Šéf BBC varuje celý svět před poklesem kvality televizního vysílání
Sir Christopher Bland, předseda správní rady BBC zdůraznil včera na mezinárodní konferenci v Biarritzu, že je zásadním úkolem veřejnoprávních televizních stanic po celém světě uchránit diváky před vzestupem levného a nekvalitního televizního vysílání.
Christopher Bland uvedl na konferenci, že BBC vydává každoročně na provoz dvou britských celonárodních veřejnoprávních televizních okruhů BBC 1 a BBC 2 celkem 1,1 miliardu liber (55 miliard Kč), přičemž provoz typického kabelového nebo satelitního televizního okruhu stojí jen 5 miliónů liber (250 miliónů Kč) ročně.
"Více než devadesát procent našeho programového rozpočtu je vydáváno na výrobu původních, nových pořadů. Veřejnoprávní televizní stanice jsou nárazníky proti velmi pravděpodobné vlně levných, nakoupených televizních pořadů, vysílaných jen proto, aby se nečím zaplnily televizní okruhy bez ohledu na kvalitu a s úsilím vysílat co nejlevněji."
Shodou okolností se konference konala téhož dne, kdy British Sky Broadcasting, satelitní televizní stanice vlastněná Rupertem Murdochem, zahajuje digitální televizní vysílání se 140 kanály, z nichž je 52 tematických televizních kanálů, 48 okruhů se věnuje vysílání celovečerních filmů na subskripci a 40 kanálů je audio.
Christopher Bland požadoval od veřejnoprávních televizních stanic, aby si uvědomili svůj význam v digitálním věku, kdy budou diváci stále očekávat kvalitu a nezávislost. "Pokud dokážeme uhájit požavadek veřejnosti, aby televize i nadále vysílala kvalitní a rozmanité pořady, zajistíme si místo v ohnisku digitální revoluce," uvedl Bland. Dodal, že v novém televizním věku budou hledat diváci televizní okruhy, jimž mohou důvěřovat a které sledovali s důvěrou i v minulosti.
Britští diváci nadále požadují vysoce kvalitní zpravodajství
Britští diváci sdělili rozhlasové a televizní společnosti BBC v rozsáhlém průzkumu veřejného mínění, že si nepřejí, aby BBC snížila svou laťku kvality a zavedla lidové a líbivé zpravodajství a publicistiku (tedy přesně to, o co se nyní snaží zpravodajství České televize). Britští diváci požadují od BBC, aby si zachovala svůj standard a aby zůstalo její zpravodajství autoritativní. Z průzkumu také vyplynulo, že britská veřejnost si nepřeje, aby BBC napodobovala jiné televizní okruhy (tak jak ČT napodobuje nyní TV Nova).
Britská veřejnost požaduje od televizních novinářských osobností tři věci: Na obrazovce mají vystupovat novinářsky zkušení moderátoři, "kteří dobře umějí vysvětlovat problémy, mají hluboké znalosti a dá se jim důvěřovat". Televize by se neměla vyhýbat složitým či obtížným problémům, ale měla by je vysvětlovat přístupným způsobem.
Škoda, že totéž důrazně nepožadují od České televize čeští televizní diváci a že nepoukazují denně vedení České televize na nedostatky v jejich zpravodajství.
Pokud se vám v něčem zpravodajství České televize nelíbí, nepiště to jen Britským listům. Mělo by to vědět vedení ČT .