Bouře ve francouzské televizi: šéf zpravodajství se roztrpčeně rozloučil se svou funkcí
(Že by francouzská televize napodobovala televizi Českou? Spíš jde o obdobné poměry typické pro státní organizace... JČ)
Guardian, 9. června 1998
Dopis na rozloučenou, který poslal šéf zpravodajství francouzské státní televize o víkendu členům své zpravodajské redakce nenechal nikoho na pochybách ohledně jeho postoje vůči "odporným" pokrytcům, kverulantům, odpadlíkům a druhořadým novinářům, kteří šéfa zpravodajství donutili rezignovat za krátkou dobu pouhých deseti měsíců ve funkci.
V pondělí konstatoval Albert du Roy, šéfredaktor zpravodajství v televizní stanici FR2, že reportéři, moderátoři, výrobní štáby a ředitelství stanice si navzájem málem nafackovali. Vznikla taková atmosféra, v níž "byla nenávist téměř hmatatelná a zrůdnost se vyvinula v umělecké dílo".
Du Roy, známý televizní moderátor a bývalý šéfredaktor jednoho francouzského časopisu byl nedávno jmenován, aby zrestrukturalizoval zpravodajství nepříliš sledované televizní stanice FR2, aby byla schopna lépe konkurovat svému komerčnímu soupeři, TF 1. Obě televizní stanice vysílají své hlavní večerní zpravodajství v tutéž dobu a zpravodajství komerční stanice sleduje dvakrát tolik diváků než zpravodajství stanice FR 2.
Historie francouzské státní televize je sama o sobě jako dlouhodobý televizní seriál. V roce 1974 byla ORTF rozdělena na tři části. Jedna stanice, TF1, byla v roce 1987 zprivatizována, FR 2 a FR3 dále spravuje stát.
Téměř každý měsíc vycházejí na veřejnost zprávy o tom, jak francouzská vláda zasahuje do vysílání těchto dvou stanic, běžné jsou také neustále na veřejnost pronikající informace o podraznictví mezi zaměstnanci a o ochromujících stávkách.
Na rozdíl od ostatních televizních pracovníků, kteří opustili francouzskou státní televizi mlčky, identifikoval Du Roy svého hlavního nepřítele jako Daniela Bilaliana, moderátora, který čte večerní zprávy.
Du Roy sdělil deníku Libération: "Členové zpravodajské redakce nejsou schopni o ničem hovořit, aniž by na sebe přitom neřvali a neumějí přijmout jakoukoliv dohodu, aniž by při tom zároveň nekleli. Každé autoritativní rozhodnutí se považuje za skandální a běžným principem je švejkovství a snaha pracovat co nejméně. Seshora až dolů vládnou zavedené konzervativní praktiky."
Du Roy uvedl, že udělal chybu, protože propustil "hodného, ale nevýrazného" moderátora Bruno Masura, kterého si diváci pak zvolili za nejoblíbenějšího čtece zpráv. Také podcenil "arogantní pohrdání Daniela Bilaliana", který se přičlenil ke kritikům, rozhodnutým zajistit, aby reformy selhaly.
Du Roy konstatoval, že jeho úsilí přimět francouzskou státní televizi, aby vysílala více novinářsky seriózního zpravodajství bylo ochromeno požadavky na větší sledovanost, aby se prodalo více reklam.