Volební vítězství české levice zkyslo Klausovým návratem
Daily Telegraph, 22. června 1998
Je nepravděpodobné, že vítězství českých sociálních demokratů ve všeobecných volbách ukončí politickou nestabilitu, která trápí Českou republiku už dlouhé měsíce.
Ve volbách, které se po pádu Klausovy koalice pravého středu loni v zimě konaly o dva roky dříve, zaznamenal tento bývalý český premiér dramatický vzrůst podpory a volební výsledek zůstává nejistý.
I když levice získala třetinu hlasů, analytikové se domnívají, že by se hlavní proud pravice znovu mohl dostat o vlásek k moci.
Sociální demokraté, v čele s Milošem Zemanem, získali největší počet hlasů, 32 procent, a zvítězili tak nad Klausovou ODS pravého středu, pro niž hlasovalo 28 procent voličů.
Protože je politický horizont v České republice roztříštěný, málokteří pozorovatelé se domnívají, že by se sociální demokracii mohlo podařit získat dostatečné množství podpory pro životaschopnou koalici.
První to přiznali sami vítězové. Namísto aby jásali, jeden Klausův poradce shrnul skeptickou náladu slovy: "Utrpěli jsme Pyrrhovo vítězství."
Mužem, který však zaznamenal skutečný triumf, je Václav Klaus, architekt postkomunistických reforem. Navzdory rozkolu ve své straně ODS, kterou v únorových průzkumech veřejného mínění podporovalo jen 10 procent občanů, se Klausovi podařilo uskutečnit pozoruhodný návrat na politickou scénu. Získal jen o dvě procenta méně hlasů než ve volbách v roce 1996.
Dramaticky ve volbách prohráli ultrapravicoví republikáni a strana důchodců, kteří nezískali žádná křesla.
Republikáni, kteří se ostře stavějí proti začlenění ČR do NATO, měli zastoupení ve všech českých parlamentech od pádu komunismu v roce 1989.
Klausova menšinová vláda se po půldruhém roce u moci rozložila v důsledku skandálu, týkajícího se financování jeho politické strany. Od té doby vládla v České republice prozatímní vláda Josefa Tošovského.
Očekává se, že prezident Václav Havel se setká s vedoucími představiteli politických stran k jednání o vytvoření nové vlády. Bude na Pražském hradě jednat se sociálními demokraty, s Občanskou demokratickou stranou, s Křesťansko-demokratickou stranou a s Unií svobody.
Všechny tyto čtyři strany, a také komunisté, získaly křesla v českém parlamentě.