Nova znova?
Takže konečně nalezl Vladimír Železný dobrou záminku, pod kterou od včerejšího rána převzal vysílání televize Nova plně z rukou České nezávislé televizní společnosti. Několik měsíců trvající spor, kdo bude držet ukazovák na spoušti nejvlivnějšího mediálního subjektu v naší zemi, tím ale zdaleka vyřešen není a patrně ještě nějakou dobu nebude. Potíž je mimo jiné v tom, že jediný, kdo má jisté pravomoci rozhodovat o dalším osudu Novy, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, se chová tak, jako se v této kauze chovala od samého počátku. To jest , jako pštros. Všechny hlavy má hluboko zabořené do písku, jako kdyby jen čekala, jak se duel bude vyvíjet, a se pak místo vlastního a nezávislého rozhodnutí mohla přiklonit k tomu z duelantů, který bude méně vysílen a bude mít výraznější politickou podporu. Stejně jako parlamentní mediální komise bude prý celou věc zatím pečlivě sledovat. Snad to neznamená, že se bude dívat na televizi.
Také ČNTS bude nadále připravovat své vysílání. Aby si jen neukládala natočené kazety do šuplíku, přenáší své zprávy na velkoplošnou obrazovku na dolním konci Václavského náměstí. Má štěstí, na to jí stačí povolení jen od radnice a ne od rady.
Smutné na tomto boji o Novu je, že dnes jen sledujeme vyvrcholení problému, na který bylo zaděláno už v samém počátku projektu. Od prvních dnů jej charakterizuje především nedůslednost všech, kdo měli vytvářet pravidla hry, jejich přizpůsobování se změnám názorů a potřeb držitele licence. Přijatý model, kdy jeden subjekt licenci držel a od dalšího si vlastní vysílání objednával, sice umožnil dodržet literu zákona, mohl však fungovat jen do té doby, dokud nedošlo ke sporu o peníze. O ty tu jde především. Nejvážnějším důsledkem boje o Novu nebude to, kdo bude vysílat Esmeraldu a inkasovat za reklamu. Bude jím nejspíš varování pro cizince, že co se peněz týče, je v této zemi velmi důležité mít se na pozoru jednak před kapsáři, jednak před obchodními partnery.
Vysílá se v pátek 6. srpna 1999 ráno.
Toto je poslední příspěvek Jaroslava Veise pro Radiožurnál, v následujících týdnech bude českou politiku na tomto místě komentovat Ladislav Doležal.
Poznámka JČ: Nejsem si jist, zda šlo Vladimíru Železnému začátkem tohoto konfliktu o peníze. Spíše mám dojem, že mu šlo - poněkud ješitně o možnost, dělat "velkého ředitele". Když mu tuto možnost podnik CME odebral a ukázal, kde je jeho místo: "Máme tě svázaného nejrůznějšími smlouvami, jsi naše loutka, budeš poslouchat," zatvrdil se a ješitnost mu velela rebelovat. Nejsem si jist, zda to bylo nejstrategičtější rozhodnutí. Když už jednou všechny ty smlouvy pošetile podepsal, měl je asi dodržet. Protože ještě zdaleka není všem dnům konec a s Železným to vůbec nemusí dopadnout dobře. Bez ohledu na "specifickou situaci v České republice" se jinde na světě dodržování právních dohod vymáhá velmi energicky a nepříjemné věci se dějí těm osobám, které zastávají názor, že se právní smlouvy nemusejí brát příliš vážně.