, generální tajemník NATO, i druhý den své návštěvy v ČR kulantně chválil všechno kolem sebe a vyslovil se pro co nejrychlejší a nejhladší ratifikaci včleňovacího procesu ČR do NATO. Varoval, aby si "ČR nenechala uniknout členství v NATO". Že prý spolupráce uvnitř NATO ulehčuje "břemeno obrany, které by jinak musel nést každý sám". - Jsem tedy zvědav, do jaké míry ulehčí západní členské země České republice břemeno nákladů na modernizaci armády, anebo zda naopak budou relativně chudí čeští daňoví poplatníci zbytečně financovat zisky západních zbrojovek. Doufejme, že se na modernizačních armádních zakázkách budou hojně podílet i české podniky. Jedná se o tom? - Solana tentokráte už jen konstatoval, že otázka referenda je vnitřní záležitostí ČR, nikoliv, jako na začátku své návštěvy, že "by se mohlo zdát trochu zvláštní", kdyby ČR případně i po ratifikaci jejího vstupu do NATO západními parlamenty své rozhodnutí změnila. Na otázku Jana Kavana v parlamentě, zda by směla ČR z NATO vystoupit i po ratifikaci jejího vstupu do Severoatlantického společenství západními zeměmi, Solana řekl, že by to bylo "podivné". (Divím se, že "zahraničněpolitický expert" ČSSD Jan Kavan nemá tyto otázky dávno prostudované a musí se na ně ptát náhodných návštěvníků ve sněmovně.) Čeští poslanci za tuto odpověď Solanovi servilně zatleskali. Jestlipak se někdo Solany zeptal, třeba v televizi, jaké přesvědčivé důvody existují pro rozšíření NATO do střední Evropy, co je v současnosti smyslem NATO, a co má být smyslem jeho existence v budoucnosti a kolik bude vstup do Severoatlantického společenství české poplatníky stát? - Někdy se vyplatí víc se veřejně ptát a míň servilně tleskat. - Sociální demokrati chtějí odložit ratifikaci vstupu do NATO až na dobu po volbách, "pravicové" strany nechtějí čekat. (Bojí se, že by na ně Západ zanevřel.) - Bylo by to však skutečně podivné, kdyby dával Západ přednost raději ratifikaci přičlenění ČR parlamentem téměř bez mandátu, a nikoliv čerstvě zvoleným parlamentem s demokratickým mandátem.
Ministr zahraničních věcí Jaroslav Šedivý hovořil s prezidentem Havlem o " složité přípravě na březnové zahájení vyjednávacích rozhovorů s Evropskou unií". Doufejme, že bude ČR trvat na přijetí do EU jako rovnoprávný člen, a bude toto své úsilí koordinovat s ostatními středoevropskými zeměmi. Šedivý také s Havlem hovořil o ukončené návštěvě Javiera Solany, jemuž předvčírem prezident Havel z nevysvětlitelných důvodů udělil Řád Bílého lva, jako kdyby byl on sám Gustáv Husák a Solana Brežněv. - "Zdá se, že náš obraz ... řekl bych těch váhajících, nebo těch, kteří jdou pomalu kupředu, už začíná mizet," sáhl při vyjadřování do svého pytlíku metafor, které pěkně navzájem zamotal, k celé věci Jaroslav Šedivý. Pak trochu jako školáček dodal: "Myslím, že generální tajemník Solana....odtud odjíždí s velice dobrým dojmem." (Podtext: "Musíme být opravdu hodní, aby nás do toho NATO Západ vzal.") Musejí se čeští politikové chovat vůči západu jako malí kluci vůči pánům učitelům, anebo se dokáží chovat hrdě, vzpřímeně a samostatně? Vždyť se snad nemusejí vůči západním politikům ponižovat? O co je přece Václav Havel větší osobnost než jakýsi Solana...! - Nebo ne?
Na brněnském náměstí Svobody se konala demonstrace za obětí rasismu. Účastilo se jí asi dvě stě osob. Uspořádaly ji občanské organizace Helsinské občanské shromáždění - romská sekce, IQ Roma Servis a ekologické a sociální hnutí Nesehnutí. Protirasistickou demonstraci přišli podpořit hlavně studenti a mladší lidé, asi polovinu shromážděných tvořili Romové. Bezprostředním motivem k uspořádání včerejší akce byla podle jedné z organizátorek Marty Misíkové vražda Heleny Biháryové ve Vrchlabí.
Rakousko už dlouhodobě usiluje o likvidaci jaderných elektráren ve střední Evropě a projaderná politika ČR je pro ně značným zdrojem frustrace. Zopakoval to v podstatě - i když ne tak otevřeně - předseda dolní komory rakouského parlamentu Heinz Fischer. Řekl v Praze po setkání s Milošem Zemanem, předsedou poslanecké sněmovny, že střednědobým a dlouhodobým cílem Rakouska je nalézt pro střední Evropu jiné formy energie než je jaderná. Zeman poukázal na to, že nový český ministr životního prostředí Martin Bursík nepatří mezi "vášnivé zastánce" Temelína a dodal, že temelínská jaderná elektrárna již šestkrát překročila rozpočet a oddálila dobu svého dokončení. Jadernou elektrárnu Dukovany ale prý ČR potřebuje, protože vyrábějí 25 procent české elektrické energie.
69 procent občanů se svou politickou orientací řadí ke středu. Za naprosté centristy se považuje 33 procent obyvatel, za stoupence levého středu 16 procent a za příznivce pravého středu 20 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu, který včera poskytl Institut pro výzkum veřejného mínění.
Policejní prezident plk. Oldřich Tomášek protestuje proti prý plánovaným politickým zásahům ČSSD při jmenování policistů. Viz Tomáškovo prohlášení, zveřejněné ke konci dnešních Britských listů. Zdá se to býti poněkud nezvyklé, že policejní - tedy nestranický - činitel takto zasahuje do politického procesu, i když vystupuje na obranu nadstranickosti policie, dopad má jeho vystoupení nutně politicko-stranický. (Normálnější by bylo, kdyby proti údajným snahám ČSSD zpolitizovat policii protestovali politikové z opačných politických stran.) Způsobem, jak je formulováno, prohlášení trochu působí, že se plk. Tomášek obává o zaměstnání. Obvinění z politické zaujatosti ČSSD vůči policii je však zapotřebí seriózně prošetřit.