Český obrat doleva nevyřešil krizi
Independent, 22. června 1998
Čeští voliči se obrátili doleva a poskytli sociálním demokratům ve volbách o víkendu volební vítězství. Avšak rozdíl v počtu hlasů, podporujících sociální demokraty a jejich oponenty se možná ukáže být příliš nízký na to, aby bylo možno utvořit životaschopnou vládu anebo odstranit politickou nestabilitu, která trápí Českou republiku od pádu vládní koalice pravého středu, kterou vedl Václav Klaus.
"Utrpěli jsme vítězství," konstatoval jeden sociálně demokratický poslanec. Podle neoficiálních výsledků získali sociální demokraté 32,3 procent hlasů, což je zlepšení ve srovnání s předchozími dvěma lety. Je první volební úspěch sociálních demokratů od revoluce v roce 1989.
Avšak trpcí soupeři v Klausově pravicové Občanské demokratické straně získali 27,7 procent voličských hlasů. Pro bývalého českého premiéra to byl pozoruhodný návrat na politickou scénu. Vyplývá z toho, že mnoho voličů je ochotno ignorovat hospodářskou krizi a finanční skandály, které poznamenaly Klausův poslední rok ve funkci a které vedly k jeho rezignaci koncem listopadu 1997.
Klausova strana měla ještě před třemi měsíci podporu menší než 10 procent, a tak bylo ospravedlnitelné, že Klaus charakterizoval nynější volební výsledek "jako sen".
Avšak pro prezidenta Václava Havla se volby mohou ještě proměnit v noční můru. Havel zahajuje jednání o utvoření nové vlády s šéfy čtyř demokratických stran.
Prezident Havel pravděpodobně nejprve požádá Miloše Zemana, šéfa sociálních demokratů, aby se pokusil vytvořit vládnoucí koalici. Avšak Zemanovy možnosti jsou omezené. Uvedl, že by chtěl vytvořit podle rakouského vzoru koalici s křesťanskými demokraty. Avšak volební podpora na to prostě nestačí.
Podle českého proporčního volebního systému budou mít sociální demokraté ve dvě stě členném parlamentu 74 poslanců. Křesťanští demokraté dostanou dvacet křesel, a tato koalice nepostačí na nutnou většinu. A je nepravděpodobné, že by Václav Havel přijal menšinovou vládu, která by spoléhala na mlčenlivou podporu ortodoxní komunistické strany, která získala 10 procent voličských hlasů a bude mít v novém parlamentě 24 křesel.
Pravděpodobnějším scénářem je nová verze konzervativní koalice, v jejímž čele stál Klaus po dobu pěti let.
Největším překvapením českých všeobecných voleb bylo, že se do parlamentu nedostali extrémně pravicoví republikáni, jejichž podpora nepřekročila pětiprocentní hranici, požadovanou pro zastoupení v českém parlamentu.