Týdeník Observer odhalil, že bývalí poradci premiéra Tonyho Blaira, ministra financí Gordona Browna a mocného labouristického propagandisty, ministra bez portfeje Petera Mandelsona. pracují nyní pro soukromé lobbystické firmy, které prý prozrazovaly důvěrné vládní informace velkým korporacím, organizovaly schůzky podnikatelů s ministry a získávaly podnikatelům členství ve speciálních vládních týmech pro řešení různých politických úkolů. Jde o dost závažná obvinění, protože labouristická vláda loni zvítězila ve volbách právě proto, že slíbila, že se k takovémuto korupčnímu jednání, jímž prosluli za své vlády konzervativci, nebude snižovat.
Novináři z týdeníku Observer předstírali, že jsou pracovníci jedné americké energetické firmy. Zeptali se britských lobbystů, co obdrží, pokud by byli ochotni si u nich zaplatit služby. Bylo jim řečeno, že mohou očekávat:
pomoc při získávání souhlasu pro kontroverzní slučování podniků.
Podle informací týdeníku Observer poskytl Karl Milner, bývalý poradce ministra financí Gordona Browna, který nyní pracuje pro lobbystickou firmu GJW Government Relations, zprávu parlamentního podvýboru o britské energetické politice den před jejím zveřejněním. Milner odfaxoval tuto zprávu jedné americké firmě, která spolupracovala s týdeníkem Observer. Milner k faxu připsal poznámku: "Toto se bude zveřejňovat zítra. Myslím, že vás to bude zajímat."
Milner uvedl: Na tuto zprávu dosud platí embargo. Jak jsem vám řekl, máme ve vládě mnoho přátel. Rádi nás předem seznamují se svými rozhodnutími, protože chtějí vědět, jaký na ně máme názor.
Týdeník Observer podotýká, že ignorování embarga na analýzu parlamentního podvýboru je jasným porušením parlamentních předpisů.
Jeden bývalý poradce Petera Mandelsona, Derek Draper, se chlubil, že prozradil významné finanční informace z britského ministerstva financí americké investiční bance Solomon Smith Barney.
Ben Lucas, zakladatel jiné lobbystické firmy, LLM, v jejímž čele stojí tři bývalí poradci Tonyho Blaira a Gordona Browna, tvrdil, že znal obsah významného projevu ministra financí Gordona Browna několik dní předtím, než byl projev přednesen, a že s ním seznámil jednoho svého zákazníka.
Úřad britského premiéra reagoval na tato novinářská obvinění vůči poradcům a státním úředníkům velmi ostře: důrazně jim zakázal, že za žádných okolností nesmějí poskytovat před zveřejněním podnikatelům důvěrné informace.
Tony Blair však odmítl přistoupit na požadavky Konzervativní strany, aby suspendoval Rogera Liddla, čelného představitele jeho interního poradenského týmu, který energicky popřel obvinění týdeníku Observer, že nabídl "pomoc" představiteli jedné americké energetické firmy, s nímž se seznámil na jakémsi večírku se šampaňským.
Derek Draper, bývalý poradce ministra bez portfeje Petera Mandelsona, byl suspendován ze své lobbystické firmy GPD-Market Access a propuštěn z deníku Daily Express, pro nějž psal poznámky a komentáře, poté, co se chlubil, že jeho komentáře schvaluje před otištěním Peter Mandelson.
Jiná lobbystická firma, GJW Government Relations, přiznala, že Karl Milner, daňový odborník, který pro ni začal pracovat loni po všeobecných volbách, poté, co odešel z úřadu ministra financí Gordona Browna, skutečně prozradil americké energetické firmě závěry energetické analýzy podvýboru Dolní sněmovny. Její ředitel se omluvil šéfovi tohoto parlamentního podvýboru.
Tony Blair se vyjádřil, že pokud by týdeník Observer předložil o celé věci skutečné důkazy, byla by to záležitost pro kriminální vyšetřování. K tomu však prý nedošlo. Týdeník Observer ovšem konstatuje, že má k dispozici nahrávky jednání s lobbysty a množství poznámek. Blairova vláda ovšem poukazuje na to, že Observer nezveřejnil žádné pásky rozhovorů s Rogerem Liddlem, protože je nemá.
Šéf Konzervativní strany William Hague požadoval, aby všechny osoby, o nichž se v nynějším skandálu hovoří, byly suspendovány a vyšetřovány. "Nic se jim nestane, protože jsou to premiérovi kamarádi," uvedl. "Kdyby to byli státní úředníci, už by se konalo oficiální vyšetřování," dodal.