V úterý byl v Británii Budget Day, den vládního rozpočtu. Poprvé předvedla svou hospodářskou politiku labouristická vláda
Zveřejnění každoročního vládního rozpočtu je v Británii obrovskou, neobyčejně významnou ceremonií. Koná se v úterý odpoledne. Ministr financí vystoupí se známým červeným kufříkem po týdnech důvěrných příprav na schodech své rezidence v čísle 11 londýnské ulice Downing Street. Pak přednáší v parlamentě za pozornosti celého národa (projev se vysílá televizí i rozhlasem) většinou přibližně půldruhahodinový projev. V rozhlasových a televizních studiích ho průběžně komentují nezávislí hospodářští odborníci. Na počítačových grafech hned ukazují, jaký bude mít to či ono nové ministrovo ustanovení dopad na životní úroveň typických rodin z různých částí britského společenského spektra. V následující den mají všechny deníky až dvacetistránkové přílohy, v nichž nová ministrova opatření podrobně rozbírají a vysvětlují, co bude nový státní rozpočet znamenat pro obyčejné lidi.
Nově zveřejněný rozpočet labouristické vlády byl zajímavý, neboť se jím Blairova vláda pokusila definovat určitou hospodářskou filozofii. Ministr financí Gordon Brown rozhodl takto:
Od října 1999 bude v Británii zaveden nový systém tzv. Working Families Tax Credit. Účelem je zajistit, aby nezaměstnaní či chudí nedostávali víc peněz z podpory v nezaměstnanosti, než kolik si mohou vydělat, aby nebyly jejich příjmy zdaňovány tak drasticky, že by pro ně bylo pracovat nevýhodné. Rodiny, v nichž bude alespoň jedna osoba zaměstnána na plný úvazek, budou mít zaručený příjem ve výši 180 liber (9900 Kč) týdně. Rodiny nebudou platit žádné daně, pokud jejich příjem nedosáhne částky 220 liber (12 100 Kč) týdně.
Vláda také zavádí tzv. Child tax care credit. 70 procent výdajů péče o dítě až do částky 100 liber týdně pro první dítě a 150 liber týdně pro dvě děti bude odečitatelné od daní. Účelem tohoto opatření je umožnit pracovat rodičům, kteří to dříve činit nemohli, protože neměli peníze na školku či jesle či hlídání pro dítě.
Vláda poskytne zaměstnavatelům dotaci, aby zaměstnali dlouhobě nezaměstnané. Od června 1998 to bude dotace ve výši 75 liber (4125 Kč) týdně, zároveň bude vláda poskytovat individuální poradenství, jak získat zaměstnání 70 000 nezaměstnaným. Dalších 50 miliónů liber (2, 75 miliard Kč) poskytne vláda na to, aby získali zaměstnání mladí bezdomovci. Nadto poskytne 100 miliónů liber (5,5 mld Kč) k tomu, aby lidé bez vzdělání získali kvalifikaci.
Sdružené národní pojištění nebudou platit žádní zaměstnanci ani zaměstnavatelé na zaměstnance, jejichž příjem je nižší než 81 liber týdně.
Doprava. Půl miliardy liber (27,5 miliard Kč) poskytne vláda na rozvoj veřejné dopravy. Daň z provozu automobilů se letos nezvýšila, ale byla snížena ze 150 na 100 liber ročně pro malé ekologické čisté automobily. Cena benzínu byla zvýšena o 7 procent, aby lidé více používali veřejné dopravy.
Byly zvýšeny daně z cigaret a z alkoholu. Balíček cigaret bude dražší o 20 pencí (bude tedy stát už 3 libry 70, tj. 203 Kč), o jedno procento se zvýší cena piva, o asi 4 procenta cena skleničky vína.
Vláda zvýší rozpočet na školství o čtvrt miliónu liber (13,75 mld Kč) a na státní zdravotnictví o 500 miliónů liber (27,4 mld Kč), čímž se zkrátí čekací doby na operace.
O jedno procento snižují labouristé podnikatelské daně. Vláda vytvořila také kapitálový fond pro univerzity, ve výši 50 miliónů liber, pro investice do inovačních projektů.
Ke každým 100 librám, které darují britští občané na pomoc lidem v Třetím světě, připlatí britská vláda dalších 40 liber.
Rozpočet se zdá být relativně štědrý, ale zároveň opatrný. Rozhodnutí ministra financí osvobodit chudé Brity z pasti chudoby, nikoliv však státními dotacemi, ale jejich vlastním úsilím, je zjevné.
Britská ekonomika se v poslední době rozvíjí velmi zdárně a nezaměstnanost dosáhla minima za posledních osmnáct let.