pátek 25. června

O B S A H

Co je nového v České republice:

 • Přehled událostí Odkazy:
 • Soubor nejzajímavějších článků z poslední doby ČR a postavení žen:
 • O sexuolozích a neznámých mužích v dusné letní noci (Kazi Šťastnová) Válka o Jugoslávii:
 • Kosovo: Utíkej, morálko! (The Times)
 • Zhodnocení a prognóza vývoje na Balkáně (Dana Cihelková) Vojenství:
 • Protitankové zbraně z ochuzeného uranu (Jan Charvát, ČT) Česká politika a korupce:
 • Drobní sponzoři (Ivan Hoffman) Sdělovací prostředky:
 • Pokles kvality v BBC Problém rasismu a Matiční ulice:
 • Petr Uhl a duševní zdraví (František Roček)
 • Jsou romské děti skutečně diskriminovány? (František Roček) Sdělovací prostředky:
 • Televizní dabing v severských zemích (Jan Lipšanský) Oznámení:
 • Spory ohledně komunálních voleb v Klánovicích (Petr Šafránek, DEU)  Ikona pro Vaši stránku...

  |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


 • Czech media, Czech politics and Czech culture: A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so.
 • Tady je minulé vydání Britských listů.
 • Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
 • Adresa Britských listů je zde.
 • (Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
 • Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.

  Co je nového v České republice

 • Postoj politiků ke sdělovacím prostředků není dobrý.Ve včerejších Britských listech jsme přinesli interní "rozbor" české vlády, zabývající se velmi povrchním způsobem vysíláním českých rozhlasů a televizí (zajímalo ji pouze, zda jsou politikové a vláda hodnoceni "negativně" či "pozitivně") - nyní se zdá se poslanci českého parlamentu pokoušejí ovlivňovat politické pořady České televize. Že by latentní, vždy přítomný politický nátlak na ČT nyní konečně vyvřel úplně otevřeně? - Jistě, diskusní pořady České televize, které poslanci kritizovali, nejsou příliš dobré a Česká televize nemá moc autoritu, aby mohla poslanecké pokusy zasahovat do jejího vysílání razantně odmítnout. Jenže je povážlivé, když se začnou poslanci vměšovat do údajné "politické nevyváženosti" vysílání ČT. Pozoruhodné je, že poslancům zdá se nevadí neprofesionálnost vedení diskusí, nedostatečný předběžný research, neschopnost České televize předvídat a nastolovat problémy a uvádět je s vlastní hlubokou analýzou, špatná editorská práce, neschopnost ukazovat, jak se problémy řeší v zahraničí... Ne, úroveň debaty pánů poslanců jasně naznačují tyto informace:

  Poslancům z ODS a ČSSD vadilo, že v některých diskusních pořadech, například Na hraně, dostali značný prostor aktivní účastníci nedávné Global Street Party. Zákonodárci v pořadech postrádali dostatek oponentů proti radikálům z řad demonstrantů. - Petru Plevovi z ODS vadilo, že ČT nedala prostor jeho stranickému kolegovi Jiřímu Paynovi, když odmítl informace o tom, že jedná o přestupu do České strany národně sociální - Miloslav Kučera z ČSSD se pozastavil nad tím, že funkci programového ředitele ČT zastává Brit Gordon Lovitt (!). Kučerovi to připadá, jako kdyby Češi přijeli na požádání Američanů do New Orleans učit černochy jazz. (!) Lovittovo jmenování do funkce naopak potěšilo Vladimíra Mlynáře (Unie svobody), který v tom spatřuje otevření se světu. (?) - Je to komické, a zároveň smutné, že? Kromě zájmu o vlastní politický prospěch a politický prospěch své strany se zdá, že tito lidé jsou zcela mimo mísu. Avšak počkejme - poslancům v mediální komisi také vadilo, že ČT dává přednost zábavě na úkor "rozvoje kulturní identity". (Co to má přesněji znamenat?)

  ČT se bránila, že sice respektuje kritický názor některých poslanců na určité diskusní pořady, na druhé straně "považuje za svou povinnost dát v těchto pořadech prostor co nejširšímu spektru názorů, jak jí ostatně ukládá zákon, i všem politickým stranám, ale i občanským profesním a zájmovým skupinám". - Předseda sněmovní mediální komise Ivan Langer z ODS kritizoval Radu České televize. Uvedl, že "spí, není důsledná a nesleduje, co se děje". (To je pravda, ovšem členství v Radě ČT je pro její členy velmi vítaným finančním přilepšením k jejich jinému zaměstnání, tak se členství v Radě málokdo rád sám spontánně vzdá.) Někteří další zástupci ODS naznačovali možnost odvolání Rady ČT. To je velmi varující - hrozí snad, že politikové prosadí úplně přímý vliv na vysílání ČT? Rada České televize by ovšem měla razantně sledovat a hodnotit práci ČT, ale měla by se skládat z autoritativních osobností, které nemají žádnou spojitost s českými politickými stranami a jejich politikařením.

 • Bývalý ministr hospodářství Karel Dyba prohrál spor s vydavatelstvím Vltava a folkovým zpěvákem Jaroslavem Hutkou.. Nedostalo se mu omluvy za Hutkovy výroky, který nazval Dybu "opravdovým gaunerem", a řekl, že je "zralý na prokurátora". Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Proti rozsudku se nelze odvolat. Tyto Hutkovy výroky v březnu 1996 otiskl Plzeňský deník. Vrchní soud v odvolacím řízení změnil loňský verdikt krajského soudu v Plzni, který zčásti vyzněl v Dybův prospěch. Krajský soud tehdy za přípustnou kritiku považoval Hutkova slova, že "Dyba je úžasný v tom, jak dokáže rozpustit komunistický a svazácký majetek". Jaroslav Hutka k věci uvedl: "Jsem spokojený, že konečně po asi dvou a půl letech se došlo k tomu, k čemu se mělo dojít na začátku: že politici nemají dávat žaloby, ale mají vysvětlovat nebo odpovídat na kritiku vysvětlováním, ne žalováním. V tom si myslím, že je to úspěch téhle problematické justice." Kdyby Dyba veřejně vysvětlil osud svazáckého a komunistického majetku, Jaroslav Hutka by se mu podle svého dřívějšího vyjádření omluvil. Karel Dyba ale během soudního řízení nedokázal odpovědět, co se s majetkem stalo, a odkazoval pouze na úřední zprávy.

 • Premiér Zeman obvinil Zieleniece, že podplácel novináře. Podle Miloše Zemana uzavřelo za Josefa Zielence (působil jako ministr zahraničních věcí za ODS) Ministerstvo zahraničních věcí asi šedesát smluv s novináři a mediálními agenturami, které měly zajistit jeho osobní prezentaci. Zieleniec premiéra požádal, aby to Zeman buď dokázal, anebo aby se omluvil.

 • Vedení ODS odmítá dohady o financování této strany. Mladá fronta Dnes napsala, že financování ODS je "neprůhledné": mezi více než dvěma tisíci sponzorů, kteří dali ODS částku do 100.000 korun, se pod "nicneříkajícími" jmény prý skrývají v několika případech významní podnikatelé, kteří mnohdy působí ve stejné firmě. - K tomu viz komentář Ivana Hoffmana v těchto BL.

 • Vláda schválila vydání státních dluhopisů ve výši dvou miliard korun v na financování českého příspěvku k řešení kosovské krize.

 • Západní imperialismus v ČR. Napsala jedna čtenářka:

  Vazeny pane Culiku,

  tento typ "imperialismu", t.j. propagovani zapadniho zivotniho stylu, spojeneho s nakupem zbozi urcite znacky, asi neciti jen I. Vagner. Propagace v mediich je hodne agresivni a co chvili se nejaka celebrita sveruje s tim, co musi clovek mit a nosit, aby byl "in". Doufam, ze se casem dopracuji k chladne lhostejnosti, protoze tim, ze se clovek NEJAK (at uz kladne nebo zaporne) vymezuje vuci status symbolum, dokazuje jejich dulezitost. Momentalne jsem ve stadiu absolutniho odmitani cehokoliv znackoveho.

 • Ptá se Ferdinand: Pane Čulíku, podepsala Jugoslávie mezinárodní dohodu o zákazu užívání pěchotních min? - Může na to někdo odpovědět?

 • Skrytá reklama v českém vysílání BBC. Přišel tento dopis:

  Vazeny pane Culiku,

  kdysi jste psal o nepripustné reklame. Ceske vysilani BBC nyni jiz nekolikrat uvedlo neco ve stylu: Ivan Kytka bude o teto problematice mluvit za dva tydny. Ale jiz tento tyden si muzete o problemu precist v jeho clanku, ktery vyjde v tydeniku Respekt. Je to skryta reklama nebo ne? Treba jim Respekt neco plati za to, ze ho inzeruji, anebo publikuje jejich vysilaci cas, nevim. Bylo by dobre, kdyby se alespon BBC drzela pravidel.

  V Producers' Guidelines BBC se mj praví:

  Výrobek nebo služba se nikdy nesmí vyskytovat v obraze ani ve zvuku oplátkou za peníze, služby či cokoliv jiného.

  Třeba české vysílání BBC vysvětlí, jaký postoj zaujímá vůči těmto předpisům.

 • Na tomto místě je anglický text žaloby proti Miloševičovi.

 • TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ. Za pomoci Jiřího Gallase z Internet Servisu jsme dali do provozu Tematický archív Britských listů, v němž naleznete podle obsahu roztříděné a v každé tematické kategorii chronologicky uspořádané články, které vyšly v BL od 1. září 1997. Archív sice ještě obsahuje určité množství překlepů a některé další provozní chyby, ale to opravíme v nejbližších dnech. Můžete brouzdat Britskými listy a podívat se, jak se různá témata během času vyvíjela. (Předchozí vydání BL jsou také k dispozici v jiném, starším tematickém archívu, viz zde.)

  Přehled článků o krizi v Kosovu, zveřejněných v BL v minulých dnech:

  Další články k tematice nynější války v Evropě o Kosovo najdete v přehledu nejdůležitějších textů z posledních dní, viz Obsah zde napravo.


 • To nejlepší z "českého" internetu. Jako příloha českého vydání časopisu PC World z března 1999 a  také časopisu Profit se distribuuje právě vydaný CD ROM "To nejlepší z českého internetu". Jako jeden z mála skutečných českých internetových časopisů jsou na CD ROMU zdá se mi velmi dobře prezentovány cca 5 megabyty nejzajímavějších článků přibližně za poslední rok také Britské listy. Seznamte prostřednictvím tohoto CD ROMU s Britskými listy vaše přátele.

 • Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.

 • Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.

  Výběr textů z posledních dní:


  Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.


 • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|