Nekrolog za referendum o vstupu do NATO
V úterý se rozhodl sociálnědemokratický poslanecký klub podpořit vstup ČR do NATO bez předratifikačního referenda. Je tedy nyní zjevné, že se referendum o vstupu do NATO v České republice konat už nebude. Je to chyba.
Samozřejmě, postoj sociálních demokratů nezměnila ani tolik údajná autorita Javiera Solany, ale změnila ho především Havlova ostrá kritika. I když Zeman začátkem týdne hájil postoj své strany pošetilou insinuací, že prý prezident projevil "pohrdání českým národem", šéf sociálních demokratů si brzo uvědomil, že v souboji s populárním prezidentem může jenom prohrát. A tak se jeho strana referenda vzdala. (Jenže Zeman je složitá osobnost a jeho strana je složitá organizace. Teď to vypadá, že se ho vlastně nevzdala. Ale možná jsou to jen všechno už jen plané řeči, aby si sociální demokrati zachránili tvář. JČ)
Je škoda, že byla už zřejmě s definitivní platností promarněna příležitost pro občany České republiky, aby vyjádřili svůj názor ohledně této historické záležitosti. Občané Maďarska měli právo vyjádřit svůj hlas v referendu a výsledky ukázaly relativně silnou podporu veřejnosti. Naproti tomu, občanům České republiky nakázali jejich politikové, aby byli zticha.
Existuje mnoho důvodů, proč by se neměla konat referenda, ale každý, komu je víc, než deset let, ví velmi dobře, proč se v ČR nekonalo referendum o vstupu do NATO. Mocní politikové v ČR i v zahraničí se příliš silně obávali, že by čeští občané mohli vstup do NATO odmítnout.
Ostatní udávané důvody jsou zcela zjevně nesmyslné. Někteří kritikové referenda tvrdili, že by se prý nedalo včas zorganizovat před všeobecnými volbami. Mohlo se však přece konat zároveň s všeobecnými volbami! To, že by český občan musel při volbách vyplnit ještě jeden kus papíru, se nezdá být zrovna nepřekonatelnou technickou překážkou.
Jiní kritikové uvedli, že NATO neomezuje suverenitu českého státu, a tak není referenda zapotřebí. To je možná pravda, ale vstup do NATO bezpochyby velmi silně ovlivní situaci v peněženkách českých daňových poplatníků a - co je daleko důležitější - NATO bude mít právo riskovat životy českých občanů. To znamená, vaše životy a životy vašich synů. To se mi zdá docela důležitá záležitost, aby se o ní konalo referendum.
Ne, hlavním důvodem pro odmítnutí referenda je, jak každý ví, že příliš mnoho vysoce postavených lidí se domnívalo, že by čeští občané mohli "hlasovat nesprávně".
To už tady ovšem bylo. Po dobu čtyřiceti let nebylo dovoleno občanům České republiky hlasovat ve svobodných volbách, protože se režim obával, že by lidé hlasovali proti němu. Pouliční chásce nebylo možno důvěřovat, že rozhodne ve volbách tak, jak chce režim. Tak byly volby zfalšovány a režim rozhodoval sám.
Nedávnější příklad je z roku 1992, kdy se političtí představitelé rozhodli rozdělit Československo proti vůli jeho občanů. I tehdy, stejně jako dnes, dospěli političtí šéfové k názoru, že by občané hlasovali proti jejich plánům, a tak bylo rozhodnuto nezeptat se oficiálně československých občanů, co si myslí o tom, že jejich země zmizí z povrchu světa.
To je hluboce nedemokratické myšlení, podle vzoru "lidem se nedá při rozhodování důvěřovat, a tak rozhodneme za ně". Je to velmi nebezpečné. Občané totiž nejsou jen jakýmsi obtížným přívažkem pro politiky, který musejí politikové při své práci nějak obcházet. Občané jsou zdrojem demokratické moci a jejich vůle musí být respektována.
Neříkám, že elity, stavějící se proti referendu, projevily "pohrdání českým národem". Tím, že odmítly povolit referendum, protože se domnívají, že by voliči mohli hlasovat proti přání establishmentu, projevily tyto elity pohrdání demokracií. Zdrojem politické moci jsou občané České republiky (ne český národ!). Pokud začnou politikové ospravedlňovat své činy tím, že na vůli lidu nezáleží a že se nedá na občany spolehnout, že by hlasovali "správně", je tím poškozena základní demokratická hodnota.
Pokračuje-li se v logice tohoto myšlení, vede to jen k totalitě. Pokud mohou vládnoucí politikové zabránit občanům, aby vyjádřili svůj názor na vstup do NATO (a na rozdělení Československa v roce 1992), co jim zabrání, aby jednoho dne nezrušili i všeobecné volby, až začnou ukazovat průzkumy veřejného mínění, že se jim nebudou líbit jejich výsledky?
Smrt referenda o vstupu do NATO přirozeně neznamená konec demokracie v ČR, ale argumentace, proč se nesmělo konat, je deprimující pro všechny, kdo berou vážně demokratické hodnoty. Lidem se nedá důvěřovat, že by hlasovali tak, jak si velcí pánové v Praze a v Bruselu přejí. Nebylo by tedy lepší úplně zrušit všechny volby?