Izrael a lidská práva
Mordechai Vanunu: Vězněn v Izraeli dvanáct let nepřetržitě na samotce za prozrazení izraelských jaderných tajemství
Ve čtvrtek 12. března byl po téměř dvanácti letech, kdy byl vězněn na samotce, vpuštěn mezi ostatní vězně bývalý izraelský technik Mordechai Vanunu, který před lety světu prozradil, že Izrael vlastní jaderné zbraně. Dvanáctiletým vězněním na samotce se Vanunu stal nejdéle vězněnou osobu v izolaci na celém světě.
Mordechai Vanunumu bylo nyní povoleno začít se ve vězení stýkat s ostatními vězni rozhodnutím izraelského ministra spravedlnosti, protože hrozilo, že se Vanunu na samotce bez kontaktu s jinými lidmi zblázní. Je pozoruhodné, že Izrael, který se sám počítá k civilizovaným demokraciím, neváhá užívat proti vězňům takto drastických trestů.
Vanunu byl před dvanácti lety odsouzen k osmnácti letům vězení za to, že prozradil týdeníku Sunday Times v roce 1986, že Izrael vlastní jaderné zbraně, přestože to izraelská vláda popírala.
V roce 1986 propašoval Vanunu z Izraele dokumenty a fotografie izraelského jaderného reaktoru v Dimoně, aby dokázal, že Izrael, navzdory oficiálním tvrzením, vlastní jaderné zbraně. Z důkazového materiálu, poskytnutého Mordechaiem Vanunu, vypočítali odborníci, že Izrael má přibližně 200 jaderných hlavic, že tedy vlastní šestý největší jaderný potenciál na světě.
Mossad, izraelská rozvědka odlákala Vanunuho z Londýna do Říma a odtamtud ho unesla do Izraele. Tam byl odsouzen k 18 letům vězení.
Izrael opakovaně tvrdil, že je nutné Vanunuho držet na samotce, protože by jinak ostatním vězňům vyzradil další izraelská tajemství o jeho jaderném potenciálu. Vanunuho právníci a stoupenci naopak tvrdili, že už Vanunu prozradil všechno, co věděl, listu Sunday Times a žádná další tajemství už nemá.
Vanunu byl zaměstnán v tajné vojenské továrně, kde se podílel na výrobě jaderných hlavic. Prozradil existenci izraelského jaderného programu částečně proto, že byl nespokojen s tím, jakým způsobem byl propuštěn ze svého zaměstnání, hlavně však proto, že došel k přesvědčení, že je izraelský program expanze jaderných zbraní neodpovědný a šílený.
Dodneška Vanunu popírá, že byl špión anebo "zrádce své země".
Vanunu argumentoval, že by dokázal pochopit, kdyby se v šedesátých letech Izrael rozhodl, že potřebuje malé množství atomových bomb - řekněme půl tuctu - na odstrašení nepřátelských arabských států.
Jenže Izrael vybudoval jadernou elektrárnu u Dimony v Negevské poušti. Obsahovala nejmodernější francouzské zařízení na získávání plutonia. Bylo umístěno v budově, která měla šest podzemních pater.
Vanunu dozíral na tento proces a uvědomil si, že cílem získávání plutonia je vyrobit několik stovek jaderných hlavic.
Opakovaně říkal reportéru týdeníku Sunday Times: "Proč chtějí všechny ty bomby? Chtějí jich snad použít ve válce a zničit celý Blízký východ?"
5 října 1986 vyšlo svědectví Mordechaie Vanunuho v týdeníku Sunday Times. Izrael záležitost odmítl komentovat, a totéž učinila Francie. Spojené státy, které podporují Izrael, musely čelit ostrým otázkách od arabských zemí. Nebylo možno získat reakci Mordechai Vanunuho. Když článek vyšel, seděl v poutech v izraelském vězení.
Učinil totiž vážnou chybu. V Londýně se na ulici seznámil s americkou turistkou, jménem "Cindy". Pět dní předtím, než bylo tajemství izraelského jaderného arzenálu prozrazeno v listě Sunday Times, ho "Cindy" přesvědčila, aby s ní odletěl do Říma. Uvědomil si, že to byla agentka izraelské tajné policie teprve, když s ní vešel do jednoho římského bytu a tam na něho skočili dva muži. Spoutali ho řetězy a dali mu uspávací injekci. Probudil se "doma", v Izraeli. Byl obžalován, že "napomáhal nepříteli", ze špionáže a ze zrádcovství.
Jaderná základna v Dimoně je stále v provozu. Nadále má schopnost vyrábět desítky jaderných hlavic ročně. Na rozdíl od Iráku nikdo neuvaluje žádné mezinárodní sankce na Izrael a zahraniční tlak - například soustředěnou kritiku nelidského zacházení s Mordechaiem Vanunu - izraelská vláda ignoruje.