Klonování ovce Dolly nepovede ke vytváření identických kopií lidí
Ukázalo se, že klonování zvířat nepovede k vytvoření naprosto totožných kopií předchozích organismů, informoval týdeník Sunday Times v neděli 26. prosince.
Čtyři geneticky totožné ovce, naklonované v edinburském Roslin Institute dospěly tak, že se navzájem fyzicky i temperamentem velmi výrazně odlišují. Vypadají podobně, jako ovce téže rasy, ale zdaleka nevypadají identicky - a rozdíly rostou s jejich věkem.
V roce 1997 se Roslin Institutu poprvé podařilo naklonovat ovci - jehňátko Dolly. Někteří lidé se domnívali, že to povede k možnosti klonovat identické kopie lidí.
Při klonování však působila celá řada faktorů, kteeré způsobily, že naklonovaná zvířata se stala samostatnými organismy. Profesor Keith Campbell, který se podílel v Roslin Institute na klonovacím programu, nedokáže přesně říci, proč se ovce posléze odlišily. Pravděpodobně k tomu došlo proto, že čtyřbuněčná jádra, z nichž byly ovce vytvořeny, byla umístěna do buněk vajíček z různých ovcí. Obsah (cytoplasma) těchto vaječných buněk zřejmě pokaždé reagoval s jádry trochu jinak. Mitochondrie z těchto vaječných buněk obsahují určité množství DNA, asi tři procenta ve srovnání s DNA obsaženou v jádrech.
Rozdílná byla také kvalita jednotlivých vajíček - i to mohlo přispět k rozdílnostem v klonovaných zvířatech, stejně jako odlišnosti v procesu mutace - kdy se buňky nerozdělí dostatečně dokonale.
Profesor Campbel uvedl: "Jedinými skutečnými klony jsou identická dvojčata a každý, kdo taková dvojčata skutečně zná, ví, že i ona se odlišují rysy své osobnosti."