Jak se Klaus chytil vandalů
Rozbité výlohy, velký binec a následný diskutovaný zásah policie, který proběhl v Praze po dramatickém pochodu anarchistických fanatiků městem - označovaný některými za protest ekologů či projev frustrované mládeže - se dnes prošetřuje a rozbírá ze všech stran. Většinu lidí šokoval, někomu však byl přece jen k něčemu dobrý. A to předsedovi ODS Václavu Klausovi, aby zčerstva v očích veřejnosti pořádně znectil ekologické iniciativy.
Bez mrknutí oka, aniž si uvědomil, kdo vlastně Prahou táhl, hodil šmahem všechny ty "Děti země" a "Duhy" do jednoho pytle s anarchisty a rozvášněnou mládeží. Těsně před volbami řekl národu: Vidíte, jací ti trhlí ekologové jsou, co v nich vězí, jaké násilnické povahy v nich dřímou. Já si to myslím dávno, teď aspoň nebudu sám, však to sami vidíte, pokýval hlavou Klaus.
"Fanatiky ekologických hnutí jsem vždy považoval za strašně nebezpečnou skupinu, destabilizující společnost. Jsem rád, že občané mohou vidět, co se v Praze stalo," řekl doslova šéf ODS.
Přestože oficiální ekologické organizace nemají prokazatelně s fanatiky řádícími v Praze nic společného, podle "něho to stejně nic neřeší, protože je to jedno nebezpečí".
Jinak řečeno, podle Klause je to jedna verbež. Jeho slova jsou o to vážnější, že je před volbami, ochrana životního prostředí v ČR konečně nabývá na významu a stává se tématem veřejné diskuse. Už to není jen nějaké okrajová ekologie, která stejně nikoho nezajímá, jak si mnozí mysleli.
Klaus v sobě samotném popřel základní princip demokracie, tedy ten fakt, že se občanů sdružují a vyjadřují se k věcem veřejným. Jemu prostě v žaludku leží jakýkoliv ekolog, ať už je to fanatik, nebo rozumně uvažující a argumentující občan. Jsi zelený, jsi nebezpečný, tak zřejmě vypadá jednoduché uvažování bývalého premiéra. Klaus si vytvořil konstrukci a na ní trvá, i když realita je úplně jiná. U neinformovaného člověka tak budí dojem, že je pevně v kramflecích a že vždy ví, co říci. Omyl.
Klaus zneužil vandalismu radikálních skupin, v ČR donedávna neznámých, k diskreditaci oficiálních občanských ekologických hnutí. K nim může mít občan hodně výhrad, když se třeba poutají řetězy k plotu kolem Temelína. Ale takhle primitivně, nepravdivě a účelově, jak to ukázal Klaus, se diskuse nevede.
Vždyť když ekologové kladou vládě všetečné otázky a žádají vysvětlení, patří to k demokracii. Právě ČR potřebuje větší občanskou aktivitu. Nejde samozřejmě hned o to vzít anarchisticky věci do svých rukou.
Česká demokracie vznikla legislativními opatřeními pro roce 1989 a na rozdíl od západních demokracií jí schází přirozená aktivita občanů, která se v západních zemích formovala desítky let.
Občanská iniciativa, kdy lidé přímo ovlivňují svými postoji chod společnosti, nebyla za Klausovy vlády potřeba, neboť přece všechno fungovalo dobře, všechno zařídila ODS, kdo měl námitky, byl komunista.
Ukazuje se, že hltat nekriticky každé slovo našeho, donedávna velkolepého ekonomického mesiáše opravdu nelze.
Otázka zní: proč má Klaus zapotřebí si takto lživě budovat svůj image? Je to jenom proto, že za jeho vlády nehrála ochrana životního prostředí (není tím myšleno rabování) téměř žádnou roli, zatímco například v Evropské unii se na ni klade velký důraz? Chce tím snad Klaus zastřít chyby své politiky, když demagogicky dává svým oponentům nečekané rány pod pás? Nejsou právě jeho výroky k pražskému incidentu, kde položil rovnítko mezi normální ekology a anarchisty, ukázkou toho, jak předseda ODS jedná i v jiných oblastech, kdy bez argumentů hází pouze na druhé špínu?
Je opravdu upřímné jeho předvolební heslo? "Hlavu vzhůru"? O čí hlavu vlastně jde?