Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Týdeník o nových knihách a o literatuře "Knihy online" má adresu http://knihy.internet.cz
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Co je nového v České republice
ODS už zná výsledky auditu svého hospodaření od firmy Deloitte & Touche. Politické grémium Občanské demokratické strany (ODS) se včera seznámilo s výsledky forenzního auditu firmy Deloitte & Touche, který prověřil financování ODS. Sdělovací prostředky budou o této zprávě informovány dnes. Jde o to, co bylo na obvinění, že má ODS ve Švýcarsku tajné konto a porušuje tím zákony. ODS prý nehodlá k auditu poskytovat "žádné komentáře, žádná vysvětlení". Předseda senátorů ODS Milan Kondr odmítl informace o téměř stoprocentní jistotě kriminalistů, že ODS měla v zahraničí tři tajná konta.
Poslanecká sněmovna obhájila původní rozhodnutí obou parlamentních komor, aby držení drog pro vlastní potřebu bylo i v ČR trestným činem. Václav Havel odmítl v dubnu novelu podepsat s odůvodněním, že dospěl k názoru, "že zákon by vedl spíš k postihu obětí než postihu pachatelů" a "znamená příliš ostrý vpád do systému lidských práv a svobod". Pokud má zákon platit i přes nesouhlas prezidenta, musí být znovu schválen nejméně 101 poslancem. Pro přijetí protidrogové novely se včera vyslovilo celkem 128 poslanců ze 188 přítomných. Podle novely bude moci být od 1. ledna příštího roku potrestán také každý, kdo u sebe bez povolení přechovává drogu "v množství větším než malém". O tom, co je "množství větší než malé", budou rozhodovat policisté při zadržení dotyčného pachatele a soudci. Přijatá novela dále zpřísňuje trestní sazby za každé jiné neoprávněné nakládání s drogami a tato část by měla vstoupit v platnost již od 1. července. - I na Západě se vyskytují názory, že má-li se zlikvidovat ilegální obchod s narkotiky, bude nutno užívání narkotik legalizovat, ale jejich překupníky přísně stíhat. Tento kontroverzní názor výjimečně zastávají někteří vysocí činitelé britské policie, kteří jsou přesvědčeni, že je pouze otázkou času a obrovského tlaku drogové mafie, než bude obecně přijat.
Inflace v ČR v dubnu stoupla v porovnání s minulým rokem o 13,1 procenta. Čistá inflace, kterou sleduje ČNB, dopsáhla v dubnu meziročně 7,6 %. Celou třetinou se na inflaci podílelo zvýšení telekomunikačních poplatků (jinde ve světě se snižují). Zdražovaly se v poslední době brambory, ale ceny potravin stouply jen málo, ceny služeb pro volný čas dokonce velmi mírně poklesly. Výrazně stále rostou ceny oděvů a bot.
Václava Havla ve středu propustí z nemocnice. Prezident Havel bude ve středu převezen do zámku v Lánech. Dopoledne ještě podstoupí kontrolní snímek plic. Pondělní operace, uzavření otvoru do průdušnice, byla bez komplikací a lékařské konzilium je spokojeno s uzdravováním. Pokud bude vše pokračovat dobře, mohl by být prezidentovi uzavřen vývod střev na rozhraní května a června, takže do voleb by byl prezident v plné formě, řekl jeden z jeho lékařů.
Televize Nova musí zveřejnit opravu nepravdivých tvrzení, která v červenci 1996 pronesl v pořadu Volejte řediteli na adresu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání generální ředitel Novy Vladimír Železný. Rozhodl o tom pražský Městský soud. Podle soudu Železný nemluvil pravdu, když uvedl, že rada je nezávislá na parlamentu, že se parlamentu i "postaví" a že za tím vším je její spolupráce s podnikatelem Vladimírem Stehlíkem. (Železný se hájil, že pořad Volejte řediteli není zpravodajský, ale soud tento argument nepřijal.) Soud ale vyhověl žalobě Rady pouze částečně. Kvůli formálním nedostatkům zamítl tu její část, která se týkala povahy právnického posudku na licenční práva k televiznímu vysílání, který Železný zpochybnil. Proti rozsudku se mohou obě strany odvolat k vrchnímu soudu.
Bývalý poručík StB Ludvík Zifčák alias student Milan Růžička tvrdí, že si z událostí, které se staly při zásahu proti demonstrantům 17.listopadu 1989 na Národní třídě v Praze, nepamatuje "vůbec nic". Řekl to jako svědek u táborské pobočky Krajského soudu České Budějovice v procesu s bývalými důstojníky SNB Michalem Danišovičem a Bedřichem Houbalem. Ti jsou v souvislosti se zásahem proti demonstrantům na Národní třídě v Praze 17.listopadu 1989 obžalováni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Zifčák se v roce 1989 pod krycím jménem Milan Růžička dostal s nepravým maturitním vysvědčení na Vysokou školu báňskou v Ostravě, kde měl proniknout do nezávislých studentských iniciativ. Pod nepravým jménem se zúčastnil studentské demonstrace 17.listopadu 1989 v Praze na Albertově a podle výpovědí svědků se snažil přesvědčit studenty, aby plánovanou trasu pochodu změnili do centra města. Na Národní třídě měl pak předstírat, že je vážně zraněn. Zifčák byl v souvislosti s listopadovými událostmi odsouzen k 18 měsícům vězení za zneužívání pravomoci veřejného činitele. V roce 1995 nastoupil výkon trestu, z něhož byl po osmi měsících podmíněně propuštěn. Loni byl zvolen šéfem severomoravské organizace Strany československých komunistů.
V úterý byl v Praze zahájen hudební festival Pražské jaro, který existuje už od roku 1946.
Na milost, kterou udělil prezident Václav Havel dvěma Romům za zfackování republikánského předsedy Miroslava Sládka v Novém Boru, reagovali čeští politikové rozpačitě. Poslanecká sněmovna dokonce většinou hlasů rozhodla o tom, že chce slyšet podrobnou zprávu o Sládkově napadení přímo od ministra vnitra Cyrila Svobody. Pro ministrovo veřejné vysvětlení hlasovala až na pár výjimek kompletní opozice, včetně ODS. Návrh na zařazení nového bodu podal republikánský mluvčí Jan Vik; Sládek byl nepřítomen. Vik zpochybnil udělení prezidentské milosti, kritizoval prezidentský pár a řekl, že "je asi nutné, aby byl Sládek za pomoci cikánských bojůvek s tichým souhlasem či přímo přičiněním vládní garnitury doslova fyzicky likvidován jen proto, že má jiný názor". Vik rovněž přečetl sněmovně agenturní zprávu ČTK, že žádný ze svědků novoborského incidentu zatím údajné Sládkovy hanlivé výroky o prezidentském páru nepotvrdil. Komunistka Zuzka Rujbrová soudí, že prezidentovi nikdo nemůže vzít právo udílet milost, ale měl by daleko odpovědněji zvažovat, kdy se pro ni rozhodne, "a v každém případě měl počkat na ukončení vyšetřování". Podle ní měl být tento skutek kvalifikován i jako trestný čin maření přípravy a průběhu voleb, a "nebylo-li zahájeno trestní stíhání, nemůže se na něj vztahovat ani prezidentská amnestie". Obdobného názoru byl Jan Černý (US): "Můžu si o republikánech myslet cokoli, ale tohle není nejšťastnější krok. Amnestie přišla dřív, než byla celá záležitost vyšetřena." I podle Jiřího Karase (KDU-ČSL) to je milost předčasná, protože prezident "měl počkat na kompletní výsledek vyšetřování, a pak rozhodnout".
Škoda, že Jiří Pehe už není nezávislý komentátor. Ve věci náhlé Havlovy amnestie pro dva občany, kteří zfackovali Sládka, zjevně obhajuje neobhajitelné. Ví to sám a je to vidět i z jeho formulací. Pro dnešní deník Slovo Pehe například řekl: "Prezident si byl vědom toho, že ať rozhodne v kterékoliv fázi zastavit vyšetřování udělením milosti, bude kritizován. Nyní je kritizován za to, že nedal možnost vyšetřovatelům, aby případ vyšetřili. Pokud by se rozhodl udělit milost později, byl by kritizován, že maří náročnou a finančně nákladnou práci vyšetřovatelů a zpochybňuje výsledky šetření. Proto dávalo více smyslu udělit milost ihned."
Poznámka.S výjimkou úvodníku Jiřího Jírovce o nenadálé milosti pro útočníky na Miroslava Sládka od Václava Havla je dnešní číslo Britských listů monotematické, zabývá se znovu a podrobně situací České televize - neboť jsem přesvědčen, že je to snad nejvýznamnější téma dnešní české současnosti. Čtenářské reakce na nejrůznější témata Britských listů z minulých dní zveřejním později, autorům děkuji za trpělivost. - Zajímavý článek o televizní problematice od Milana Šmída z historického hlediska je na tomto místě. JČ
Výběr textů z posledních dní:
Stalinova bomba: Jak Rusové v Československu drancovali uran (Zbyněk Zeman)
Pozadí jaderné bomby (Vladimír Wagner)
Pražský deník (Andrew Stroehlein)
Hrozí Brnu záplava radioaktivním kalem?
Vandalismus evropského formátu: kostel svatého Michaela Archanděla na Staroměstském náměstí je přestavován na disneyovskou multimediální show
Události bez událostí: reforma zpravodajství České televize - pokus o první analýzu
Věnec sonetů (Jaroslav Seifert) - báseň, vyjadřující úzkost z komunistického útlaku, kterou autor vydal v Praze r. 1956 (Nesprávný link, zveřejněný v pondělí, byl opraven.)
Američané objevili dvě bílkoviny, které v součinnost likvidují rakovinové nádory, zatím u myší
Velká Británie a případ etiky a spravedlnosti: pronásledování dětské vražedkyně Mary Bellové
Otevřený dopis Ivanu Kytkovi (Jiří Jírovec)
Jaro 1968 na Západě: studentské bouře: co to bylo, proč se to dělo a jaký to mělo dlouhodobý dopad (Neal Ascherson, účastník, nyní známý britský novinář, The Observer)
Václav Havel v roce 1968 (Financial Times)
V Británii byla vyrobena vakcína proti zubnímu kazu
Ekonomický vývoj ve světě: Budoucnost zaměstnanosti - nebude žádná?
Rakovině způsobované kouřením dokáže prý zabránit jediný gen
Vysoký činitel ČT byl po volbách v roce 1996 nucen chodit na výslechy na policii - je nezávislost veřejnoprávní ČT skutečně zajištěna? (Jan Čulík)
Nacházející volby v ČR: Nerozhodní voliči jsou nadějí české politické scény (Andrew Stroehlein)
Zneužívání antibiotik hrozí vyústit v epidemie nevyléčitelných chorob
Předvolební blues v ČR (Andrew Stroehlein)
Británie: Znovu se hovoří o třetí cestě - je ČR na takovou debatu připravena? (Andrew Stroehlein)
Konečně rozumný přístup: EU odmítla sudetoněmecké radikály (Andrew Stroehlein)
Čeští poslanci: nechodíte-li do práce, očekávejte, že zaměstnání přijdete (Andrew Stroehlein)
23. dubna, světový den knihy: Počítače nikdy nezvítězí nad knihami, jejichž popularita je věčná! (The Times)
Miroslav Holub v Glasgow a Pražské jaro (Jan Čulík)
Klaus o Mlynářovi (Andrew Stroehlein)
VÝZVA: sbírka peněz na pomník českým pilotům, padlým za druhé světové války
Ještě jednou Tunisko - je ho možno hodnotit podle měřítek evropských zemí (reakce Jana Čulíka na článek Vojtěcha Kmenta)
Trest smrti: je nemorální a zbytečný (Andrew Stroehlein)
České privatizační fondy budou donuceny k odprodávání akcií (Financial Times)
Jak se vyrovnat s totalitní minulostí (Jiří Jírovec)
Ještě jednou Boeing a Aero (Ondřej Zvěřina)
Rozhovor s Ivanem Kytkou, šéfem zpravodajství ČT: Je zpravodajství ČT nyní ještě horší než dřív?
Tunisko: život v socialismu? (Jan Čulík)
Tunisští "Všichni dobří rodáci" - stalinistické praktiky. Úryvek z románu Mustafy Tliliho "Lví hora"
Co by měl český prezident učinit po volbách (Andrew Stroehlein)
Jak se psalo na jaře roku 1968: Obrodný proces v Semilech (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
Kanadská mlékárna, občanská společnost a Aero Vodochody (Jiří Jírovec)
Manifest, který způsobil sovětskou invazi v roce 1968: DVA TISÍCE SLOV (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
Lži, zatracené lži a statistiky (Andrew Stroehlein)
Pozapomenutá kultura: česká literatura v exilu za komunistické éry (Jan Čulík)
Koupíte si v dražbě auto za 100 000 Kč, zaplatíte plnou cenu, ale auto nedostanete a za tři roky nevysoudíte nic. Otřesné poměry v českém podnikatelství a soudnictví. KTERÉ NOVINY BUDOU USILOVAT O NÁPRAVU?
Den, kdy zemřel Kristus. K velikonočnímu zamyšlení
Angličtina světově vítězí jako lingua franca - učme se rychle anglicky! (FT)
Český stát na prahu třetího milénia (Michal Janata, časopis Prostor)
Ještě Boeing a Aero Vodochody: nezodpovězené otázky: Kdo se bude smát celou cestu do banky? (Jiří Jírovec)
Jak bojovat proti nacionalistickým mýtům? (Jan Čulík)
Paul Johnson: Co způsobuje, že jsou národy ekonomicky úspěšné
Deset let vězení za jedinou noc, strávenou v pražském hotelu (Observer)
Čína, lidská práva, ČR a světové ekonomické summity: PŘEHLÍDKA TYRANŮ (Observer)
Promarněná příležitost pro snášenlivost: ČR odmítla zákon o homosexuálním partnerství (Andrew Stroehlein)
Udělá Boeing s firmou Aero Vodochody totéž, co učinil s podnikem de Havilland? (Jan Čulík)
Povědomí o demokracii: Pohraniční stařenka (Jiří Jírovec)
Andrew Stroehlein zase znovu - o mně (Jiří Pehe)
Reakce na poznámky Jiřího Peheho (Andrew Stroehlein)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Zpravodajství ČT - poslání pro příští tisíciletí a principy k jeho naplnění (Ivan Kytka, nový šéf zpravodajství ČT)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Plán naléhavých operačních, taktických a strategických změn ve zpravodajském týmu (Ivan Kytka)
Změna volebního systému v ČR problémy neodstraní (Andrew Stroehlein)
POZOR: PRECEDENS: Boeing a Aero Vodochody: Boeing už jednou převzal jednu menší (kanadskou) leteckou firmu a za pár let ji vládě zase za drahé peníze vrátil (Jiří Jírovec)
Finanční dary pro politické strany? Není problém, pokud víme přesně, kdo to platí (The Guardian)
K petici biologů na záchranu české vědy: Vědecký omyl (Jiří Jírovec)
Media in the Czech Republic: the current state of affairs (Jan Čulík)
Referendum se smí konat v Londýně, nikoliv v Praze (Andrew Stroehlein)
Dvojí občanství: Jsou dva pasy lepší než jeden? (Wall Street Journal 25.3.1998)
Role vzdělanců v chaosu české společnosti (přednáška Jana Čulíka)
Ostře odmítavá i souhlasná diskuse k výše uvedené přednášce Jana Čulíka (Vladimír Mlynář, Milan Uhde, Jiří Vančura, Zdeněk Pinc, Sylvie Richterová, Eduard Goldstuecker, Milan Horáček, Milan Hauner a další)
Naléhavá výzva vědcům: je třeba vytvořit silnou lobby pro vědu (ČEŠTÍ BIOLOGOVÉ)
Kosovo: Poznámky z jednoho londýnského semináře o tom, co skutečně rozděluje Evropu
Krásné sny. Kolaborace už není v ČR jediným způsobem, jak udělat kariéru, je to však způsob nejvýnosnější. (Sunday Times, 22.3. 1998)
České sdělovací prostředky publikují jen názory, které jsou v linii (Emanuel Mandler, vyšlo v MFD)
České školství je finančně v krizi (Jindřich Ginter)
28 procent lidí si myslí, že to za komunismu bylo lepší: Tento frustrující průzkum veřejného mínění: Je to za dlouhou dobu nejlepší zpráva! (Andrew Stroehlein)
Češi v Americe a Češi doma: "Kdo nechtěl odejít, nemusel? Otevřený dopis do Čech (Michal Málek)
Prostituce: Praha, středoevropský Bangkok (Andrew Stroehlein)
Václav Havel a "kmenový stát" (Andrew Stroehlein)
Vývoz zbraní z ČR: Praha, Alžír, Brusel (Andrew Stroehlein)
Ukradená Fronta, ukradené Právo (Jiří Vančura, Listy č. 1/1998)
Prestiž BBC pramení z neposkvrněné historie a jasné vize (Ivan Kytka
Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík