Nevyplacené mzdy
Jestliže se stane, že si občan objedná na základě nabídky v inzertním časopise mobilní telefon a pak mu pošta na dobírku doručí zásilku, ve které je dlažební kostka, na scéně objevuje policie. V uvedeném případě byla rychlá, dopadla podezřelé a ti jsou již obviněni z podvodu.
Jestliže ovšem někdo, kdo odvedl práci, nedostane mzdu, žádná policie se neobjeví, nikoho nedopadne a žádné obvinění vzneseno není.
Přitom mezi prvním a druhým podvodem je rozdíl pouze v tom, že mobilní dlažební kostky obdrželi čtyři občané, zatímco mzdu za odvedenou práci jich nedostává sto tisíc.
S překvapením zjišťujeme, že nemáme zákony, které by takovou situaci vyloučily. Nemáme ovšem ani zákon, které by umožnil postiženým okamžitě pomoci, a konečně ani zákony potřebné k dopadení, obvinění a odsouzení těch, kdo neplatí.
Zcela šokující pak je to, že zákonodárce dodnes nenapadlo, že jestliže takové zákony nemáme, měli by se sejít na mimořádné schůzi, která by se nerozešla dříve, než je přijmou. Je ostudou, že jim odboráři musí vysvětlovat, že v případě porušování základních práv občanů je přiměřené jednat ve stavu legislativní nouze, o ostudě kterou způsobí žádosti postižených o politický azyl u sousedů už ani nemluvě.
Pro pořádek je samozřejmě třeba říct, že k takovýmto situacím nedochází pouze u nás. V Rusku například platy nedostávají policisté, kteří věc svépomocně řeší tím, že se stravují a šatí za vybrané pokuty.
Možná česká vláda a parlament předpokládají, že si zaměstnanci Zetoru opatří peníze na nájem prodejem soustruhů, anebo že dělníci z ČKD na nějaké burze vydraží tramvaj. Anebo jsou klidní díky zákonu, který v době jejich zasedání zakazuje shromažďování občanů ve vzdálenosti kratší než sto metrů od budovy, ve které jednají.
Vysílá se ve čtvrtek 16. prosince ráno.